ایده هاایده های خدماتی، گردشگری و تفریحی

طرح توجیهی خدماتی شامل چه مواردیست؟

طرح توجیهی خدماتی به ارزیابی موفقیت یا عدم موفقیت یک فعالیت تجاری می‌پردازد. استارت‌آپ‌ها و مشاغل تازه‌کار، لازم است قبل از ارائه ایده‌ای جدید یا گسترش مجموعه موجود، دقت لازم را در مورد تجارتی که در آن قدم نهاده‌اند، داشته باشند. بیزینس پلن خدماتی، امکانی است که برای اندازه‌گیری موفقیت یا عدم موفقیت هر شغلی طراحی شده است. جنبه‌های کلیدی که در این طرح بررسی می‌شوند شامل مواردی چون: دوام اقتصادی، دامنه بازار، ساختار منابع انسانی و… هستند.

چارچوب تجزیه و تحلیل این طرح، می‌تواند هر کسب و کار با اندازه متوسط و کوچک را در تمام عملکردها پوشش دهد. عواملی که در این طرح مورد بررسی قرار می‌گیرند، الزامات راه اندازی تجارت جدید، خروجی نهایی، سرمایه گذاری، بدهی یا حقوق صاحبان سهام، ماندگاری بازار، ساختار مناسب منابع انسانی و موارد دیگر است که در ادامه این نوشتار به آنها پرداخته‌ایم.

طرح توجیهی خدماتی چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که گفتیم، این طرح، به ارزیابی عملی بودن یک پروژه یا سیستم پیشنهادی می‌پردازد. یک طرح توجیهی خدمات و رفاهی برای کشف عینی و منطقی نقاط قوت و ضعف یک تجارت موجود یا یک پروژه پیشنهادی، فرصت‌ها و تهدیدهای موجود در محیط طبیعی، منابع مورد نیاز برای انجام و در نهایت چشم‌انداز موفقیت فعالیت می‌کند. در ساده‌ترین حالت، دو معیار برای قضاوت درباره این موارد وجود دارد: هزینه و ارزش.

این طرح به صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا بفهمند آیا مسیری که برای کسب و کار خود در پیش گرفته‌اند، صحیح است یا نه و چه اقدامات تصحیحی باید انجام شود. گزارش‌هایی که در این طرح ایجاد می‌شوند، برای اطمینان از پوشش کامل کسب و کارها از همه نظر هستند. در طی این فرایند، از این گزارش‌ها برای رفع نواقص و پیشنهادهای بهبود کاری استفاده می‌شود.

عوامل مورد بررسی در یک طرح توجیهی

در طی یک طرح توجیهی خدمات، در پنج زمینه مختلف به بررسی کسب و کارها می‌پردازند:

امکان سنجی فنی

این ارزیابی را بر اساس طرح کلی سیستم کاری انجام می‌دهند تا مشخص شود آیا شرکت تخصص فنی لازم برای انجام پروژه را دارد یا نه. هنگام نوشتن گزارش درباره امکان سنجی فنی، برخی موارد را باید مدنظر قرار داد:

 • شرح مختصری از کسب و کار مربوطه برای ارزیابی عوامل احتمالی بیشتری که می‌توانند بر طرح تأثیر بگذارند.
 • اشاره به بخشی از کسب و کار که طرح روی آن اجرا می‌شود.
 • توجه به عوامل انسانی و اقتصادی.
 • راهکارهای ممکن برای حل مشکلات احتمالی.

ارزیابی امکان سنجی فنی برای دستیابی به شناخت منابع فنی موجود در سازمان و کاربرد آنها در مورد نیازهای مورد انتظار سیستم انجام می‌شود. این ارزیابی از سخت افزار و نرم افزار و نحوه تأمین نیاز سیستم پیشنهادی صورت می‌گیرید.

بخش تولید در طرح تجاری

روش تولید ابتدا باید از بین تعدادی از روش‌ها برای تولید کالای مشابه انتخاب شود. عواملی که باعث می‌شوند یک روش را بر دیگری ترجیح دهیم شامل موارد زیر هستند:

 • در دسترس بودن ورودی‌ها یا مواد اولیه و کیفیت و قیمت آنها.
 • در دسترس بودن بازار برای خروجی‌های هر روش و قیمت‌های مورد انتظار برای این بازدهی‌ها.
 • فاکتورهای مختلف بهره‌وری مانند افزایش مورد انتظار فروش در یک محصول مشخص یا هر مورد دیگری.

اجزای طرح توجیهی خدماتیتکنیک تولید

پس از تعیین روش مناسب تولید یک کالا، لازم است تا روش بهینه را برای تولید آن بیابیم. یعنی با چه تکنیک‌ها و پیشنهاداتی، می‌شود هزینه تولید را کمتر کرد، در عین اینکه کیفیت محصول حفظ شده و قیمت نهایی آن نیز پایین‌تر می‌آید.

الزامات پروژه در طرح تجاری خدماتی رفاهی

پس از تعیین روش تولید و تکنیک آن، باید به کمک نیروی انسانی ماهر در امور فنی، شرایط پروژه در طول بهره برداری را تشخیص داده و تعیین کرد؛ یعنی:

 • تعیین ابزار و تجهیزات مورد نیاز پروژه، بسته به نوع کالا یا خدمات تولیدی.
 • تعیین نیاز پروژه در زمینه ساختمان و ساخت و ساز، مانند ساختمان‌ها، انبارها، جاده ها و غیره، علاوه بر طراحی داخلی برای این نیازها.
 • تعیین نیاز پروژه به نیروی کار ماهر و غیر ماهر و نیروی کار مدیریتی و مالی.
 • تعیین دوره ساخت در مورد هزینه‌های طراحی‌ها و مشاوره‌ها و هزینه‌های ساخت و سازها و سایر ابزارها.
 • تعیین حداقل ذخیره ورودی‌ها، پول نقد برای کنار آمدن با هزینه‌های عملیاتی و احتمالی.

محل پروژه

مهمترین عواملی که تعیین‌کننده مکان پروژه هستند:

 • در دسترس بودن زمین (مساحت و هزینه مناسب).
 • تأثیر پروژه بر محیط زیست و تأیید نهادهای مربوطه برای مجوز.
 • هزینه‌های انتقال ورودی‌ها و خروجی‌ها به محل پروژه (یعنی فاصله از بازارها).
 • در دسترس بودن خدمات مختلف مربوط به پروژه مانند در دسترس بودن خدمات ترویجی یا آب، برق یا جاده های خوب و غیره.

امکان سنجی قانونی

در یک طرح کسب و کار خوب، این مورد تعیین می‌کند که آیا سیستم پیشنهادی با الزامات قانونی همگام است یا نه، به عنوان مثال، یک سیستم پردازش داده باید با مقررات محلی حفاظت از داده مطابقت داشته باشد و آیا روش پیشنهادی سرمایه‌گذاری، مطابق با قوانین کشور هست یا نه؟

امکان سنجی عملیاتی در بیزینس پلن

امکان سنجی عملیاتی این مورد را بررسی می‌کند که یک سیستم پیشنهادی تا چه حد در حل مشکلات مؤثر بوده است. همچنین، این مورد، استفاده از فرصت‌های مشخص شده در حین تعریف دامنه و چگونگی تأمین نیازهای مشخص شده در مرحله تجزیه و تحلیل نیازهای توسعه سیستم را بررسی می‌کند.

ارزیابی امکان سنجی عملیاتی، بر میزان تناسب پروژه توسعه پیشنهادی با فضای موجود و اهداف تجاری با توجه به برنامه توسعه، تاریخ تحویل، فرهنگ سازمانی و فرآیندهای موجود تجاری متمرکز است.

برای اطمینان از موفقیت در این زمینه، نتایج عملیاتی مورد نظر باید در طول طراحی و توسعه ارائه شوند. این نتایج شامل پارامترهای وابسته به طراحی مانند قابلیت اطمینان، قابلیت نگهداری، قابلیت پشتیبانی، قابلیت استفاده، قابلیت تولید، پایداری، استطاعت و سایر موارد است.

در صورت تحقق رفتارهای عملیاتی مورد نظر، لازم است این پارامترها در مراحل اولیه طراحی در نظر گرفته شوند. طراحی و توسعه سیستم مستلزم استفاده مناسب و به موقع از تلاش‌های مهندسی و مدیریتی برای دستیابی به پارامترهای ذکر شده قبلی است.

یک سیستم، زمانی به طور مؤثر به هدف مورد نظر خود دست می‌یابد که مشخصات فنی و عملیاتی آن، مهندسی شده باشند. بنابراین، امکان سنجی عملیاتی یک جنبه مهم مهندسی سیستم است که باید بخشی جدایی ناپذیر از مراحل اولیه طراحی باشد.

امکان پذیری زمان

یک طرح توجیهی ، در زمینه امکان پذیری زمانی، دوره‌ای را که پروژه در حال اتمام است در نظر می‌گیرد. یک پروژه اگر طولانی شود و قبل از مفید بودن به پایان برسد، شکست می‌خورد.

به طور معمول این امر به معنای تخمین مدت زمان توسعه سیستم است و اینکه آیا می‌شود با استفاده از برخی روش‌ها مانند دوره بازپرداخت، آن را در یک دوره زمانی مشخص تکمیل کرد یا نه؟ امکان سنجی زمانی معیاری است برای میزان منطقی بودن جدول زمانی پروژه.

سوال اصلی در این فاز این است که با توجه به تخصص فنی ما، آیا مهلت اجرای پروژه منطقی است؟ برخی از پروژه‌ها با مهلت‌های مشخص آغاز می‌شوند. در این بین، لازم است تعیین شود که مهلت مقرر اجباری است یا مطلوب.

همه چیز درباره طرح تجاری خدماتی

بیزینس پلن، برای بررسی موفقیت یا عدم موفقیت یک کسب و کار انجام می‌شود. در هر حوزه و هر صنعتی، عواملی وجود دارند که می‌توانند این عامل را تعیین کنند. اگر پیش از شروع کسب و کار، از این موارد مطلع باشید و تلاش کنید در راستای آنها قدم بردارید، درصد موفقیت شما بالاتر می‌رود.

این طرح نیز، دقیقاً به همین منظور اجرا شده و با بررسی عواملی چون روش تولید، تکنیک تولید، امکان سنجی فنی، مکان و زمان تولید و… درباره آینده یک کسب و کار، پیش‌بینی‌هایی انجام می‌دهد. در این مقاله نیز ما به بررسی روش همین طرح پرداختیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

مطلب پیشنهادی: چرا برای کسب و کار به طرح توجیهی نیاز داریم؟

حرف آخر و قدم اول

اگر شما نیز می خواهید بخشی از چرخه خدمات کشور باشید و با کارآفرینی در بخش خدمات، سودآوری مادی و معنوی برای کشورتان داشته باشید، زمانش رسیده که اولین قدم را بردارید.

وبسایت «ای توجیهی» آماده نگارش طرح های توجیهی خدماتی و ارائه اطلاعات بیشتر و خدمات گسترده در این زمینه به شما است.

چرا، بهتر است نگارش طرح توجیهی خود را به وبسایت ایـ توجیهی بسپارید

 • تسلط کامل کارشناسان ما با هرگونه فرمت طرح توجیهی بانکی
 • نگارش طرح توجیهی خدماتی مطابق با جدیدترین ضوابط و فرمت بانکی کشور
 • نگارش طرح با نرم افزار کامفار ۳
 • گارنتی ۶ ماهه طرح جهت انجام رایگان اصلاحات احتمالی از سوی ارگان مربوطه
 • محفوظ ماندن اطلاعات طرح توجیهی در راستای اصل امانت داری
 • مشاوره رایگان و تخصصی قبل از انجام کار
 • ارسال درخواست مشاوره تلفنی

جهت سفارش طرح توجیهی اختصاصی با شماره ۰۹۱۲۰۰۸۵۲۴۳ تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی