ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید پوشاک زمستانی

طرح توجیهی توليد پوشاک زمستانی

سفارش طرح توجیهی

معرفی پارچه پوشاک زمستانی

تولید پارچه شامل تهیه انواع منسوجاتی است که در مصارف پوشاک یا صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند. بطور کلی پارچهها به دو دسته بافته شده و نبافت تقسیم بندی میشوند. در پارچه های بافته شده از انواع نخها برای تولید منسوج استفاده میشود، در حالیکه در منسوجات نبافت، مستقیماً از خود الیاف برای تهیه پارچه استفاده میگردد. ویژگی های هر یک از پارچه های بافته شده و نبافت تعیین کننده موارد کاربرد آنها در زمینه های مختلف میباشد.
به عنوان نمونه، پارچه های نبافت کمتر در مصارف پوشاک رو مورد استفاده قرار میگیرند و بیشتر مصارف صنعتی دارند. تولید پارچه های بافته شده، مستلزم بافت رفتگی (بافت) نخ ها است. بافت نخ ها به روشهای مختلفی صورت میپذیرد. چنانچه تولید پارچه با بافترفتگی دو دسته نخ به شکل مستقیم و عمود برهم (تاروپود) همراه باشد، بافندگی تاری پودی و اگر بافت رفتگی نخها با یکدیگر، مستلزم ایجاد حلقه ای از نخ باشد، بافندگی حلقوی نامیده می شود.

روش تولید پارچه حلقوی به دو دسته کلی «بافندگی حلقوی پودی» و «بافندگی حلقوی تاری» تقسیم میشود. در روش بافندگی حلقوی، نخ ها به صورت حلقه در می آیند. هر یک از حلقه های ایجاد شده از بین یکدیگر عبور میکنند و ضمن درگیر شدن با حلقه قبلی به هم متصل میشوند. بافندگی حلقوی، دومین روش بافت بعد از بافندگی تاری پودی است و قرنها از استفاده این روش بافندگی میگذرد. کاربرد منسوجات تولیدی توسط این روش، در زمینه های مختلف منسوجات لباسی و منسوجات صنعتی میباشد.

عمل بافت در سیستم های بافندگی حلقوی توسط سوزن انجام میشود. در این حالت ابتدا نخ به سوزن تغذیه میشود و توسط قلاب سوزن کشیده شده و از داخل حلقه قبلی عبور داده میشود. با عمل عبور دادن نخ جدید از داخل حلقه قبلی، حلقه قبلی آزاد میگردد. خصوصیات ساختمان بافت حلقوی، بستگی به نحوه اتصال حلقه ها به طرفین و بالا و پایین آن دارد. حلقه هایی که در یک ستون عمودی قرار دارند ردیف و حلقه هایی که در یک خط افقی هستند، رج نامیده میشوند. در سیستم های بافندگی حلقوی، علاوه بر و بادامک سوزن به عنوان عامل اصلی بافت از قطعات دیگری از قبیل سینکر استفاده می شود.

در هر یک از سیستم های بافندگی حلقوی پودی و حلقوی تاری، متناسب با ویژگی های پارچه های مورد نظر، از ماشین های متنوعی استفاده می شود. در سیستم بافندگی حلقوی پودی از ماشین هایی مانند ماشین تخت باف،ماشین گرد باف،ماشین های جوراب بافی و ماشـنیهای راسـت بـاف اسـتفاده مـی شـود . در صورتیکه در سیستم بافندگی حلقوی تاری ماشین هایی مانند ماشین تریکو یا کتن و ماشین راشل مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت عمده سیستم های مختلف بافندگی حلقوی در روشهای تغذیه نخ و تبـدیل نـخ به حلق ه می باشد. همچنین محصول نهایی هریک، دارای ویژگی های خاصـی اسـت کـه بـرای هـر کـاربرد، استفاده می شود.

عبارت “بافندگی حلقوی” به روشی از ایجاد بافت اطلاق میشود که با خمیده کردن طولی از نخ به شکل حلقه های یک زنجیر، که از میان یکدیگر عبور داده شده اند، پارچه تولید میگردد. بافندگی حلقوی با روش دستی، قدمت دیرینه دارد و احتمالاَ از روش گره زدن یا تابیدن نخها به یکدیگر، الهام گرفته است. تشکیل حلقه با انگشتان دست، سالهای طولانی قبل از آنکه میل بافتنی اختراع شود، وجود داشته است. در موزه شهر لستر انگلستان، یک جفت پوتین و دستکش بلند بافندگی حلقوی متعلق به مصر از قرن پنجم نگهداری میشود. مهارت استفاده از دانهگیری، کور کردن، کیسه ای بافتن و ایجاد نقشه نمایانگر پیشرفته بودن بافتنی دستی در این دوره است .

شگفت انگیز است که نزدیک به ده قرن طول میکشد تا بافتنی دستی به ایتالیا میرسد و سپس در اروپا گسترش مییابد. بعدها بافندگی حلقوی به یک روش تولید منسوجات در انگلستان تبدیل شد. در سال 1488 مجلس آن کشور کنترل قیمت را در دست گرفت و هنری پنجم (1547-1509) اولین پادشاهی بود که جوراب بافتنی استفاده نمود. اولین جوراب بافتنی از جنس ابریشم، در سال 1550 بافته شد و در سال 1561 به دلیل ظرافت و قابلیت کشش خوب آن مورد توجه ملکه الیزابت قرار گرفت .

امروزه استفاده از ماشین های حلقوی تخت باف برای تولید لباس زمستانی، در انواع پولیور، ژاکت، بلوز، مانتو و …. ، به ،ها علت کارایی این ماشین مرسوم شده است. این ماشینها قابلیت البسه زمستانی با طرحها و رنگ های مختلف را با انواع نخهای پشمی، هایبالک، پنبهای و …. دارند و امکان تعویض سریع نوع پوشاک (سایز، طرح و رنگ بندی) را دارند. این قابلیتها کمتر در ماشینهای بافندگی دیگر وجود دارد .

همانطور که اشاره گردید روشهای مختلفی برای تولید پارچه در صنعت نساجی وجود دارد که امروزه از بین آنها از سیستم بافندگی حلقوی با استفاده از ماشین های تخت باف گیج 2/5 تا 10 برای تولید پارچه برخی از لباسهای زمستانی زنانه، مردانه و بچه گانه، نظیر ژاکت، پولیور، جلیقه، شال، کلاه استفاده میشود.
اغلب ماشین های تخت باف امروزه دارای سیستم ژاکارد الکترونیکی هستند و نیاز به نخ رنگی دارند. نخ های مورد استفاده در این ماشین ها اغلب در سیستم ریسندگی الیاف بلند ریسیده می شوند و بیشتر از الیاف پشم و اکریلیک و ویسکوز به صورت خالص یا مخلوط استفاده میشود. در کشور ما بیشترین نخ های مورد استفاده برای البسه زمستانی، نخهای هایبالک اکریلیک با نمرات 18/2 ، 24/2 و 48/2 متریک است .

بررسی نخ های مورد استفاده در پوشاک زمستانی در ایران و اروپا

البسه مورد استفاده در مناطق سردسیر به عنوان لباس رو، نظیر ژاکت، پولیور، مانتو، شال و کلاه از چند نظر متنوع هستند. جنس و نمره نخ مورد استفاده، ضخیم و ظریف بودن بافت و طرح لباس دوخته شده ، پارامترهای اساسی هستند که در کیفیت و قیمت تمام شده نقش مؤثری دارند. در حال حاضر، در کشور ما از نخهای بالک و فانتزی اکریلیک با نمرات 18 الی 48 به صورت 2 تا 4 لا برای بافت لباس زمستانی استفاده می .شود در جدول زیر قیمت عمده فروشی برخی از البسه زمستانی، ارائه شده است .
در کشورهای اروپایی استفاده از نخهای اکریلیک در تولید لباس زمستانی، مرسوم نیست و از نخهای مخلوط الیاف پشم، ویسکوز ریون، نایلون و پنبه بیشتر استفاده می شود از طرفی هزینههای طراحی و تولید پوشاک در این قبیل کشورها بسیار زیاد است. بنابراین قیمت تمام شده این محصول، بسیار بالاتر از ایران است به. عنوان مثال یک پولیور مردانه ساده بین 25-50 یورو در اروپا به فروش میرسد .

موارد مصرف و کاربرد پوشاک زمستانی

ماشین بافندگی حلقوی تخت امروزی، قابلیت استفاده همزمان از نخهای مختلف، طرحها، سایزها و نقشه های مختلف را دارند. بنابراین امکان تولید البسه متنوعی را فراهم میکنند که از آنها میتوان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • پولیور زنانه، مردانه و بچه گانه
 • بلوز و پیراهن زنانه
 • مانتو و شلوار
 • شنل
 • کلاه و شال
 • ژاکت زنانه، مردانه و بچه گانه

بررسی کالاهای جایگزینی و تجزیه و تحلیل اثرات آن

امروزه محصولات تولید شده توسط ماشینهای تخت باف، بیشترین کاربرد را بهعنوان پوشاک زمستانی دارند و تقریباً بدون رقیب هستند. با این وجود در برخی موارد از ما شینهای حلقوی گردباف نیز برای این منظور استفاده میشود که محدودیتهای زیادی به لحاظ سایزبندی و تنوع رنگپذیری دارند و استفاده از آنها، عمومی نشده است. جایگزین دیگری که برای محصولات ماشین های تخت باف مطرح است، استفاده از پارچه های دو لایه است که لایه داخلی آن بیبافت و لایه رویی تاری ـ پودی است. این محصول بیشتر به عنوان پالتو و کاپشن مورد استفاده میشود و نمیتواند جایگزین مناسبی برای پولیور باشد .

اهمیت استراتژیکی پوشاک زمستانی در دنیای امروز

پوشاک زمستانی، سهم قابل ملاحظه ای از پوشاک مورد نیاز انسان را شامل میشود و در سلامتی انسان و کیفیت زندگی شخص در هوای سرد، نقش بسزایی بر عهده دارد. بنابراین پرداختن به مسائل فنی تولید، قیمت تمام شده و سلیقه افراد مختلف، در تولید یک محصول مطلوب از اهمیت بالایی برخوردار است .
نکته مهم دیگر، سهم بالای تجارت پوشاک در جهان امروز است به. طوریکه بررسی ها نشان میدهد؛ میزان گردش مالی تجارت پوشاک، برابر با گردش مالی کل صنعت نساجی (شامل تولید الیاف، ریسندگی، بافندگی، چاپ و تکمیل و … ) است. بنابراین مدیریت بر فرآیند تولید پوشاک، نیازمند توجه بسیاری است و سهم خواهی از بازار آن، لازم و ضروری است .

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده پوشاک زمستانی

کشورهای عمده تولیدکننده پوشاک زمستانی
کشورهای عمده تولیدکننده پوشاک زمستانی
کشورهای عمده مصرف کننده پوشاک زمستانی
کشورهای عمده مصرف کننده پوشاک زمستانی

شرکتهای داخلی عمده تولید کننده پوشاک زمستانی

شرکتهای داخلی عمده تولید کننده پوشاک زمستانی
شرکتهای داخلی عمده تولید کننده پوشاک زمستانی

شرایط صادرات پوشاک زمستانی

صادر کردن هرکالا موکول به موافقت وزارت بازرگانی و دارابودن شرایط موجود در آیین نامههای گمرک، همچنین دارابودن مزیتهای رقابتی در بازارهای بینالمللی میباشد. بررسی کتاب مقرارات صادرات و واردات وزارت بازرگانی در سال 1387 ،نشان میدهد صاردات پوشاک زمستانی، آیین و مقررات ویژهای ندارد .

بررسی تکنولوژی و روش های تولید پوشاک زمستانی

فرآیند تولید انواع پولیور شامل؛ طراحی لباس، انتخاب مواد اولیه، آماده سازی نخ، بافت، دوخت و بسته بندی است که در ادامه بهطور مختصر پرداخته میشود. لازم به ذکر است در هر مرحله، نیاز به کنترل کیفیت به شدت احساس میشود و لازم است به دقت پارامترهای مؤثر به طور مرتب بررسی شود .

 • طراحی

  طراحی لباس براساس تجهیزات و امکانات موجود، قیمت تمام شده و سلیقه مشتری انجام میشود که در ماشینهای تخت باف امروزی، بهوسیله نرمافزار منحصر به فرد شرکت تولیدکننده دستگاه، انجام میگیرد .

 • انتخاب نخ مورد نیاز

  پارامترهای مهمی که در انتخاب نخ، مهم است، نوع و جنس نخ، رنگ، نمره نخ، یکنواختی جرمی و رنگرزی و قیمت آن است. این مرحله از تولید پولیور، نقش زیادی در کیفیت و ظاهری پوشاک تولید شده دارد .

 • آماده سازی نخ

  در سیستم بافندگی حلقوی، نخها توسط سوزن به شکل حلقه در میآیند و در داخل ساختمان منسوج قرار میگیرند. بنابراین درگیری بین نخها و سوزنها بسیار زیاد است. برای جلوگیری از فرسایش سوزنها، پارگی نخها و صحت عملیت بافت، لازم است بسته نخ تغذیه شده به ماشین بافندگی، بدون عیب و پارگی بوده و برای کاهش اصطکاک، سطح آن به پارافین آغشته شود. این عمل در واحدهای تولید البسه زمستانی با استفاده از یک دستگاه بوبینپیچی در کنار ماشین تختباف و قبل از تغذیه نخ انجام می شود.

 • بافت

  همانطور که قبلاً اشاره گردید؛ مناسبترین ماشین برای بافت پولیور، ماشین تخت باف است. امتیاز ساخت اولین ماشین تختباف در سال 1865 به یک آمریکایی به نام لمب داده شد. در سال 1867 در نمایشگاه ماشین آلات پاریس، از اسم لمب توسط دوبید برای ماشین تخت باف ساخت خود استفاده کرد و مشابه با آن در سال 1873 یک مهندس آلمانی به نام اشتول شروع به ساخت ماشینهای لمب (تخت باف) نمود. در اواخر سال 1890 او نه تنها سازنده ماشینهای تخت باف از نوع ریب بود، بلکه ماشین های دوبله سیلندر (پرل) تختباف را نیز میساخت. این دو کارخانه سازنده به نام های دوبید و اشتول نقش مهمی در تحول و پیشرفت ماشینهای تختباف داشته اند .
  ماشین آلات تولید پوشاک زمستانی
  در اوایل سال 1960 شخصی به نام مکویین سعی کرد ماشین تخت بافی بسازد که مجهز به سوزن مرکب و کنترل کامپیوتری باشد، اما موفق نشد. ایده او، تولید بافت به صورت قواره بافی فرمدار بود و اتصال قواره های بافته شده با نخ جداکننده انجام میگرفت. همچنین وارد عمل شدن بادامک بالا برنده پایه سوزن میتوانست از طریق مغناطیس انجام شود و از نوارکنترل به منظور انتخاب سوزن برای ایجاد طرح و قواره بافت استفاده شود و حداکثر تا شش ماشین توسط کامپیوتر کنترل گردد. اگرچه او نتوانست در آن زمان به اهداف خود برسد، اما امروزه با استفاده از میکروالکترونیک و قطعات مختلف بر روی ماشینهای تخت باف، بخشی از آرزوهای وی تحقق یافته است .
  ماشین آلات تولید پوشاک زمستانی
  معمولاً گیج ماشینهای تخت باف براساس تعداد سوزنها در یک اینچ تعیین میشود (سیستم انگلیسی) اما از سیستم متریک نیز برای تعیین گیج سوزنها استفاده میشود. در سیستم متریک، گیج فاصله مرکز یک سوزن از مرکز سوزن مجاور خود برحسب میلیمتر، میباشد. در این روش برای گیجهای بزرگتر از نخ ضخیمتر استفاده میگردد، در حالیکه در سیستم انگلیسی هرچه گیج بیشتر باشد، نخ ظریفتر به کار میرود؛ بهطور مثال، در صورتی که گیج ماشینی در سیستم انگلیسی 10 سوزن در یک اینچ باشد، فاصله دو سوزن مجاور هم، برابر 2/5 میلیمتر است که معادل گیج 25 در سیستم متریک خواهد بود .

  غالباً گیج ماشینهای تخت باف از 5 تا 12 سوزن در اینچ است، اما ماشینهایی با گیج ، 2/5 ، 14 و 16 نیز ساخته شده است. عرض صفحه سوزنها در ماشینهای تختباف نواربافی از 14 تا 50 سانتیمتر و در ماشینهای دستی از 80 تا 120 سانتیمتر است، در حالیکه ماشینهای برقی اتوماتیک دارای عرض صفحه از 66 تا بیش از 200 م سانتی تر میباشند. در سالهای اخیر ماشینهای با عرض زیاد مورد توجه بیشتری قرار گرفته اند .

  بر روی ماشینهای تختباف، دو صفحه سوزن نسبت به هم به دو حالت قرار میگیرند. چنانچه زاویه دو صفحه نسبت به هم 90 تا 104 درجه باشد شکل “v “مانند خواهند داشت. ماشینهای تخت باف پرل و یا لینکس ـ لینکس دارای دو صفحه سوزن با زاویه 180 درجه نسبت به هم میباشند که مقابل یکدیگر قرار گرفته اند. این نوع ماشینهای مجهز به یک سری سوزن دو سر زبانهدار بوده که هریک از سوزنها با یکی از دو قلاب خود در یک صفحه عمل بافت انجام میدهند و قلاب دیگر، مانند پایهای برای سوزن میباشد که توسط عامل انتقال دهنده کنترل میگردد. درون شیارهای هر صفحه، یک سری انتقال دهنده وجود دارد که پایه هریک از آنها از بادامک داخل روکش فرمان میگیرد .

  ماشینهای تختباف جدید، از لحاظ اقتصادی به صرفه هستند و در آنها سعی شده است با اضافه کردن قابلیتهای متعددی، میزان مصرف نخ را کاهش و قدرت طراحی را افزایش دهند. یکی از این قابلیت ها، اضافه کردن نخبرهای ایتارسیا به ماشین تختباف است. ماشین های تختباف اینتارسیا که بافت ناحیه ای تولید می نند، غالباً دارای دو صفحه سوزن میباشند که از یک صفحه برای عملیات بافت ساده همراه با نقوش رنگی استفاده میشود و از صفحه دیگر برای بافت کشباف ریب در هنگام قواره بافی و یا بافتهای دیگری که بر روی دو سری سوزن بافته میشوند، استفاده میشود. تولیدات “بافت ناحیه ای” معمولاً گرانتر بوده و تقاضا برای این نوع بافتها بستگی به مد دارد .

 • دوخت

  دوخت پوشاک، از مهمترین مراحل تولید است و امکان رفع بخشی از عیوب قسمت های قبل را دارد. این مرحله شامل چندین فرآیند جداگانه است که به اختصار عبارتند از :

  1. افت گیری: در این فرآیند، پارچه، تحت عملیات بخار قرار میگیرد تا حداکثر جمعشدگی در آن اتفاق بیفتد و ثبات آن افزایش یابد. با انجام صحیح مرحله افتگیری، ابعاد پارچه در مرحله دوزندگی و بعد از آن تغییر نمی کند.
  2. برش : بریدن قسمت های مختلف پولیور شامل آستین، پیش، پشت و یقه طبق الگوی طراحی در این فرآیند انجام میشود
  3. دانه گیری: این فرآیند عبارت از وصل کردن قسمت یقه به پیش و پشت برش خورده است .
  4. دوخت تنه و آستین ها: در این مرحله تنه و آستین دوخته شده به یکدیگر متصل میشوند .
  5. نخ کشی: در این مرحله، نخ های اضافی حاصل از مرحله بافت و دوخت مهار میشود تا دررفتگی در پوشاک به وجود نیاید
  6. اطو: در این مرحله لباس دوخته شده، توسط تخت بخار، اطو میشود تا به فرم مطلوب برسد .
  7. بسته بندی : در این مرحله مطابق نیاز مشتری و با در نظر گرفتن هزینه آن، لباسهای آماده به صورت تکی، جین یا تعداد بیشتر، در نایلکس قرار داده میشود و در انتها در کارتنهای بزرگ بسته بندی میشود .

معرفی شرکت های تولید کننده ماشین های مورد نیاز طرح تولید پوشاک زمستانی

 

نام ماشین آلات برند کشور تولید کننده
ماشین آلات بافندگی تخت باف Stoll آلمان
Shima seiki ژاپن
دستگاه دانه گیری K.M.F آلمان
Conti Complett ایتالیا
 

ماشین آلات خط دوخت

Durkopp Adler آلمان
VI- BE- MPC ایتالیا
PFAFF ایتالیا
Siwaba ژاپن
Juki ژاپن
Brother ژاپن
Bernina ژاپن
Reece امریکا
Pegasus ژاپن
Rimoldi ایتالیا

 

بررسی نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم در فرآیند تولید پوشاک زمستانی

در فرآیند تولید پوشاک زمستانی (پولیور) از دستگاههای ماشین بافندگی حلقوی تخت باف، ماشین دانه گیری و دو نوع چرخ خیاطی استفاده میشود. هریک از این تجهیزات باید براساس یک استراتژی بلند مدت (حداقل 8 ساله) انتخاب شود. چرا که دامنه کاربرد آنها، محدود است و نمیتوان برخی از پارامترهای فنی آنها را تغییر داد. بنابراین نیاز است قبل از تهیه تجهیزات، مطالعات کاملی در خصوص بازار کالای مورده نظر و محدودیت ای آن انجام شود. سپس براساس مطالعات و قدرت اقتصادی سرمایهگذار، نسبت به تهیه تجهیزات اقدام شود .

در حال حاضر، شرکت های معتبری در آلمان، ایتالیا، ژاپن و کره جنوبی ، تجهیزات مورد نیاز در فرآیند تولید پوشاک زمستانی را ارائه میدهند که از تنوع مناسبی به لحاظ کیفیت، کارایی و قیمت برخوردار هستند و در صورتیکه با استراتژی مناسب تهیه شوند، امکان تولید انواع مختلف پوشاک زمستانی مردانه، زنانه و بچه گانه با کیفیت و قیمت تمام شده مناسب در شرایط حال حاضر کشور وجود دارد .

بررسی عمده مواد اولیه مصرفی در تولید پوشاک زمستانی

عمده مواد اولیه مصرفی در تولید پولیور، نخ هایبالک است و بعد از آن ن خهای فانتزی اکریلیک، نظیر مولینه، بوکله و شنیل میباشد. انواع نخهای اکریلیک در واحدهای ریسندگی الیاف بلند کشور تولید میشوند که اسامی برخی از آنهادر جدول زیر ارائه شده است. این واحدها، بخشی از الیاف مصرفی خود را از شرکت پلیاکریل اصفهان و بخشی را از کشورهای آلمان، کرهجنوبی، چین و … تأمین میکنند .

پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح تولید پوشاک زمستانی

در مکان یابی یک طرح توجه نکات ضروری بسیاری، نظیر نزدیکی به محل تأمید مواد اولیه، بازارهای عمده مصرف، امکانات زیربنایی، حمایتهای دولت و نیروی انسانی متخصص وجود دارد که در ادامه به بررسی گزینه های فوق خواهیم پرداخت :

 • محل تامین مواد اولیه
  عمده مواد اولیه مورد نیاز طرح، نخ اکریلیک هایبالک است که مهمترین واحدهای تولید آن، در استانهای سمنان، مرکزی، قزوین، خراسان رضوی، زنجان و یزد واقع شده است.
 • بازارهای فروش محصولات
  یکی از معیارهای مکان یابی برای یک طرح، انتخاب مکان مناسب برای ارائه محصولات تولید شده به بازار مصرف میباشد. با توجه به ماهیت طرح، بازار فروش محصول در کل کشور پراکنده است ولی در استانهای پرجمعیت و سردسیر کشور، نظیر تهران، اصفهان، خراسان رضوی، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، فارس، قم و مرکزی، بازار فروش بهتری دارد .
 • امکانات زیربنایی طرح
  برای تامین نیازهایی زیربنایی طرح، مانند شبکه برق سراسری، راه های ارتباطی و شبکه آبرسانی و فاضلاب و غیره، در سطح نیاز این طرح در کل کشور مشکلی وجود ندارد.
 • نیروی انسانی متخصص
  در طرح حاضر، نیاز به افراد متخصص و با تجربه در زمینههای طراحی و مهندسی پوشاک، نساجی، کامپیوتر و برق است. با توجه بهوجود مراکز آموزش عالی
  معتبر در زمینه تربیت نیروی متخصص، در اکثر استان، امکان بهره گیری از نیروی متخصص باتجربه در این طرح وجود دارد .
 • حمایت های خاص دولت
  با توجه به اینکه طرح حاضر جزء طرحهای صنعتی عمومیبه حساب میآید، به نظر نمیرسد که شامل حمایت های خاص دولت شود. با این حال اگر این طرح در مناطق محروم راه اندازی شود، مشمول بعضی از حمایت های دولت میشود .

باتوجه به بررسی پارامترهای فوق در طرح تولید پوشاک زمستانی، میتوان نتیجهگیری کرد که استانهای سمنان، مرکزی، قزوین، خراسان رضوی، زنجان، آذربایجان شرقی و غربی، فارس و قم دارای امکانات و شرایط مناسبتری نسبت به دیگر مناطق کشور برای راه اندازی چنین واحد تولیدی میباشند .

جمع بندی و پیشنهاد نهایی در مورد احداث واحدهای جدید تولید پوشاک زمستانی

برای جمع بندی مطالعات امکانسنجی احداث واحد تولید پوشاک زمستانی باید به مسائل و مواد متعددی نظیر؛ وجود واحدهای تولید مشابه، طرحهای تولیدی در دست اجرای مشابه، میزان نیاز کشور ، قیمت تمام شده، سوددهی واحد تولیدی، دوره بازگشت سرمایه، امکانات مورد نیاز، دانش فنی مورد نظر و …
توجه کرد .
همانطورکه در جریان مطالعات و بررسیها، مشخص شد؛ بخشی از نیاز کشور به پوشاک زمستانی، توسط کارگاههای کوچک بدون مجوز تأمین میشود و در حال حاضر، واحدهای صنعتی کشور قادر به تامین کل مصرف کشور نیستند. نکته مهم دیگر، روند رو به رشد صادرات پوشاک زمستانی به کشورهای منطقه و اروپایی است که نشاندهنده وجود بازارهای مناسب این محصول و توانایی تولیدکنندگان ایرانی میباشد.
مسأله مهم دیگر، عدم وجود محصولات ارزان قیمت چینی در بازار ایران است. در نتیجه، امکان یکه تازی تولید کنندگان ایرانی این محصول در بازارهای داخل، کشورهای همسایه، کشورهای آسیای میانه و حتی کشورهای اروپایی، وجود دارد .
با توجه به موارد مطرح شده فوق، میتوان نتیجه گرفت؛ بازار مناسبی برای فروش پوشاک زمستانی در کشور و منطقه وجود دارد و درسالهای آتی با کمبود تولید این محصول مواجه خواهیم بود.

امتیاز کاربران: 4.65 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی