سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید عطر و اودکلون

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مقدمه و معرفي محصول

واژه perfume يا همان عطر نام خود را از واژه لاتيني (perfumare) به معناي همراه با دود « پر» به معناي «از ميان «و » فوموس» به معناي «دود» گرفته است. فرانسوي ها، بوي خوشي را كه در هوا پخش ميشد، «عطر» ناميدند .

تاريخچه استفاده از عطر به 2500 سال قبل و به كشور ايران برميگردد. ايرانيان قديميترين مردماني بودند كه از عطر و اسانسهاي معطر به صورت تجملاتي استفاده ميكردند. ده قرن قبل از ميلاد ايراني ها يكي از اولين تمدهايي بودند كه به تجملات اهميت داده، روزانه با لوسيونهاي معطر خود را شستشو ميدادند و در نوشيدني هاي خود از اسانس هاي عطردار استفاده ميكردند.

اگرچه هيچ مدركي دال بر توليد عطر در امپراتوري پادشاهان ايراني به دست نيامده ولي چيزي كه مسلم است ايراني ها براي اسانس ها از همسايگان خود، مبالغ هنگفتي مي پرداختند. ولي اين تمدن هاي روم بودند كه عطرسازي را به هنري واقعي تبديل كردند. هنري كه اكنون به يكي از صنعت هاي مطرح دنيا تبديل شده است .

قرنها پيش از اين، عطر به عنوان مادهاي براي خوشبو كردن محيط در مراسم مذهبي مصريان سوزانده مي شد در آن زمان استفاده از اين مواد خوشبو تنها به آيين ها و تشريفات مذهبي اختصاص داشتند اما به تدريج از اين مواد براي ساختن پماد جهت تسكين و درمان زخمهاي پوستي نيز استفاده شد .

نخستين شكل عطر، بخور بود كه نخستين بار در حدود 4000 سال پيش در بين النهرين كشف شد. مواد خوشبوكننده اوليه تنها مخلوطي از ادويه آسياب شده نرم بودند كه با مر يا ميعه (استوراكس) به هم مي چسبيدند. پيشرفت بعدي كشف اين موضوع بود كه اگر ادويه يا گلي در چربي يا روغن خيسانده شود، چربي يا روغن، بخشي از ماده اصلي خوشبوكننده را نگه ميدارد. بدين ترتيب روغنهاي دارويي و مرهمهاي معطر معروف زمان مسيحيت ساخته شد .

بنا به هيروگليف هاي كشف شده، عطر در زندگي مصريان نقش مهمي بازي ميكرد. تا آغاز عصر طلايي مصريان، عطر فقط در مراسم مذهبي براي خدايان يا فراعنه استفاده مي شد. به تدريج صمغ ها، خوشبوكننده ها و روغنهاي معطر از انحصار روحانيون خارج شد و مردم موظف شدند حداقل هفته اي يك بار از آن استفاده كنند.

از آن جايي كه مصريان معتقد بودند كه روح به آسمان ميرود، خويشاوندان مرده ، همواره كوزه هايي پر از مواد خوشبوكننده در مقابر مي گذاشتند. آب و هواي مناسب مصر، آنان را قادر ساخت از هند ادويه ها و مواد بودار زيادي مانند زنجبيل، فلفل و چوب صندل وارد كنند.

آنان هنوز نيز در توليد روغن اسانس عطر كه بخش مهمي از محصولات ياسمن دنيا را تشكيل ميدهد، جايگاه برجسته اي دارند. يونانيان و روميان عطر را از مصريان گرفتند.

نزد كرتيان نيز محبوبترين گلها سوسن و رز بود آنان كه در ساختن روغنهاي گياهي مثل روغن زيتون و روغن بادام سر رشته داشتند، ساخت روغن رازيانه و ريشه زنبق زرد را به اين صنعت افزودند. يونانيان اولين عطر مايع را ساختند.

گرچه با عطرهاي امروزي تفاوت داشت. اين عطرها، پودرهاي خوشبويي بودند كه بدون الكل با روغن مخلوط ميشدند. از آن جايي كه يونانيان در مصرف عطر افراط ميكردند، سولون در قرن ششم استفاده از عطر را در قانون ممنوع كرد تا در هزينه هاي وارداتي صرفه جويي شود، اما اين ممنوعيت، چندان نپاييد. تئوفراستوس آتني درباره بوهاي مختلف، روغنها و منشأ گياهي آنها و حتي اثر درباره ادراك ما از بوها نيز تحقيق كرده و به رابطه بين اين ادراك ها و قوه چشايي پي برده بود .

ونيز و فلورانس در دوره رنسانس مراكز عطرسازي بودند. كاتريند مديسي بعد از ازدواج با هانري دوم، پادشاه فرانسه، عطرسازش را از ايتاليا با خود برد. آزمايشگاه اين عطرساز با يك راهروي مخفي به آپارتمان كاترين وصل ميشد به اين ترتيب امكان دزديده شدن فرمول عطرهاي او وجود نداشت.

در اين دوران فرانسه به امپراتوري عطر تبديل شد و درباريان فرانسه كه عليرغم لباسهاي با شكوه و كلاهگيس هاي پودر زده به نظافت خود اهميت نميدادند، به مصرف كنندگان اصلي عطر تبديل شدند.

در دوران انقلاب فرانسه اين صنعت افول كرد. در اين دوران، عطر جديدي به نام «گيوتين» در بازار عرضه ميشد كه منشأ آن ناشناخته است اما انقلابيون و «سن كلودها (» مردم عادي) از آن استفاده ميكردند.

با به قدرت رسيدن ناپلئون، صنعت عطرسازي دوباره شكوفا شد. شهر گراسه فرانسه بزرگترين مركز توليدكننده مواد اوليه عطر از نظر تجارت ياسمن، رز و پرتقال است كه از سال 1724 به اين كار اشتغال دارد .

در طول قرن هفدهم، استفاده از بوي خوش و عطر كاملاً در بين مردم رايج شد. دستكش هاي معطر درفرانسه به بازار آمد و در سال 1656 بود كه اولين صنف سازندگان عطر تأسيس شد.

استفاده از عطر در كشور فرانسه بيش از ساير نقاط جهان به سرعت افزايش پيدا كرد . در آن زمان مهاجران ايتاليايي كه در توليد دستكش مهارت داشتند از اسانس گلها براي معطر كردن دستكشهاي چرمي شان استفاده ميكردند.

اين شهر، داراي آب و هواي بسيار مطلوب، خاكي حاصلخير و كوههايي بلند است كه مانند حصاري دور منطقه را فرا گرفته اند. اين شهر مكاني ايدهآل براي رشد گلهايي مانند رز، ياس و اسطوخودوس مواد اوليه عطرسازي به شمار مي آيند. براي توليد عطر مقادير انبوهي از گل نياز است. براي توليد يك كيلو روغن معطر چهار هزار كيلو گل رز لازم است .

در قرن نوزدهم، انقلاب فرانسه ناخواسته باعث شد تا شور و شوق مردم اين كشور براي استفاده از عطر كم شود. اما بعد از گذشت چند سال مردم مجدداً جرات پيدا كردند كه ميل شديدشان را براي استفاده از كالاهاي لوكس، از جمله عطر ابراز كنند .

در توليد عطر از افرادي كه شامه قوي دارند بسيار كمك گرفته ميشود. عطرها پس از اينكه به دقت نامگذاري شدند بسته بندي ميشوند و تحت نام طراحان بزرگي مانند channel ،coco و givenchy فروخته ميشوند. مبالغ هنگفتي صرف تزيين آنها شده و عطرها با قيمتهاي گزافي در سراسر دنيا به فروش مي روند .

ادكلن

شايد نامگذاري ادكلن عجيب به نظر آيد، زيرا كلون نام فرانسوي شهر كلن در آلمان است، در حالي كه ادكلن از ايتاليا آمده است. جيان پائولو فمينيس، آرايشگري از شهر «وال ويگزو»، مبتكر ادكلن بود . در قرن 18 با ساخت ادكلن (cologne de Eau) انقلابي در صنعت عطرسازي به وقوع پيوست.

جيان پائولو فمينيس از ايتاليا به آلمان رفت و آب معطري را كشف كرد كه نامش را «آب ستودني» گذاشت . ادكلن كه در آن زمان تركيبي بود از گياهان رزماري، نارنج و ليمو موارد استفاده فراواني داشت، از آن جمله ميتوان به استفاده از آن براي خوشبوكردن آب حمام، خوشبوكردن نوشيدني ها و شكر، شستشودهنده و خوشبوكننده دهان، جزئي از مواد سازنده پمادها و … اشاره كرد .

ادكلن (cologne de Eau) نوعي عطر كه داراي 8 تا 15 درصد ماده معطر و بقيه آن الكل و آب است. به آن اودوتوالته (toilette de Eau) هم گفته ميشود كه البته اشاره اش به يك رايحه خاص است كه توسط ناپلئون بكار برده ميشد. در بعضي از انواع آن، فقط حدود 4 درصد ماده معطر وجود دارد.

الكل موجود در ادكلن و يا عطرها باعث ميشود تا افراد اطراف شما متوجه بوي خوش شما شوند . ميزان دوام عطر روي بدن هر فرد علاوه بر نوع عطر به خصوصيات پوست آن شخص نيز بستگي دارد. در كل كساني كه پوستشان روشن و خشك است بوي عطر را كمتر نگاه ميدارند تا كساني كه پوست چرب دارند.

چون پوست چرب رطوبتي دارد كه مواد معطر را در خودش نگه ميدارد. پارامتر ديگري كه بر ماندگاري بوي عطر موثر است PH يا اسيديته پوست هر فرد است . فرمول دقيق عطرهاي تجاري مخفي هستند و حتي اگر هم علني شوند، چنان پروسه پيچيدهاي در تهيه آنها به كار ميرود كه اين فرمول استفاده چنداني ندارند.

روغن اسانس عطر با يك حلال رقيق ميشود زيرا روغن غير رقيق شده چنان تركيبات فراري دارد كه در صورت استفاده به حساسيت و جراحات پوستي يا خراب شدن لباس منجر ميشود . متداولترين ماده حلال روغن عطر، اتانول يا مخلوطي از اتانول و آب است.

افزايش تركيب معطر عطر موجب افزايش شدت بو و ماندگاري آن ميشوند. بنابراين، اگرچه غلظت روغن عطر در ادوپرفوم بيشتر از ادوتوالت است، اما ميزان آن در هر كارخانه عطرسازي متفاوت است. يا برخي از عطرها، نام يكساني دارند اما با غلظت هاي متفاوتي .

هنر تركيب عطرها از خاور نزديك باستان سر چشمه گرفته و به سمت غرب به يونان و روم راه يافته وبا تجارت اعراب در زمينه گياهان معطر مانوس گرديد وبه آسياي غربي نفوذ كرد . عربها، گذشته و صنعت كنوني عطر را به هم پيوند دادند.

پروسه استخراج روغن از گلها به وسيله تقطير، توسط ابن سينا كشف شد. او ابتدا با گل رز شروع كرد. تا پيش از كشف او، عطرها مايع مخلوطي از روغن و گياهان له شده يا گلبرگهايي بودند كه بوي تندي داشتند. گلاب، لطيف تر بود و به زودي محبوب گشت .

اولين مركز عطرسازي در اروپا به دوران رنسانس در ايتاليا برميگردد . اما كشور فرانسه در قرن هجدهم موفقتر عمل مي .كند امروزه ايالات متحد آ مريكا با فرانسه به عنوان يك توليد كننده مهم در اين موفقيت سهيم است .

از آن زمان تاكنون بوهاي جديد در شيشه هاي مخصوص عطر با طرحها و بسته بندي هاي متنوع به بازار عرضه مي شود. ساخت انواع عطر و ادكلن، موسوم به خوشبوكننده ها در 25 سال گذشته، تحت تاثير تغييرات چشمگيري قرار گرفته است.

پيش از آن، عطرسازها معمولاً با شاگردي در آزمايشگاه ها و با كار با مواد سنتي و پيروي از روشهاي منظم آموزش ميديدند و به مهارتهايي در اختلاط و تركيب مواد دست مي يافتند. تنها گاهي بويي جديد و اصيل ابداع ميشد، مانند عطر اولداسپايس، كه فوراً پاسخ خود به خود و مطلوب را از طرف مصرفكنندگان دريافت كرد.

بيشتر مردم نميدانند كه ابداع يك خوشبوكننده قابل قبول چقدر پيچيده است؛ براي انجام اين كار به دانستنيهاي علمي، مهارت و تجربه همراه با تخصص در مسائل فني شيمي سنتزي و تأييد گروهي از مصرفكنندگان نياز است.

اين دگرگوني بر اثر تعدادي از عوامل به وجود آمده است، مثلاً : افزايش تعداد مواد خام، طبيعي و سنتزي، در دسترس ; نياز ابداع گوناگون و جديدي از محصولات به خوشبوكننده ;ابداع در بسته بندي؛ به ويژه افشانه گردپاش، كه پيش از سال 1950 اصلاً وجود نداشت، و اشكال جديدي از مواد پخش شدني، مانند گردهاي عطري، كرم هاي خوشبوكننده، ژلها، محلولهاي ضدعفوني كننده (لوسيون)، و مواد خوشبوكننده جامد;گسترده كردن حمل و نقل و روش هاي توزيع شامل فروش خانه به خانه; رشد بي سابقه مصرف مواد خوشبوكننده ويژه مردان ا ين پيشرفتهاي بيشمار اخير مغاير با دو تغيير اساسي است كه پيشتر اتفاق افتاد، يعني ابداع مواد سنتزي و بهبود روشهاي دستيابي به روغنهاي واقعي .

فرق بين عطر، ادوپرفوم، ادوتوالت و ادكلن

فرق اين محصولات تنها در ميزان غلظت عصاره روغني سازنده بوهاي مختلف است. بديهي است هر قدر غلظت عصاره روغني در يك بو بيشتر باشد، ماندگاري اش بيشتر خواهد بود . غليظترين عصاره، عطر يا perfume نام دارد با غلظتي بين 40- 15 % خالصترين و ماندگارترين بوهاست و در عين حال گرانترين نوع عطر است .

و بعد از آن به ترتيب، de Eau Perfume با غلظتي در حدود 7-15 % رايجترين نوع عطر است كه ماندگاري مناسبي دارد و به گراني عطر هم نيست . ادوتوالت (Toilette de Eau) در حدود 1-6 % غلظت داشته بوي ملايمي دارد كه ماندگاري زيادي هم ندارد و براي تمديد بوي آن بايد چندين بار در طول روز از آن استفاده شود .

و آخر از همه ادكلن (de Eau Cologne) است كه در واقع همان ادوتوالت (Toilette de Eau) است، بويي ملايم دارد و ماندگارياش نيز همان اندازه است . در Shave Afterهاي مخصوص آقايان كمترين مقدار عصاره روغني بكار ميرود به همين دليل دوام بويش از بقيه كمتر است .

عطر

عطر آميزهاي از روغنهاي اسانس، تركيبات معطر و ثابت كننده و الكل ميباشد. روغنهاي اسانسي از طريق تقطير گلها و گياهان علفي بدست مي آيند. اگر عصاره گيري از طريق تقطير ميسر نباشد توسط روغنهاي جذاب اين كار صورت ميگيرد.

مانند گل ياس، در عصاره گيري توسط روغنهاي جذاب اساساً عمل استخراج و جداسازي روغن بدبو توسط صورت ميگيرد . ابنسينا، پزشك ايراني، تقطير با بخارآب روغنهاي فرّار را كشف كرد. او در مدت پژوهش براي كشف شربتهاي دارويي، دريافت گلهايي كه در يك انبيق با آب جوشانده ميشوند، مقداري از عصاره را به محصول تقطير منتقل ميكنند.

با بازگشت شركت كنندگان در جنگهاي صليبي، تمام هنر و مهارت عطرسازي شرق، علاوه بر دانستنيهاي مربوط به منابع صمغها، روغنها و ادويه به اروپا منتقل شد. رنه، عطرساز كاترين مديچي، بسياري از معجونهاي جديد را براي خوشايند ملكه اختراع كرد؛ وي آنگاه كه فرصتي مييافت به سم سازي روي مي آورد و يكي از باهوشترين و معروفترين سمّسازهاي مديچي بود. فرانسه توليدكننده بسياري از عطرهاي گرانبهاست.

ادكلنهاي قديمي دستكم با قدمت 200 سال در شهر كلن، آلمان ساخته شده اند؛ احتمالاً اين مواد اولين اجناس وارد شده به آمريكا بودند. تنها در دهه 1950 بود كه صنايع آمريكا كشف كردند فروش مواد معطر به صورت رقيق شده با الكل سودآور است .

پيش از آنكه تكنيك تقطير الكل در سال 1320 در ايتاليا به تكامل برسد عطرها از روغن يا چربي حيواني بدست مي آمدند و از آنها در داروهاي شستشو و روغن مو و بدن استفاده مي شد.

بين سالهاي 980 تا1037 ابن سينا فرايند تقطير را كه براي استخراج روغن از گل رز بكار مي رفت تكميل نمود ودر سال 1320 عطر سازان ايتاليائي دستگاه خنك كننده مار پيچي را اختراع كردند . نزد ما ايرانيان ، بهترين عطر ها شميم گلهاست .

اجزاي تشكيل دهنده

هر مخلوطي از مواد معطر دلپذير همراه با يك حامل مناسب را ميتوان عطر ناميد. پيشتر، تمام محصولات مورد استفاده در عطرسازي از مواد طبيعي بود. حتي زماني كه انسان در ابتدا سنتز مواد موردنياز اين رشته را آغاز كرد، سعي كرد تا بهترينها را از طبيعت تقليد كند.

در سالهاي اخير تمايل شديدي براي بازاريابي عطرهايي صورت گرفته است كه هيچ همتايي در ميان گلها ندارد ولي مورد قبول عام قرار گرفتهاند. گرانترين عطرهاي جديد نه كاملاً سنتزي هستند و نه كاملاً طبيعي.

بهترين محصول هنري، مخلوطي قطعي از هر دو است تا عطر را طبيعي نمايش دهد، قيمت را كاهش دهد و به مصرف كننده هنگام استفاده خاطرات خوشي القا كند. محصولي كه به تنهايي از مواد سنتزي ساخته شده است ناهنجار و غيرطبيعي جلوه ميكند زيرا مواد ناخالص در مقادير كم كه عطر خوشبوهاي طبيعي را كامل ميكند در آنها وجود ندارد؛ با وجود اين، چنين توسعه احتمالي قابل پيشبيني است.

شيميدانان همچنين در توليد اسانس گلهايي كه هيچ اسانس طبيعي ندارند يا اسانس آنها براي عصارهگيري سودآور بسيار گرانقيمت يا فرار است، موفق بوده اند. زنبق دره، ياس بنفش و بنفشه مثالهايي از اين نوع هستند .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_zigzag css=”.vc_custom_1506939244631{padding-bottom: 20px !important;}”]

طرح توجیهی و فیلم آشنایی با فرایند تولید عطر و ادکلن (ویرایش 90)

۲۰,۰۰۰ تومان

 حجم فیلم های آموزشی : 156 مگابایت
 حجم فایل طرح توجیهی: 3 مگابایت
 حجم فایل لیست تولیدکنندگان: 10 کیلوبایت
لینک دانلود این پکیج بلافاصله پس از پرداخت برای شما نمایان خواهد شد.همچنین یک نسخه به ایمیل وارد شده در صفحه پرداخت ارسال میشود.

wws پشتیبانی واتساپ سفارش اختصاصی سازی این طرح توجیهی

طرح توجیهی و فیلم آشنایی با فرایند تولید عطر و ادکلن (ویرایش 90 جهت ارائه به بانک مناسب نمی باشد)

  1. فایل های ویدیویی شامل موارد زیر می باشد:(آموزشی نیست و فقط جهت اشنایی با فرایند تولید می باشد)
    • فیلم 1 و 2:آشنایی با فرایند تولید عطر و ادکلن
    • فیلم 3: آشنایی با ماشین آلات تولید عطر و ادکلن (زبان اصلی)
  2. فایل های داکیومنت شامل موارد زیر می باشد:
    • یک نمونه طرح توجیهی و امکانسنجی کامل تولید عطر و ادکلن با فرمت word
    • کلیه واحدهای فعال حال حاضر صنعت تولید عطر و ادکلن در ایران
[/vc_column][/vc_row]
امتیاز نویسنده

امتیاز کاربران: 2.53 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی