سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

طرح بازیافت و تولید گرانول PET و الیاف پلی استر

طرح بازیافت و تولید گرانول PET و الیاف پلی استر

بازیافت بین المللی PET از اوایل دهه ۱۹۹۰ مورد توجه، قرار گرفته است. تحقیقات نشان می دهند که در طی سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱، جمع آوری بطری های PET به منظور بازیافت آن ها، افزایش یافته است.به طوری که در سال ۱۹۹۹ حدود ۳۰۲۰۰۰ تن بطری PET برای بازیافت جمع آوری شد.
با وجود گذشت حدود ٣۵ سال از عمر صنعت پتروشیمی در ایران، بازیافت پلاستیک به دلیل وجود منابع سرشار نفت و ارزانی مواد اولیه پلاستیک تا قبل از انقلاب اسلامی، مورد توجه صنایع قرار نگرفت.

پس از انقلاب و به خصوص در زمان جنگ تحمیلی، محاصره اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی و در نتیجه افزایش قیمت مواد پلاستیکی، تعدادی از کارخانه ها به فکر استفاده از ضایعات پلاستیکی و استفاده مجدد از مواد پلاستیکی افتادند .بدین طریق آهسته آهسته صنعت بازیافت پلاستیک رونق گرفت .در حال حاضر بسیاری از کارخانه های کشور با استفاده مجدد از مواد پلاستیکی به عنوان جبران کننده در خرید مواد خام اولیه، صرفه جویی می کنند .

امروزه در کشورهای مختلف جهان بازیافت پلاستیک بسیار معمول است و به علت اهمیتی که مواد اولیه در فعالیتهای صنایع دارند و نیز محدودیت منابع و افزایش قیمت اولیه مواد خام و سرانجام به دلایل ملاحظات زیست محیطی، اجزاء ترکیبی زباله نظیر کاغذ، مقوا، شیشه، پلاستیک و فلزات که در انواع کالاهای مورد نیاز جامعه وجود دارند، از راه بازیافت دوباره مورد استفاده قرار می گیرند و به عنوان مواد اولیه بار دیگر راهی کارخانجات می شود.

اهمیت استراتژیکی طرح بازیافت و تولید گرانول PET و الیاف پلی استر

بازیافت پلاستیک به جامعه های سراسر جهان فرصت می دهد که تاسیسات مورد نیاز دفع پلاستیک را محدود کرده و در نتیجه هزینه های مربوطه را کاهش دهند و در عین حال با مسائل زیست محیطی جهان مبارزه کنند. بازیافت هم چنین سبب کاهش تقاضا برای انرژی و مواد خام اولیه خواهد شد. ساخت پلاستیک از مواد پلاستیک ضایعاتی بجای استفاده از مواد گرانول اولیه و بکر نه تنها سبب حفظ منابع باارزش نفتی می شود بلکه انرژی مورد نیاز برای این کار را به نصف یا کمتر از آن تقلیل می دهد.

نکته مورد توجه اینجاست که اگر انواع مختلف پلاستیک ها با یکدیگر مخلوط شوند افت محسوسی در کیفیت مواد تولیدی بوجود خواهد آمد. بعنوان یک اصل ” تمیزترین مواد دست دوم ارزش و بهای بیشتری دارند ” و در عملیات بازیافت نیز این قانون کلی بر این اصل استوار است که هرچه مواد زائد جامد به ماهیت اصلی خویش نزدیک تر باشند هزینه های بسته بندی و تغییر کیفی آنها کمتر خواهد بود.

دست اندرکاران صنعت بازیافت معتقدند بازیافت پلاستیک با توجه به هزینه بالای آن و سایر هزینه های وابسته توجیه اقتصادی مناسبی ندارد. اما در عین حال با توجه به افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش میزان تولید زباله های پلاستیکی بازیابی این بخش از پسماندها نیز ضرورتی انکارناپذیر است. از سوی دیگر بازیافت زباله های پلاستیکی در صورتی که در یک فرایند نظام یافته قرار گیرد و کنترل شود می تواند در اشتغالزایی و تامین حفظ سلامت و بهداشت محیط زیست تاثیر گذار باشد.
بدیهی است بازیافت مواد باید مطابق اصول و ضوابط بهداشتی صورت گیرد و در واقع تابع نظم و قاعده علمی و مشخص باشد. اولین قدم در بازیابی زباله، جداسازی آن بر حسب جنس و نوع مواد زائد است. با جداسازی و تفکیک مواد ازمبدأ تولید، علاوه بر اینکه سرمایه های ملی تلف نمی شود، بهداشت جامعه نیز رعایت می گردد. قدم موثر در این راه آموزش و ترغیب طبقات مختلف مردم به خصوص برای تفکیک اولیه مواد در منازل و دیگر مراکز تولید زباله می باشد. باید به مردم یادآوری شود که اگر بازیافت و تفکیک زباله های شهری را افراد سودجو به طور غیر قانونی انجام دهند لطمه بزرگی به بهداشت و سلامت شهروندان می زنند و علاوه بر آلوده کردن معابر عمومی، در نهایت به شکلی دیگر بهداشت و تندرستی مردم را به خطر می اندازند.

اگر چنانچه کاغذها، مقوا، نایلون و پلاستیک توسط مردم به طور جداگانه و بدون مخلوط شدن با مواد دیگر مثل پسماند مواد غذایی قابل فساد جمع آوری شود و با رعایت موازین بهداشتی به کارخانجات خمیر کاغذ، پلاستیک و یا نایلون انتقال یابند، به میزان بسیار بالایی بازیافت مواد ، امکان پذیر خواهد شد.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح بازیافت و تولید گرانول PET و الیاف پلی است

پیش بینی ظرفیت و ترکیب تولید : ۴۰۰ هزار کیلوگرم در سال
مساحت زمین: ۶۰۰۰ متر مربع
زیربنای ساختمان تولیدی : ۲۰۰۰ متر مربع
امکانات زیربنایی مورد نیاز طرح بازیافت و تولید گرانول PETو الیاف پلی استر
میزان آب مصرفی:۴۵۰۰ مترمکعب
میزان برق مصرفی: ۱۳۱۰۰۰ کیلووات
میزان گاز مصرفی:۴۱۴۲ متر مکعب
تعداد و ترکیب نیروی انسانی طرح بازیافت و تولید گرانول PET و الیاف پلی استر: ۲۲ نفر
ابعاد اقتصادی طرح بازیافت و تولید گرانول PET و الیاف پلی استر
قیمت ماشین الات و تجهیزات طرح بازیافت و تولید گرانول PET و الیاف پلی استر: ۲۰۵۳ میلیون ریال
برآورد سرمایه گذاری کل: ۹۳۹۳میلیون ریال
برآورد سرمایه گذاری ثابت : ۹۱۸۷ میلیون ریال
پیش بینی شاخص های اقتصادی طرح توجیهی بازیافت و تولید گرانول PET و الیاف پلی استر
دوره برگشت سرمایه : ۲ سال و ۹ ماه

امتیاز کاربران: 4.12 ( 3 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی