سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

طرح توجیهی احداث کشتارگاه صنعتی دام

تاریخچه کشتارگاه

قبلا در مقاله ای به طور کامل با طرح توجیهی کشتارگاه صنعتی طیور آشنا شده اید و اکنون قصد داریم شرایط و امکانات لازم جهت احداث کشتارگاه دام سبک و سنگین را بررسی کنیم، با ایـ توجیهی همراه باشید.

اگر به تاریخچه کشتار گاهها نظر افکنیم ملاحظه می کنیم که قبل از اینکه کشتار گاهها به شکل امروزی پدید بیاید و کشتار ها در محل خاصی متمرکز گردند,هر گوشت فروشی در جوار مکان خود دام مورد نیاز خودراذبح میکردو بدون رعایت موازین بهداشتی اقدام به فروش گوشت میکردند که این سلامت اهالی شهر را به مخاطره میانداخت.

در ابتدا دولتها به کمک شهرداریها اقدام به ساخت مکانهای ذبح دام به صورت بهداشتی نمودند و سپس این امر به بخش های خصوصی سپرده شد .اما پس از مدتی این قضیه احساس شد که کنترل و تصدی دولت بر کشتارگاهها لازم است.ناگفته نماند که در برخی کشور ها هنوز کشتارگاههای خصوصی وجود دارد لکن فعالیت آنها تحت نظر سازمان بازرسی گوشت همان کشور صورت گرفته و کنترل و بازرسی نیز به گونه کشتار گاههای دولتی توسط دامپزشکان و بازرسان ذیصلاح انجام میگیرد.

در اروپا و امریکا ابتدا کشتارگاههای خصوصی تبدیل به کشتار گاههای خصوصی گردیده ولی به تدریج جای خود را به کشتارگاههای صنعتی و تعاونی داد.به طوریکه در حال حاضر اغلب کشتارگاههای موجود در کشور های پیشرفته دارای تاسیسات عظیم صنعتی وروش اتوماتیک میباشد که بصورت تعاونی اداره میشوند.

ضمنا چون کشتار گاههای تعاونی هر شهر تحت تاثیر ویژگیهای فرهنگ بومی اهالی را به نحوی که با موازین بهداشتی مغایرتی نداشته باشد میتوان مورد اعتنا قرار داد.اداره امور کشتارگاههای تعاونی به عهده هیئتی است که شرکتهای تعاونی منطقه یا شهر تعیین مینمایند وکلیه درآمد های حاصل طبق مقررات خاص پس از کسر مخارج به حساب شرکت تعاونی منظور می گردد و مبلغی هم با تصویب هیئت مذکور صرف تهیه تجهیزات جدید و بهبود ساختمان کشتارگاه میشود.

طرح توجیهی احداث کشتارگاه صنعتی دام

معرفی محصول تولیدی کشتارگاه دام

هدف از ارائه اين گزارش بررسي امكان احداث كشتارگاه دام اعم از گاو و گوسفند ميباشد. انواع توليدات كشتارگاهي از قبيل گوشت قرمز ، پوست ، دل و جگر، روده و غيره مي باشد كه بدليل استفاده از فرآيند صنعتي در اين نوع كشتارگاهها به همراه ساير توليدات قابل استفاده ناشي از كشتار دام ( از قبيل خون و امعاء و احشاء ) بصورت بسته بندي و كاملاً با رعايت نكات بهداشتي و زيست محيطي توليد و عرضه مي گردد.

لازم بذكر است كه در ارتباط با محصولات توليدي حاصل از ذبح گاو و گوسفند ، گوشت قرمز بعنوان كالاي اصلي تولیدی در نظر گرفته شده و ساير محصولات بعنوان محصول جانبي در نظر گرفته مي شوند .

موارد مصرف و کاربرد

همانگونه كه ديديم علاوه بر گوشت قرمز بعنوان اصلي ترين محصول كشتارگاه ، ساير محصولات حاصل از ذبح گاو و گوسفند شامل محصولاتي نظير پوست ، زبان و مغز ، دل و جگر و قلوه و … مي باشد كه نحوه مصرف محصولات حاصل از كشتار را مي توان بين مصارف نهايي و واسطه اي تقسيم بندي نمود.

منظور از محصولات نهايي محصولاتي است كه مستقيماً توسط مصرف كننده نهايي مصرف مي شود و چنانچه محصول در ساير فرآيندهاي توليد بعنوان كالاي واسطه اي مورد استفاده قرار گيرد ، كاربرد آن كاربرد واسطه اي خواهد بود . بدين لحاظ مي توان براي گوشت قرمز بعنوان اصلي ترين محصول كشتارگاه هم مصارف نهايي ( مصرف نهايي توسط خانوارها) و هم مصارف واسطه اي ( مانند استفاده در توليد سوسيس و كالباس و غيره ) را قائل شد.

پروتئين ها در ميان مواد غذايي ، از اهميت ويژه اي برخوردار هستند . پروتئين هاي حيواني به علت داشتن اسيد آمينه هاي ضروري و عوامل محرك رشد ، تأثير به سزايي در رشد و ترميم بافت ها و سلامتي افراد دارند . از اين رو به آنها پروتئين كامل نيز مي گويند . گفتني است پروتئين حيواني ، نقش مهم و ارزنده اي در تأمين سلامتي جوامع بشري ايفاء مي كند .

منابع حيواني درميان فرآورده هاي غذايي ، داراي كيفيت پروتئين بهتري از فرآورده هاي گياهي هستند، گرچه ميزان پروتئين فرآورده هاي حيواني نيز متفاوت است .

نوع فرآورده درصد پروتئين
گوشت گوسفند 15/7
گوشت گاو 18/7
تخم مرغ 12

جدول شماره 1 – ارزش غذايي پروتئين در برخي فرآورده هاي دامي

سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد ميزان مصرف پروتئين مورد نياز انسان را بطورمتوسط 70-60 گرم در روز توصيه كرده است . حال آنكه حد متوسط مصرف اين مواد در كشورهاي خاورميانه 12/2 گرم و در كشورهاي پيشرفته 47 گرم است . از اين رو ، در بيشتر كشورهاي دنيا از جمله ايران مصرف سرانه پروتئين افراد جامعه به مراتب كمتر از اين ميزان است . تحقيقات نشان مي دهد در بيشتر كشورهاي توسعه نيافته و پرجمعيت اين رقم به مقادير بحراني و نگران كننده نزديك شده است .

کالای جایگزین و اثرات بر محصول

اصلي ترين و عمده ترين كلاي جايگزين و مشابه گوشت ، سوسيس، كالباس، سويا مي باشد.البته اگر به گوشت به عنوان يك منبع سرشار از پروتئين هم توجه شود متوجه خواهيم شد كه محصولاتي چون حبوبات و سويا و حتي ساير فراورده ها چون تخم مرغ هم ميتواند جايگزين گوشت گردد. البته نوع پروتئين موجود در حبوبات با گوشت تفاوت دارد و معمولاً ايندو منبع با هم و به همراه هم تكميل خواهند شد. ضمنا گوشت سفيد مانند ماهي و مرغ نيز ميتواند به عنوان جايگزين در سبد غذائي خانوار قرار گيرد.

جایگزینی هر یک ازکالاهای مصرفی بالا میتواند روی میزان مصرف گوشت تاثیر بگذارد.در صورت افزایش قیمت این محصول و در نهایت کاهش قدرت خرید جامعه به محصولات با قیمت کمتر مانند سویا روی خواهند آورد. در صورت تغییر فرهنگ عمومی مردم و روی آوردن به استفاده از گوشت سفید مانند ماهی و مرغ نیز مصرف گوشت کاهش نسبی پیدا خواهد کرد.البته متوسط سن جامعه نیز در رژیم غذائی بخصوص گوشت قرمز موثر است.به این ترتیب که با افزایش متوسط سن رشد جامعه میزان مصرف گوشت قرمز کاهش می یابد.

slaughterhouse1 - طرح توجیهی احداث کشتارگاه صنعتی دام

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده فرآورده های دامی

در جدول زیر کشورهای عمده صادر کننده و وارد کنندگان عمده گوشت گاوی اورده شده است.

کشورهای عمده صادر کننده
ردیف کشور
1 برزیل
2 استرالیا
3 کانادا
4 هندوستان
5 نیوز لند
6 ایالات متحده آمریکا
کشورهای عمده وارد کننده
ردیف کشور
1 ایالات متحده آمریکا
2 روسیه
3 ژاپن
4 اروپا(25 کشور)
5 مکزیک
6 کره جنوبی

بررسي اجمالي تكنولوژي و روشهاي توليد و عرضه محصول در كشور

1 انواع کشتارگاهها از جهت مالکیت
در ایران به استثناء چند کشتارگاه خصوصی کلیه کشتارگاهها عمومی است و در شرایط فعلی هم به صلاح است که کارگاهها عمومی بوده و ساختمان کشتارگاههای جدید نیز منطبق با اصول بهداشتی و ضوابط فنی ساخته شود.

کشتارگاههای عمومی توسط شهرداریها اداره و درآمد کشتار گاهها نیز به حساب شهرداریهای محل ریخته میشود و سپس شهرداریها از اعتبار خود مخارج و هزینه های جاری کشتارگاهها را چه از نظر ساختمان و چه از نظر پرسنل تامین و پرداخت مینمایند.

کشتارگاهها از موسسان انتفاعی هستند و درامد قابل ملاحظه ای دارند و بایستی در آمد حاصله از آنها منحصرا صرف بهبود وضع خودشان گردد. چرا که شهرداریها در اکثر موارد در آمد های حاصله از این منبع را جزو درآمد های خود منظور مینمایند.در ایران هم این گرفتاری وجود داردو برای رفع مشکلات و نابسامانیها پیشنهاد میشود که کشتارگاهها به صورت مستقل اداره شوند.

طرح توجیهی احداث کشتارگاه صنعتی دام

در کشور های مختلف با توجه به موقعیت و میزان پیشرفت علمی و صنعتی و فرهنگ مردم, کشتارگاههای متفاوتی وجود داردکه میتوان انواع زیر را نام برد:

 • کشتارگاههای خصوصی
 • کشتارگاههای عمومی شهرداریها
 • کشتارگاههای صنعتی
 • کشتارگاههای ناحیه ای
 • کشتارگاههای تعاونی

2 کشتارگاهها از جهت شیوه های تولید
توليد گوشت قرمزبه طور كل در كشور به سه صورت امكان پذير ميباشد:

 1. روش صنعتي
 2. روش نيمه صنعتي
 3. روش سنتي

كه البته تعداد و روشها ي توليد گوشت در كشور بر حسب استانها متفاوت ميباشد. ولي عموماً روشهاي توليد گوشت در ايران بصورت سنتي و يا نيمه صنعتي است.

مهمترين ايراد در كشتارگاههاي سنتي اين است كه پس از كشتار دام امكان تفكيك و جداسازي و كنترل ضايعات در اين كشتارگاهها ميباشد كه باعث ايجاد معضلات زيست محيطي و بهداشتي ميباشد. علاوه بر آن روشهاي نگهداري ،بسته بندي گوشت و ساير محصولات جانبي كشتارگاه در روش سنتي داراي مشكل است و تا زمان رسيدن محصول كه كاملا حساس و فساد پذير است ممكن است دچار آلودگي و يا فساد گردد.

3 بررسی کشتارگاهها از جهت ذبح دام
در سالن کشتارگاهها اولین عملی که روی دام صورت میگیرد, خون گیری است.این عمل در کشور های مختلف با بیهوش کردن دام توام میباشد یعنی ابتدا با یکی از روشهای بیهوشی دام را بیهوش میکنند و سپس عمل خونگیری را انجام میدهند.

جهت بررسی محیط و ایجاد شرایط مطلوب کار در آن و رعایت کامل اصول علمی و موازین بهداشتی بدواً توضیحات مختصری درباره نحوه کار کشتارگاهها در کشور های پیشرفته داده میشود و سپس روشهای ذبح در ایرن شرح داده خواهد شد.

در کشورهای پیشرفته برای جلوگیری از زجر کشیدن دام در موقع ذبحو پیشگیری از اثرات نامطلوب و ناراحتی ومقاومت دام در مقابل کشتار, قبل از خون گیری دام را بیهوش میکنند. این عمل ممکن است با وسایل مختلف انجام گیرد.در بعضی کشورها از پتک و تفنگ های مخصوص که مغز دام را از کار می اندازداستفاده میشود و برخی دیگر طپانچه های فنری و یا گلوله بکار میبرند و بالاخره در اکثر ممالک پیشرفته در حال حاضر از جریان برق و یا گاز انیدریک کربنیک برای بیهوش کردن دام استفاده میکنند و سپس بلافاصله دام را بوسیله قلابی که به پای آن اتصال دارد بر روی ریل هوائی قرار داده و عمل خونگیری را در حالی که دام به صورت سر و ته آویزان است انجام میدهند.

با توجه به دستورات مذهبی که بایستی قطعاً تابع ان باشیم مقدمتاً قبل از ذبح دام استفاده از پتک , کارد , طپانچه برای گیج کردن دام و متلاشی کردن مغر دام را تجویز ننموده است و برای این کار صریحاً دستور داریم که باید در هنگام ذبح , دام سالم و زنده باشد.و بابریدن سر دام , خون جهش کامل داشته باشددر حالیکه با متلاشی کردن مغز دام شرایط لازم را از او سلب می کنیم لکن تنها روشی که میتواند برای ما قابل اجرا باشد طریقه بیهوش کردن دام با جریان برق و یا استفده از گاز انیدریک کربنیک میباشد.

در مرحله بعدی یعنی خونگیری دام, طبق دستورات شرعی بایستی دام را روی پهلوی چپ خوابانید به طوریکه صورت دام به طرف قبله باشد آنگاه با چاقوی تیز چهار رگ اصلی دام را قطع کرده تا خون فوران کند.

با توجه به مراتب فوق ملاحظه میشود که امکان اجرای روشهای جدید خونگیری روی ریل برای مسلمانان میسر نمیباشد و باید اصول بهداشتی و علمی جدید را طوری بکار ببندیم که منطبق با موازین شرع اسلام باشد.

برای اجرای این مقصود همانطور که در کشتارگاههای ایران است باید تدابیری اندیشید تا در عین اینکه دام منطبق با اصول مذهبی ذبح میشود از تماس محل بریدگی دام با زمین و ایجاد آلودگی های شدید نیز جلوگیری به عمل آید. لازم به ذکر است که در حال حاضر در بعضی از کشتارگاههای کوچک کشورمان روشی که برای ذبح دام به کار میرود غلط و غیر بهداشتی است و لی با کمی تغییر روش و دقت در کار کشتار میتوان همین کشتارگاههای غیر بهداشتی را تا اندازه ای تبدیل به کشتارگاههای بهداشتی نمود.مثلاً زمین محل ذبح را به طور مشتقیم با آب تمیز بشوئیم نه اینکه از آب روانیکه از جوی کشتارگاهها میگذرد و حاوی مدفوع دام و کثافات دیگر است برای این منظور استفاده گردد. تمیز بودن چاقو سلاخی و تمیز کردن محل بریدن سر دام و جلوگیری از آلوده شدن محل بریدگی کمک بزرگی به بهداشت گوشت می نماید ولی همانطور که گفته شده متاسفانه بعضی از کشتارگاههای کشور آنچه رعایت نمیکنند اصول بهداشتی است.و باید در این خصوص اهتمام گردد.

تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های موجود در کشتارگاه های کشور

اگر روشهای مختلف تولید گوشت را به سه گروه کلی روش کشتار صنعتی, نیمه صنعتی و سنتی تقسیم بندی کنیم,به این نتیجه میرسیم که کشتارگاههای سنتی فاقد شرایط لازم جهت حفظ بهداشت گوشت هستند به علاوه به دلیل بسته بندی غیر بهداشتی گوشت پس از ظبح احتمال آلودگی بسیاری وجود دارد.به علاوه عدم کنترل گوشت توسط شبکه دامپزشکی کشوراحتمال ارائه گوشت بیمار وجود د ارد.ضمناً در سیستم توزیع گوشت در این روش اشکالاتی وجود دارد.اما در روش کشتار صنعتی هزینه تمام شده تولید گوشت بالاتر است.البته بالا رفتن هزینه به معنای کاهش ضرورت جایگزینی واحد های سنتی با صنعتی نمیباشد.

ضمناً اگر روش تولید کشتارگاههای صنعتی را به دو گروه روشهای مرسوم و ذبح اسلامی تقسیم و بررسی کنیم باید به این نکته توجه کنیم که در کشتارگاه های مرسوم که خونگیری از دام به صورت اویخته گرفته میشود ولی در کشتارگاه به روش ذبح اسلامی لازم است خونگیری بصورت خوابیده از دام صورت گیرد.

در برخی ممالک که ذبح به روش مکانیکی( روش اول)انجام میگیرد دارای دو امتیاز میباشد. اول اینکه این شیوه کار حتی المقدور از تماس دست با لاشه دام جلو گیری می نماید و امتیاز دوم اینست که چون عمل خونگیری از دام به طریق آویزان انجام میشود خون بیشتری از دام گرفته خواهد شد.

جهت صحت و سقم این مسئله باید گفت با بررسی هایی که بطور مداوم توسط موسسات تحقیقاتی گوشت منجمد انستیتوی تحقیقات گوشت دانمارک انجام شده است این نتیجه بدست آمده است که مقدار خونی که از دام به هنگام خونگیری در حالت خوابیده خارج می شود بیشتر از حالتی است که از دام آویخته برون می آید.زیرا مقداری خون که در قسمت بالایی قفسه صدری و در حالت آویختگی جمع میشود باعث خواهد شد که خون کمتری از دام خارج گردد.

طرح توجیهی احداث کشتارگاه صنعتی دام

روش کار کشتارگاه صنعتی دام چگونه است؟

در اين قسمت سعي گرديده ، بمنظور آشنايي با فرآيند توليدي كشتارگاه صنعتي شرح مختصري از نحوه توليد محصولات ارائه گردد .
در بدو امر ، دام ها بوسيله ماشين هاي باربري كوچك و بزرگ وارد محوطه كشتارگاه شده و پس از تخليه و توزين ، به محوطه قرنطينه منتقل مي گردند . (ماشينهاي حامل دام ، پس از تخليه به قسمت شستشوي وسايل نقليه هدايت و پس از شستشو از محوطه كشتارگاه خارج مي شوند ) . دامها در محل قرنطينه توسط دامپزشك مورد معاينه مقدماتي قرار گرفته و پس از تأييد مبني بر سالم بودن به قسمت نگهداري و آماده سازي هدايت مي گردند . در اين قسمت ، دام حدوداً بمدت 24 ساعت بدون خوراك نگهداري شده تا آماده كشتار گردد.

آن تعداد از دامها كه سلامتشان مورد تأييد دامپزشك قرار نگرفته است با رعايت مسائل بهداشتي به كشتارگاه بهداشتي ارسال و در اين قسمت كه خاص اينگونه دامها مي باشد ، كشتار مي گردند . در ادامه دامپزشك دقيقاً به معاينه دام كشتار شده مي پردازد و در صورت عدم تأييد وي مبني بر سلامت دام كشتار شده ، به قسمت تبديل ضايعات ارسال مي شود . در حقيقت از چنين دامهايي در جهت توليد محصولاتي از قبيل پوست ، كود و محصول حاصل از پخت ضايعات استفاده خواهد شد .

با فرا رسيدن زمان كشتار، دامهاي سالم توسط پرسنل مربوطه يكي پس از ديگري به سالن كشتار هدايت مي شوند . در اين قسمت ، دام بوسيله دستگاه شوك الكتريكي بيهوش شده و وارد خط كشتار مي گردد . دام بيهوش با رعايت مسائل شرعي ذبح گرديده و فرآيند خونگيري از آن صورت مي گيرد . خون بدست آمده ازدام ذبح شده از طريق حوضچه هاي خونگيري و تجهيزات مربوطه، وارد تانك خون شده و سپس بعنوان ماده اوليه جهت فرآيند پخت ضايعات ، به اين قسمت هدايت مي شود . در اين قسمت خون و ساير ضايعات دام ، تبديل به محصول حاصل از پخت ضايعات گرديده و پس از بسته بندي در كيسه هاي نايلوني جهت مصرف دام و طيور عرضه خواهند شد . پس از مرحله ذبح و خونگيري ، عملياتهاي متفاوتي بر دام ذبح شده صورت مي گيرد كه در ذيل به شرح آنان مي پردازيم .

ابتدا سر دامهاي ذبح شده بطور كامل از بدن قطع گرديده و بوسيله كانالهاي هدايتي به بخش مربوط به آلايش ارسال مي گردد . در خط كشتار گاوي ، پس از انتقال سر دام به بخش مربوط به آلايش ، ابتدا فرآيند بي خس نمودن يا جدا سازي گوشت و سپس جداسازي زبان و مغز ، بطور جداگانه صورت گرفته و سپس توسط پرسنل به سردخانه منتقل مي گردد تا توسط متقاضي مربوطه بارگيري شود . استخوانها ، شاخها و ضايعات باقيمانده نيز به قسمت پخت ضايعات منتقل مي شوند .

در خط كشتار گوسفندي ، كله گوسفند پس از تميزكاري در قسمت آلايش به سردخانه منتقل مي گردد تا توسط متقاضي مربوطه بارگيري شود . در اين قسمت نيز ضايعات باقيمانده از آلايش كله گوسفند به قسمت ضايعات هدايت مي گردد .

پس از مرحله فوق دام ذبح شده وارد مرحله پوست كني مي گردد . در اين مرحله ضمن جداسازي پاچه دام و هدايت آن به قسمت آلايش ، پوست دام ذبح شده از بدن آن جدا گرديده و توسط كانالهاي هدايتي به اتاقهاي جمع آوري پوست انتقال داده مي شوند . در اين مرحله پوست را نمك زدايي نموده و به محلهاي مربوطه انتقال مي دهند تا توسط متقاضيان به واحدهاي سالامبور سازي و دباغي انتقال يابد .

پس از مرحله فوق ، در اصطلاح لاشه سينه بر مي شود و بعضي از ارگانهاي داخلي ، از بدن دام ( شكمبه و روده ) استخراج و با امكانات ايجاد شده به قسمت شكمبه پاك كني منتقل مي گردد . در اين مرحله ضمن تخليه امعاء و احشاء ، شكمبه و روده شستشو داده شده و سپس تا زمان انتقال توسط متقاضي در سردخانه نگهداري مي شود . در خط كشتار گوسفندي ، روده به بخش زهتابي منتقل شده و بعد از پاكسازي ، جهت بازار مصرف كه عمدتاً صادرات مي باشد عرضه مي شود . مواد حاصل از تخليه روده پس از عمل خشك نمودن ، بعنوان كود حيواني در اختيار متقاضيان قرار گرفته تا در زمينهاي زراعي مصرف گردد .

در ادامه، ارگانهاي قرمز لاشه از آن جدا و با استفاده از تمهيدات در نظر گرفته شده به منظور شستشو به قسمت ديگري منتقل مي شوند كه در اين قسمت پس از تأييد دامپزشك به سردخانه ارسال مي شوند . لازم به ذكر است كه قبل از ارسال كليه محصولات به انبار ، دامپزشك آنان را از لحاظ بهداشتي بودن بررسي مي نمايد .

پس از مرحله فوق ، لاشه باقيمانده توسط دامپزشك بدقت بررسي مي شود و پس از تأييد و ممهور گرديدن وتوزين به قسمت پيش سردكن انتقال مي يابد . لاشه ها حدود 24 ساعت در اين قسمت نگهداري مي شوند تا دماي آنان متعادل گردد و در نهايت توسط ماشينهاي يخچالدار بهداشتي ، در سكوها بارگيري شده و به بازار مصرف عرضه خواهند شد .

بخشي از لاشه بدست آمده (40%) وارد مرحله جديدي مي گردد . در اين مرحله پس از بي خس نمودن گوشت ( استخوان گيري )، آن را در ظروف بسته بندي يك یا 2 کیلوگرمی (بر حسب سفارش) بسته بندي و روانه سردخانه مي نمايند .

در صورتيكه دامپزشك لاشه را از لحاظ بهداشتي بودن تأييد ننمايد ، لاشه مورد نظر تا سه روز در سردخانه هايي كه بهمين منظور ايجاد شده اند ، نگهداري شده و پس از حصول به نتيجه مورد نظر به مانند لاشه هاي ديگر وارد انبار محصولات مي شوند . در غير اينصورت آن را به فرآيند پخت ضايعات انتقال خواهند داد و از آن بعنوان ماده اوليه فرآيند پخت ضايعات استفاده خواهند نمود .

بررسی مواد اولیه مورد نیاز طرح گشتارگاه دام

مواد اولیه واحد های کشتارگاهی چه دام مورد نیاز و چه مواد بسته بندی از داخل تامین میگردد.
مواد اولیه مورد نیاز کشتار گاه صنعتی شامل سنگین(گاو) و سبک(گوسفند و بز) میباشد و برای بسته بندی محصولات , از موادی چون کارتن , ظروف یکبار مصرف و نایلون و… استفاده خواهد شد.

طرح توجیهی احداث کشتارگاه صنعتی دام

پيشنهاد منطقه مناسب طرح گشتارگاه دام

همانطوريكه مي دانيم براي انتخاب محل اجراي هر طرحي ، پارامترهاي مختلفي مورد بررسي قرارمي گيرد كه به چند مورد مهم آن بصورت زير اشاره مي گردد :

 • دسترسي به مواد اوليه
  در این خصوص لازم است نکته اساسی یعنی نزدیکی به مواد اولیه مد نظر قرار گیرد.به دلیل اینکه حمل و نقل دام قبل از کشتار بسیار مهم و حیاتی است وباید با دقت زیادی صورت پذیرد.به همین دلیل شریط حمل و نقل دام باید بررسی گردد.

  شرایط حمل ونقل دام : دام ها ی کشتاری بایستی با دقت زیادی حمل شوند . تا از ابتلای آنها به بیماری های مختلف و یا از وارد شدن هر گونه ضربه وصدمه در طول مسیر پیشگیری شود. سهل انگاری و بی توجهی به نکات بیان شده می تواند قسمتی از گوشت دام از نظر اقتصادی بی ارزش کند.

  در زمان حمل ونقل باید به مسائلی مانند لنگش ، خفگی ، لگدمال شدن و یا ابتلاء به بیماری هایی نظیر تب حمل ونقل توجه نمود . دربعضی از کشورها قوانین و مقررات خاصی جهت نقل و انتقال دام ها وضع شده است و از جابجایی دام ها با هر وسیله ای که سبب بیماری و یا وارد شدن هر گونه صدمه ای بر حیوان شود جلوگیری می کنند.

  تنش ها هنگام حمل ونقل به میزان موجب کاهش کیفیت گوشت استحصالی خواهند شد. اثر تنش روی دام و لاشه آن سبب کاهش ذخائر کلیگوژن و در نتیجه افزایش PH نهایی خواهد شد و به افزایش سفتی و سختی گوشت کمک می کند . می توان با استفاده از روش های صحیح حمل و نقل دام و بهره گیری از تغذیه مناسب و استراحت دادن به دام ، تنش های قبل از کشتار را به حداقل رساند .

 • امکان انتخاب زمین مناسب
  مکان کشتارگاه باید نقطه ای دور از شهر در نظر گرفته شود تا ساکنین شهر از آثار منفی آن از قبیل بو وکثافت , حشرات و صداهای مختلف حیوانات و کارگران , خریداران , فروشندگان, و سایط نقلیه و غیره در امان باشند ولی تحولاتی که در ساختمانهای کشتارگاههای جدید پدید آمده این معایب را مرتفع نموده است ولی با اطمینان نمیتوان گفت که وجود کشتارگاه نزدیک نزدیک شهر یک موسسه مزاحم و غیر بهداشتی نمیباشد.به همین منظور پاره ای نکات حائز اهمیت است که طراحان کشتارگاه ها باید حتماً به آن توجه نمایند.
  1. محل زمین باید خاج شهر باشدو امکان توسعه مجدد ان وجود داشته باشد.
  2. فاصله محل کشتارگاه تا شهر برای کشتارگاههای بزرگ حداکثر 6 کیلومتر و برای کشتارگاههای متوسط 3 کیلومتر و برای کشتارگاههای کوچک 2 کیلومتر باشد.
  3. موقعیت زمین:زمین کشتارگاه باید در کنار یکی از جاده های اصلی شهر واقع و یا اینکه بوسیله جاده فرعی خصوصی کوتاهی به جاده اصلی مرتبط گردد-در شهر هائیکه در مسیر راهآهن واقع شده اند باید نزدیک بودن محل کشتارگاه به خط راهآهن و امکان ایجاد خط فرعی رعایت شود.
  4. محل کشتارگاه در قسمت پایین شهر از نظر شیب در نظر گرفته شود.
  5. باید د رمحلی احداث شود که از نظر راه های ارتباطی به آسانی دام های کشتاری را بتوان به آن محل حمل کرد .به نحوی که نیازی به محل ونقل دام ها در مسافت های طولانی نباشد .
  6. در مناطقی که باد ویا باد های موسمی وجود دارد باید زمین کشتارگاه را در محلی انتخاب نمود که جهت باد از محل کشتارگاه به طرف داخل شهر نباشد.
  7. زمین کشتارگاه باید در جائی انتخاب شود که امکان تامین آب مورد احتیاج در آن موجود باشد.
  8. در کشتارگاههای بزرگ به دلیل مصرف زیاد اب , استفاده از آب لوله کشی شهر ها توصیه نمیشود و بهتر است باغ حفر چاه عمیق مقدار آب مورد نیاز را تامین نمود ولی برای کشتارگاههای متوسط و کوچک استفاده از آب لوله کشی شهر در صورت امکان از نظر مقدار آب و لوله کشی مفید است.

 • محل کشتارگاه در جهت توسعه شهر انتخاب نگردد.
 • زمین کشتارگاه باید حتی الامکان به شکل مستطیل باشد.زیرا تاسیسات کشتارگاه در جهت طولی قرار دارد.
 • طول زمین در جهت قبله باشد.البته این موضوع در ایران به لحاظ ذبح دام مطابق موازین اسلامی حائز اهمیت است که طراحان کشتارگاهها باید حتما به ان توجه نمایند
 • يكي از پارامترهاي مهم انتخاب محل اجراي طرح ، امكان دسترسي به مواد اوليه است .مواد اوليه كشتارگاهها در واقع دام اعم از دام گاوي و يا دام گوسفندي ميباشد.بدين منظور لازم است 5 استان برتر توليدكننده دام سبک در كشور براساس رتبه معرفی گردد.
  1. فارس
  2. خراسان رضوی
  3. لرستان
  4. آذربایجان غربی
  5. آذربایجان شرقی
 • دسترسي به بازار هاي فروش
  با بررسی آماری بالا به این نتیجه میرسیم که استانهای فارس , خراسان رضوی و لرستان, آذربایجان شرقی, آذربایجان غربی و استان خوزستان 6 استان اول در تولید دام سبک هستند.همچنین استانهای مازندران, گیلان,آذربایجان شرقی,اصفهان, آذربایجان غربی و خوزستان جزء 6 استان اول در تولیددام سنگین هستند.ضمنا, استانهای آذربایجان غربی, اذربایجان شرقی,خوزستان ,اصفهان, اردبیل و مازندران دارای آمار تولیدی دام از لحاظ تناسب تولید دام سبک و سنگین هستند.
  ضمناً از نظر گوشت قابل استحصال هم استانهای فارس,خراسان رضوی,آذربایجان شرقی,مازندران,آذربایجان غربی,خوزستان و لرستان دارای بالاترین آمار میباشند.

امتیاز کاربران: 2.65 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی