سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید عطر و اودکلون

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مقدمه و معرفی محصول

واژه perfume یا همان عطر نام خود را از واژه لاتینی (perfumare) به معنای همراه با دود « پر» به معنای «از میان «و » فوموس» به معنای «دود» گرفته است. فرانسوی ها، بوی خوشی را که در هوا پخش میشد، «عطر» نامیدند .

تاریخچه استفاده از عطر به 2500 سال قبل و به کشور ایران برمیگردد. ایرانیان قدیمیترین مردمانی بودند که از عطر و اسانسهای معطر به صورت تجملاتی استفاده میکردند. ده قرن قبل از میلاد ایرانی ها یکی از اولین تمدهایی بودند که به تجملات اهمیت داده، روزانه با لوسیونهای معطر خود را شستشو میدادند و در نوشیدنی های خود از اسانس های عطردار استفاده میکردند.

اگرچه هیچ مدرکی دال بر تولید عطر در امپراتوری پادشاهان ایرانی به دست نیامده ولی چیزی که مسلم است ایرانی ها برای اسانس ها از همسایگان خود، مبالغ هنگفتی می پرداختند. ولی این تمدن های روم بودند که عطرسازی را به هنری واقعی تبدیل کردند. هنری که اکنون به یکی از صنعت های مطرح دنیا تبدیل شده است .

قرنها پیش از این، عطر به عنوان مادهای برای خوشبو کردن محیط در مراسم مذهبی مصریان سوزانده می شد در آن زمان استفاده از این مواد خوشبو تنها به آیین ها و تشریفات مذهبی اختصاص داشتند اما به تدریج از این مواد برای ساختن پماد جهت تسکین و درمان زخمهای پوستی نیز استفاده شد .

نخستین شکل عطر، بخور بود که نخستین بار در حدود 4000 سال پیش در بین النهرین کشف شد. مواد خوشبوکننده اولیه تنها مخلوطی از ادویه آسیاب شده نرم بودند که با مر یا میعه (استوراکس) به هم می چسبیدند. پیشرفت بعدی کشف این موضوع بود که اگر ادویه یا گلی در چربی یا روغن خیسانده شود، چربی یا روغن، بخشی از ماده اصلی خوشبوکننده را نگه میدارد. بدین ترتیب روغنهای دارویی و مرهمهای معطر معروف زمان مسیحیت ساخته شد .

بنا به هیروگلیف های کشف شده، عطر در زندگی مصریان نقش مهمی بازی میکرد. تا آغاز عصر طلایی مصریان، عطر فقط در مراسم مذهبی برای خدایان یا فراعنه استفاده می شد. به تدریج صمغ ها، خوشبوکننده ها و روغنهای معطر از انحصار روحانیون خارج شد و مردم موظف شدند حداقل هفته ای یک بار از آن استفاده کنند.

از آن جایی که مصریان معتقد بودند که روح به آسمان میرود، خویشاوندان مرده ، همواره کوزه هایی پر از مواد خوشبوکننده در مقابر می گذاشتند. آب و هوای مناسب مصر، آنان را قادر ساخت از هند ادویه ها و مواد بودار زیادی مانند زنجبیل، فلفل و چوب صندل وارد کنند.

آنان هنوز نیز در تولید روغن اسانس عطر که بخش مهمی از محصولات یاسمن دنیا را تشکیل میدهد، جایگاه برجسته ای دارند. یونانیان و رومیان عطر را از مصریان گرفتند.

نزد کرتیان نیز محبوبترین گلها سوسن و رز بود آنان که در ساختن روغنهای گیاهی مثل روغن زیتون و روغن بادام سر رشته داشتند، ساخت روغن رازیانه و ریشه زنبق زرد را به این صنعت افزودند. یونانیان اولین عطر مایع را ساختند.

گرچه با عطرهای امروزی تفاوت داشت. این عطرها، پودرهای خوشبویی بودند که بدون الکل با روغن مخلوط میشدند. از آن جایی که یونانیان در مصرف عطر افراط میکردند، سولون در قرن ششم استفاده از عطر را در قانون ممنوع کرد تا در هزینه های وارداتی صرفه جویی شود، اما این ممنوعیت، چندان نپایید. تئوفراستوس آتنی درباره بوهای مختلف، روغنها و منشأ گیاهی آنها و حتی اثر درباره ادراک ما از بوها نیز تحقیق کرده و به رابطه بین این ادراک ها و قوه چشایی پی برده بود .

ونیز و فلورانس در دوره رنسانس مراکز عطرسازی بودند. کاتریند مدیسی بعد از ازدواج با هانری دوم، پادشاه فرانسه، عطرسازش را از ایتالیا با خود برد. آزمایشگاه این عطرساز با یک راهروی مخفی به آپارتمان کاترین وصل میشد به این ترتیب امکان دزدیده شدن فرمول عطرهای او وجود نداشت.

در این دوران فرانسه به امپراتوری عطر تبدیل شد و درباریان فرانسه که علیرغم لباسهای با شکوه و کلاهگیس های پودر زده به نظافت خود اهمیت نمیدادند، به مصرف کنندگان اصلی عطر تبدیل شدند.

در دوران انقلاب فرانسه این صنعت افول کرد. در این دوران، عطر جدیدی به نام «گیوتین» در بازار عرضه میشد که منشأ آن ناشناخته است اما انقلابیون و «سن کلودها (» مردم عادی) از آن استفاده میکردند.

با به قدرت رسیدن ناپلئون، صنعت عطرسازی دوباره شکوفا شد. شهر گراسه فرانسه بزرگترین مرکز تولیدکننده مواد اولیه عطر از نظر تجارت یاسمن، رز و پرتقال است که از سال 1724 به این کار اشتغال دارد .

در طول قرن هفدهم، استفاده از بوی خوش و عطر کاملاً در بین مردم رایج شد. دستکش های معطر درفرانسه به بازار آمد و در سال 1656 بود که اولین صنف سازندگان عطر تأسیس شد.

استفاده از عطر در کشور فرانسه بیش از سایر نقاط جهان به سرعت افزایش پیدا کرد . در آن زمان مهاجران ایتالیایی که در تولید دستکش مهارت داشتند از اسانس گلها برای معطر کردن دستکشهای چرمی شان استفاده میکردند.

این شهر، دارای آب و هوای بسیار مطلوب، خاکی حاصلخیر و کوههایی بلند است که مانند حصاری دور منطقه را فرا گرفته اند. این شهر مکانی ایدهآل برای رشد گلهایی مانند رز، یاس و اسطوخودوس مواد اولیه عطرسازی به شمار می آیند. برای تولید عطر مقادیر انبوهی از گل نیاز است. برای تولید یک کیلو روغن معطر چهار هزار کیلو گل رز لازم است .

در قرن نوزدهم، انقلاب فرانسه ناخواسته باعث شد تا شور و شوق مردم این کشور برای استفاده از عطر کم شود. اما بعد از گذشت چند سال مردم مجدداً جرات پیدا کردند که میل شدیدشان را برای استفاده از کالاهای لوکس، از جمله عطر ابراز کنند .

در تولید عطر از افرادی که شامه قوی دارند بسیار کمک گرفته میشود. عطرها پس از اینکه به دقت نامگذاری شدند بسته بندی میشوند و تحت نام طراحان بزرگی مانند channel ،coco و givenchy فروخته میشوند. مبالغ هنگفتی صرف تزیین آنها شده و عطرها با قیمتهای گزافی در سراسر دنیا به فروش می روند .

ادکلن

شاید نامگذاری ادکلن عجیب به نظر آید، زیرا کلون نام فرانسوی شهر کلن در آلمان است، در حالی که ادکلن از ایتالیا آمده است. جیان پائولو فمینیس، آرایشگری از شهر «وال ویگزو»، مبتکر ادکلن بود . در قرن 18 با ساخت ادکلن (cologne de Eau) انقلابی در صنعت عطرسازی به وقوع پیوست.

جیان پائولو فمینیس از ایتالیا به آلمان رفت و آب معطری را کشف کرد که نامش را «آب ستودنی» گذاشت . ادکلن که در آن زمان ترکیبی بود از گیاهان رزماری، نارنج و لیمو موارد استفاده فراوانی داشت، از آن جمله میتوان به استفاده از آن برای خوشبوکردن آب حمام، خوشبوکردن نوشیدنی ها و شکر، شستشودهنده و خوشبوکننده دهان، جزئی از مواد سازنده پمادها و … اشاره کرد .

ادکلن (cologne de Eau) نوعی عطر که دارای 8 تا 15 درصد ماده معطر و بقیه آن الکل و آب است. به آن اودوتوالته (toilette de Eau) هم گفته میشود که البته اشاره اش به یک رایحه خاص است که توسط ناپلئون بکار برده میشد. در بعضی از انواع آن، فقط حدود 4 درصد ماده معطر وجود دارد.

الکل موجود در ادکلن و یا عطرها باعث میشود تا افراد اطراف شما متوجه بوی خوش شما شوند . میزان دوام عطر روی بدن هر فرد علاوه بر نوع عطر به خصوصیات پوست آن شخص نیز بستگی دارد. در کل کسانی که پوستشان روشن و خشک است بوی عطر را کمتر نگاه میدارند تا کسانی که پوست چرب دارند.

چون پوست چرب رطوبتی دارد که مواد معطر را در خودش نگه میدارد. پارامتر دیگری که بر ماندگاری بوی عطر موثر است PH یا اسیدیته پوست هر فرد است . فرمول دقیق عطرهای تجاری مخفی هستند و حتی اگر هم علنی شوند، چنان پروسه پیچیدهای در تهیه آنها به کار میرود که این فرمول استفاده چندانی ندارند.

روغن اسانس عطر با یک حلال رقیق میشود زیرا روغن غیر رقیق شده چنان ترکیبات فراری دارد که در صورت استفاده به حساسیت و جراحات پوستی یا خراب شدن لباس منجر میشود . متداولترین ماده حلال روغن عطر، اتانول یا مخلوطی از اتانول و آب است.

افزایش ترکیب معطر عطر موجب افزایش شدت بو و ماندگاری آن میشوند. بنابراین، اگرچه غلظت روغن عطر در ادوپرفوم بیشتر از ادوتوالت است، اما میزان آن در هر کارخانه عطرسازی متفاوت است. یا برخی از عطرها، نام یکسانی دارند اما با غلظت های متفاوتی .

هنر ترکیب عطرها از خاور نزدیک باستان سر چشمه گرفته و به سمت غرب به یونان و روم راه یافته وبا تجارت اعراب در زمینه گیاهان معطر مانوس گردید وبه آسیای غربی نفوذ کرد . عربها، گذشته و صنعت کنونی عطر را به هم پیوند دادند.

پروسه استخراج روغن از گلها به وسیله تقطیر، توسط ابن سینا کشف شد. او ابتدا با گل رز شروع کرد. تا پیش از کشف او، عطرها مایع مخلوطی از روغن و گیاهان له شده یا گلبرگهایی بودند که بوی تندی داشتند. گلاب، لطیف تر بود و به زودی محبوب گشت .

اولین مرکز عطرسازی در اروپا به دوران رنسانس در ایتالیا برمیگردد . اما کشور فرانسه در قرن هجدهم موفقتر عمل می .کند امروزه ایالات متحد آ مریکا با فرانسه به عنوان یک تولید کننده مهم در این موفقیت سهیم است .

از آن زمان تاکنون بوهای جدید در شیشه های مخصوص عطر با طرحها و بسته بندی های متنوع به بازار عرضه می شود. ساخت انواع عطر و ادکلن، موسوم به خوشبوکننده ها در 25 سال گذشته، تحت تاثیر تغییرات چشمگیری قرار گرفته است.

پیش از آن، عطرسازها معمولاً با شاگردی در آزمایشگاه ها و با کار با مواد سنتی و پیروی از روشهای منظم آموزش میدیدند و به مهارتهایی در اختلاط و ترکیب مواد دست می یافتند. تنها گاهی بویی جدید و اصیل ابداع میشد، مانند عطر اولداسپایس، که فوراً پاسخ خود به خود و مطلوب را از طرف مصرفکنندگان دریافت کرد.

بیشتر مردم نمیدانند که ابداع یک خوشبوکننده قابل قبول چقدر پیچیده است؛ برای انجام این کار به دانستنیهای علمی، مهارت و تجربه همراه با تخصص در مسائل فنی شیمی سنتزی و تأیید گروهی از مصرفکنندگان نیاز است.

این دگرگونی بر اثر تعدادی از عوامل به وجود آمده است، مثلاً : افزایش تعداد مواد خام، طبیعی و سنتزی، در دسترس ; نیاز ابداع گوناگون و جدیدی از محصولات به خوشبوکننده ;ابداع در بسته بندی؛ به ویژه افشانه گردپاش، که پیش از سال 1950 اصلاً وجود نداشت، و اشکال جدیدی از مواد پخش شدنی، مانند گردهای عطری، کرم های خوشبوکننده، ژلها، محلولهای ضدعفونی کننده (لوسیون)، و مواد خوشبوکننده جامد;گسترده کردن حمل و نقل و روش های توزیع شامل فروش خانه به خانه; رشد بی سابقه مصرف مواد خوشبوکننده ویژه مردان ا ین پیشرفتهای بیشمار اخیر مغایر با دو تغییر اساسی است که پیشتر اتفاق افتاد، یعنی ابداع مواد سنتزی و بهبود روشهای دستیابی به روغنهای واقعی .

فرق بین عطر، ادوپرفوم، ادوتوالت و ادکلن

فرق این محصولات تنها در میزان غلظت عصاره روغنی سازنده بوهای مختلف است. بدیهی است هر قدر غلظت عصاره روغنی در یک بو بیشتر باشد، ماندگاری اش بیشتر خواهد بود . غلیظترین عصاره، عطر یا perfume نام دارد با غلظتی بین 40- 15 % خالصترین و ماندگارترین بوهاست و در عین حال گرانترین نوع عطر است .

و بعد از آن به ترتیب، de Eau Perfume با غلظتی در حدود 7-15 % رایجترین نوع عطر است که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست . ادوتوالت (Toilette de Eau) در حدود 1-6 % غلظت داشته بوی ملایمی دارد که ماندگاری زیادی هم ندارد و برای تمدید بوی آن باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود .

و آخر از همه ادکلن (de Eau Cologne) است که در واقع همان ادوتوالت (Toilette de Eau) است، بویی ملایم دارد و ماندگاریاش نیز همان اندازه است . در Shave Afterهای مخصوص آقایان کمترین مقدار عصاره روغنی بکار میرود به همین دلیل دوام بویش از بقیه کمتر است .

عطر

عطر آمیزهای از روغنهای اسانس، ترکیبات معطر و ثابت کننده و الکل میباشد. روغنهای اسانسی از طریق تقطیر گلها و گیاهان علفی بدست می آیند. اگر عصاره گیری از طریق تقطیر میسر نباشد توسط روغنهای جذاب این کار صورت میگیرد.

مانند گل یاس، در عصاره گیری توسط روغنهای جذاب اساساً عمل استخراج و جداسازی روغن بدبو توسط صورت میگیرد . ابنسینا، پزشک ایرانی، تقطیر با بخارآب روغنهای فرّار را کشف کرد. او در مدت پژوهش برای کشف شربتهای دارویی، دریافت گلهایی که در یک انبیق با آب جوشانده میشوند، مقداری از عصاره را به محصول تقطیر منتقل میکنند.

با بازگشت شرکت کنندگان در جنگهای صلیبی، تمام هنر و مهارت عطرسازی شرق، علاوه بر دانستنیهای مربوط به منابع صمغها، روغنها و ادویه به اروپا منتقل شد. رنه، عطرساز کاترین مدیچی، بسیاری از معجونهای جدید را برای خوشایند ملکه اختراع کرد؛ وی آنگاه که فرصتی مییافت به سم سازی روی می آورد و یکی از باهوشترین و معروفترین سمّسازهای مدیچی بود. فرانسه تولیدکننده بسیاری از عطرهای گرانبهاست.

ادکلنهای قدیمی دستکم با قدمت 200 سال در شهر کلن، آلمان ساخته شده اند؛ احتمالاً این مواد اولین اجناس وارد شده به آمریکا بودند. تنها در دهه 1950 بود که صنایع آمریکا کشف کردند فروش مواد معطر به صورت رقیق شده با الکل سودآور است .

پیش از آنکه تکنیک تقطیر الکل در سال 1320 در ایتالیا به تکامل برسد عطرها از روغن یا چربی حیوانی بدست می آمدند و از آنها در داروهای شستشو و روغن مو و بدن استفاده می شد.

بین سالهای 980 تا1037 ابن سینا فرایند تقطیر را که برای استخراج روغن از گل رز بکار می رفت تکمیل نمود ودر سال 1320 عطر سازان ایتالیائی دستگاه خنک کننده مار پیچی را اختراع کردند . نزد ما ایرانیان ، بهترین عطر ها شمیم گلهاست .

اجزای تشکیل دهنده

هر مخلوطی از مواد معطر دلپذیر همراه با یک حامل مناسب را میتوان عطر نامید. پیشتر، تمام محصولات مورد استفاده در عطرسازی از مواد طبیعی بود. حتی زمانی که انسان در ابتدا سنتز مواد موردنیاز این رشته را آغاز کرد، سعی کرد تا بهترینها را از طبیعت تقلید کند.

در سالهای اخیر تمایل شدیدی برای بازاریابی عطرهایی صورت گرفته است که هیچ همتایی در میان گلها ندارد ولی مورد قبول عام قرار گرفتهاند. گرانترین عطرهای جدید نه کاملاً سنتزی هستند و نه کاملاً طبیعی.

بهترین محصول هنری، مخلوطی قطعی از هر دو است تا عطر را طبیعی نمایش دهد، قیمت را کاهش دهد و به مصرف کننده هنگام استفاده خاطرات خوشی القا کند. محصولی که به تنهایی از مواد سنتزی ساخته شده است ناهنجار و غیرطبیعی جلوه میکند زیرا مواد ناخالص در مقادیر کم که عطر خوشبوهای طبیعی را کامل میکند در آنها وجود ندارد؛ با وجود این، چنین توسعه احتمالی قابل پیشبینی است.

شیمیدانان همچنین در تولید اسانس گلهایی که هیچ اسانس طبیعی ندارند یا اسانس آنها برای عصارهگیری سودآور بسیار گرانقیمت یا فرار است، موفق بوده اند. زنبق دره، یاس بنفش و بنفشه مثالهایی از این نوع هستند .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_zigzag css=”.vc_custom_1506939244631{padding-bottom: 20px !important;}”]

طرح توجیهی و فیلم آشنایی با فرایند تولید عطر و ادکلن (ویرایش 90)

۷,۵۰۰ تومان

 حجم فیلم های آموزشی : 156 مگابایت
 حجم فایل طرح توجیهی: 3 مگابایت
 حجم فایل لیست تولیدکنندگان: 10 کیلوبایت
لینک دانلود این پکیج بلافاصله پس از پرداخت برای شما نمایان خواهد شد.همچنین یک نسخه به ایمیل وارد شده در صفحه پرداخت ارسال میشود.

طرح توجیهی و فیلم آشنایی با فرایند تولید عطر و ادکلن (ویرایش 90 جهت ارائه به بانک مناسب نمی باشد)

  1. فایل های ویدیویی شامل موارد زیر می باشد:(آموزشی نیست و فقط جهت اشنایی با فرایند تولید می باشد)
    • فیلم 1 و 2:آشنایی با فرایند تولید عطر و ادکلن
    • فیلم 3: آشنایی با ماشین آلات تولید عطر و ادکلن (زبان اصلی)
  2. فایل های داکیومنت شامل موارد زیر می باشد:
    • یک نمونه طرح توجیهی و امکانسنجی کامل تولید عطر و ادکلن با فرمت word
    • کلیه واحدهای فعال حال حاضر صنعت تولید عطر و ادکلن در ایران
[/vc_column][/vc_row]
امتیاز نویسنده

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی