سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات

سازه‌های بتنی که صرفاً از بتن ساخته می‌شوند، بسیار خشک و شکننده هستند و مقاومت بالایی در مقابل تنش‌های محیطی مثل زلزله ندارند. برای رفع مشکل مذکور و افزایش استحکام سازه‌های بتنی، مهندسین سازه و عمران از میلگرد فولادی در سازه‌های بتنی استفاده می‌کنند. میلگرد به‌دلیل ساختار فولادی خود، مقاومت بالایی دارد و در مقابل فشارهای وارده بسیار مقاوم است.

علاوه بر آن، انعطاف میلگرد در مقایسه با ساختار خشک و شکننده بتن، سبب می‌شود مقاومت نهایی سازه افزایش فوق العاده‌ای داشته باشد. این ویژگی خاص میلگرد باعث شده به یکی از پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی و صنعتی تبدیل شود و بازار پرفروشی را داشته باشد. از سوی دیگر بنابه‌دلایلی، ضایعات فولادی و آهنی ایجاد شده در پروژه‌های ساختمانی و صنعتی در ایران، روند رو به رشدی دارد که خود باعث به‌وجود آمدن خسارات فراوانی به صنعت می‌شود، زیرا صنایع تبدیلی در ایران بسیار محجور و اندک هستند.

مطلب مرتبط : تولید میلگردهای شیشه ای، یک سرمایه گذاری به روز و سودآور

ضایعاتی که حکم طلا دارند

طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات، بعد از افزایش قیمت ارز و کاهش بی‌سابقه پول ملی مورد استقبال فراوانی قرار گرفت. زیرا از یک‌سو قیمت خرید ضایعات بسیار اندک است و از سوی دیگر، تولید میلگرد از ضایعات بسیار مقرون‌به‌صرفه شده و حاشیه سود بسیار بالایی برای صاحبان این سبک از کسب‌و‌کار به ارمغان آورده است. تولید میلگرد در صنایع بازیافت، یک کسب‌وکار پررونق و پربازده خواهد بود زیرا هزینه اولیه برای راه‌اندازی، در مقایسه با دیگر پروژه‌های درآمدزا، بسیار مناسب و به‌صرفه است و نیازی به خرید تجهیزات سبک و سنگین گران‌قیمت نیست.

از سوی دیگر چون یک کسب‌وکار فوق تخصصی نیست و با یک مطالعه و مشاوره می‌توان شناخت جامع و کاملی از موضوع به‌دست آورد، بسیاری از افراد مشتاق به سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی تولید میلگرد بر اساس طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات هستند. هزینه‌های منطقی و مناسب اولیه از یک‌سو و درآمد فوق‌العاده از یک‌سو، باعث شده تولید میلگرد از ضایعات به یک کسب‌وکار ایده‌آل تبدیل گردد.

بازاری پررونق و رو‌ به‌ رشد

افزایش جمعیت باعث رشد صنعت ساختمان‌سازی شده است و صنعت مذکور به‌صورت مستقیم با تولید مصالح ساختمانی ارتباط دارد. بنابراین فروش رو‌به‌رشد بازار تولید و توزیع میلگرد، کاملاً تضمینی است. خصوصاً تولید برپایه طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات، که علیرغم هزینه بسیار منطقی، سود تضمین شده‌ای را نصیب صاحبان این سبک از کسب‌و‌کار می‌کند.

علاوه بر این، توسعه زیرساخت‌های عمرانی در اقصی‌ نقاط کشور، باعث رونق بازار تولید و فروش میلگرد شده است و سرمایه‌گذاری در حوزه تولید میلگرد از ضایعات را بیش‌از پیش منطقی کرده است. موضوع مهم دیگر اینکه، روند عادی شدن زندگی بعد از ماهها درگیری با کرونا، نوید افزایش تقاضا برای ساخت‌وساز را می‌دهد که خود، باعث رشد سود حاصل از تولید خواهد شد. برای همین تعداد درخواست‌ها برای طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات به شدت افزایش پیدا کرده است.

طرح توجیهی چیست و چگونه نوشته می‌شود

طرح توجیهی، گزارشی است که در ابتدا بازار را بررسی می‌کند، اعم از اینکه بازار تولید، هدف، فروش، رقبا و… چگونه شرایطی دارند. این‌کار سبب می‌شود به این نتیجه برسیم که امکان راه‌اندازی کسب‌و‌کار مورد نظر وجود دارد؟ و در نهایت سودآوری مناسب و منطقی عاید خواهد شد یا خیر. به‌عنوان مثال در طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات، در ابتدا بایستی بازار تولید، عرضه و فروش میلگرد، به‌خصوص تولید میلگرد از ضایعات، مطالعه شود تا با شناخت کامل از بازار هدف، بازدهی این کسب‌و‌کار از سرمایه‌گذاری را متوجه شویم.

مورد بعدی، توجیه‌پذیری تجهیزات است. در این مبحث، مواردی چون ماشین‌آلات، کارکرد آنها، هزینه خرید، هزینه تعمیر و نگهداری و… مورد توجه قرار می‌گیرد. از آنجایی که ماشین‌آلات و تجهیزات، عضو اصلی تولید هستند، ضروری است این مطالعه و گردآوری مطالب بسیار دقیق و منطبق بر واقعیات باشد. نوسان بسیار شدید بازار ارز، ضرورت این قسمت در طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات را بیش‌ازپیش عیان می‌کند.

بنابراین یک طرح توجیهی عالی، بی نقص و خالی از اشکال، طرحی است که اعداد و ارقام مندرج در آن، نزدیک به ارقام بازار فعلی باشد و قطعاً طرحی که چند ماه پیش نوشته شده است، بدون کاربرد خواهد بود و بی‌شک ضرر غیر قابل جبرانی متوجه مشتری می‌شود.

گزینه بعدی، آنالیز مالی است. در این قسمت به هزینه‌کردهای ابتدایی و جاری اشاره خواهد شد. موضوع مذکور شامل ابتدایی‌ترین هزینه‌ها، مثل احداث یا اجاره یک سوله، تا هزینه‌های جاری مثل حقوق و دستمزد مهندسان و کارگران می‌شود. این موضوع نیز بسیار ضروری و مهم است زیرا چنانچه واقعی نباشد و صرفاً بر اساس حدس و گمان به رشته تحریر درآمده باشد، می‌تواند گمراهی غیرقابل جبرانی برای اشخاص به‌وجود آورد که در نهایت نتیجه‌ای جز هدررفت سرمایه‌های مالی و انسانی نخواهد داشت.

موضوع مهم دیگری که در طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات وجود دارد، برنامه زمان‌بندی است. زمان‌بندی به صاحبان مشاغل تولیدی کمک می‌کند تا درک صحیحی از مدت‌زمان انجام عملیات ساخت، تولید و… داشته باشند. به‌عنوان مثال در یک کسب‌وکار ممکن است خرید ماشین‌آلات خارجی ضروری باشد.

برنامه زمان‌بندی در طرح بایستی بر اساس دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های گمرک نوشته شود تا مالکان کسب‌وکار بدانند چه مدت زمانی برای خرید، تحویل و نصب و راه‌اندازی ماشین‌آلات خارجی لازم است. در نهایت، سیاست‌های وزارت‌صنایع ممکن است خللی در روند زمان‌بندی به‌وجود آورد. بنابراین بهتر است طرح توجیهی نوشته شده، انطباق کاملی با سیاست‌های فعلی کشور داشته باشد، در غیر این‌صورت طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات، کاملاً بلااستفاده خواهد بود.

طرح توجیهی تولید میلگرد

طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات

برای راه‌اندازی یک خط تولید میلگرد از ضایعات، ابتدا می‌بایست نسبت به اخذ مجوزهای لازم اقدام کنید. اگر زمین موردنظر در مکانی غیر از شهرک‌های صنعتی بود، ضروری است برای رسیدگی به درخواست مجوز، به اداره‌های منابع طبیعی یا جهاد کشاورزی، شهرداری، صنعت،معدن‌وتجارت و… مراجعه کنید. در طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات، لازم است به ریزترین موضوعات دقت شود. بنابراین نگارش یک طرح توجیهی اگر توسط یک شخص متخصص و کارشناس انجام شود، می‌توان بدون کمترین دغدغه، کار مذکور را راه‌اندازی کرد. اما اگر تألیف طرح مذکور به‌دور از واقعیت‌های جامعه فعلی باشد، قطعاً به هدر‌رفت سرمایه و منابع مالی و انسانی منجر می‌شود.

وضعیت و واکنش بازار، به تعادل یا عدم تعادل عرضه و تقاضا در فصول مختلف سال و چالش هایی از این قبیل، موضوع مهم دیگری است که بایستی در طرح توجیهی قید گردد. زیرا مادامی‌که نگاه آینده‌نگرانه نسبت به فروش محصول وجود نداشته باشد، نمی‌توان توجیه‌پذیری یک محصول را مطلقاً پذیرفت، یا رد کرد. تجهیزات مورد نیاز و منابع انسانی نیز از مواردی هستند که ضروری است در طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات منعکس گردند. تجهیزات ممکن است ساخته کوره باشد، یا خرید یک دستگاه. همچنین منابع انسانی شامل نیروهای متخصص و کارگر ساده می‌شود. مقادیر دستمزد، هزینه‌های جاری از قبیل رفت‌و‌آمد، هزینه خوراک و… در این قسمت درج می‌شود.

مطلب مرتبط : طرح بازیافت انواع مختلف آلیاژ

موضوعات مرتبط با تولید میلگرد از ضایعات

در عناوین و مباحث بالا درخصوص نیازهای اولیه برای راه اندازی خط تولید میلگرد، مطالبی گرد آوری شد و نکات مهمی هم در نگارش طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات، به رشته تحریر درآمد. اما موضوعات مهمی هم وجود دارند که ممکن است کسب وکار مذکور را با چالش جدی مواجه کنند. بعضی از این موضوعات را خلاصه وار در زیر قید می کنیم:

  • رقبا:
    هر بازاری رقبای خاص خود را دارد. رقبایی که ممکن است تجارب چند ده ساله داشته باشند. آشنایی با رقیبان تولید میلگرد، نحوه فعالیت آنها، بازاریابی، ترفند های احتمالی در تولید و فروش و… موضوعاتی هستند که اگر مورد مطالعه قرار گیرند، بسیار مثمرثمر خواهد بود و می توانند کمک شایانی به کسب وکار شما کند.
  • چشم انداز:
    آینده نگری و چشم انداز بلندمدت، در کنار تلاش برای موفقیت کوتاه مدت، قطعاً به نتیجه ایده آلی در طرح توجیهی میلگرد از ضایعات، ختم می شود. چشم انداز بلندمدت باعث می‌شود مدام به گسترش خط تولید فکر کنید و در پی بازار بیشتر و فروش بیشتر باشید.
  • پیگیر اخبار کالاهای جایگزین باشید:
    کسب و کاری موفق است که از کالاهای جایگزین احتمالی خط تولید خود مطلع باشد. بنابراین هرگز اسیر عبارات و واژه‌های مندرج در طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات نشوید. زیرا تکنولوژی و علم، رشد بسیار سریعی دارند و مطالب قیدشده در طرح توجیهی، به همان زمان نگارش اختصاص دارد. بنابراین بهتر است مدام پیگیر کالاهای جایگزین احتمالی برای کالای خط تولید خود باشید.

در نهایت متخصصان ما آماده مشاوره به کاربران عزیز هستند. تمام تلاش کارشناسان موسسه ما بر این است که هر سرمایه گذار، با کمترین دغدغه، گامی در راستای توانمندسازی صنعت ایران بردارد. ما، در «ای توجیهی» برای رفاه حال مشتریان، 4 ماه اصلاح رایگان طرح توجیهی را در نظر گرفته ایم. این امتیاز باعث می شود چنانچه اتفاقات خارج از اراده ای در حوزه کسب و کار مشتری پیش آمد، با اصلاح رایگان ما، کماکان طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات، منطبق بر اطلاعات واقعی جامعه فعلی بوده و دارای کمترین انحراف باشد. در صورت تمایل و نیاز به مشاوره با ما تماس بگیرید.

امتیاز نویسنده
امتیاز کاربران: 3.4 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی