ایده هاایده های کشاورزی

آموزش کاشت گیاه بلوبری

سفارش طرح توجیهی

گیاه شناسی بلوبری

رگهای این گیاهان نیز با توجه به شرایط آب و هوایی می توانند خزان کننده و یا همیشه سبز باشند. برگها 8-1 سانتیمتر طول و 3.5-0.5 سانتیمتر عرض دارند. گلها زنگوله ای شکل و اکثرا سفید رنگ هستند اما انواعی با گلهایی صورتی و یا قرمز رنگ نیز وجود دارند. میوه ها 15-5 میلیمتر قطر دارند و در ابتدا سبز رنگ هستند، سپس قرمز-ارغوانی و در نهایت آبی تیره می‌شوند.

بر روی یک خوشه میوه ممکن است مراحل مختلف رسیدن میوه مشاهده شود به همین دلیل گاهی نمی توان تمامی میوه‌های یک خوشه را همزمان با هم چید و باید صبر کرد تا میوه ها برسند و بعد آنها را از خوشه میوه جدا کرد که معمولا هر 10-5 روز یکبار نوبت برداشت میوه های بالغ فرا می رسد. روی سطح میوه ها پوششی پودری مانند و محافظ وجود دارد که با دست کشیدن و یا شستن از بین می رود. زمان برداشت میوه با توجه به شرایط محیطی مختلف و متغیر است و می تواند از اواسط بهار تا اواسط تابستان در مناطق مختلف باشد.

میوه ها منبع قابل توجهی برای موادی همانند ویتامین c و منیزیم هستند. توجه کنید که این گیاه بجز مسئله تولید میوه، به شکل زینتی نیز کاشته و مورد استفاده قرار میگیرد. گونه ای از این گیاه در نقاطی از شمال کشور در جنگلهای گیلان منطقه اسالم وجود دارد و به شکل محلی با نامهای سیاه گیله شناخته می شود.

از جمله گونه های کوتاه قامت و محبوب بلوبری می توان به V. angustifolium (با نام انگلیسی lowbush blueberry ) و از گونه های بلند قامت می توان به V.corymbosum (با نام انگلیسی noethern highbush blueberry) اشاره کرد. سایر گونه ها همانند V. virgatum با نام انگلیسیrabiteye bluberry و V.pallidum با نام انگلیسی hillside or dryland blueberry نیز مورد کشت و کار به شکل تجاری قرار می‌گیرند. این گونه ها ارقام و نمونه های مختلفی دارند که بسیاری از آنان با روش دو رگه گیری و اصلاح نژاد تولید شده اند و طعم میوه آنان نیز می تواند با هم فرق داشته باشد.

نوشته های مشابه

ایجاد کشت و صنعت بلوبری و فرآورده های آن در راستای کشاورزی پایدار و سازگار به شرایط فیزیکی و شیمیایی خاک برای ایجاد جامعه ای سالم با توجه به بروز بیماری های صنعتی و عوارض ناشی از آلودگی زیست محیطی بوده وکشت و صنعت بلوبری کاملا منطبق بر نیاز کشور و جامعه جهانی میباشد که به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی قوی در جهت ایمن سازی جامعه بر خواهد آمد. در ضمن قابلیت حمل و نقل فراوری آن به صورت های مختلف میتواند نقش مهمی در ارز آوری و اشتغال داشته باشد و از نیروهای متخصص و دانشگاهی کمک گرفته می شود.

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - آموزش کاشت گیاه بلوبری

دلیل اصلی موفقیت این صنعت، آگاهی عمومی مردم درمورد ارزش غذایی بالای این میوه‌ی خوشمزه است. طبق تحقیقات به دست آمده از USDA، بلوبری حاوی یک نوع فیتونوترینت آنتی‌اکسیدان است که از فعالیت آزادانه‌ی سلول‌های بنیادی در بدن جلوگیری می‌کند. گفته می‌شود که فعالیت نادرست سلول‌های یاد شده، موجب بروز مشکلات قلبی و حتی گسترش سرطان می‌شود. در حال حاضر، واشنگتن با تولید ۴۴٫۰۰۰ تن بلوبری در سال، برترین تولید کننده‌ی بلوبری در آمریکا است

 • خصوصیات گونه V.corymbosum: گیاهی بوته ای انبوه و خزان‌پذیر با ارتفاع 3.7-1.8 متر، برگهایی به طول 5 سانتیمتر ، گلهایی زنگوله ای شکل و سفید و یا با ته مایه صورتی رنگ به طول 8 میلیمتر و میوه هایی آبی-سیاه رنگ به قطر 13-6 میلیمتر.این گونه در نواحی جنگلی که خاکهایی اسیدی دارند (اسیدیته 5.5- 4.5) به خوبی رشد می کند. از نامهای انگلیسی این گیاه می توان به blue huckleberry, tall huckleberry, swamp huckleberry, high blueberry اشاره کرد.
 • خصوصیات گونه V. angustifolium :گیاهی بوته ای و خزان‌پذیذ با ارتفاع حداکثر 60 سانتیمتر که البته معمولا تا حد 35 سانتیمتر رشد می‌کند. گلها زنگوله ای سفید رنگ به طول 5 میلیمتر و میوه ها آبی تیره الی مشکی رنگ با طعمی شیرین هسستند این نمونه نیز در خاکهای اسیدی رشد و میوه دهی مناسبی دارد و از اسامی انگلیسی آن می توان به Lowbush Blueberry اشاره کرد.

ارزآوری

با توجه به قیمت بالای این محصول در کل جهان که می تواند تحولی در اقتصاد کشور در سهم بخش کشاورزی ایجاد نمود (درحال حاضر در فروشگاه های خاورمیانه و بین ۲۰ تا ۳۰ دلار هرکیلو میوه کامل عرضه می شود.

انتخاب نوع مناسب بلوبری جهت کشت

 1. در مناطق گرم، از درختچه ی بلوبری استفاده کنید

  متداول ترین نوع بلوبری به شکل درختچه با ارتفاع 1.8 تا 2.6 متر می باشد که بلوبری های بزرگ و تیره تولید می کند.

  • درختچه های بلوبری را با فاصله ی 1.8 متر از یکدیگر بکارید. میوه ی درختچه ی بلوبری برای تهیه ی دسر مناسب می باشد.

  در مناطق گرم، از درختچه ی بلوبری استفاده کنید

 2. در مناطق با آب و هوای سرد، از بلوبری بوته ای استفاده کنید
  این گونه از بلوبری، در آب و هوای سرد انعطاف پذیری بیشتری دارد. این نوع بلوبری، بسیار مقاوم است و بلندی آن به 15 تا 45 سانتی متر می رسد.
  • بوته های بلوبری را با فاصله ی 0.6 متر از یکدیگر بکارید.
  • میوه ی این نوع بلوبری، کوچک و شیرین است؛ و برای تهیه ی کلوچه مناسب است.

  بلوبری مناسب مناطق سرد

 3. در مناطق با آب و هوای گرم و خشک، از بلوبری چشم خرگوشی استفاده کنید
  این نوع بلوبری می تواند گرما و کم آبی را به خوبی تحمل کند. میوه ی این گیاه معمولا کوچکتر از میوه ی درختچه ی بلوبری است و نسبت به دیگر گونه ها،(در تابستان) دیرتر کامل و رسیده می شود.
  • بوته های بلوبری چشم خرگوشی را با فاصله ی 4.6 متر از یکدیگر بکارید.
  • اگر باغچه ی شما فضای کافی ندارد، می توانید به جای بلوبری چشم خرگوشی، بوته یا درختچه ی آن را بکارید.

  بلوبری چشم خرگوشی

 4. اجازه دهید تا شکوفه های بلوبری گرده افشانی شوند.
  در شکوفه های بلوبری، هر دو اندام نر و ماده وجود دارند. اما این شکوفه ها همواره،خود به خود گرده افشانی نمی شوند.
  گرده افشانی شکوفه های بلوبری

ایجاد شرایط مناسب برای رشد بلوبری

 1. در باغچه ی خود، یک مکان آفتاب گیر برای کاشت گیاه بلوبری آماده کنید.
  گیاه بلوبری به آفتاب فراوان نیاز دارد؛ به ویژه وقتی که میوه ی بلوبری در حال کامل شدن است. در باغچه ی خود، مکانی را برای پرورش بلوبری آماده کنید. بلوبری را می توانید در بستری بکارید که طول و عرض آن بین 0.9 تا 1.2 متر باشد و ارتفاع آن از سطح زمین بین 20 تا 30 سانتی متر باشد.
  توجه: گیاه بلوبری را در مناطق کم ارتفاع که آب در آنجا جمع می شود، نکارید.
  ایجاد شرایط مناسب برای رشد بلوبری

 2. در خاک گیاه بلوبری از پیت ماس استفاده کنید.
  اگر پیت ماس را در خاک بلوبری مخلوط کنیم، زهکشی خاک بهبود پیدا می کند. حفره ای به قطر 15 تا 60 سانتی متر در خاک حفر کنید به طوری که عمق آن 30 سانتی متر باشد. خاک این حفره را بیرون بریزید و نیمی ازآن را با همان قدر پیت ماس مخلوط کنید. حالا خاک مخلوط شده با پیت ماس را در داخل حفره بریزید.
  به یاد داشته باشید که پیت ماس برای محیط زیست مضر است و قیمت آن نیز کمی گران میباشد.
  خاک گیاه بلوبری

 3. میزان pH خاک بلوبری را اندازه گیری کنید.
  اگر pH خاک کمی اسیدی و بین 5.5 تا 6.5 باشد، برای اکثر میوه ها مناسب است. اما بلوبری به خاک اسیدی بیشتری نیاز دارد به طوری که pH آن باید بین 4.09 تا 5.0 باشد.
  • اگر pH خاک بیش از 5.0 است، با استفاده از کمپوست اسید، میزان اسید خاک را افزایش دهید.
  • اگر pH خاک بالا تر از 4.5 است، به آن گوگرد گرانوله اضافه کنید تا pH خاک به 4.09 نزدیک تر شود.
  • پس از اصلاح خاک، دوباره میزان pH آن را اندازه گیری کنید.

  میزان pH خاک بلوبری

آموزش کاشت بلوبری

 1. از گیاه بلوبری دو تا سه ساله استفاده کنید.
  با انجام این کار، گیاه بلوبری به سرعت شروع به تولید میوه خواهد کرد. اگر از نهال های جوان تر استفاده می کنید، چند سال طول خواهد کشید تا برای شما میوه تولید کند.
  بوته های بلوبری را در اوایل بهار بکارید تا در پایان فصل تابستان میوه تولید کنند.
  کاشت بلوبری
 2. ریشه های گیاه بلوبری را سست کنید و گیاه را از گلدان خارج کنید.
  به آرامی به گلدان بلوبری ضربه بزنید تا ریشه های گیاه سست شود. حالا گیاه بلوبری را بیرون بکشید.
  کاشت بلوبری در گلدان
 3. برای هر گیاه بلوبری یک حفره ی کوچک در زمین حفر کنید.
  عمق حفره باید طوری باشد که بخش بالای ریشه به مقدار 2.5 تا 5 سانتی متر بالاتر از سطح خاک قرار گیرد. برای گیاهان دو ساله، حفره ی مورد نظر باید 51 سانتی متر عمق و 45 سانتی متر پهنا داشته باشد. برای کندن حفره می توانید از یک بیلچه استفاده کنید.
  حفره ها را با فاصله ی 1.8 متر از یکدیگر حفر کنید.
  کشت بلوبری
 4. نهال های بلوبری را در زمین بکارید.
  بر روی خاک نهال کاشته شده، به آرامی ضربه بزنید به طوری 1.3 سانتی متر خاک بر روی ریشه های بلوبری قرار گیرد.سپس به اندازه ی 5 تا 10 سانتی متر بر روی خاک بلوبری مالچ بپاشید. این کار باعث می شود که خاک مرطوب بماند و از رشد علف های هرز نیز جلوگیری شود.
  • هر دو سال یکبار، در اطراف گیاه بلوبری مالچ بریزید.
  • پس از کاشت گیاه، به طور کامل به آن آب بدهید.

  نحوه کاشت بلوبری

 5. آموزش کاشت بلوبری با دانه
  اگر تمایل به کاشت گیاه بلوبری ندارید، می توانید بلوبری را با استفاده از دانه بکارید. دانه های بلوبری را به عمق 7.5 سانتی متر، در یک سینی نشاء که خاک درون آن به خوبی با پیت ماس مخلوط شده باشد بکارید.
  • دانه های بلوبری در عرض یک ماه جوانه خواهند زد. سینی نشاء را در جایی قرار دهید که در معرض نور خورشید باشد. پس از گذشت مدتی، می توانید جوانه ها را به یک گلدان بزرگتر یا به باغچه منتقل کنید.
  • به خوبی به جوانه های بلوبری آب دهید و آنها را در مکانی آفتاب گیر قرار دهید. پس از دو یا سه هفته، به جوانه ها کود مایع بدهید.

  کاشت بلوبری با دانه

آموزش مراقبت از گیاه بلوبری

 1. به خوبی به گیاه بلوبری آب بدهید.
  هر هفته، به مقدار 2.5 تا 5 سانتی متر به گیاه آب دهید. اما هیچ وقت گیاه بلوبری را در آب غرق نکنید.
  نحوه آبیاری بلوبری
 2. هر سال به هنگام پاییز گیاه بلوبری را هرس کنید.
  در سال اولی که بلوبری را می کارید، تمام شکوفه های این گیاه را بچینید. این کار به گیاه امکان می دهد تا قبل از تولید میوه، مقاوم شود و انعطاف پذیری آن افزایش یابد. هرس کردن همچنین باعث می شود تا ساقه های شلوغ یا متراکم گیاه از بین بروند و شاخه هایی که میوه تولید می کنند، قوی تر شوند.
  • پس از سال اول، هر سال گیاه های روییده در کنار پایه ی بلوبری را بچینید. شاخه های مرده ی گیاه، شاخه های کوچک، شاخه هایی که تغییر رنگ داده اند و شاخه های لکه دار را نیز بچینید.
  • بوته های بلوبری را می توانید با چیدن ساقه های نزدیک به سطح زمین هرس کنید. اما همه ی گیاه را هرس نکنید. زیرا شاخه های هرس شده در فصل بعد میوه نمی دهند. برای اینکه گیاه بلوبری هر سال میوه دهد، باید نیمی از آن را هرس کنید.

  هرس گیاه بلوبری

 3. به گیاه بلوبری کود دهید.
  اگر گیاه بلوبری شما سالانه کمتر از 30 سانتی متر رشد می کند( در بلوبری بوته ای، کمتر از 10 سانتی متر) می توانید با استفاده از یک کود طبیعی، بهره وری گیاه را افزایش دهید. در صورت امکان، برای جلوگیری از آسیب به ریشه های گیاه، از یک کود ارگانیک استفاده کنید؛ همچنین به خوبی به گیاه بلوبری کود نیتروژن بدهید.
  برای به دست آوردن بهترین نتیجه، در اوایل بهار و در اواخر آن، به گیاه بلوبری کود بدهید. پس از کود دادن، به خوبی به گیاه آب دهید.
  کودهی به بلوبری
 4. هر دو سال یکبار، میزان pH خاک را اندازه بگیرید.
  اگر pH بیشتر از 5.0 باشد، می توانید با استفاده از کمپوست اسید، خاک را اسیدی کنید .همچنین می توانید با استفاده از گوگرد گرانوله، سطحpH را کاهش دهید.
  میزان pH خاک بلوبری
 5. میوه های بلوبری را بچینید.
  این کار را در اوایل مرداد انجام دهید. میوه های بلوبری چشم خرگوشی برای کامل شدن و رسیدن به زمان بیشتری نیاز دارند.
  میوه بلوبری

کاشت از طریق گرفتن قلمه

روش دیگر تکثیر بلوبری قلمه گیری است. برای اینکار از شاخه های سخت تر با عمر یکسال و طول ۱۲ تا ۱۸ سانت استفاده کنید. قلمه هایی که دارا ی گل هستند برای قلمه گیری مناسب نیستند. زمان قلمه گیری اواخر زمستان و اوایل بهار است. انتهای قلمه را زخمی کنید تا جوانه زنی بهتر انجام بشه. استفاده از هورمون های جوانه زنی و ریشه زنی نتیجه بهتری در روند تکثیر داره. خاک مناسب ترکیب پیت ماس بلک و پرلیت است. قلمه ها تتا ۳ سانت داخل خاک باشد و آنها را به محلی دارای نور و به دور از تابش آفتاب منتقل کنید. دمای مناسب محیط حدودا ۲۲ درجه سانتی گراد باشد. ریشه زایی حدود ۶ ماه طول میکشد.

کاشت از طریق گرفتن قلمه

قلمه چوب نرم نوع دیگر این قلمه ها است. این نوع قلمه ها از انتهای ساقه های جوان و حاصل از رشد فصل جاری تهیه میشوند. ساقه مناسب هنوز انعطاف پذیر است اما اگر آنرا خیلی خم کنیم خواهد شکست . طول قلمه های چوب نرم حدود ۳۰-۲۵ سانیتمتر است و زمان مناسب نیز حدود اواخر تیره ماه و اوایل مرداد است. برگها را از قسمت پایین قلمه جدا می کنیم اما اگر تمامی برگهای قلمه های چوب نرم قبل از تولید ریشه کنده شوند اثر منفی بر روی ریشه زایی خواهند داشت. به دلیل وجود برگها این قلمه ها نیاز به رطوبت هوای بالاتری دارند بنابراین پوشاندن قلمه ها با یک لایه پلاستیک شفاف و یا غبارپاشی با آب دو نوبت در روز به این مسئله کمک می کند. ریشه زایی قلمه های چوب نرم این گیاه از نظر زمانی حدود ۸-۶ هفته طول میکشد که سریعتر از قلمه چوب سخت است.

آفات و بیماریها

 • پرندگان
 • کرم بلوبری
 • کپک پودری

kasht parvaresh bluebery 08 - آموزش کاشت گیاه بلوبری

امتیاز کاربران: 3.38 ( 3 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
2 Comments
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین رای
صادق
صادق
1 سال قبل

سلام،جای تهیه بوته و بازار فروش محصول این گیاه رو اگه معرفی کنین به نظر من خیلی خوب میشه نه این ایده بلکه کلیه ای ایده های سایت خوبتون حتی شما میتونین یه سایت خریدار محصول ایده هایی که معرفی کنین هم معرفی کنین…
مثلا زهر عقرب رو‌ مثال میزنم
مرکز خرید عقرب ….
مرکز فروش زهر عقرب شرکت دارو سازی پاستور
همین طور ایده های دیگه

ویراستار
ویراستار
مدیر
  صادق
1 سال قبل

با سلام و احترام

ممنون بابت نظرات سازنده تون،چشم این مورد رو حتما اعمال خواهیم کرد.

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
2
0
()
x