سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های خدماتی و گردشگری و تفریحی

راه اندازی مهد کودک ، یک کسب و کار مفرح با درآمد عالی

راز ماندگاری بعضی از مهد کودک‌ ها و موفقیت‌ شان در چیست و چرا بعضی از آنها نیامده تعطیل می‌شوند؟ اینکه چگونه می‌توان با وجود هزینه‌های اجاره یا خرید مکان، هزینه‌های جاری و آب و برق و… مهد کودکی تاسیس کنیم که هم به لحاظ فرهنگی مفید باشد و هم جوابگوی هزینه‌های اجاره و حقوق پرسنل، موضوعی است که باید بررسی کرد.

مراحل اخذ مجوز ابتدایی تا پروانه فعالیت

متولی امر مهد کودک‌ ها سازمان بهزیستی است. علاقه‌مندان به راه‌اندازی این‌گونه مراکز با مراجعه به این سازمان تقاضا‌های‌شان را تسلیم می‌کنند و طبق ضوابط مندرج در جزوه مخصوص عمل خواهند کرد، اما پس از طی مراحل اولیه موافقت‌نامه‌ای که در دستورالعمل عمومی توسط کمیسیون ماده 26 پیش‌بینی شده به مدت یک سال برای متقاضیان صادر می‌شود تا نسبت به آماده کردن ساختمان، تجهیز و تامین نیروی انسانی مورد نیاز و کسب تاییدیه‌های لازم اقدام کنند، این موافقت‌نامه با پیش‌بینی‌های انجام شده تنها یک بار به مدت شش ماه قابل تمدید است. با تهیه و تجهیز ساختمان مناسب و تامین نیروی انسانی پروانه فعالیت اصلی برای متقاضیان صادر خواهد شد. این پروانه که مجوز فعالیت رسمی مهدهاست، در پایان سه سال قابل تمدید خواهد بود.

امکانات اولیه

بدیهی‌ ترین نیاز برای راه‌اندازی کوچک‌ترین مهد کودک ، ابتدا حداقل سه اتاق 12 متری به‌ عنوان کلاس است و امکاناتی نظیر موکت، قفسه، صندلی‌های کوچک، صندلی بزرگ، میز کوچک، جاکفشی، چوب لباسی، وایت برد و… دیگر موضوع، حیاطی است برای بازی کودکان که باید متناسب با تعداد بچه‌ها باشد و از مقداری فوم، چرخ فلک، تاب، سطل زباله، کپسول آتش نشانی و…. برخوردار باشد. نیاز مهدها به سرویس بهداشتی شامل (توالت، روشویی، مایع بهداشتی، دستمال توالت و…) متناسب با تعداد بچه‌هاست. آبدارخانه‌ای با ملزومات کامل که بتواند جوابگوی پرسنل و کودکان حاضر باشد چهارمین نیاز است و در انتها اتاق مدیریت و ثبت‌نام شامل: میزهای اداری، صندلی برای مراجعان، فایل و نوشت‌افزار کافی از دیگر ملزوماتی است که هر کدام هزینه‌ها و برنامه‌ریزی خاص خود را می‌طلبد.

نیروی انسانی

براساس استانداردهای اعلام شده برای راه‌اندازی مهد کودک، غیر‌از مدیر مهد کودک، معاون مهد کودک با مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر برای مهدهای کودک با ظرفیت بیش از 100نفر، مربی مهد کودک با مدرک تحصیلات حداقل دیپلم یا بالاتر (مطابق با بند 6 ماده 7) یک نفر به ازای هر 10 کودک شیرخوار، 15 کودک نوپا، یا 15 کودک نوباوه، کمک مربی مهد کودک با تحصیلات کمتر از دیپلم، یک نفر به ازای هر 10 کودک شیرخوار، 15 کودک نوپا، 15 کودک نوباوه، مراقب با تحصیلات پایان دوره راهنمایی یا بالاتر یک نفر به ازای هر 10 کودک شیرخوار، خدمتگزار یک نفر به ازای هر 50نفر، آشپز (یک نفر) برای مهدهای کودک تمام وقت، شبانه، شبانه‌روزی و… کمک آشپز (یک نفر) برای مهدهای کودک تمام وقت و شبانه‌روزی با ظرفیت بیش از 100 کودک، پزشک به‌صورت پاره‌وقت یک بار در ماه، کارشناس بهداشت و تغذیه به‌صورت پاره‌وقت یک بار در هفته، روان‌شناس به‌صورت پاره‌وقت یک بار در هفته نیاز است.

نوشته های مشابه

کلاس‌های فوق برنامه

هرمهد کودک می‌تواند با به‌کارگیری مربیان دارای مهارت و کارت مربیگری، حداکثر پنج فعالیت فوق برنامه را در قالب یکی از فعالیت‌های ورزشی، هنری (نمایش خلاق، نقاشی و سفالگری)، فرهنگی (دینی و زبان خارجی) را در مهدکودک اجرا کند. مدیر یکی از مهد‌ها می‌گوید: «در تابستان با برگزاری کلاس‌های ویژه تمام سنین، از تعداد مربیان کاسته خواهد شد. با شروع فصل گرما ثبت‌نام در کلاس‌های فوق برنامه افزوده شده که سودآوری خوبی برای مهدکودک خواهد داشت.»
راه اندازی مهد کودک

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - راه اندازی مهد کودک ، یک کسب و کار مفرح با درآمد عالی

نرخ شهریه

براساس آخرین دستورالعمل صادر شده در تهران شهریه‌ها در گروه‌های سنی مختلف و با رتبه‌بندی‌های گوناگون از 386000 تومان تا 116000 تومان در نوسان است و البته این در سه گروه سنی «شیر خوار» که تا دو سال را در برمی‌گیرد، «نوپا» دو تا سه سال و «نوباوه» 3 تا شش سال تقسیم‌بندی شده‌اند. همین دستورالعمل حاکی است چنانچه والدین تمایل داشته باشند کودکان‌شان از ناهار استفاده کنند، مبلغ 50000 تومان نیز به مبالغ فوق افزوده خواهد شد؛ اما در سایر موارد نظیر استفاده از لوازم بهداشتی و نوشت‌افزار هزینه‌ها در شهریه در نظر گرفته شده است و البته فعالیت‌های فوق برنامه جزو این نرخ محسوب نمی‌شود.

تجربه آینده در مهد

کارشناسان معتقدند: «اسباب بازی و فعالیت‌های کودک نیز در ماهیت بازی و تبادل اجتماعی در میان کودکان تاثیر می‌گذارد. مکعب‌های چوبی باعث بروز پرخاشگری و در ضمن باعث افزایش بازی سازنده می‌شود. کارهای هنری و فعالیت‌های حرکتی ظریف تبادل اجتماعی را کاهش می‌دهد. کودکان معمولا به تنهایی سرگرم این‌گونه بازی‌ها می‌شوند و کمتر تمایل می‌یابند که با همسالان خود وارد بازی گروهی شوند. از طرف دیگرخانه‌داری و بازی‌های نمایشی همکاری بین کودکان را افزایش می‌دهد. از این رو همواره باید به‌جز منافع اقتصادی کار الزامات آموزشی را در نظر داشته باشید و سعی در استخدام مربیان کارکشته و با تجربه کنید. هرگز نباید در هزینه‌های این بخش صرفه‌جویی کنید.
راه اندازی مهد کودک

هزینه‌ها و درآمد

  • هزینه‌ها

    اجاره ساختمان، برق، آب، گاز و تلفن، لوازم مصرفی و هزینه‌های متفرقه. حقوق دستمزد: مدیر، معاون، مربی دائم، کمک مربی دائم، مربی فوق برنامه و مستخدم

  • درآمدها

    شهریه کلاس‌های ثابت و شهریه کلاس‌های فوق برنامه

تنوع قیمت در مناطق

گفتنی است هزینه‌هایی که ذکر شد در مناطق مختلف اختلاف فاحشی دارد. به گزارش دریک آنلاین به نقا از فرصت امروز، به‌عنوان مثال هزینه اجاره (یا خرید) مکانی مناسب جهت مهد در شمال شهر با جنوب تهران بسیار متفاوت است؛ اما به همین میزان نیز در درآمد‌ها فاصله وجود دارد. مادر شاغلی در «مرکز تهران» با اشاره به اینکه ناچاراست بیرون از خانه کار کند درباره هزینه‌های مهد فرزندش می‌گوید: «375 هزار تومان برای نگهداری فرزندم ماهانه می‌پردازم، علاوه بر آن ماهانه بابت یکی از کلاس‌های آموزشی فرزندم که در همان مهد کودک برگزار می‌شود، به همراه پول کتاب‌ها تا حدود 120 هزار تومان دیگر می‌پردازم. »

مادر دیگری البته در شمال تهران می‌گوید: «ماهانه 700 الی 800 هزار تومان به مهد کودک می‌پردازم، این در حالی است که یکی از دوستانم تا سقف 900 و گاهی بیشتر نیز در مهد کودک دیگری پرداخت می‌کند.» که البته این مبلغ شامل هزینه‌های فوق‌برنامه نیز می‌شود. اگرچه می‌گویند مربی‌ها در مهد کودک حقوق چندانی دریافت نمی‌کنند، اما این شامل همه مهد کودک‌ ها نمی‌شود و هستند مهدهایی که مربیان کارآزموده را با مبالغ معین به استخدام درمی‌آورند.

پیشنهاد کسب و کار

تاسیس مهد کودکی پویا و از نظر اقتصادی سودده مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری نیاز به خلاقیت، بهره‌وری از نیرو و امکانات و جذب جامعه هدف که اینجا کودکان هستند، دارد. اینکه فکر کنیم با راه‌اندازی مکانی با نام مهد کودک کار تمام شده است، سخت اشتباه کرده‌ایم. اغلب خانواده‌هایی که فرزندان‌شان را به مهد می‌سپارند به دلیل برخورداری از تحصیلات، روزانه بازخورد حضور فرزندان‌شان را بررسی کرده و براساس آن تصمیم به ادامه یا قطع حضور فرزندشان در یک مهد کودک می‌گیرند. مدیر و موسسی موفق خواهد شد که همه ابزار موفقیت را به کار گیرد و کیفیت کار آموزش را جدی بگیرد. استفاده از مربیان و کمک‌مربیان با دانش، ایجاد فضای شاد و دلخواه برای سنین مختلف و رابطه مناسب با والدین موجب افزایش اعتماد نزد خانواده‌ها خواهد شد و بسیار دیده شده اصلا نیاز به تبلیغات محیطی و گونه‌های دیگر تبلیغ نیست.

آنچه از اعداد و ارقام در این گزارش آمده اغلب روال معمول دریافتی مهدهاست، برخی خبرها از دریافت شهریه‌های یک‌میلیون و 200هزار تومانی در شمال شهر، 700 هزارتومانی در غرب تهران و 400 هزارتومانی در شرق تهران حکایت می‌کند. با این همه با مدیریت کارآمد حتی با رعایت کلیه تعرفه ها نیز می‌باید از تاسیس مهد کودک به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن یاد کرد.

امتیاز کاربران: 0.6 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x