ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید یونیت دندانپزشکی

سفارش طرح توجیهی

طرح تولید یونیت دندانپزشکی

یونیت ابزارهای لازم را در اختیار دندانپزشک قرار میدهد. این مجموعه حداقل دارای یک توربین هوا، میکروموتور و سرنگ سه کاره است. وسایل دیگر شامل توربین یا موتورهای اضافه، قلم جرمگیری اولتراسونیک، هندپیس الکتروسرجری، فیبر نوری (Optic-Fiber) و یک دستگاه کیور جهت پلیمریزاسیون مواد رزینی خواهد بود.

یونیت برحسب نیاز، هوای فشرده کنترل شده، آب سرد، فیبر نوری و الکتریسیته را به وسایل میرساند. این عمل از طریق کلیدهای قطع و وصل صورت می گیرد. این کلیدها دستگاه را به هنگام استفاده روشن و توسط یک پدال پایی آن را کنترل می کند.محل قرارگیری وسایل به صورتهای مختلفی طراحی و در تمامی آنها تلاش شده است تا هر چه بیشتر ارگونومیک باشد. به عبارت دیگر طراحی این سیستم ها به گونها ی انجام شده است که کارکردن با آنها آسانتر بوده و باعث خستگی فرد نشود. کلاً بهتر است از سیستمی استفاده شود که با روش و سلیقه دندانپزشکی که با آن کار میکند، هماهنگ باشد .

ضروری است یونیت دندانپزشکی به گونه ای طراحی شود که انتشار عفونت را به حداقل رساند. تمامی سطوح یونیت باید به آسانی تمیز و ضدعفونی شوند. هندپیس ها باید قابل استریل کردن باشند و هر جزء که روی یونیت باقی می ماند مانند میکروموتور باید به وسیله غلافهای یکبار مصرف پوشانده شده، یا به آسانی ضدعفونی شوند.

در انتخاب یونیت زیبایی دستگاه نیز همانند سهولت انجام کار با آن اهمیت دارد. یونیتی که آراسته و راحت نباشد، به ندرت برای بیماران جاذبه دارد. بسیاری از دندانپزشکان ترجیح می دهند یونیتی کوتاه داشته باشند تا از حیطه دید بیماری که روی صندلی است دور باشد و بدین ترتیب محیط کار آرامی فراهم شده و بیمار آرامش داشته باشد.

نوشته های مشابه

اجزای یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی شامل قسمت های زیر می باشد:

 1. تجهیزات چرخشی (توربین هوا، میکرو موتور، ایرموتر، پوار) می باشد.
 2. چراغ دندانپزشکی(light)
 3. سیستم بهداشتی شامل: کراشوار، لیوان پرکن، ساکشن(بزاق کش)
 4. دندانپزشکی صندلی(Patient Chair)
 5. کمپرسور(Compressor)

در ادامه هر یک از موارد زیر به تفصیل شرح داده میشود.
یونیت دندانپزشکی

 1. تجهیزات چرخشی
  • توربین هوا (High-Speed)
   توربین ها ابزارهای چرخنده با سرعت بالا هستند که جهت برداشتن نسج دندان و پوسیدگی در حداقل زمان، بکار میروند. مکانیسم کار توربین بر اساس حرکت و عبور هوا و در نتیجه به چرخش درآمدن کارتریج میباشد. از آنجائی که توربین ها ابزار آلاتی گرانقیمت و بسیار حساس میباشند، لذا موارد زیر را باید به دقت مورد توجه قرار داد.
   • هر توربین باید فشاری متناسب با آنچه کارخانه سازنده توصیه نموده، داشته باشد. کمتر یا بیشتر از این میزان برای دستگاه زیان آور است. معمولاً سر توربین فشاری بین 2/2-2 بار و سر توربینهای با سرعت بیشتر 3/2-2/7 بار را نیاز دارند که سرعت توربین های نوع اول بین 350000-30000 و در نوع دوم تا 600000 دور بر دقیقه متغیر میباشد.
   • در انتهای سر توربین 4-2 سوراخ (لوله) دیده میشود که همیشه کوچکترین لوله مخصوص آب و روبروی آن لوله های ورودی (Drive-air) میباشد که از همین لوله باید روغنکاری یا اسپری نمود.
   • نکته دیگری که باید مورد توجه قرارگیرد این است که روی هندپیس و توربین علامت (Autoclavable) وجود داشته باشد. یعنی قابل اتوکلاو باشد.
  • ایرموتور (Low-Speed)
   ایرموتور نیز ابزاری چرخنده با دور پایین بوده و نیروی محرکه (چرخش) آن هوا میباشد. ایرموتور قابلیت چرخش(L-O-R) یا دور چپ و راست رادارد. این ابزار مانند توربین باید بر اساس فشار کافی که از طرف کارخانه سازنده توصیه میگردد تنظیم شود.(معمولاً 3/5 -2/7 بار)
   انتهای ایرموتور کاملاً شبیه انتهای توربین میباشد. یعنی دارای 2-4 لوله بوده و طریقه روغنکاری و ضد عفونی یا استریل نمودن آن مانند توربین می باشد.
  • میکروموتور
   میکروموتور ابزار چرخنده با دور پایین می باشد.نیروی محرکه آن برق و با ولتاژ متغیر DC که حداکثر 24 ولت می باشد به حرکت در می آید. برق DC مانند برق باطری بوده و فاقد فرکانس می باشد.انتهای میکروموتور اصلاً شبیه ایرموتور نمیباشد و بهراحتی میتوان این دو دستگاه را از یکدیگر تشخیص داد. در میکروموتور دور چپ و راست با دست امکان پذیر نبوده و باید با پدال انجام شود. یکی از مزیتهای میکروموتور به ایرموتور نرمتر کارکردن و کاربرد بدون ارتعاش میباشد و به همین دلیل در اعمال جراحی از میکرو موتور استفاده می شود.
  • پوار یا سرنگ آب و هوا
   پوار یا سرنگ آب و هوا دارای 2 نوع می باشد:
   1. سه کاره
   2. شش کاره

   سرنگ تمام یونیتهای ایرانی، سرنگ سه کاره میباشد. این سرنگها قابلیت انجام سه کار یعنی آب سرد، هوای سرد و اسپری سرد را دارا می باشند.
   در یونیتهای خارجی همین سرنگ شش عمل آب سرد، آب گرم، هوای سرد، هوای گرم، اسپری سرد و اسپری گرم را انجام می دهد. بطورکلی سرنگ آب و هوا نگهداری خاصی نیاز نداشته ولی در صورت سقوط حتماً آسیب خواهد دید.
   یونیت توسط هوای فشرده، آب و الکتریسیته از طریق کلید یا پدال فعال میگردد. اتصال تجهیزات چرخشی و سرنگ آب و هوا به یونیت از دو طریق زیر انجام می شود:

   • شیلنگ از بالا
   • شیلنگ آویز ( تلفنی) و معمولی

   یونیتهای شیلنگ از بالا احتمال سقوط توربین، ایرموتور و یا سرنگ آب و هوا را از بین میبرد. ضروری است که یونیت دندانپزشکی طوری طراحی گردد که وسایل به راحتی در دسترس دندانپزشک قرار گرفته و انتشار عفونت را به حداقل برساند.
   سطوح یونیت باید کاملاً صاف و صیقلی باشد تا به راحتی تمیز و ضد عفونی گردد. رنگ آن نیز باید پخته باشد تا محلولهای ضدعفونی باعث تخریب رنگ نشود. به منظور جلوگیری از انتشار عفونت باید از غلافهای یکبار مصرف برای تجهیزات استفاده شود.
   در برخی از یونیتها منبعی جداگانه برای مواد ضدعفونی کننده وجود دارد که این ماده با آب مخلوط شده تا به کاهش میکروارگانیسم ها کمک نماید.

 2. چراغ دندانپزشکی(light)
  جهت انجام کارهای دندانپزشکی وجود نور مناسب الزامی است و باعث میشود کار در محیطی عاری از استرس و با کارایی بیشتر انجام شود. نوری که در فضای دهان استفاده میشود باید شدید بوده و بتواند با نور قوی موجود در محیط ترکیب شود. نور شدید متمرکز شده در فضای کار(دهان) در برابر زمینه تاریک، Contrast شدیدی ایجاد میکند که باعث خستگی چشم دندانپزشک میشود، زیرا در این حالت چشم شخص باید مکرراً خود را با دو نوع نور با شدتهای متفاوت مطابقت دهد.
  چراغ دندانپزشکی باید نور کافی، سرد و متمرکز داشته باشد. شدت نور یونیت به نوع و جنس شیشه منعکس کننده (Reflector) که در پشت لامپ قرار گرفته، بستگی زیادی دارد. رنگ نور چراغ باید مانند نور آفتاب بوده و نور تابیده شده از چراغ باید فقط محیط دندان (تقریباً یک مستطیل 15*10 سانتیمتری) را روشن کند. نور ناکافی و زرد باعث خستگی مفرط چشم دندانپزشک میشود. از آنجائیکه لامپهای چراغ از نوع کوارتز- هالوژن میباشد، لذا به هنگام تعویض لامپ باید از دست زدن به حباب لامپ جدا خودداری گردد. زیرا سدیم موجود در پوست دست توسط پوشش کوارتزی جذب شده و با بخار هالوژن ترکیب میشود و بدین ترتیب باعث کوتاهی عمر لامپ می شود.
  قابلیت تغییر در میزان روشنایی از مزایای چراغهای دندانپزشکی محسوب میشود، اما باید دقت نمود سیستمی انتخاب شود که تعادل رنگ نور را بر هم نزند.
  در انتخاب نور مناسب باید دقت زیادی نمود تا مقایسه نمونه رنگ جهت انجام ترمیمهای زیبایی به طور صحیح انجام گیرد. بهترین انتخاب، نور حاصل از تنگستن- هالوژن میباشد. نور فلورسنت از نور سبز غنی است و طیف رنگ آن در چند منطقه به شدت بالا می رود، لذا جهت انتخاب رنگ کاملاً نامناسب است.
  چراغ دندانپزشکی
  چراغ دندانپزشکی
 3. سیستم بهداشتی
  سیستم بهداشتی شامل کراشوار، لیوان پرکن، ساکشن(بزاق کش) میباشد.
  • کراشوار
   کراشوار باید گودی مناسب داشته و فاصله آن تا بیمار طوری باشد که به هنگام تخلیه آب دهان اطراف آن آلوده نگردد و آب بطور کامل درون کراشوار چرخش داشته باشد و خرده های آمالگام و یا خرده های دندان وارد فاضلاب نشود و آب داخل کراشوار تخلیه مناسب داشته باشد. جنس کراشوار نباید طوری باشد که مواد دندانپزشکی و یا مواد ضد عفونی کننده تغییری در رنگ آن ایجاد نماید.
  • لیوان پرکن
   این سیستم جهت پرکردن لیوان می باشد. اگر این سیستم دارای آبگرمکن باشد بهتر می باشد.
  • ساکشن
   یونیت دندانپزشکی باید جهت جلوگیری از اتلاف وقت و دید کافی در محیط دهان دارای سیستم مکنده خوب باشد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:
   • بزاق کش(Injection Salvia):
    این سیستم با آب و هوا کار میکند. دارای مکش نسبتاً ضعیفی بوده و برای مکش بزاق بکار میرود ولی برای کشیدن خون، بزاق غلیظ و مایعات چرکی مناسب نیست. هرچه فشار آب یا هوا بیشتر باشد، ساکشن هم بهتر کار خواهد کرد و سیستم آن به این صورت است که آب از قطعهای بنام ((جت-پمپ)) عبور کرده و خلاء ایجاد شده و در نهایت عمل ساکشن را انجام میدهد. لازم به ذکر است که بعد از هر مریض یک یا دو لیوان آب ساکشن شود تا مسیر لوله ساکشن تا فاضلاب تمیز گردد.
   • ساکشن مرکزی:
    این دستگاه مانند جاروبرقی عمل کرده و قدرت مکش آن بین 10 تا 15 برابر ساکشن های معمولی میباشد. جریان هوا با سرعت 200-150 کیلومتر بر ساعت عبور کرده و قدرت مکندگی آن حدود 50 لیتر آب در دقیقه میباشد. مواد جامد و مایع از فاصله 15-10 میلی متری دهانه سر ساکشن مکیده میشوند.
    نکته مهم: یونیت دندانپزشکی باید دارای جداکننده آمالگام باشد که اکثر یونیت ها فاقد آن می باشند. آمالگام به فاضلاب وارد شده که علاوه برمشکلات زیست محیطی باعث مسدود شدن فاضلاب می شود.
 4. صندلی دندانپزشکی
  صندلیهای دندانپزشکی برحسب تعداد حرکاتشان، بسیار متفاوت هستند. برای انجام بیشتر کارهای دندانپزشکی تنظیم ارتفاع صندلی و پشتی ضروری است. در سادهترین سیستمها زاویه پشتی صندلی ثابت است و فقط ارتفاع آن تنظیم میشود، ولی تا حد امکان باید صندلی دندانپزشکی هم ارتفاع و هم پشتی قابل تنظیم داشته باشد. بطور ایدهال، صندلی باید دارای قدرت تغییر ارتفاع، امکان تنظیم پشتی، ارتفاع، زاویه زیر سری، قدرت حرکت پشتی و قسمت پایی داشته باشد. باید به خاطر داشت که وجود هرگونه اشکال در موتور منجر به اختلال در کار صندلی می شود.
  با وجود اینکه برخی از صندلی های دندانپزشکی دارای پایه بزرگی هستند که یونیت را ثابت نگه میدارد، ولی اکثر یونیتها باید به زمین پیچ شوند تا طی انجام کار تعادل کافی داشته باشند و کج نشوند.
  محل محور صندلی باید با محور چرخش مفصل لگن بیمار انطباق داشته باشد، در غیر این صورت وقتی پشتی صندلی به سمت عقب حرکت میکند، بیمار احساس کشیدگی در وسط بدن را خواهد داشت که ناخوشایند است.
  صندلی دندانپزشکی باید توانایی بالا بردن وزنهای زیاد را نیز داشته باشد، بنابراین دارای موتور و گیربکس های قوی است. صندلی دندانپزشکی بایستی با قرار دادن کلید بر سر راه جریان اصلی، در مقابل برق گرفتگی محافظت شود و بدین ترتیب از وجود حداکثر ایمنی به هنگام کار اطمینان حاصل شود.
  حرکات صندلی دندانپزشکی
  حرکات صندلی دندانپزشکی

  از روکش صندلی به طور مداوم استفاده میشود، بنابراین باید با دوام و محکم بوده و در ضمن به خوبی از آن مراقبت شود. اکثر صندلیهای دندانپزشکی از اسفنج پلاستیکی تهیه شده که پوشش وینیلی دارند. وینیل باید بطور مرتب با مواد تمیزکننده مناسبی پاک شود، که خاصیت نرم کنندگی موجود در
  پوشش وینیلی را حفظ کرده و از ترک خوردگی و پارگی آنها جلوگیری کند.
  به هنگام استفاده از مواد ضدعفونی کننده باید دقت لازم به عمل آید، چون برخی از این مواد سبب تخریب سریع سطح وینیل می شوند. بطور کلی باید جهت ضد عفونی کردن از دستورات کارخانه تولیدکننده تبعیت نمود.
  به منظور ایجاد محیطی آرامتر در کلینیک دندانپزشکی در برخی از یونیتهای دندانپزشکی از پوششهایی مانند مخمل استفاده میشود. با کاربرد این مواد انتقال عفونت قابل کنترل نبوده و تمیز کردن آنها نیز مشکل میباشد.

 5. کمپرسور(Compressor)
  در دندانپزشکی دو نوع کمپرسور وجود دارد:
  1. کمپرسور خشک یا بدون روغن(Oil less /Oil free)
  2. کمپرسور روغنی یا صنعتی

  از معایب کمپرسور روغنی یا صنعتی ایجاد و انتشار هوای آغشته به روغن میباشد. هوای آغشته به روغن روی کلیه قطعات پلاستیکی اعم از شیلنگ و قطعات داخل یونیت که به نوعی با هوا فعال میشوند، اثرات مخرب داشته و باعث تغییر شکل آنها میشود. در نتیجه در کار یونیت اختلال ایجاد میشود. برای جلوگیری از نفوذ روغن میتوان از فیلترهای مخصوص که سر راه شیر خروجی کمپرسور قرار میگیرد، استفاده کرد. البته هوای خروجی مانند کمپرسور بدون روغن نبوده ولی وجود فیلتر50% تاثیر گذار خواهد بود. در مقایسه با کمپرسور روغنی یا صنعتی، کمپرسور خشک یا بدون روغن هیچگونه اثر سوء چه در درمان و چه در سلامت یونیت ندارد.
  در فصل سرما کمپرسورهای روغنی نباید در محل سرد قرار گیرند، زیرا سفت شدن روغن باعث دیر به حرکت در آمدن یا گاهی عدم چرخش الکتروموتور گشته و نهایتاً سبب سوختن کمپرسور خواهد شد.
  باید روغن کمپرسور را به طور مرتب از روی درجه روغن نما یا شیشه روغن نما بازدید نمود. مقدار روغن باید کمی بیشتر از نصف باشد. باید روغن کمپرسور در طول سال، دو تا سه مرتبه تعویض شود. در فصل سرما برای کمپرسور از روغن های اتوماتیک 10 می توان استفاده کرد. و در فصل گرما روغن 40 مصرف می شود.
  در هر دو نوع کمپرسور، در انتهای منبع، آب جمع شده و باید تخلیه شود. چون در اثر خالی نکردن آن علاوه بر اینکه سیستم هوای خشک، مرطوب میشود و باعث ایجاد محیط کشت مناسب برای عوامل بیماری زا می شود و موجب زنگ زدگی، خوردگی و اکسید شدن قطعات ریز یونیت شده و نهایتاً سبب سوراخ شدن منبع آن میگردد. در صورتیکه کمپرسور در محل گرم قرار گرفته باشد باید در پایان هر روز کاری شیر تخلیه آن باز شود.

شرایط واردات یونیت دندانپزشکی

طبق اطلاعات موجود در کتاب «آمار واردات و صادرات گمرک جمهوری اسلامی ایران»، از میان کد تعرفههای فوق، ورود کلیه دستگاه ها، آلات و وسائل کد تعرفه 9018 موکول به موافقت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی میباشد. حقوق ورودی تعرفههای فوق در جدول زیر ارائه شده است:
شرایط واردات یونیت دندانپزشکی

قیمت تولید داخلی و جهانی یونیت دندانپزشکی

 • قیمت داخلی
  با توجه به اینکه یک یونیت دندانپزشکی از قطعات مختلف تشکیل شده است و در واقع یک دستگاه مونتاژ شده میباشد، کیفیت آن بستگی مستقیم به کیفیت اجزای به کار رفته در آن دارد. مطابق فعالیتهای میدانی به عمل آمده یونیتهای دندانپزشکی یک سری قطعات اصلی داشته که در واقع یونیت بودن آن را تشکیل میدهد مانند: صندلی یونیت، پوار آب و هوا، هندپیس، تابوره، کمپرسور و توربین که اجزای لاینفک یونیت میباشند و یک سری اجزا و قطعات فرعی دارد که شاید الزامی بر وجود آنها نباشد ولی قطعاً به روند درمان کمک شایانی مینمایند مانند: مانیتور و…
  بر این اساس قیمت یونیتهای دندانپزشکی متفاوت میباشد. دامنه قیمتها با توجه اطلاعات اخذ شده از شرکتهای داخلی و همچنین نمایندگیهای شرکتهای خارجی، از 12 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان متغیر میباشد. پر واضح است که هر چه یونیت کاملتر و اجزای به کار رفته در آن با کیفیت تر باشند، قیمت آن نیز بالاتر میباشد. طبق اطلاعات اخذ شده از مرکز تأمین تجهیزات دندانپزشکی ایران قیمت پایه برای یک یونیت دندانپزشکی معمولی با تمامی قابلیت ها و تجهیزات لازم و با رعایت استانداردهای دندانپزشکی 30 میلیون تومان میباشد.
 • قیمت جهانی
  در مورد قیمت جهانی، با توجه به اینکه یونیت دندانپزشکی در مناطق مختلف جهان و با مدلهای مختلف تولید شده و همچنین به دلیل پیشرفت روز افزون علم، هر روز مدلهای جدیدی به بازار ارائه میشود، امکان دسترسی به قیمت جهانی یونیت دندانپزشکی میسر نبوده است. ولی طی مذاکرات انجام شده با صاحب نظران این صنعت، قیمت یونیت های دندانپزشکی خارجی بیشتر از یونیتهای ایرانی میباشد.

موارد کاربرد یونیت دندانپزشکی

همانطوریکه از نام یونیت دندانپزشکی مشخص میباشد، این دستگاه جزء لاینفک حرفه دندانپزشکی بوده و تمام تجهیزات لازم برای درمان بیمار را در اختیار دندانپزشک قرار میدهد. بنابراین تنها کاربرد آن در مراکز دندانپزشکی، درمانگاهها و مطب دندانپزشکان به عنوان ابزار اصلی دندانپزشک در درمان بیماران دهان و دندان میباشد.

اهمیت استراتژیکی یونیت دندانپزشکی

از روزگار کهن، بیماریهای دهان و دندان یکی از مشکلات بشر بوده است. جمجمه افرادی که 25000 سال پیش در زمین ساکن بوده اند، شواهدی از پوسیدگی دندان را نشان میدهد.
هیچکس نمیتواند انکار کند که در طی سالها علم دندانپزشکی گامهای عظیمی برنداشته است. مطمئناً چیزهای زیادی از قرون وسطی تا ابتدای سالهای 1700 ،زمانی که اغلب درمانهای دندانپزشکی توسط افرادی به نام «جراحان آرایشگر» انجام میشد، تغییر یافته است.
عرصه دانش و تکنولوژی دندانپزشکی روزبروز وسعت بیشتری مییابد و این مدیون تلاشهای بیوقفه محققین میباشد.
دهه گذشته شاهد تغییرات قابل ملاحظهای در روشها و دیدگاههای دندانپزشکی و نیز شاهد ظهور تغییرات مهمی در ابعاد علمی و عملی در این حیطه بوده است.
در قرن گذشته امید به زندگی افراد تقریباً دو برابر شده است و تغییرات بسیار زیادی در کیفیت زندگی رخ داده است. بعضی از این تغییرات تاثیر مثبتی بر دندانپزشکی داشته است.

کشورهای عمده تولیدکننده و مصرف کننده یونیت دندانپزشکی

به دلیل پیشرفت روزفزون علم و تکنولوژی، هر روز مدلهای جدیدتری از یونیتهای دندانپزشکی با ویژگیها و کاراییهای متنوع وارد بازار می شود.
بنابراین با توجه به عرصه وسیع یونیت دندانپزشکی، امکان دستیابی به اطلاعات مربوط به میزان تولید و مصرف آن نبوده است. ولی یونیت دندانپزشکی در مناطق مختلف جهان تولید میشود. مکان و اسامی برخی از تولیدکنندگان این دستگاه در جدول زیر ارائه شده است:

کشور کمپانی
چین MAIGAO(GZ)MEDICAL APPLIANCE
Hubang Dental medical instrument
meditech group
کره NOVAVOX.CORP
امریکا reliance handpiece & repair
انگلستان Prety International Business Consultation
برزیل Gnatus
Kavo.Dental Excellence

شرایط صادرات یونیت دندانپزشکی

یونیت های دندانپزشکی از جمله موادی هستند که معمولاً به صورت پکیج کامل تبادل نشده بلکه اجزاء و قطعات آن تبادل میشود و در کشور مقصد، مونتاژ میگردند. آنچه مسلم است که تبادل این مواد از نظر کشور مبدأ محدودیتی نداشته و فقط برخی از قطعات آن بایستی مجوز ورود را از کشورمقصد اخذ نمایند. به طور کلی یونیت های دندانپزشکی از نظر طبقه بندی کالاها در زمره کالاهای با شرایط ورود 1 قرار دارند.
ماده 2 قانون مقررات صادرات و واردات ایران: کالاهای صادراتی و وارداتی به سه گروه تقسیم می شوند:

 1. کالاهای مجاز : کالاهایی که صدور یا ورود آن با رعایت ضوابط نیاز به کسب مجوز ندارد.
 2. کالاهای مشروط : کالایی است که صدور یا ورود آن با کسب مجوز امکان پذیر است.
 3. کالاهای ممنوع : کالایی است که صدور یا ورود آن به موجب شرع مقدس اسلام ( به اعتبار خرید و فروش یا مصرف) و یا به موجب قانون ممنوع است.

به عبارتی این محصولات هیچگونه محدودیت صادراتی نداشته و صادرکننده نیاز به اخذ مجوز از ارگان یا سازمان خاصی ندارد. علاوه بر این صادرات این گونه کالاها مشمول پرداخت هیچگونه عوارض یا هزینه ای جهت صادرات نمیگردد.

بررسی روش های مختلف تولید یونیت دندانپزشکی و انتخاب روش بهینه

طبق بررسی ها ، ساخت یونیت دندانپزشکی در کشورهای دارنده تکنولوژی به صورت پکیج و یک جا صورت نگرفته بلکه روش کار به این صورت است که تک تک اجزاء و قطعات یونیت در کارخانجات و واحدهای مختلف تولید شده و سپس با توجه به نیاز طراحی و یا حتی سلیقه، این اجزاء مونتاژ شده و یونیت را تشکیل میدهند. بنابراین نمیتوان اظهار داشت که فقط تعداد خاصی از کشورها یا شرکتها توانایی تولید تمامی قطعات را دارند بلکه در سایر کشورها برخی از اجزاء و قطعات نیز ساخته شده و میتوان از آنها استفاده نمود. به عنوان مثال در داخل کشور ما، صندلیهای این کالا ساخته شده و میتوان از آنها استفاده نمود.
بنابر آنچه گفته شد، صحبت در مورد تکنولوژی تولید یونیت های دندانپزشکی در واقع یعنی بررسی تکنولوژی و طراحی قطعات مختلف یونیت های دندانپزشکی که این امر نیز منوط به شناخت دقیق انواع قطعات مختلف با توجه به نوع کاربرد آنها بوده که در ظرفیت این گزارش نمیباشد. به عنوان مثال در ساخت صندلی دندانپزشکی، انواع پایهها از حیث جنس و مقاومت بایستی مورد تحلیل قرار گیرند، انواع پرکننده ها یز از حیث ماده به کار رفته در آنها (فوم یا الیاف طبیعی یا مصنوعی و …) و … که هر شرکتی بنا به نیازهای بازار و توان مالی و مهندسی، شیوه خاص خود را دارد.
به عنوان مثال طی بازدیدی که از مرکز تجهیزات دندانپزشکی ایران (Center Dental) به عمل آمد (واقع در بزرگراه نواب صفوی)، مدلهای مختلف صندلیها، کمپرسورها، مکش ها و … وجود داشت که با توجه به مدلها و طراحیهای مختلف ( تکنولوژیها و برندهای مختلف) قیمتها مختلفی داشتند که این تنوع قیمتی خود دلیلی بر وجود طراحی ها و تکنولوژیه ای مختلف میباشد.
بنابراین در این قسمت بحث در مورد تکنولوژی تولید یونیت های دندانپزشکی با توجه به عدم دسترسی به اطلاعات ساخت و طراحی تک تک قطعات، به مونتاژ این قطعات محدود شده که عملیات مونتاژ نیز پیچیدگی خاصی نداشته و با توجه به نیاز مشتری صورت میگیرد.
شایان ذکر است که در ساخت یونیت های دندانپزشکی، برخی از قطعات به عنوان قطعات اصلی و اساسی بوده و حتماً بایستی وجود داشته باشند. مثلاً صندلی یونیت، کمپرسور و توربین از اجزای اساسی بوده که حتماً بایستی مونتاژ شوند ولی مثلاً مانیتور نشان دهنده محیط کار دندانپزشک (داخل دهان بیمار) از اجزایی بوده که وجود آن به دندانپزشک کمک زیادی در درمان مینماید ولی عدم وجود آن نیز مانع از فعالیت درمانی نمیشود.

پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح تولید یونیت های دندانپزشکی

با توجه به اینکه در حال حاضر، دانشگاههای سطح تهران بیشترین فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی را دارند و احتمال مشغول به کار شدن این فارغ التحصیلان در مرکز و اطراف آن بیشتر از سایر مناطق است و با عنایت به اینکه یک گرایش عمومی در جامعه ایران وجود دارد که کالاهای اساسی و معتبر خود را از تهران تأمین نمایند و همچنین عمده واردکنندگان تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی در تهران مستقر بوده و نیروهای متخصص در این زمینه در تهران بیشتر از سایر مناطق میباشند، یکی از شهرکهای صنعتی استان تهران به عنوان محل اجراء و راه اندازی طرح پیشنهاد میگردد.

تجزیه و تحلیل و جمع بندی

در زیر برخی از چالش ها و تهدیداتی که در زمینه تولید انواع تجهیزات پزشکی از جمله لوازم دندانپزشکی در کشور وجود دارد، ارائه شده است:

 • ضوابط و مقررات اداری
 • کاهش حمایت جدی مسولین ذیربط
 • گسترش فعالیت شرکتهای خارجی برای ورود به بازار کشور
 • بالا بودن نرخ بهرههای بانکی برای تولیدکنندگان
 • کمبود نقدینگی مراکز دولتی و خصوصی برای خرید تجهیزات
 • کاهش توان رقابتی از نظر کیفیت با محصولات خارجی
 • عدم برخورداری از تسهیلات ویژه سازمان های دولتی در ارتقاء کیفیت محصول تولیدی
 • عدم برخورداری از توان لازم برای رقابت و صادرات

با توجه به موارد فوق و با عنایت به آنچه که در قسمت های قبل بیان شد، در حال حاضر ورود به عرصۀ تولید یونیت دندانپزشکی دارای ریسکهای بسیار زیادی میباشد و به دلیل عدم اطمینان از بازار فروش مطمئن و عدم توانایی رقابت در بازار، احتمال سودآوری و بازگشت سرمایه کاهش مییابد.

بنابراین ،راه اندازی و احداث خط تولید (مونتاژ) جدید یونیت دندانپزشکی پیشنهاد نمیشود و در صورت وجود کمبود در بازار، واحدهای فعال فعلی بهره تولید خود را افزایش دهند.

امتیاز کاربران: 4.48 ( 3 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
2 Comments
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین رای
دكتر بهرامي
دكتر بهرامي
3 سال قبل

سلام
چگونه می توان با نویسنده این متن تماس گرفت

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی