ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید پوشاک خود تمیز شونده

ايجاد خاصيت ضد لک در پوشاک با استفاده از تكنولوژی نانو

سفارش طرح توجیهی

معرفی پوشاک خود تمیز شونده

استفاده از تکمیل های خاص به منظور کسب توانایی های بیشتر در منسوجات از دیر باز مورد توجه بشر قرار گرفته است.در این بین از مواد و تکنیک های مختلف در خصوص تکمیل کالای نساجی استفاده گردید.
در سالهای اخیر از ذرات نانو در صنایع مختلف خصوصا صنایع نساجی مورد استفاده قرار گرفته است . استفاده از مواد تکمیلی جدید به عنوان محور اصلی تحقیقات پژوهشگران در صنعت نساجی میباشد .با توجه به نیاز روز افزون بشر به تولید منسوجات با کارایی بیشتر لزوم تحقیق بیشتر در زمینه تکمیل کالای نساجی را نمایانتر مینماید. از این بین دفع آب و روغن یکی از اهداف اصلی صنایع نساجی محسوب شده و برای ایجاد این نوع تکمیل از پدیده های طبیعی نظیر پدیده برگ نیلوفر آبی (leaves Lotus) کمک گرفته میشود. اساس پدیده خود تمیز شوندگی با الهام گرفتن از طبیعت بنا نهاده شده است زیرا که برگ آنها توانایی خودتمییزشوندگی را دارا بوده و آب و کثیفی را از خود دفع می .کند امروزه ترکیبات نانو با استفاده از قوانین طبیعی برای ایجاد پوشاک خود تمیز شونده استفاده می شود .

ذرات شیمیایی در ابعاد نانو متر یکی از عمده مواردی است که سعی شده تا حد امکان در تکمیل کالای نساجی مورد استفاده قرار بگیرد . در روشهای قدیمی مشکلات متعددی برای کالای تکمیل شده حاصل می گردید. از بین رفتن قابلیت تنفس پارچه، تغییر خصوصیات فیزیکی پارچه و یا تغییر خصوصیات ظاهری و زیر دست از جمله آن مشکلات می باشد. استفاده از ذرات نانو در تکمیل ها تا حدود زیادی از این مشکلات می کاهد. در ضمن وجود سطح مخصوص بالای این ذرات به عنوان یکی دیگر از مزایای این ذرات به شمار می آید. راهبرد اساسی ایجاد پدیده خود تمییز شوندگی در شکل زیر نمایش داده شده است:
پوشاک خود تمیز شونده
همانگونه که در شکل بالا ملاحظه میگردد، با عبور آب از روی سطح تکمیل نشده آلودگی همچنان بر کالا باقی میمانند ولی در نمونه تکمیل شده آلودگی به همراه آب و یا هر حلال منایب دیگر از روی سطح شسته شده و جدا میگردد .
در بین نانو ذرات عرضه شده ذرات Tio2 در مقیاس نانو دارای قابلیت های ارجحتری نسبت به سایر نانو ذرات دارد. Tio2 بعنوان یک اکسید کننده قوی، غیر سمی و بادوام در طولانی مدت شناخته شده است. این ماده قابلیت های خود تمییز شوندگی، ضد بو و ضد میکروبی به کالایی که بر روی آن قرار گرفته است میدهد. مهمترین ویژگی در Tio2 طول عمر زیاد الکترون فعال ایجاد شده در ساختار است که بعد از انتقال به سطح نانو ذره، مولکولهای اکسیژن و آب را فعال می کند .

شرایط واردات پوشاک خود تمیز شونده

با توجه به جدید بودن تکنولوژی تولید این محصول به نظر میرسد هنوز زمان زیادی تا تولید داخلی این محصول وجود دارد. به همین دلیل لازم است تا داخلی کشور از طریق واردات صورت پذیرد. بررسیدر خصوص واردات نشان می دهدکه هیچ شرایط خاصی در خصوص واردات این گونه وضع نشده است.

بررسی موارد مصرف و کاربرد پوشاک خود تمیز شونده

با توجه به اینکه این محصولات از تکنولوژی های نوین میباشد؛ تولید پارچه هایی با خاصیت خود تمییزشوندگی، از اهمیت بالایی برخوردار است. این مساله به خصوص در پوشاک نظامی میتواند مفید واقع شود. با استفاده از پارچه هایی با خاصیت خود تمییزشوندگی، برای روکش صندلی اتومبیل، قطار و هواپیما از انتشار آلودگی ممانعت به عمل آمده و بسیار مفید خواهد بود .

بررسی کالاهای جایگزینی و تجزیه و تحلیل اثرات آن

در تکمیلهای نساجی به طور کلی مواد تکمیلی از طریق یک محیط مائی به روی منسوج منتقل شده و توسط مکانیزم های مختلف با لیف نساجی اتصال برقرار میکند. مشکل اصلی در استفاده از ذرات نانو، نحوه اتصال این ذرات به الیاف میباشد. روشهای شیمیایی وفیزیکی مختلفی تا کنون در این خصوص مورد
استفاده قرار گرفته است.
روش فعال کردن سطح و ایجاد مواد فعال شیمیایی بر روی لیف به عنوان عمده ترین روشهایی است که در این خصوص مورد استفاده قرار می گیرد. در این دو روش با فعال کردن سطح، ذرات بار دار نانو به راحتی و از طریق پیوند های الکترو استاتیک بر روی لیف قرار می گیرند. انتقال ذرات نانو نیز معمولا از طریق محلولهای کلوئیدی صورت می پذیرد.
در گذشته از ترکیبات فلئوروکربن برای ایجاد خاصیت خود تمییز شوندگی استفاده میشد که این ترکیب برای کالای پنبه ای دوام نداشت و همچنین ترکیبات فلئور مشکلات پوستی ایجاد میکرد و بعد از چندین بار شستشو از بین میرفت. برای این منظور از ترکیبات جدید در ابعاد نانو کمک گرفته شد. به طور کلی روشهای زیر برای ایجاد پدیده خود تمییز شوندگی استفاده می شود:

 • استفاده از کاتالیست نوری
 • استفاده از میکروویو
 • استفاده از نانولوله(nanotubes)
 • استفاده از اکسیدفلزات کلوئیدی
 • استفاده از نانوذرات نقره
 • استفاده ازChlorine halamine

اهمیت استراتژیکی پوشاک خود تمیز شونده در دنیای امروز

تولید پارچه هایی با خاصیت خود تمیز شوندگی، به خصوص در پوشاک نظامی اهمیت خاصی دارد به گونه ایکه اغلب لباسهای ارتش امریکا از این تکمیل بهره برده است. با استفاده از پارچه هایی با خاصیت خود تمیز شوندگی، برای روکش صندلی اتومبیل، قطار و هواپیماو یا لباس بیماران و ملحفه بیمارستان ها از انتشار آلودگی ممانعت به عمل آمده و بسیار مفید خواهد بود .

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده پوشاک خود تمیز شونده

ردیف نام کشور نوع تولیدات
1 امریکا انواع پوشاک خود تمیز شونده
2 ایتالیا انواع پوشاک خود تمیز شونده

پوشاک به عنوان یکی از نیازهای انسان محسوب میگردد. از این رو استفاده از آن در تمامی جوامع بشری معمول میباشد. از طرفی کیفیت و قیمت پوشاک مورد استفاده در هر جامعه با توجه به سطح رفاهی جامعه و سطح فرهنگی آن تفاوت دارد. از این رو به نظر میرسد این محصول بیشتر در جوامع ثروتمند تر
مورد استفاده قرار گیرد. به نظر میرسد کشورهایی نظیر امریکا و برخی از کشورهای اروپایی از جمله مصرف کنندگان این پوشاک باشند.

شرکتهای داخلی عمده تولید کننده پوشاک خود تمیز شونده

درکشور هیچ واحد تولیدی در خصوص تولید پارچه های فاستونی خود تمییز شونده مشغول به فعالیت نمیباشد. اما از آنجایی که در خط تولید شرکتهای تولید کننده پارچه فاستونی امکان تولید این محصول وجود دارد، به همین دلیل این واحدها را میتوان، به منزله شرکتهای دارای پتانسیل تولید این محصول در نظر گرفت.

وضعیت عرضه و تقاضا پوشاک خود تمیز شونده

پوشاک معمول از جمله نیازهای اساسی یک انسان به شمار میآید. این بدین معنی است که یک انسان قسمتی از درآمدهای خود را برای تهیه آن صرف مینماید. پوشاک مورد بررسی جزو این نیازهای اولیه نمیباشد. یعنی نمی توان آن را جزو ضروریات یک انسان دانست. به همین دلیل نمی توان تخمین درستی
از نیاز جامعه به آن صحبت نمود. چرا که نحوه تولید و تقاضای آن بستگی به شرایط خاصی نظیر وضعیت معیشتی افراد، سطح فرهنگی آنها و پرامترهای دیگر بستگی دارد. اما به نظر میرسد با کاهش هزینه های تولید این محصول بتوان آن را به عنوان یکی از کالاهای اساسی معرفی نمود . اما در حال حاضر برآورد مناسبی از نیاز این محصول در حال حاضر و در سال های آینده نمی توان داشت .

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش های تولید پوشاک خود تمیز شونده

ذرات نانو اغلب دارای شارژ مثبت می باشد. به طور مثال ذرات +Ag و +Ti به عنـوان پـر مصـرف تـرین ذرات نانو، کاتیون های حاوی بار مثبت می باشند. نکته اساسی در خصوص انجام تکمیلهای صورت گرفتـه بـا این مواد، چگونگی قرار دادن این ذرات بر روی الیـاف نسـاجی مـی باشـد . از آنجـایی کـه نیـروی مـوثر در نگهداری این ذرات بر روی الیاف از طریق پیوند های یونی می باشد، لازم است تا سایتهای منفی مناسـب و به اندازه کافی بر روی لیف ایجاد گردد.
در خصوص الیاف پنبه ای این عمل توسط دو روش انجام می گیرد :

 1. استفاده از واسطه های شیمیایی برروی لیف که سطح را باردار منفی می کند :
  در این روش با استفاده از یک واسط شیمیایی یک پل یونی بین لیـف و ذرات +Ti ایجـاد مـی گـردد . شکل زیر مکانیزم این واکنش را به طور کامل نشان می دهد :
  2 مکانیزم اتصال ذراتTio 2 بر روی الیاف سلولزی
  همانگونه که از شکل بالا مشخص است یک ترکیب شیمیایی که حاوی حداقل دو گروه فعال کربوکسیلیک اسید می باشد، به عنوان واسطه شیمیایی استفاده می شود. این ترکیب که معمولا یک پلـی کربوکسـیلیک اسید می باشد، از یک سو با گروه هیدروکسیل سلولز واکنش استریفیکاسیون داده و از طرف دیگر با یونیزه شدن گروهای منفی مناسب را جهت جذب ذرات تیتانیوم فراهم می کند. ذکر این نکته ضـروری اسـت کـه لیف پنبه به مقدار بسیار کم یونیزه شده و در حالت عادی نمی توان سایتهای منفی مناسب را در آن ایجـاد نمود .
 2. استفاده از پلاسما و امواج ماوراء بنفش جهت فعال کردن سطح لیف پنبه :
  در این مکانیزم به منظور ایجاد بار سطحی منفی بر روی پنبه از پلاسما و اشعه ماورا بنفش استفاده می گردد. مکانیزم این واکنش در شکل زیر نشان داده شده است :
  مکانیزم اسلاح سطحی توسط پلاسما و اشعه ماوراء بنفش
  همانگونه که از شکل بالا مشخص است با استفاده از امواج ماوراء بنفش و پلاسما گروههای کربوکسیلیک و گروههای حاوی بار منفی بر روی لیف ایجاد می شود تا امکان اتصال یونی بین لیـف و ذرات نـانو حاصـل گردد .

مکانیزم خود تمییز شوندگی توسط ذرات نانو Tio2

همانگونه که در بخش های قبلی ذکر شد ذرات Tio2 خاصیت اکسید کنندگی دارند. این خاصـیت در حضـور امواج ماراء بنفش شدت مییابد . ایجاد خاصیت اکسید کنندگی توسـط ذرات Tio2 در حضـور امـواج مـاراء بنفش در شکل زیر نشان داده شده است :
مکانیزم ایجاد خاصیت اکسید کنندگی توسط ذرات Tio2 در حضور امواج ماراء بنفش

همانگونه که از شکل بالا مشاهده می شود ذرات Tio2 در حضور انرژی که از طریق امواج ماوراء بنفش نور روز حاصل می شود، تولید ترکیباتی از اکسیژن می نماید که این ترکیبات سبب تجزیه رنگ و مواد ناخالصی که یک ترکیب آلی می باشد می گردد. در هنگام انجام این عمل محصول جـانبی واکـنش گـاز دی اکسـی کربن می باشد .

روش های متداول افزودن مواد تکمیلی بر روی منسوجات

برای افزودن مواد تکمیلی میتوان از به یکی از روشهای زیر استفاده کرد که به اختصار توضـیح داده میشود :

 1. غیرمداوم و یا حمام
 2. روش نیمه مداوم
 3. روش مداوم
 1. روش حمام یا غیرمداوم:
  این روش برای متراژهای کم مورد استفاده قرار میگیرد . این روش زمانبر بوده و امکان تغییر خصوصیات از یک حمام به حمام دیگر وجود دارد. در این روش نیز عملیات رنگرزی و تکمیل متناسب با نوع ماده و نوع الیاف استفاده شده میتواند به صورت یک مرحله ای یا دو مرحله ای انجام شود.
  شکل زیر نمای کلی از دستگاه ژیگر را نشان می هد که عملیات غیرمداوم در آن انجام میشود:
  نمای کلی دستگاه ژیگر
 2. روش مداوم :
  این روش برای متراژهای زیاد کاربرد دارد. مجموعهای از یکسری ماشین آلات عملیـات مـداوم را شـامل میشوند. هزینه تمام شده این روش نسبت به روش قبل کمتر بوده و تکرارپذیری آن بالا میباشد. روش کار بدین صورت است که پارچه بعد از آغشته شدن کامل و یکنواخت با مواد داخل حمـام، از بـین یـک جفـت غلتک (فولارد) گذشته و در نهایت با مقدار معینی محلول که توسط فشار غلتک ها، معین میشـود بـر روی پارچه قرار گرفته و بلافاصله پس از آن پارچه بصورت مداوم وارد خشک کن میشـود . نهایتـاً پارچـه پـس از خشک کن بر روی غلتک جمع آوری میگردد. شکل زیر نمای کلی از یک خشک کن سیلندری را نشـان میدهد :
  978 - طرح توليد پوشاک خود تميز شونده
 3. روش نیمه مداوم :
  این روش ترکیبی از دو روش مداوم و غیرمداوم است. در این روش کالا به صورت پیوسته بـه محلـول یـا مواد تکمیلی مورد نظر آغشته شده و سپس انجام عملیات رنگـرزی و تکمیـل طـی یـک فرآینـد غیرمـداوم صورت میگیرد. حرکت آهسته غلتک پد سبب میشود مواد تکمیلی و رنگ به طـور کامـل بـر روی پارچـه منتقل گردد. پس از عبور پارچه از دستگاه پد، رول شده و رول پارچه برای چند ساعت دوران مـی کنـد تـا آغشته سازی پارچه به طور کامل و یکنواخت صورت پذیرد. روش فوق برای متراژهای کم و متوسط مناسب میباشد. شکل زیر شمای کلی از فرآیند پد بچ و یا همان روش نیمه مداوم را نشان میدهد:
  شمای کلی از فرآیند پد بچ و یا همان روش نیمه مداوم

یکسری از فرآیندهای مداوم و نیمه مداوم که به طور وسیعی استفاده میشوند، در زیر فهرست شده اند:

 • آغشته سازی ـ رمق کشی (پد ـ بچ)
 • آغشته سازی ـ رل کردن (پد ـ رل)
 • آغشته سازی ـ ژیگر (پد ـ ژیگر)
 • آغشته سازی ـ بخار دادن (پد ـ استیم)
 • آغشته سازی ـ خشک کردن (پد ـ درای)
 • ترموزول

با توجه به موارد ذکر شده، تکنیک ها و ماشین آلات مختلفی برای رنگرزی و تکمیل پارچه وجود دارد که اغلب آنها از دستگاه پد، استنتر، ژیگر و … تشکیل شده اند. اساس عملیات در این روش ها و ماشین ها بریکـی از موارد زیر استوار است :

 1. پارچه ساکن بوده و محلول در حرکت است .
 2. پارچه متحرک بوده و محلول ساکن است .
 3. پارچه و محلول هر دو متحرک هستند.

و در نهایت با یکی از روشهای مذکور امکان افزودن مواد تکمیلی نظیر ترکیبات نانو برای افزودن تکمیل دفع آب بر پارچه میسر میشود .

بررسی نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم در فرآیند تولید پوشاک خود تمیز شونده

استفاده از مواد تکمیلی جدید به عنوان محور اصلی تحقیقات پژوهشگران در صنعت نساجی میباشد با . توجه به نیاز روز افزون بشر به تولید منسوجات با کارایی بیشتر لزوم تحقیق بیشتر در زمینه تکمیل کـالای نساجی را نمایان تر می نماید. ذرات شیمیایی در ابعاد نانو متر یکی از عمده مواردی است که سعی شده تـا حد امکان در تکمیل کالای نساجی مورد استفاده قرار بگیرد .
در روشـهای قبلـی مشـکلات متعـددی بـرای کالای تکمیل شده حاصل می گردید. از بین رفتن قابلیت تنفس پارچه، تغییر خصوصیات فیزیکی پارچه و یا تغییر خصوصیات ظاهری و زیر دست از جمله آن مشکلات می باشد. اسـتفاده از ذرات نـانو در تکمیل هـا تـا حدود زیادی از این مشکلات می کاهد. در ضمن وجود سطح مخصوص بالای این ذرات به عنوان یکی دیگر از مزایای این ذرات به شمار می آید .

از سه روش تکمیلی پارچه (روش حمام، نیمه مداوم، مداوم) روش مداوم بیش از سه روش دیگر برای افزودن مواد تکمیلی استفاده میشود. همانگونه که از اسم آن مشخص است، این روش از دیگر روشها سریعتر انجام شده و راندمان کار بالاست و برای متراژهای زیاد کاربرد دارد.
در روش حمام که رنگرزی کالا معمولاً به این روش انجام میشود. این روش برای متراژهای کم مورد استفاده قرار میگیرد و زمانبر است و امکان تغییر خصوصیات از یک حمام به حمام دیگر وجود دارد.

بررسی مواد اولیه عمده مورد نیاز و محل تأمین آن

در این طرح فرض شده است که پارچه فاستونی رنگرزی شده در اختیار واحد تولیدی قرار گیرد. از این رو در خصوص تهیه ماده اولیه اصلی واحد دچار مشکل نخواهد شد. چرا که این پارچه در کیفیت وقیمتهای مناسب در داخل کشور تولید میشود. طبق برآورد صورت گرفته مشخص شده است که در حدود 1040000 متر پارچه فاستونی رنگرزی شده داخلی جهت تامین نیاز واحد مورد نیاز است و آنها را میتوان از شرکت های داخلی نظیر برک، مقدم، جامعه و مطهری تهیه نمود .
ماده اصلی تکمیلی مورد استفاده ترکیبی است که حاوی ذرات ریز نانو دیاکسید تیتانیم میباشد. این مواد در خارج از کشور و در کشورهایی نظیر آلمان، امریکا و برخی کشورهای شرقی تولید میگردد. مقدار ماده تکمیلی مورد نیاز جهت استفاده در این طرح در حدود 100 تن میباشد.
سایر مواد مورد نیاز جهت دوخت و دوز به مقدار کافی در داخل کشور فرآهم میباشد

پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح تولید پوشاک خود تمیز شونده

در مکان یابی یک طرح توجه نکات ضروری بسیاری، نظیر نزدیکی به محل تأمید مواد اولیه، بازارهای عمده مصرف، امکانات زیربنایی، حمایتهای دولت و نیروی انسانی متخصص وجود دارد که در ادامه به بررسی گزینه های فوق با توجه به وضعیت هر پارامتر در استان تهران و شهرهای آن خواهیم پرداخت.

 • محل تامین مواد اولیه
  عمده مواد اولیه مورد نیاز طرح،پارچه فاستونی و ماده تکمیلی خود تمیز شوندگی میباشد که میتوان آنها را از استانهای گیلان، قزوین و قم تهیه نمود . در ضمن ماده تکمیلی را میتوان از برخی از کشورهای اروپایی تهیه نمود .
 • بازارهای فروش محصولات
  یکی از معیارهای مکان یابی برای یک طرح، انتخاب مکان مناسب برای ارائه محصولات تولید شده به بازار مصرف میباشد. با توجه به ماهیت طرح، شهرهای بزرگ نظیر تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و تبریز به عنوان بازار مصرف مناسب در نظر گرفته می شود.
 • امکانات زیربنایی طرح
  برای تامین نیازهایی زیربنایی طرح، مانند شبکه برق سراسری، راههای ارتباطی و شبکه آبرسانی و فاضلاب و غیره، در سطح نیاز این طرح اکثر استانها خصوصا شهرکهای صنعتی تهران تهیه نمود .
 • نیروی انسانی متخصص
  در طرح حاضر، نیاز به افراد متخصص و با تجربه در زمینه های نساجی و پوشاک است. با توجه بهوجود مراکز آموزش عالی معتبر در زمینه تربیت نیروی متخصص، در استانهای تهران، قزوین، اصفهان و یزد ، امکان بهره گیری از نیروی متخصص باتجربه در این طرح وجود دارد .
 • حمایت های خاص دولت
  با توجه به اینکه طرح حاضر جزء طرحهای صنعتی عمومیبه حساب می آید، به نظر نمیرسد که شامل حمایتهای خاص دولت شود. با این حال اگر این طرح در مناطق محروم راه اندازی شود، مشمول بعضی از حمایت های دولت میشود .

باتوجه به بررسی پارامترهای فوق در طرح تولید پوشاک خود تمییز شونده ، میتوان نتیجه گیری کرد که شهرهای تهران و کرج دارای امکانات و شرایط مناسبتری نسبت به دیگر مناطق استان تهران برای راه اندازی چنین واحد تولیدی میباشند . علاوهبر این استانهای اصفهان، خراسان رضوی، قزوین و یزد نسبت به دیگر استانها، شرایط مناسبتری برای احداث واحد تولید پوشاک خود تمییز شونده دارند .

تجزیه و تحلیل و ارائه جمع بندی و پیشنهاد نهایی در مورد احداث واحد تولید پوشاک خود تمیز شونده

استفاده از تکنولوژی های جدید به عنوان یکی از راهکارهای افزایش تولید در صنایع نساجی و خروج آین صنعت از رکود جهانی میباشد. در سالهای اخیر استفاده از تکنولوژی نانو به عنوان یکی از پیشرفت های صنعت نساجی مورد توجه قرار گرفته است. بیشترین استفاده از این مواد در زمینه تکمیل کالای نساجی به منظور ایجاد برخی خواص جدید بر روی کالا می باشد .
ایجاد خاصیت ضد لک(خود تمییز شوندگی) با استفاده از فنآوری نانو که از طبیعت ایده گرفته شده است، از جمله تکمیلهای نوین در صنعت نساجی میباشد. با استفاده از این تکمیل این امکان فراهم میگردد که کالای نساجی لک به خود نمیگیرد و در صورت کثیف شدن، خود کالا طبق مکانیزم های ذکر شده سبب میشود تا ذره لک از بین برود .
در بررسی های صورت گرفته مشخص گردید که امکان اجرای این تکمیل با کمی تغییرات در خطوط عادی شرکتهای تکمیل نساجی فراهم میباشد. از این رو به نظر میرسد که با صرف هزینه محدود و فراهم شدن شرایط جهت وادرات مواد اولیه این محصول به کشور و در نهایت تامین هزینه مربوط به این مواد، امکان تولید کالای نساجی با قابلیت خود تمییز شوندگی در کشور فراهم می شود .
تولید این محصول در کشور مقرون به صرفه بوده و تمایل برای تهیه آن در جامعه وجود دارد. از این رو توصیه میشود در حال حاضر اعمال تغییرات در خطوط تولید و در نهایت تولید اینگونه از کالاها در کشور صرفه اقتصادی دارد و می تواند شرکتهای نساجی را از رکود موجود خارج نماید.

امتیاز کاربران: 4.4 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی