سفارش طرح توجیهی
مقالات آموزشی

نکات فنی صادرات پسته برای افزایش صادرات و دستیابی به کیفیت مطلوبمقدمه ای بر صادرات پسته در ایران

پسته محصولی با ارزش صادراتی بسیار بالا به عنوان مهم ترین کالای صادراتی بخش کشاورزی شناخته می شود. این محصول نه تنها در بخش کشاورزی بلکه در صادرات غیرنفتی ایران جایگاه مهمی برای سیاستگذار دارد. براساس آمارها صادرات پسته ایرانی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ سهم ۲/۲ درصدی از ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده است. از طرفی، این محصول، به عنوان یکی از منابع مهم درآمدهای ارزی گذشته بوده است و ندانستن شرایط تجارت جهانی و عوامل مؤثر بر صادرات کالا و خدمات، از موضوعات اساسی در صادرات پسته است.

بر اساس آمار منتشر شده گمرک جمهوری اسامی ایران، صادرات پسته در سال، ۱۳۹۵ بیش از ۱۳۸ هزار تن بوده که نسبت به سال قبل 8 هزار تن، معادل 6 درصد، افزایش یافته است. صادرات این محصول طی مدت هشت ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نیز ۶۸.۶۸ هزار تن و به ارزش حدود ۶۲۸ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹ هزار تن و معادل ۲۲ درصد به لحاظ وزنی و در حدود ۱۶۰ میلیون دلار به لحاظ ارزشی کاهش یافته است که دلیل آن کاهش ذخایر پسته به دلیل صادرات آن در سال گذشته بوده است. صادرات محصولات پسته سالانه حدود ۱.۲ میلیارد دلار برای کشور ارز آوری دارد.

پیشنهادات و توصیه های سیاستی در صادرات پسته

 1. کنترل بهداشتی بارهای ارسالی

  مهم ترین علت بازگشت و مرجوع شدن بارهای صادراتی از مبدأ جمهوری اسامی ایران در سال های گذشته به علت وجود سمومی مانند آفاتوکسین بوده است. علی رغم ممنوعیت استفاده از این سموم همچنان تعداد بارهای مرجوعی پسته به علت آفاتوکسین بسیار بالاست به گونه ای که ایران جزء پنج کشور نخستی است که دارای بارهای مرجوعی خشکبار از اروپاست.

  کنترل بهداشتی بارهای صادراتی پسته

  33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - نکات فنی صادرات پسته برای افزایش صادرات و دستیابی به کیفیت مطلوب

  بنابراین در اولین اقدام، سیاستگذار با فعالیت های ترویجی و اطاع رسانی باید به صادرکننده این هشدار را بدهد که وجود این سم در بار صادراتی منجر به بازگشت بار و ضرر صادرکننده می شود. همچنین مبادی صادرات قبل از اعزام بار به کشورهای مقصد با آزمایشات لازم از صادرات بارهای فاقد ضوابط و مقررات در خصوص این سم جلوگیری به عمل آید.

 2. کاهش هزینه های حمل و نقل

  افزایش هزینه های مبادله منجر به کاهش رقابت پذیری محصولات در بازارهای بین المللی می شود. در میان هزینه های مبادله، هزینه حمل و نقل محصولات کشاورزی در ایران قابل توجه است که این مشکل علی رغم پرداخت یارانه به سوخت همچنان زیاد است.

  همچنین عدم آموزش رانندگان در رعایت شرایط حمل و نقل محصولات کشاورزی از مشکات جدی در این بخش خدماتی است. با گسترش زیرساخت های حمل و نقل و فراهم آوردن شرایط استفاده از شرکت های حمل و نقل خارجی میتواند هزینه های این بخش را برای صادرات محصولات کشاورزی کاهش دهد.

 3. ایجاد پایانه های صادراتی

  ایجاد پایانه های صادراتی منجر به کاهش زمان از دست رفته صادرکننده می شود که این امر در تسریع صادرات نقش بسیار مهمی خواهد داشت و هزینه مبادله صادرات را کاهش می دهد. به علاوه کاهش قیمت تمام شده منجر به رقابت پذیری بیش تر می شود.

  ایجاد پایانه های صادراتی پسته

 4. کاهش موانع تعرفه ای و غیر تعرفه ای

  کاهش تعرفه های واردات در کشورهای هدف یکی دیگر از راه های کاهش هزینه مبادله صادرکننده است که با مذاکرات تجاری مانند تعرفه های ترجیحی، بازار مشترک و اتحادیه های گمرکی مانند مناطق آزاد تجاری و اتحادیه های اقتصادی شکل های مختلف این توافقات است.

  موانع غیرتعرفه ای مانند گواهی های بهداشتی و قرنطینه نیز با توافقات تجاری می تواند با سهولت بیش تر انجام شود که نیاز به توافقات سازمان های متولی امر بین دو طرف تجاری دارد.

 5. ایجاد تالار مشترک در بورس کالا

  هماهنگ نبودن اطاعات بین فروشندگان و خریداران منجر به افزایش ریسک و نااطمینانی هایی می شود که پیامدهایی مانند نوسان قیمت، توزیع نامتقارن حاشیه بازار، مخاطرات اخاقی و اقدامات پنهان را به وجودمی آورد. ایجاد تالار مشترک در بورس کالا با فراهم کردن شفافیت قیمت مبادله دارای این مزیت اصلی است که مشکات ناشی از همسو نبودن اطاعاتی را کاهش دهد.

  همواره پرداخت نکردن بموقع از سوی خریدار یکی از نگرانی های فروشنده و در مقابل دریافت نکردن محصول با کیفیت مورد انتظار از طرف فروشنده، بزرگ ترین مسیٔله پیش روی خریدار و فروشنده بوده است.

  پیروی عرضه و تقاضا از عوامل بنیادی یکی از مزایای معامات انجام شده در بازار بورس کالاست که مرجع مناسبی برای تعیین قیمت کالا نیز است. همچنین با توجه به امکان شکل گیری معامات اختیارات و آتی، مدیریت نوسانات قیمت آینده نیز به شکل مطلوب تری صورت می پذیرد.

  ایجاد تالار مشترک در بورس کالا برای پسته

پیشنهادات و توصیه های ترویجی در صادرات پسته

 1. بسته بندی متناسب با اولویت مصرف کننده

  صادرات فله یکی از مشکات دامن گیر صادرات محصولات کشاورزی است. با انجام بسته بندی، صادرکننده می تواند حاشیه بیشتری از بازار را به خود جذب کندو سود بیشتری را کسب کند. انجام فرایند سورت و بسته بندی باید متناسب با خواست و توانایی مصرف کننده باشد. بی توجهی به نظرات مصرف کننده منجر به از دست دادن تقاضا و در نتیجه بازار خواهد شد. در نتیجه شناخت اولویت های مصرف کننده یکی از اقدامات قبل از صادرات محصول خواهد بود.

   بسته بندی پسته متناسب با اولویت مصرف کننده

 2. پرهیز از رقابت قیمتی

  یکی از معضلات صادرکنندگان در بازار هدف، قیمت شکنی توسط خود صادرکنندگان ایرانی است. پدیده رقابت قیمتی ناشی از کوچک مقیاس بودن صادرکنندگان صورت می گیرد.

  با توجه به این که پسته ایران دارای شهرت مثبت جهانی است کم تر می توان مشاهده کرد که تقاضای کافی برای این محصول وجود نداشته باشد اما عرضه همزمان و رقابت قیمتی جهت خروج رقبا از اقداماتی بوده است که درامد صادراتی این محصول را تحت تأثیر قرار داده است.

 3. ایجاد شرکت و برندسازی

  ایجاد شرکت های صادراتی می تواند منجر به ادغام افقی شود تا صادرکننده بتواند به بازده اقتصادی دست یابد و از بازده نسبت به مقیاس جهت کاهش قیمت تمام شده استفاده کند. این مسیٔله می تواند هم به مسیٔله برندسازی کمک کند و هم منجر به ادغام عمودی شود.

 4. زمان بندی عرضه

  بزرگ ترین رقیب ایران در عرضه صادراتی پسته ایالات متحده است. اطاع از بازارهای هدف، ذخایر و میزان تولید و همچنین الگو گیری از صادرات این کشور می تواند از عرضه همزمان و رقابت با این کشور جلوگیری کند. همچنین عملیات بازاریابی و تبلیغات در رقابت با این کشور بسیار اهمیت دارد.

 5. ایجاد زنجیره تأمین صادراتی

  ایجاد زنجیره های عرضه صادراتی بزرگ مقیاس برای ثبات تولید، صادرات و جلوگیری از شوک های تولید به صادرات (تفاهم نامه صادرکنندگان برای تعیین، تحقق حجم و کیفیت معین محصولات صادراتی با برنامه زمان بندی شده) که در قالب قرارداد، با مزارع صادراتی در داخل کشور برای تأمین محصولات پسته مورد نظر صورت گیرد؛ منجر به حل بسیاری از مشکات صادرکنندگان می شود.

  این راهکار مبتنی بر تقاضای بازار هدف است و متناسب با آن گسترش می یابد. همچنین ریسک صادرکننده را در بخش های زیادی از بین می برد و یا کاهش می دهد. این ارتباط مؤثر همچنین باعث کاهش نیاز به سرمایه در گردش میشود.

امتیاز نویسنده

امتیاز کاربران: 3.45 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x