ایده هاایده های صنعتیبخش صنعت

طرح تولید پریفرم و بطری PET

سفارش طرح توجیهی

معرفی پت PET

پلی اتیلن ترفتالات معروفترین و پرمصرفترین پلی استر گرما نرم خطی است که از سال ١٩٧٧ به این طرف وارد بازار مواد پلیمری شده و به سرعت کاربردهای فراوانی در صنعت و مصارف خانگی پیدا کرده است. از جمله این کاربردها میتوان به ساخت بطری نوشابههای گازدار، فیلم عکاسی، نوارهای مغناطیسی صوتی و تصویری، دیسکت های کامپیوتر، فیلم های بسته بندی مواد غذایی، الیاف مصنوعی جهت پوشاک، پتو و ده ها کاربرد دیگر اشاره نمود.

اما از این میان، رشد وسیع این ماده در صنایع بطری نوشابه چشمگیر است. رمز موفیت PET در این صنعت، چقرمگی، شفافیت، قدرت شکل گیری و جهت گیری زنجیرها، عدم تأثیر گذاری بر روی مزه و طبیعت غیر سمی آن است. علاوه بر این بطریهای نوشابه PET سبک، ارزان و قابل بازیافت میباشند. ویژگیهای بطری پت وابسته به کیفیت ماده اولیه آن دارد. PET در مقابل قلیا و اسید رقیق مقاومت خوبی دارد، اما مقاومت آن در برابر اسیدها و بازهای غلیظ کم است. در برابر چربی ها و روغن ها نیز مقاومت خوبی از خود نشان میدهد.

پلیمر PET با ویسکوزیته ذاتی (Inherent Viscosity) حدود 0/5-0/6 به روش پلیمریزاسیون پیوسته مذاب تولید میشود. در ادامه PET به شکل میله (rod) اکسترود شده و به قطعات کوچکتر (چیپس) بریده میشود که پلیمر اصلی برای ساخت الیاف پلی استر، فیلم و رزین مهندسی است و تحت نام پلیمر فاز مذاب (Melt Phase) یا چیپس PET شناخته میشود.

برای تولید بطری PET ،رزین جامد PET به روش قالبگیری تزریقی به شکل بطری پیش فرم در می آید. سپس تا دمای قالبگیری بادی گرم شده و وارد قالب مخصوص میشود. در مراحل بعد هوای فشرده وارد قالب شده و مواد را به دیواره قالب میفشارد و همزمان بوسیله میله های مخصوص در دو جهت کشیده میشود(Biaxially Oriented Blow Molding) .در نهایت محصول سرد شده و بطری از قالب خارج میگردد. بطری ساخته شده با این روش در جهت شعاعی نسبت به جهت محوری، آرایش یافتگی بیشتری دارد، بطوریکه استحکام ضربه ای و ترکیدگی آن در این جهت بیشتر است و بطری در هنگام ضربه یا فشار خرد نشده و نمی شکند.

نوشته های مشابه

همچنین بطری PET خزش(Creep) پائینی دارد، چقرمه است و دی اکسید کربن، آب و اکسیژن براحتی از آن عبور نمیکنند. بالا بودن خواص مکانیکی ذکر شده این اجازه را میدهد که دیواره بطری نازک باشد و برای ساخت بطری با کارایی مطلوب پلیمر کمتری مصرف گردد. PET جامد باید بسیار خشک باشد (درصد رطوبت کمتر از 0/005% ) تا از هیدرولیز آن جلوگیری شده و خواص فیزیکی و مکانیکی آن نیزحفظ گردد.

PET براقیت و شفافیت عالی دارد، ضمن آنکه نسبت به بطریهای شیشهای در وزن هر بطری بطور قابل ملاحظه ای صرفه جویی میشود. از آنجائیکه حمل و نقل بطریهای PET مشکل میباشد، بنابراین این محصولات را بصورت پریفرم یا پری پت جابه جا میکنند. در واقع پریفرم محصولی است که در مرحله قالبگیری دمشی تبدیل به بطری PET میگردد .

در شکل ١ نمایی از پریفرم و بطری ساخته شده از آن ارائه گردیده است.

شکل ١ -نمایی از پریفرم و بطری ساخته شده از آن
شکل ١ -نمایی از پریفرم و بطری ساخته شده از آن

موارد مصرف و کاربرد بطری PET

موارد کاربرد PET گرید جامد(بطری) به تفکیک در ذیل ارائه شده است:

 • بطری نوشابه های گازدار
 • بطری های آب معدنی
 • بطری های آب میوه
 • بطری های نوشیدنیهای انرژی زا(ورزشی)
 • بطری های مواد غذایی
 • بطری های مواد شوینده و آرایشی
 • بطری سایر نوشیدنی ها
 • سایر( …,CPET ,APET)

همانطور که ذکر شد بیشترین کاربرد رزین PET حالت جامد بعنوان بطری نوشیدنی هاست، که عمدتاً در اندازههای ١ ،٢ و ٣ لیتری میباشند. موارد کاربرد این بطری ها عمدتاً با قوطی های آلومینیومی قابل مقایسه میباشند.
سایر کاربردهای بطری PET تحت عنوان ظروف سفارشی (Custom Container) میباشد که سایر بطری ها را که برای مصارفی غیر از نوشیدنی ها مورد استفاده قرار میگیرند، دربر میگیرد. برای ساخت ظروف دهن گشاد برای انواع سس، ترشی، ادویه جات، ظروف و قوطی های لوازم آرایشی، بطری شوینده های مایع، قوطی های توپ تنیس، ظروف فر و قالب نان مخصوص فر نیز از PET جامد استفاده می شود.

در ادامه موارد کاربرد این محصول بطور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

 • بطری نوشیدنی ها
  1. بطری نوشابه های گازدار(CSD)
   اصلی ترین کاربرد رزین PET) حالت جامد)، در ساخت بطری نوشابه های گازدار است. بطری های PET به دلیل سبک بودن بطری و مقاوم بودن در برابر شکنندگی و همچنین دارا بودن عبورپذیری بسیار محدود نسبت به CO٢ و اکسیژن برای نگهداری و حمل و نقل نوشابه های گازدار مورد استفاده قرار میگیرند.
   این بطری ها عموماً در ٨ سایز ساخته میشوند و به سه دسته اصلی تقسیم میگردند.
   • دو لیتری و بزرگتر
   • یک و یک و نیم لیتری
   • نیم لیتری و کوچکتر

   مصرف بطری های PET در صنعت نوشابه های گازدار رشد قابل توجهی داشته است و همچنان نیز روبه افزایش است. قبل از وارد شدن بطری های PET به بازار، بطری نوشابه های گازدار عمدتاً بطری های شیشه ای و قوطی های آلومینیومی بودهاند، اما با ورود بطریهای ساخته شده ازPET ،مصرف بطری های شیشه ای کاهش چشمگیری داشته است. ولی قوطی های آلومینیومی هنوز هم بصورت نسبتاً گسترده در کنار بطری های PET مورد استفاده قرار میگیرند.

  2. بطری های آب
   بطری ها و ظروف ساخته شده از PET به عنوان ظروف نگهداری آب و بطری های آب معدنی مورد استفاده قرار میگیرند. این محصولات به سه بخش مجزا تقسیم میشوند.
   1. مخزن های ٢٠ لیتری که بعنوان ظروف نگهداری آب و آب سردکنها در ادارات و اماکن عمومی مورد استفاده قرار میگیرند.
   2. بطری های و بشکههای ١۵ تا ٣٢ لیتری که درون سوپر مارکت ها برای مصارف عموم وجود دارد.
   3. بطری های کوچک آب معدنی که جایگزین نوشابه های گازدار و سایرنوشیدنی ها میشوند.

   در این زمینه بطری های ساخته شده از پلی کربنات ، PVC و بعضا بطریهای شیشهای میتوانند مورد استفاده قرار گیرند. پلی کربنات خواص فیزیکی و مکانیکی بالاتر و شفافیت بیشتری دارد، همچنین در طول فرآیندهای شکل دهی کمتر دچار آسیب میشود. ولی از آنجا که قیمت بالاتری دارد، اغلب در موارد ویژه که کارایی خاصی مدنظر است، استفاده میشود .

  3. بطری نوشیدنی های الکلی
   بازار نوشیدنی های الکلی شامل آبجو، شراب و نوشیدنی های تقطیرشده میباشد. در این زمینه عمدتا بطری های شیشه ای و قوطی های آلومینیومی نیز مورد استفاده قرار میگیرند. به طور کلی به دلیل نفوذ پذیری هرچند اندک این بطریها در برابر اکسیژن و در نتیجه زمان نگهداری کوتاه این مواد، مصرف بطری های PET برای مشروبات الکلی چندان مورد توجه نیست. در این مورد بطریهای کوچک یکبار مصرف که در سفرهای طولانی مورد استفاده قرار می گیرد، طرفدار دارد و سهم کوچکی از این بازار در اختیار بطری های PET است. بطری های PET مورد استفاده در این زمینه اغلب بصورت ٣و ۵ لایه مورد استفاده قرار میگیرند .
  4. بطری سایر انواع نوشیدنی ها
   سایر انواع نوشیدنی ها شامل انواع شربت، آبمیوهها، کنسانتره میوه و سبزیجات، نوشابههای انرژیزا و همچنین چای و قهوه آماده (RTD) و بطری شیر میباشد. بازار بطریهای PET مصرفی برای نوشابههای انرژی زا (نوشیدنی های ورزشی) بسیار وابسته به روند تولید محصولات جدید و عرضه و تقاضای آنهاست. بررسیها نشان میدهد که تولید این محصولات در سالهای آتی روند رو بهرشدی خواهد داشت. ترکیبات این مواد انرژیزا شامل عصاره میوه ها، کربوهیدرات ها، ویتامین و رنگهای خوراکی است که برای حفظ خواص باید دور از اکسیژن نگهداری شوند. بطریهایی که برای نگهداری این مواد مورد استفاده قرار میگیرند، معمولاً بصورت چند لایه هستند. (لایهای از نایلون به همراه PET) .

   مصرف بطریهای PET برای نگهداری شیر، بعلت قیمت تمام شده بالاتر بطری رشد چندانی نیافته است. هرچند که بطریهای PET بعلت شفاف بودن و عبور پذیری کمتر، مرغوبتر میباشد. اما در حال حاضر اکثر شرکتهای تولیدکننده از بطریهای ساخته شده از پلیاتیلن سنگین به عنوان بطری شیر استفاده میکنند.
   در این زمینه بطریهایی از جنس PVC نیز رقیب بطریهای ساخته شده از PET هستند ولی از آنجا که بطریهای PET شفافیت بیشتر و قابلیت بازیافت بالاتری دارند، بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. شایان ذکر است تکنولوژی جدیدی که امکان پر شدن بطریهای PET را در دمای بالا(Hot fill) میدهد،باعث رونق بازار بطریهای PET در این زمینه شده است.

  5. بطری ها و ظروف مواد غذایی
   عمده ترین بازار مصرف PET در بطریهای مواد غذایی، بطری روغنهای خوراکی است که بطور وسیع بطری های PET جایگزین ظروف و بطریهای PVC شده است. سایر موارد مصرف عبارتند از بطری کره بادام زمینی و انواع سس ها، ظروف ترشی، قهوه و ادویهجات. با استفاده از تکنولوژی جدید که پرشدن این بطریها در دمایی بالا را امکانپذیر میسازد، میتوان باکتریها و سایر عوامل آلوده کننده موجود درون ظروف را از میان برد که با استفاده از این روش مانع اصلی استفاده از ظروف و بطریهای PET در زمینه بسته بندی مواد غذایی برطرف شده است.
 • کاربردهای غیر غذایی
  این قسمت شامل کاربرد بطریهای PET بعنوان ظروف نگهداری مواد بهداشتی و دارویی، مواد آرایشی و مواد شوینده خانگی است. این کالاها شامل ظروف پزشکی و بهداشتی (M&H) مواد آرایشی نظیر رنگ مو و انواع کرم ها(T&C) و ظروف نگهداری و بعضا حمل و نقل مواد شیمیایی (HIC) می باشند .
  1. بهداشتی و پزشکی (M&H)
   بیشترین مصرف رزین جامد PET در این زمینه تولید بطری محلول های دهانشویه و بطری برخی از داروها که به صورت شربت هستند، نظیر شربت سرفه و … میباشد. برای نگهداری انواع ویتامینها نیز بعضاً از بطریهای PET استفاده میکنند. به دلیل حساسیت ویتامین ها در برابر نور خورشید و عوامل محیطی، این بطریها به رنگ تیره (ارغوانی) ساخته میشوند تا از تخریب این مواد جلوگیری شود.
   در این زمینه هنوز شیشه رقیب اصلی PET است. زیرا بطری ها و ظروف شیشه ای قابلیت نگهداری بالاتری در مقایسه با بطری های PET دارند و ماده را برای زمان طولانی تازه نگه میدارد. عیب بزرگ ظروف شیشه ای سنگینی و شکنندگی آن است که اجازه رقابت PET با ظروف شیشه ای را میدهد.
   در این زمینه بطری های ساخته شده پلی اتیلن نفتالات (PEN) نیز مورد استفاده قرار میگیرند.
  2. مواد آرایشی (T&C)
   از ظروف ساخته شده از رزین جامد PET برای نگهداری انواع محصولات آرایشی نظیر رنگ مو، مواد محافظ و حالت دهنده مو، انواع کرم و لوسیون ها، روغن بچه و روغن حمام و شامپو استفاده میشود. در این زمینه ظروف شیشه ای نیز مورد استفاده قرار میگیرند، ولی به دلیل مقاومت بالاتر بطریهای PET در برابر شکنندگی و سایر خواص بهتر، در حال حاضر مصرف ظروف و بطری های PET در این زمینه بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. برای بسته بندی شامپوها نیز میتوان از بطری های PET استفاده کرد ولی از آنجا که برای بطری این محصولات نیاز به شفافیت بالا نیست و نسبت به نفوذپذیری اکسیژن نیز حساس نیستند، به دلیل قیمت پایینتر در اکثر موارد از بطری های پلیاتیلن سنگین (HDPE) استفاده میکنند .
  3. ظروف نگهداری مواد شیمیایی خانگی(HIC)
   برای بسته بندی و نگهداری انواع پودرها و مواد شوینده و مایع ظرفشویی و دستشویی در برخی موارد از ظروف ساخته شده از PET استفاده میشود. در این زمینه هم بازار در اختیار پلی اتیلن سنگین است. در برخی موارد برای نگهداری روغن موتور، روغن های روان کننده و همچنین قوطی نگهداری توپ تنیس نیز از ظروف ساخته شده از PET استفاده میشود .

بررسی کالاهای جایگزین بطری PET

در کاربرد بطری های PET به عنوان بطری نوشـابههـای گـازدار، بطـریهـای شیـشه ای و قـوطی هـای آلومینیومی رقیب بطری هایPET به شمار می آیند. در این زمینه روند مصرف بطری هـای شیـشه ای رو بـه کاهش است ولی قوطی های آلومینیومی هنوز هم به صورت گسترده درکنار بطـری هـای PET مـورد اسـتفاده قرار می گیرند.

همچنین بطری های ساخته شده از PVC می توانند جایگزین بطـری هـای PET مـصرفی در روغـن های خوراکی،بطری های نگهداری رنگ روغن و مواد آرایشی باشند، ولی از آنجا که شفافیت و قابلیت بازیافت بطری های PET بالاتر است، در حال حاضر بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.اما قیمـت پـایین تـر PVC در مقایسه با PET همچنان باعث کاربرد نسبتا گسترده بطری های PVC در این زمینه شـده اسـت. در زمینـه کاربردهای خاص PET که نفوذپذیری نسبت به گازهای محیطی از اهمیت خاصی برخوردار است میتـوان از پلی اتیلن نفتالات (PEN) نیز استفاده کرد.

مقایسه بین PET و PVC نشان میدهد که هر دو ماده ویژگی های مفیدی در حالـت کـشش نیافتـه دارند و هنگامی که کشیده میشود، این ویژگی ها بهبود می یابند. به علاوه PET چنانچه نتـایج آزمـون سـقوط نشان میدهد ضد ضربه و نشکن میباشد. ویژگیهای مسدود کنندگی PET و PVC مـشابه اسـت و هـر دو برای کاربردهای معمولی به ویژه در بسته بندی صـنایع غـذایی مناسـبند. خـصوصیات PET در برابـر اشـعه فرابنفش بسیار بهتر از PVC بوده و این مسئله ای مهم در صنایع غذایی میباشد. زیـرا نـور فـرابنفش اغلـب برای کشتن باکتری ها و میکروب ها بکار میرود. از این جنبه بطری PET نسب به PVC از محتوای خود بـه نحو بهتری محافظت میکند. بطری های PVC کشش نیافته مـیتواننـد در فـشارهای پـائین گـاز کربنیـک نوشابه ها (کمتر از ٢ گرم در لیتر) شکل خود را حفظ کنند. حال آنکه برای این کاربرد بطری های PET بایـد دو جهته کشش یابند. در میزان های بالای گاز کربنیک (تا ٨ گرم بـر لیتـر) هـر دو مـاده بایـستی دو جهتـه کشش یابند.

اما اساسی ترین مزیت بطری های PET نسبت به PVC غیر سمی بودن آنهاست. بطری های PVC بـه دلیل آزاد کردن مواد سمی و سرطان زا که حتی مقادیر نـاچیز آنهـا نیـز خطرنـاک مـیباشـد از سـوی اداره بهداشت فدرال ایالات متحده امریکا (FDA) مجوز استفاده در صنایع غذایی را کسب نکرده اند. در مورد بطری نوشیدنی هایی مانند آب میوه ها و شیر اغلب از بطری ها و ظـروف سـاخته شـده از پلـی اتیلن سنگین (HDPE) به جای بطری های PET استفاده میشود.زیرا قیمت تمام شده کمتری دارد. در کاربرد PET به عنوان بطری مواد شیمیایی نیز بازار در اختیار پلی اتیلن سنگین است. در زمینه کاربردهای بطری های PET در ظروف پزشکی و بهداشتی، در برخـی مـوارد از پلـی اتـیلن و پلی پروپیلن استفاده می شود .

اهمیت استراتژیکی پت (PET)

مهمترین مزیت استفاده از پت بعنوان بستهب ندی در صنایع غذایی سازگاری مناسب آن با موادغذایی میباشد و کوچکترین اثری بر روی مواد نمیگذارد. علاوه بر این به علت ضریب نفوذ بسیار پایین آن نسبت به انواع گازها در صنایع بسته بندی که نیاز به ایزولاسیون کامل است بسیار مناسب میباشد. از لحاظ زیست محیطی نیز محصولی است که به راحتی بازیافت میشود و از این بابت نیز نیز مزیت مهمی برای آن محسوب میشود.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده پت (PET)

کاربردهای روزافزون پلاستیک ها به دلیل ارزان بـودن، حمـل و نقـل آسـان، مقـاوم بـودن در تمـامی زمینههای صنعتی و خانگی موجب رشد سـریع تولیـد و مـصرف آن فـرآورده هـای پتروشـیمیایی در جهـان گردیده است. 1/5 درصد تولید هر بشکه نفـت بـه پلاسـتیک تبـدیل مـیشـود و تقریبـا نیمـی از تولیـدات پتروشیمی در دنیا صرف تولید پلاستیکها میشود. در بین پلاستیکها، پلی الفینها، پلـی اسـتایرین، PVC و PET به پلیمرهای تجاری معروفند و سهمی حدود ٧٠ درصد از کل بازار جهانی مواد پلیمـری را بـه خـود اختصاص میدهند و تولید این مواد به مـوازات افـزایش درآمـد ملـی کـشورها افـزایش یافتـه اسـت.

کشورها و شرکت های دارای تکنولوژی خط تولید پریفرم و بطری پت (PET)

در حال حاضر سازندگان بسیاری اقدام به تولید و یا واردات این ماشین آلات در کشور مینمایند. عمـده ماشین آلات موجود در بازار به قرار زیر است:

 1. تولید داخل و با قطعات درجه یک اروپایی
 2. تولید داخل و با قطعات متوسط چینی
 3. ماشین آلات خارجی چینی
 4. ماشین آلات خارجی با کیفییت مطلوب (ساخت اروپا)

موارد ٢و ٣ به دلیل اینکه کیفیت مطلوبی ندارند، از قیمت پایین و کارآیی کمی برخوردار میباشند. به دلیل هزینه استهلاک بالا و عدم کیفیت تولید این گونه ماشین آلات پیشنهاد نمیگردد. مگر با ظرفیت تولید و یا کیفیت پایین. بخش شماره ۴ نیز به دلیل هزینه های سرمایه گذاری بالا و قیمت بالای این گونه ماشین آلات مقرون به صرفه نیست.
بخش شماره ١ به دو دلیل دارای مزیت میباشد:

 1. هزینه پایین
 2. کیفیت مطلوب

به این دلیل این گونه ماشین آلات توسط ما پیشنهاد میگردد.

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش های تولید پت (PET)

ابتدا مواد اولیه پت که به صورت گرانول وجود دارد را در داخل دستگاه تزریق به وسـیله مکنـده جهـت تولید پریفرم که دارای قالبهایی با سایزها و اوزان مختلف میباشد ریخته می شود که این مـواد پـس از طـی مراحلی گرم و سپس نرم شده و به صورت خمیری در آمده و به داخل قالب پریفرم تزریـق مـیشـود. پـس از انجام این فرآیند پریفرم تولید شده، پس از سرد شدن و سفت شدن از داخل قالب بیرون میآید و جهـت بـاد شدن به سمت دستگاه بادکن هدایت میشود. در قسمت باد، پریفرم تولید شده توسط دستگاه اون گرم و نـرم شده به حدی که نه زیاد گرم و نه زیاد سرد باشد (هر دو عامل باعث نابودی پریفرم مـیگـردد)، پریفـرم نـرم شده را درون دستگاه بادکن قرار داده و به اندازه دلخواه باد میکنیم که این مقدار به سایز، وزن پریفرم و نـوع قالب بستگی دارد. بدین ترتیب بطری های پت تولید میشود .

نمایی از فرآیند تولید پریفرم و بطری پت
شکل ٢ -نمایی از فرآیند تولید پریفرم و بطری پت

در ادامه به بررسی این فرآیند تولید پت (PET) پرداخته میشود:

 • دستگاه تزریق
  یکی از مهمترین روش های رایج برای شکل دادن پلاسـتیک ها، قـالبگیری تزریقـی اسـت. در ابتـدا PET گرید بطری را که به شکل خاکه یا دانه گونه میباشد، از طریق قیف تغذیه به محفظه اکسترودر هـدایت و در آنجا حرارت دیده، نرم و ذوب میشود. سپس با عبور از افشانک با فشار به داخل قالب نـسبتاً سـردی بـه نـام قالب پریفرم رانده میشود که دو نیمه اش کاملاً به یکدیگر جفت شده است .
  در شکل ٣ نمایی از دستگاه تزریق ارائه گردیده است.
  نمایی از دستگاه تزریق
  شکل ٣ -نمایی از دستگاه تزریق
 • قالب پریفرم
  پس از گذشت زمان مناسب و لازم برای سرد و جامد شدن پلاستیک، قالب باز شده و قطعـه پریفـرم از آن خارج میشود. این عملیات به دفعات تکرار میشود.
  در شکل ۴ نمایی از قالبهای پریفرم ارائه گردیده است :
 • قالبگیری دمشی
  به طور کلی فرایند قالبگیری دمشی به دو نوع قالبگیری دمشی رانشی (Extrusion Blow Molding) و قالبگیری دمشی تزریقی (Injection Blow Molding ) تقسیم میشوند که نوع رانشی گستردگی بیشتری دارد. قدم اول در قالبگیری دمشی رانشی ساخت یک لوله نازک از مذاب پلیمر به وسیله اکسترودراست که به صورت عمودی و آزادانه آویزان میشود و به آن روده میگویند. وقتی که طول روده به اندازه مشخص رسید، یک قالب دور روده را میگیرد، انتهای آن را میبندد و آن را از دای جدا میکند. سپس یک سوزن وارد روده شده و با دمش جریان هوای فشرده روده را باد کرده و به سطح داخلی قالب میچسباند.
  قالب تا زمان سرد و جامد شدن پلیمر، بسته باقی میماند. سپس باز شده و محصول از آن خارج میشود. در مرحله آخر ممکن است لازم باشد قسمت های اضافی چیده شوند. این کار یا بصورت خودکار و همزمان با خروج قطعه از قالب یا طی مرحله ای جداگانه و دستی صورت میگیرد. گاهی اوقات برای ساخت محصولات چندلایه و دستیابی به ویژگی هایی مانند سفتی، چقرمگی و سدگری مورد نظر از کواکسترودکردن استفاده میشود. برای قالبگیری قطعات بزرگ مثل بشکه های ذخیره مواد شیمیایی، لازم است رانش پیوسته روده آنقدر سریع انجام گیرد که از جداشدن روده در اثر وزن یا جامد شدن قسمتهایی از آن قبل از بادشدن جلوگیری شود.

  قدم اول در قالبگیری دمشی تزریقی تولید یک قطعه اولیه به نام پیش فرم (preform) است که در صنعت به آن بچگی هم میگویند. پیش شکل دارای دهانه بطری با ابعاد بسیار دقیق و به دنبال آن یک لوله از پلیمر است که انتهای آن بسته است. در مرحله بعدی پیش شکل نرم شده به داخل قالب دمش منتقل میشود و سپس هوای فشرده به داخل آن دمیده شده و آن را باد میکند. مزیت قالبگیری دمشی تزریقی نسبت به رانشی در آن است که بطری های حاصل دارای دهانه ای با ابعاد بسیار دقیق هستند و در محل چیدن اجزای اضافی نقطه ضعف ایجاد نمیشود. علاوه براین فرایند ضایعات کمتری دارد. روش قالبگیری دمشی تزریقی پیچیده تر و در نتیجه گرانتر است.

امتیاز کاربران: 3.48 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی