ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید طلا و نقره از طریق بازیافت ضایعات الکترونیکی

طرح توجیهی توليد طلا و نقره از ضايعات الكترونیکی

سفارش طرح توجیهی

تولید طلا و نقره از طریق بازیافت ضایعات الکترونیکی

در حال حاضر خرید یک کامپیوتر شخصی بسیار ارزان تر از ارتقاء دادن کامپیوتر قبلی است. حال بر سر کامپیوتر قبلی چه خواهد آمد؟ ضایعات الکترونیکی که برخی از افراد آن را به جنبه سیاه دنیای جدید دیجیتالی تشبیه کرده اند مشکلات زیادی را برای محیط زیست ما به وجود آورده است. در این مقاله سعی کرده ایم به مسائل و مشکلات ضایعات الکترونیکی بپردازیم . قبل از اینکه به بحث در مورد ضایعات الکترونیکی بپردازیم، تعاریف زیر بیان می شود:

 • زباله (Trash)

  هر آنجه به علت غیر قابل مصرف بودن دور ریخته می شود .

 • ضایعه (Waste)

  ضایعه شامل مواد جامد، مایع، و گاز غیر مطلوب پس از تکمیل یک فرایند می باشد. ضایعات میتوانند به صورت منابع بالقوه ای در اکولوژی صنعتی نگریسته شوند.

 • ضایعات الکترونیکی (E-waste)

  صنعت الکترونیک از رشد بالا و سریعی برخوردار بوده است. همراه با این رشد، محصولات منسوخ شده و قدیمی صنعت روز به روز افزایش پیدا می کند؛
  ضایعات الکترونیکی اکنون بیشترین رشد را در دنیای صنعت امروز داراست و بیشتر کشورهای صنعتی گریبان گیر این مساله هستند. اکنون بیشتر دولت ها به فکر بازیافت این محصولات به صورت جامد هستند. بخشی از زباله صنعتی، طیف وسیعی از وسایل الکترونیکی مثل فریزر، وسایل تهویه مطبوع، تلفن های دستی، ضبط صوت های شخصی و کلیه وسایل الکتریکی مصرفی تا رایانه را شامل می شود .

انواع ضایعات الکترونیکی در رایانه

 1. تجهیزات فناوری اطلاعات
 2. تجهیزات سرگرم کننده
 3. تجهیزات ارتباط از راه دور
 4. وسایل سمعی و بصری مانند دیسک فشرده
 5. انواع مختلف پرینتر ها و تجهیزات آنها مانند کاتریج
 6. مدارهای الکترونیکی پرینتر ها
 7. باتری ها

ضایعات الکترونیکی مشکلی بحرانی است

 • ضایعات الکترونیکی مخاطره انگیز هست . ند ضایعات الکترونیکی شامل 1000 نوع ماده مختلف است که خیلی از آن ها سمی است و ممکن است آلودگی های جدیدی ایجاد کند .
 • مواد الکترونیکی به علت پیشرفت سریع در تکنولوژی کارایی مطلوب خود را از دست می دهد و بیش از سایر مواد تولیدی، ایجاد ضایعه می کند.
 • در آمریکا بیش از سایر کشورها از رایانه شخصی استفاده می شود. بیش از 50 %خانواده ها دارای رایانه شخصی هستند.
 • از سال 2005 به ازای وارد شدن هر رایانه جدیدی به بازار، یک رایانه از رده خارج میشود.
 • تنها در کالیفرنیا بیش از 2 بیلیون دلار خرج بازیافت این مواد در عرض 5 سال آینده خواهد شد.
 • در سال 1998 بیش از 20 میلیون رایانه در آمریکا از رده خارج شد که معادلی 7تا 5 میلیون تن وزن داشت و 3% تا 5% در سال به آن اضافه می شود .

ضایعات الکترونیکی در هند

هند امروز حدود 1/38 میلیون رایانه خارج از رده دارد و تولیدکنندگان آن سالانه 1050 تن زباله الکترونیکی به آن اضافه می کنند. این تعداد نسبت به 20 میلیون رایانه خارج از رده آمریکا اندک است، اما یک «روند رو به رشد» را نشان می دهد. این مسأله با ورود زباله های الکترونیکی از سنگاپور و کره جنوبی پیچیده تر گردیده است.
کارشناسان محیط زیست در هند هشدار داده اند که حتی به کارگیری روش های اولیه و مقدماتی برای بازیافت ضایعات الکترونیکی برای سلامت انسان و محیط زیست بسیار خطرناک است و بنابراین باید به صورت جدی از واردات زباله ها و پسماند رایانه ها به هند جلوگیری شود. قسمت های رایانه شامل نمایشگر (مانیتور ) ، چاپگر، صفحه کلید، واحد مرکزی پردازش و به حرکت آورنده فلاپی دارای فلزات قیمتی مانند طلا، نقره و پلاتین است البته حاوی مواد خطرناک مانند سرب، کادمیوم و جیوه نیز می باشد و تجزیه و بازیافت این مواد برای سلامتی انسان زیان آور است .

ضایعات الکترونیکی در ایران

به گفته یکی از کارشناسان محیط زیست در سازمان محیط زیست ایران، هنوز هیچ برنامه ای در زمینه بازیافت مواد الکترونیکی بویژه مواد سمی موجود در اجزاء سخت افزار رایانه ها وجود ندارد. به گفته این کارشناس اگر چه مواد سمی در رایانه ها وجود دارد ولی بازیافت آن ها به مراتب گران تر از دور انداختن آن هاست و در نتیجه هنوز پیش بینی های لازم در این زمینه اتخاذ نشده است .

مواد موجود در رایانه های رومیزی و مقدار بازیافت آنها با استفاده از روشهای جاری در جدول زیر بیان شده است:
مواد استفاده شده در رایانه های رومیزی وکارآیی رویه های جاری بازیافت

شرایط واردات ضایعات الکترونیکی

در سال 1994 Basel Convention منع صدور هر نوع از ضایعات خطرناک از جمله ضایعات الکترونیکی را از کشورهای غنی به کشورهای در حال توسعه تحت هر عنوانی – مانند بازیافت – ممنوع ساخته است. به همین دلیل واردات ضایعات الکترونیک به داخل کشور ممنوع می باشد .

بررسی و ارائه استاندارد ملی یا بین المللی

با مراجعه به فهرست استانداردهای تدوین شده موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، استاندارد اجباری و یا تشویقی برای بازیافت ضایعات الکترونیکی تدوین نشده است . لیست استانداردهای جهانی مورد قبول موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران بر اساس جدول زیر می باشد :

استانداردهای مورد قبول موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

از آنجایی که ضایعات الکترونیکی حاوی موادی سمی هستند ، موادی مانند: سرب و کادمیویم که در ساخت صفحه مدارات، اکسید سرب و کادمیوم در tubes ray cathode monitor(CRTs) ،جیوه در صفحات مانیتور های صفحه تخت ، کادمیوم در باتری های رایانه ، پلاستیک های که در کیس های رایانه استفاده می شود، کابل های معمولی و کابل های حاوی پلی وینیل کلوراید که در هنگام سوختن (جهت آزاد سازی مس از درون سیم ها) اکسیدهای سمی آزاد می سازند .
به علت وجود این گونه خطرات، بازیافت مواد الکترونیکی باید تحت شرایط خاص به انجام برسد و مجوزهای لازم از سازمان های نظارت دولتی دریافت گردد. با سوزاندن و یا دفن کردن ضایعات رایانهای مشکلات اساسی از طریق ایجاد آلودگی های محیط زیستی به وجود خواهد آمد. دفن ضایعات باعث می شود مواد سمی به درون آب های جاری و زیرزمینی آزاد شوند؛ همچنین سوزاندن این مواد باعث ورود مواد سمی و اکسیدها به درون هوا می شود. به همین علت بازیافت رایانه ها خطرات جدی از جنبه های محیط زیستی و شغلی، در برخواهند داشت. به خصوص زمانی که صنعت بازیافت به علت سود دهی کم آن، مقررات مرتبط با مسائل ایمنی کارکنان را رعایت نمی کنند .
قانون مدیریت پسماند مصوب سال 1383 مجلس شورای اسلامی نیز در بندی خاص به مقوله زباله های ویژه از جمله زباله های الکترونیک پرداخته و مسولیت دفع؛ امحا و بازیافت آن را بر عهده تولیدکننده نهاده است .

قیمت تولید داخل و جهانی ضایعات الکترونیکی

در حال حاضر محلی در داخل کشور وجود ندارد که ضایعات الکترونیکی را به صورت رسمی خریداری نماید و به همین دلیل نرخ دقیقی نمی توان برای ضایعات الکترونیکی در داخل کشور یافت. افراد دست فروش که در محل های مختلف ضایعات را از مردم خریداری می نمایند در رنج بین 300 تا 5000 ریال به ازای هر کیلو گرم ضایعات الکترونیکی پرداخت می نمایند. در خارج از کشور و در آمریکا به صورت رسمی ضایعات الکترونیکی خریداری می شوند. قیمت مانیتور تا 20 اینچ برابر 17 دلار و از 20 اینچ به بالا 25 دلار خریداری می شود. کامپیوتر نیز بنا به اندازه آن قیمت های مختلفی دارد ولی به طور متوسط قیمت آن 10 دلار به ازای هر کیلوگرم می باشد .

موارد مصرف و کاربرد

تولید طلا و نقره به وسیله بازیافت ضایعات الکترونیکی برای بازیافت نمودن ضایعات الکترونیکی به کار برده می شود.

بررسی کالاهای جایگزین

در این مورد بدست آوردن طلا و نقره با روشهای دیگر می تواند جایگزین مناسبی برای این روش باشد. البته قیمت طلا و نقره در بازار جهانی مشخص می باشد و در صورت تولید زیر قیمت بازار جهانی، می توان آن ها را به فروش رساند .

اهمیت استراتژیک ضایعات الکترونیکی

رایانه شامل اجزای سمی زیادی می باشد .فهرست اجزاء الکترونیکی سمی در رایانه به شرح زیر می باشد :

 • تخته مدار رایانه که دارای فلزات سنگین مثل سرب و کادیوم است
 • باطری های رایانه که داری کادیوم است
 • لامپ پرتو کاتودی به همراه اکسید سرب و باریوم
 • کابل های مسی با پوشش « .پی .وی » .سی و قطعات پلاستیکی رایانه که در زمان سوخته شدن برای بازیافت فلزات ارزشمند دی اکسید های بسیار سمی را از خود آزاد می کنند.

با توجه به سمی بودن این اجزا، بازیابی رایانه می تواند مشکل بزرگی را از محیط زیست برطرف سازد.
رشد فزاینده تولید زباله های الکترونیک در دنیا که با توجه به عمر مفید 3تا 2 ساله قطعات الکترونیکی در دنیا هر روز شتاب بیشتری به خود می گیرد و از این رو کشورهای مختلف در حال برنامه ریزی برای بازیافت این گروه از زباله ها و کاهش خطرات آن هستند .

اکنون به دلیل فقر برنامه و سیستم های بازیافتی ویژه زباله های الکترونیک و بنا بر آمار سازمان ملل 70 درصد ضایعات رایانه ها و موبایل های جهان در چین بازیافت میشود و از این رو جهت فراگیر شدن برنامه های بازیافت زباله های الکترونیک، در سال 2008 وزاری 170 کشور جهان در بالی اندونزی گرد هم آمدند تا راههای بازیافت زباله های خطرناک از جمله زباله های الکترونیک را بررسی کنند .
بی برنامگی در سامان دادن زباله های الکترونیک خطرات جدی را متوجه محیط زیست بخصوص در تهران به عنوان مرکز انتقال و تولید ضایعات الکترونیکی کرده است .

کارشناسان محیط زیست معتقدند باید ضایعات الکترونیکی را بعد از تفکیک به روشهای درست حمل کرد و بعد از آن با ریختن قالب زخیم بتن اطراف آن در عمق 7 تا 8 متری زمین چال کرد تا کوچکترین تشعشعات آن به بیرون و فضای محیط زیست نفوذ نکند . با توجه به اینکه بسیاری از قطعات دستگاههای رایانه ای “الکترومگنتیک” هستند اگر به صورت درست و کارشناسانه دفع نشوند با تشعشعاتی که از خود بروز می دهند سلامتی انسانها را با خطر جدی روبرو خواهند کرد .
در قطعات “الکترومگنتیک” امواج به صورت عمود بر هم منتشر می شود که برای انسانها بسیار خطرناک است .این مساله درست مانند کاری است که دستگاههای مایکروویو انجام می دهند و مواد غذایی را از درون می پزند این تشعشعات نیز می توانند تاثیرات خطرناک و مخرب ژنتیکی بر بدن انسانها گذاشته و علاوه بر آسیب رساندن به اندامهای داخلی بدن موجب متولد شدن کودکان ناقص الخلقه نیز شوند .

بر اساس قوانین جهانی زباله های الکترونیکی و الکتریکی (WEE) ،بازیافت این نوع زباله ها به میزان چهار کیلوگرم به ازای هر نفر الزامی است به خطرات دفع غیر علمی و غیر اصولی این نوع زباله اشاره کرد و گفت: گوشی های تلفن از رده خارج شده، باتری، قطعات فرسوده رایانه، ماکروویو و دیگر لوازم الکترونیک به دلیل وجود فلزات سنگین در این زباله ها و موادی از قبیل پلاستیک، سرب، آلومینیوم، طلا، نقره و بویژه فلزات سنگینی همچون جیوه، کادمیم و آرسنیک بسیار خطر آفرین هستند و اگر گوشت حیواناتی که این مواد در بدن آنها تجمع یافته باشد مصرف شود سلامت افراد جامعه را به شدت تهدید می کند .

عمر کوتاه تجهیزات کامپیوتری از یک طرف و تنوع طلبی مردم به استفاده از تجهیزات الکترونیکی جدید سبب شده است که رفته رفته بحث زباله های الکترونیکی به مشکل بزرگ دنیا تبدیل شود؛ مشکلی که کشورهای پیشرفته و بزرگ برای آن راه حلی یافته اند و با تصویب قانون خاص مربوط به آن و موظف شناساندن تولیدکنندگان به بازیافت محصولات تولید شده خود این مشکل را تا حدودی حل کرده اند .
قانون زباله های تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی (WEEE) بازیافت زباله های الکترونیکی به میزان چهار کیلوگرم به ازای هر نفر را الزامی می کند . به موجب این قانون تولیدکنندگان موظفند بودجه طرح های بازیافت را تامین کنند و خرده فروشان خدمات بازپس گیری را در اختیار مشتریان قرار دهند . زباله های الکترونیکی که دستگاه های PC ،کنسول بازی، مایکروویو و ماشین لباسشویی و… را در برمی گیرند، امروزه به عنوان سریع ترین منبع تولید زباله در اتحادیه اروپا شناخته شده اند .

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده ضایعات الکترونیکی

کشورهای عمده تولید کننده ضایعات الکترونیکی در جهان کشورهای توسعه یافته می باشند. البته بعضی از این کشور ها ضایعات خود را به کشورهای در حال توسعه منتقل می نمایند. کشورهایی که ضایعات الکترونیکی زیادی تولید می کنند عبارتند از :
آمریکا، هند، کره، سنگاپور و کشورهای اروپایی

واحدهای تولیدی فعال در کشور

در ایران واحدی که تولید طلا و نقره را از ضایعات الکترونیکی به انجام برساند وجود ندارد. اما در تهران بعضی از افراد در امر خرید قطعات قدیمی و رایانه های مستهلک فعالیت می کنند فعالیت این افراد در محله شوش تهران متمرکز است . فعالان این بازار با جدا کردن مس و طلای موجود در بعضی از قطعات رایانه و با فروش این مواد سود فراوانی به دست می آورند. در ضمن بسیاری از قطعات موجود در این رایانه های مستهلک سر از بازار لوازم الکترونیکی دست دوم درمی آورند .
تعداد زیادی از این قطعات غیرقابل استفاده و بازیافت بوده و به صورت سنتی دفن می شوند که این امر به محیط زیست آسیب فراوانی می رساند و حتی در برخی موارد به آلوده کردن آب های زیرزمینی منجر می شود که عواقب ناگواری در پی خواهد داشت .
در اواسط سال 1998 در سوئیس برای آشغالهای الکترونیکی اقداماتی شروع شد در سوئیس دو سازمان S.EN.S (مؤسسه سوئیسی بازیافت زباله ها) و SWICO (انجمن صنایع فناوری ارتباطات و اطلاعات سوئیس) نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کنند . آنها جوازهایی برای متخصصین بازیافت زباله ها صادر می کنند و با بازرسی های منظم، ماشین آلات را کنترل می کنند. تا اواخر سال 2001 چهار جواز توسط SWICO و ده جواز توسط S.EN.S به متخصصین بازیافت زباله ها واگذار شد و هشت جواز توسط هر دو سازمان به متخصصین بازیافت پرداخت شد.

ماشین آلات مورد نیاز برای احداث یک واحد بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی

ماشین آلات مورد نیاز برای احداث یک واحد بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی

پیش بینی عرضه در بازار آینده کشور

محصولات تولیدی طرح حاضر طلا و نقره می باشد که به هر میزان که تولید شوند، به راحتی به فروش می رسند و از این نظر هیچ شرایط خاصی وجود ندارد .

فرآیند تولید ضایعات الکترونیکی

فرآیند تولید ضایعات الکترونیکی به علت ایجاد سموم بسیار مضر برای بدن انسان بسیار خطرناک می باشد. لذا تولید آن در محیط کاملاً مجهز باید به انجام برسد .
از هر 100 تن ضایعات الکترونیکی 1.6 کیلوگرم طلا و 18.9 کیلوگرم نقره وجود دارد. که با توجه به قابلیت بازیافت به ترتیب %99 و %98 می توان انتظار داشت در هر 100 تن ضایعات الکترونیکی 1.58 کیلوگرم طلا و 18.52 کیلوگرم نقره بازیافت می شود .

فرآیند تولید ضایعات الکترونیکی

 1. دریافت ضایعات الکترونیکی

  ضایعات به دو صورت جمع آوری شده از زباله های شهری و همین طور خریداری شده از مردم دریافت می شوند .
  شرکت می تواند برای دریافت مواد اولیه، دو سیاست در پیش داشته باشد. سیاست اول بدین شرح است که تعدادی پرسنل در محلهای معینی از شهرهای بزرگ مستقر نموده که وظیفه آنها خریداری نمودن ضایعات الکترونیکی از مردم می باشد. سیاست دیگر می تواند بدین شرح باشد که ضایعات الکترونیکی را از شهرداری خریداری نماید. بدین ترتیب که طبق قراردادی با شهرداری، شهرداری موظف شود در محلی که زباله های شهری را بازیافت و دفع می کنند، ضایعات الکترونیکی را جدا کرده و به شرکت تحویل دهد .

 2. فرآیند جدا سازی

  در این مرحله باید ضایعات الکترونیکی را بنا به نوعشان و شباهت آنها به یکدیگر، از هم جدا نموده و برای ارسال به مراحل بعدی آماده نمود. در اینجا باید قطعات پلاستیکی از قطعات فلزی جدا شوند و قطعاتی مانند انواع مقاومت که قابلیت بازیافت ندارند از قطعاتی که قابلیت بازیافت دارند، جدا شوند. قطعاتی که شامل طلا و نقره می باشند شامل نمایشگر (مانیتور)، چاپگر، صفحه کلید، واحد مرکزی پردازش و به حرکت آورنده فلاپی می باشد که باید از بقیه ضایعات جدا شوند .

 3. بازیافت طلا و نقره

  1. در این مرحله قطعاتی که شامل طلا می باشند وارد دستگاه بازیافت ضایعات می شوند.. ابتدا ضایعات تا دمای 200 درجه سانتیگراد گرم می شوند. پس از این مرحله پلاستیکهای موجود در اطراف فلزات از آنها جدا شده و از طریق دریچه ای که در پایین دستگاه وجود دارد، از دستگاه خارج می شود. گازهای سمی نیز از مکنده بالای دستگاه بازیافت جدا شده و به سمت دستگاه Recovery Gas می روند
  2. پس از جداسازی پلاستیک ها، مقداری اسید سولفوریک به مواد اضافه می شود و پس از 30 تا 50 دقیقه که ضایعات در اسید سولفوریک غوطه ور شدند، اسید از چرخه خارج شده
  3. باقیمانده ضایعات تا دمای 800 درجه سانتیگراد گرم می شوند. در این مرحله نیز فلزاتی نظیر آلومینیوم ذوب شده و از چرخه خارج می شود
  4. ضایعات باقیمانده باید از دستگاه بازیافت خارج شده و به مدت 2 تا 4 ساعت در محلی خشک و خنک نگهداری شده تا مقداری خنک شوند.
  5. پس از خنک شدن، باید ضایعات باقیمانده ، به آنها استیک اسید 100% اضافه شده و مقداری روغن فلکسون اضافه شده و به مدت 24 ساعت در دمای 40 تا 50 درجه سانتیگراد نگهداری نموده و پس از این مدت هیدروکلریدریک اسید 35 درصد صنعتی به محلول اضافه شده و پس از این که دمای ماده به تا 80 90 درجه سانتیگراد رسید، به مدت 4 تا 6 ساعت نگهداری کرده و پس از این مدت رسوب طلا و نقره در محلول ایجاد می شود.
  6. پس از جداسازی طلا و نقره از رسوب ایجاد شده، آنها برای اینکه عیار مناسب را بدست آورند با مس و آلیاژهای دیگر مخلوط شده و به صورت شمش در می آیند.
 4. بازیافت گازهای سمی

  گازهای سمی تولید شده در این مرحله باید توسط دستگاه recovery Gas بازیافت بشوند. این دستگاه تنها دستگاهی است که در این خصوص تولید شده است و نحوه عملکرد آن توسط شرکت سازنده بیان نشده است .

تعیین نقاط ضعف و قوت تکنولوژی های موجود

نقطه ضعف روش ارائه شده در فوق، سمی بودن بیش از حد این روش و تولید سموم بسیار خطرناک می باشد. از دیگر نقاط ضعف این روش طولانی بودن مدت زمان آن و هزینه زیادی است که مواد اولیه آن ایجا می نمایند .

معرفی منابع تامین مواد اولیه

ضایعات الکترونیکی بدین ترتیب به وجود می آیند :

 1. در امور کوچک و شخصی: امروزه به علت افزایش تکنولوژی، وجود نرم افزارهای کاربردی جدید،… معمولا هر 18 ماه یکبار رایانهها را ارتقاء داده و هر رایانه بیش از چهار الی پنج سال عمر مفید ندارد .
 2. توسط مراکز بزرگتر: مثل شرکت میکروسافت که دارای 50000 کارمند در سراسر جهان است و هر سه سال یکبار، رایانه جدید برای اعضا تهیه می کند . بعضی از آنها بیش یک رایانه در اختیار دارند .
  در سال 1997 بیش از 2/3 میلیون ضایعات الکترونیکی در آمریکا سوزانده و یا در زمین دفن شدند. به نظر می رسد که بیشتر ضایعات الکترونیکی، خانگی یا مربوط به سازمانهای کوچک است که به جای عملیات بازیافت، آن ها را می سوزانند؛
  بعضی از رایانه ها استفاده دوباره می شوند. یعنی وقتی که استفاده کننده شخصی آن را از رده خارج می کند، توسط افراد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد که البته میزان آن سه درصد است. این ها به مدارس و یا شرکت هایی که سود چندانی ندارند فرستاده می شوند. بعضی از مغازه ها آن را به قیمت کمتری می خرند، تعمیر می کنند و دوباره برای سوده دهی به قیمت پایین می فروشند.
 3. بازیافت های خانگی: بازیافت مواد خیلی بهتر از خاکستر کردن آن ها است. در سال 1998 ،11% رایانه ها بازیافت می شد و هر ساله 18% به آن اضافه می شود و به نظر می رسد که 12.75 میلیون رایانه (شامل مانیتور و صفحه کلید) در سال 2002 بازیافت شود. معمولا برای بازیافت هر قطعه از رایانه 10 تا 30 دلار خرج می شود، چه بعضی از قطعات رایانه بسیار ارزانتر از بازیافت آن است و طبیعتا افراد میلی برای بازیافت آن پیدا نمی کنند.
 4. زندان ها: در بعضی از زندان های آمریکا حدود 50000 نفر مشغول به بازیافت ضایعات الکترونیکی هستند و 350 شغل جدید در زندان ها پدید آمده است .

پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح

انتخاب محل اجرای یک طرح تولیدی عموماً بر اساس معیارهای زیر صورت می گیرد :

 • بازارهای فروش محصولات
 • بازار تامین مواد اولیه
 • احتیاجات و نیازمندی دیگر طرح
 • امکانات زیربنایی مورد نیاز طرح
 • حمایتهای خاص دولتی
 • دسترسی به نیروی انسانی متخصص
 1. بازارهای فروش محصول

  یکی از معیارهای مکان یابی هر طرح تولیدی، انتخاب محلی است که دارای نزدیک ترین فاصله با بازارهای محصولات طرح باشد. بازار فروش طلا و نقره در کلیه استان های کشور وجود دارد و تولید کارخانه مورد نظر، آن قدر زیاد نمی باشد که از نظر فروش محصولات مشکلی وجود داشته باشد

 2. بازار تامین مواد اولیه

  ماده اولیه مصرفی طرح، یعنی ضایعات الکترونیکی در شهرهای بزرگ تولید می شوند و چون حجم زیادی نیز می گیرند، لذا نزدیکی به محل تولید این مواد اولیه بسیار با اهمیت می باشد. اما احداث واحدهای آلاینده در شعاع 120 کیلومتری تهران ممنوع می باشد، و با توجه به اینکه اکثر ضایعات الکترونیکی در تهران احداث می شوند، لذا بهترین منطقه از این نظر، در شعاع 120 کیلومتری تهران می باشد که استان های قزوین، قم و مرکزی و سمنان، گزینه های بسیار مناسبی از این نظر می باشند .

 3. احتیاجات و نیازمندی های دیگر طرح

  هر طرح تولیدی نیازمند مواردی مانند برق، آب، ارتباطات، نیروی انسانی و غیره می باشد. در مورد طرح حاضر از آنجایی که کلیه نیازمندی های فوق در سطح نیاز طرح در نقاط مختلف کشور قابل تامین است لذا محدودیتی به لحاظ انتخاب محل خاص وجود ندارد .

 4. امکانات زیربنایی مورد نیاز

  از جمله امکانات زیربنایی می توان به راههای ارتباطی، شبکه برق سراسری، فاضلاب و غیره اشاره کرد که در طرح حاضر در سطح نیاز طرح، می توان گفت که محدودیت و حساسیت خاصی در انتخاب محل اجرای طرح وجود ندارد .

 5. حمایت های خاص دولتی

  طرح حاضر یک طرح خاص است و یک نیاز ملی می باشد ولی با توجه به جستجو های به انجام رسیده، دولت در این خصوص اعتبار خاصی را تصویب ننموده است. ولی به نظر می رسد که دولت در سال های آینده در این خصوص اعتباراتی را تصویب کند تا بخش خصوصی را ترقیب به ایجاد واحدهای بازیافت ضایعات الکترونیکی نماید .

 6. دسترسی به نیروی انسانی متخصص

  این طرح نیاز به نیروی انسانی متخصص دارد و با توجه به اینکه در داخل کشور تا کنون در این خصوص اقدامات خاصی انجام نگرفته است، حتی ممکن است نیاز به استفاده از مشاور خارجی داشت باشد. بقیه نیرو انسانی مورد نیاز، کارگران ساده می باشد که با آموزش مختصری می توانند کارایی لازم را بدست آورند و لذا از نظر تامین نیروی انسانی مشکل خاصی وجود نخواهد داشت.

با جمع بندی مطالعات مکان یابی، محل اجرای مناسب اجرای طرح در جدول زیر آمده است:

gold5 - طرح توليد طلا و نقره از طريق بازيافت ضايعات الكترونیکی

امتیاز کاربران: 4.3 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی