ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید ورق سیلیس دار

سفارش طرح توجیهی

طرح تولید ورق سیلیس دار

ورق­های سیلیس دار به عنوان یکی از قطعات اصلی ترانسفورماتورهای قدرت و توزیع می­باشدو با توجه عدم تولید این محصول به میزان مناسب می تواند به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری جذاب بررسی شود.
ورق­های سیلیس­دار به عنوان یکی از قطعات اصلی ترانسفورماتورهای قدرت و توزیع می­باشد که این ترانسفورماتورها نقش اساسی در شبک­ های انتقال برق در کشور را بر عهده دارند، از طرف دیگر ورق­های سیلیس­دار در ترانس­ها و ترانسفورماتورهای کوچک و خانگی نیز به کار می­رود و نقش اساسی را در تنظیم ولتاژ وسایل برقی خانگی به عهده دارد.

نزدیک به ۱۵ کشور در جهان تکنولوژی تولید این محصول را دارند و عدم تولید این محصول در کشور باعث وابستگی صنعت برق و کارخانجات فعال در این زمینه به کشورهای تولید کننده این محصول شده است که این امر باعث عدم ثبات در صنعت تولید ترانسفورماتور و تهدیدی برای صنعت برق کشور به حساب می‌آید . از طرف دیگر واردات این محصول در طول سال­های متمادی باعث خروج ارز بسیاری گردیده است.

بر اساس اطلاعات بدست آمده از مرکز تجارت جهانی کشورهای عمده تولید کننده این محصول عبارتند از: آمریکا، آلمان، ژاپن، ایتالیا.

معرفی محصول

امروزه ترانسفورماتور وسیله­ای لازم و ضروری در دستگاه‌های انتقال انرژی الکتریکی و توزیع انرژی الکتریکی متناوب است. ترانسفورماتورها به طور بسیار وسیعی در مدارهای وسایل الکترونیکی و مدارها و دستگاه‌های خودکار یا اتوماتیک و راه‌اندازی موتورهای الکتریکی و تطبیق ولتاژ مورد نیاز جهت تغذیه مصرف کننده­هایی از قبیل یکسو سازها و مبدل‌های جریان دائم به جریان متناوب، شارژ کننده­ های باطری و ایجاد دستگاه‌های چندین فازه از دستگاه‌های دو فازه و سه فازه و در ارتباطات به منظور تطبیق امپدانس و همچنین در سیستم‌های قدرت به منظور بالا بردن ولتاژ برای انتقال اقتصادی قدرت یعنی پایین آوردن ولتاژ به مقادیر مورد نیاز به کار می­رود. یکی از اجزای اصلی ترانسفورماتورها هسته ترانسفورماتور می­باشد. هسته ترانسفورماتور متشکل از ورقه­ های نازک است که سطح آن‌ها با توجه به قدرت ترانسفورماتورها محاسبه می­شود. برای کم کردن تلفات آهنی، هسته ترانسفورماتور را نمی­توان به طور یکپارچه ساخت. بلکه معمولا آن‌ها را از ورقه­های نازک فلزی که نسبت به یکدیگر عایق­اند، می­سازند. این ورقه­ ها از آهن بدون پسماند با آلیاژی از سیلیسیم (حداکثر ۴٫۵ درصد) که دارای قابلیت هدایت الکتریکی و قابلیت هدایت مغناطیسی زیاد است ساخته می­ شوند. به این ورق­ها، ورق هسته­ای سیلیس­دار می­ گویند که جنس آن‌ها از فولاد سیلیسیوم­دار موسوم به مغناطیسی است. برای عایق کردن ورق­های ترانسفورماتور، قبلاً از یک کاغذ نازک مخصوص که در یک سمت این ورقه چسبانده می­شد، استفاده می­کردند اما امروزه بدین منظور در هنگام ساختن و نورد این ورقه ها یک لایه نازک اکسید فسفات یا سیلیکات به ضخامت ۲ تا ۲۰ میکرون به عنوان عایق در روی آن‌ها می­مالند و با آن‌ها روی ورقه­ها را می­پوشانند. علاوه بر این، از لاک مخصوص نیز برای عایق کردن یک طرف ورقه‌ها استفاده می‌شود.

نوشته های مشابه

ترانسفورماتورها از وسایل بسیار مهم تبدیل جریان و ولتاژ الکتریکی متناوب هستند. ورق­های سیلیس­دار به عنوان هسته اصلی ترانسفورماتورهای قدرت و توزیع می­باشد که این ترانسفورماتورها نقش اساسی در شبکه­ های انتقال برق در کشور را بر عهده دارند. ورق فولادی سیلیس­دار با دانه­های جهت‌دار مغناطیسی منظم ساخته می­شود و به صورت رول تهیه می‌شوند. هسته ترانسفورماتور متشکل از ورق‌‌های نازک است که سطح آنها با توجه به قدرت ترانسفورماتور محاسبه می شود. این ورقه ها از آهن آلات ضایعاتی با آلیاژی از سیلیسیم که دارای قابلیت هدایت الکتریکی و قابلیت هدایت مغناطیسی زیاد است ساخته می شوند. ورق‌‎های هسته‌ای سیلیس دار هم در ترانسفورماتورهای قدرت و هم در ترانسفورماتورهای توزیع و همچنین در انواع دیگر ترانس‌ها و ترانسفورماتورها بکار می روند.

معرفی کاربردهای محصول

بیشترین استفاده از ورق­های سیلیس­دار در ترانسفورماتورها می ­باشد. ورق سیلیس­دار هم در ترانسفورماتورهای قدرت و هم در ترانسفورماتورهای توزیع و همچنین در انواع دیگری از ترانس­ها و ترانسفورماتورها به کار می­رود که ترانسفورماتورها نیز خود به طور وسیع در مدار وسایل الکترونیکی و مدار دستگاه­های خودکار و وسایل راه­اندازی موتورهای الکتریکی تطبیق ولتاژ مورد نیاز جهت تغذیه مصرف کننده­ها و ایجاد سیستم­های چند فازه از سیستم­های دو فازه و تطبیق امپدانس به کار می‌روند.

بررسی کالای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

یکی از مهمترین جانشین­ های ورق سیلیس­دار، ورق­های آلیاژ آمورف می ­باشد. برخی از خواص این آلیاژ عبارتند از: قابلیت تحمل تنش بالا، سختی بالا، قابلیت لوله شدن و مقاومت در برابر خوردگی که عمیقاً مورد توجه قرار گرفته است. هزینه بالای هسته با آلیاژ آمورف که ۲۵ تا ۵۰ درصد گرانتر از فولاد سلیس­دار می ­باشد بزرگترین مانع برای استفاده بیشتر از این نوع هسته­ ها در تمام دنیا گردیده است. زیرا سختی بیش از حد مواد و شکل­دهی نوارهای نازک شکننده به صورت هسته نیاز به تجهیزات تخصصی کارخانه­ای دارد. همچنین ترانسفورماتورهای توزیع با هسته آمورف (شامل تانک و روغن) حجیم‌تر و سنگین‌تر از ترانسفورماتور با هسته فولاد سیلیکونی با همان ظرفیت است.

یکی دیگر از جانشین های ورق سیلیس دار، هسته فریت است که با آلیاژی به نام فریت ساخته می‌شود. از خصوصیات فریت‌ها، نسبت به آهن و دیگر مواد فرومغناطیس، عایق بودن آن‌ها است و از معایب آن می­توان شکننده بودن و عدم انعطاف‌پذیری را نام برد.

بررسی بازار

میزان تولید عملی ترانسفورماتور کشور حدود۱۷۰،۰۰۰ عدد می باشد. این میزان تولید نیازمند ۱۰۰،۰۰۰ تن ورق هسته‌ی مصرفی بوده که بیش از ۶۰،۰۰۰ تن آن مربوط به ورق های سیلیس دار است. همچنین با توجه به میزان نیاز به ورق سیلیس دار در واحدهای ترانس‌ در حال احداث کشور، پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۸ میزان نیاز به ورق های سیلیس دار، حدودا ۲ برابر شود. با در نظر گرفتن این موضوع که ورق های سیلیس‌دار در حال حاضر تولید داخلی ندارند، تولید این محصول با تقاضای مناسبی همراه خواهد بود. همچنین با توجه به اینکه محل احداث کارخانه مورد نظر نزدیک ترین شهرک صنعتی به استان زنجان که مهم ترین تولیدکننده ی ترانسفورماتور در ایران است، در نظر گرفته شده است، نزدیکی به محل تقاضای محصول تولیدی نیز لحاظ شده است.

سرمایه گذاری مورد نیاز

مطابق تحقیقات دریک آنلاین برای احداث واحد تولید ورق سیلیس دار به حدود ۷۰۱ میلیارد ریال سرمایه ثابت نیاز دارید. بازدهی طرح بسیار قابل توجه و حدود ۳۷ درصد می باشد و کمتر از ۳ سال می توانید سرمایه اولیه خود را برداشت نمایید. در ادامه احداث واحد تولید ورق سیلیس دار از منظر سرمایه‌گذاری و شاخص‌های اقتصادی مورد بحث قرار گرفته است.
سرمایه گذاری مورد نیاز تولید ورق سیلیسدار

مزایای اجرای طرح

تولید این محصول در داخل کشور نه تنها صنعت برق و کارخانجات فعال در این زمینه را از وابستگی به سایر کشورهای تولید کننده این محصول رهایی می‌بخشد بلکه از خروج ارز جلوگیری کرده و با بازاریابی مناسب و صادرات این محصول در سال‌های آتی می‌توان ارز آوری زیادی نیز برای کشور داشت. همچنین زمینه اشتغال بسیاری از افراد را به صورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم می‌کند. بنابر این مزایا، این طرح را به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری ارزشمند می‌توان معرفی کرد.

امتیاز کاربران: 2.18 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی