ایده هاایده های کشاورزیبخش کشاورزی

طرح تولید جوانه حبوبات (خوراکی)

سفارش طرح توجیهی

مقدمه

گفته می شود که ایران یکی از اولین کشورهای دنیاست که در آن کشاورزی و تمدن شروع شده و انسان اولیه برای نخستین بار در فلات ایران به کشت و زرع پرداخته .اند حفاری هایی که در اطراف کاشان به عمل آمده نشان می دهد که در شش هزار سال پیش ایرانیان متمدن بوده و سیستم زراعی پیشرفته ای داشته اند . در کشور ما از هزاران سال پیش در دوران باستان، جوانه ها و اهمیت استفاده آنها براى مردم شناخته شده است. این موضوع به قدرى اهمیت دارد که مردم ما استفاده از جوانه گندم را به عنوان یک آیین سنتى همواره در آغاز فصل بهار به شکل سمنو در سفره هفت سین لازم مى دانند .

در عصر حاضر، رژیم غذایى مردم فاقد ویتامین و املاح معدنى به مقدار لازم براى سلامتى بدن بوده و درصد عمده آن را چربى ها و غذاهایى با کمیت بالا و کیفیت پایین تشکیل مى دهد. بنابراین با وجود تغذیه نامناسب، امکان تأمین نیازهاى بدن میسر نبوده لذا اهمیت استفاده از جوانه ها که هم در دسترس، ارزان و سالم بوده و هم مى توانند قسمت عمده اى از نیازهاى بدن به ویتامین هاى مختلف، املاح معدنى و آنزیم ها را تأمین کنند مشخص مى شود .

جوانه ها مواد غذایى هستند که با روند طبیعى رشد و تولیدشان، در گروه سبزى ها، آن هم با ارزش غذایى بالا از نظر ویتامین ها و املاح محسوب مى شوند . حبوبات شامل نخود ، لوبیا، باقلا و… از قدیمی ترین نباتات زراعی بوده وپس از غلات دومین منبع غذایی انسان محسوب میشود . دانه حبوبات با داشتن در صد بالای پروتیین نقش مهمی در تامین پروتیین مورد نیاز انسان مخصوصا مردم کم در آمد جهان دارد به طوری که تا حدود زیادی جایگزین گوشت شده است .

همچنین از نظر تنوع غذایی و دارا بودن انواع مختلف مواد معدنی و آلی نیز دارای اهمیت بسیار میباشد از . دانه های رسیده حبوبات به منظور خوراک انسان و از بذرهای نارس و غلاف ها و برگ های آن به عنوان سبزی استفاده میکنند . اندام های رویشی حبوبات را نیز پس از برداشت بذر آن به مصرف خوراک دام می رسانند .
حبوبات از نظر نگهداری و انبار کردن مناسب تر از سایر محصولات زراعی هستند و آسیب پذیری کمتری در برابر حشرات و آفات انباری دارد. به همین دلیل میتوان آن را برای مدت طولانی ذخیره نمود لذا در تغذیه زمان اضطراری بخصوص هنگام جنگ نقش به سزایی دارد .

نوشته های مشابه

هرم غذایی انسان و جایگاه حبوبات و غلات

هرم غذایی انسان و جایگاه حبوبات و غلات

همانطور که مشاهده می کنید، طبقه بندی گروههای غذایی بر اساس اهمیـت و میـزان مصـرف مـی باشـد . گروههای غذایی شامل گروه نان و غلات، گروه میوه، گروه سبزی، گـروه گوشـت ، گـروه شـیر اسـت . در هـرم غذایی ، گروه نان و غلات که شامل ؛ نان ها ، برنج، ماکارونی، بیسکویت ، غلات صبحانه و دیگر مواد نشاسته ای است ، در طبقه اول قرار دارند که بزرگترین بخش هرم است از. این گروه روزانه باید به میزان 6 تـا 11 واحـد مصرف شود. طبقه دوم گروه سبزی و گروه میوه است که در درجه دوم اهمیت قراردارد .

از گروه سبزی روزانه 5تا 3 واحد و از گروه میوه روزانه 4تا 2 واحد باید مصرف شود . در درجه سوم گروه گوشت و لبنیـات واقـع است که میزان مصرف از گروه گوشت روزانه 3تا 2 واحد و از گروه شیر نیز 3 واحد یا بیشتر باشد . در قسمت نوک هرم بخش چربی ها و شیرینی هاست که کمترین فضا را داراست و این بدان معنی است که باید آنهـا را به مقدار کم مصرف .کرد این نوع غذاها به عنوان یک گروه غذایی اصلی توصیه نشده اند . بنابراین مصرف آنها اختیاری است ولی باید محدود باشد چون دارای کالری بالا هستند . ادویه ها، قهوه، چای و نوشابه های گازدار درهرم جایی ندارند زیرا مواد مغذی را شامل نمی شوند ولی باعث لذیذتر شدن غذا می گردند.

گروه نان: شامل غلات کامل ( گندم ، جو، جو دوسر ، ارزن )، برنج، و انـواع ماکـارانی اسـت . ایـن گـروه کربـو هیدرات پیچیده و فیبر همچنین ویتامینهای خانواده B و املاحی چون آهن و پروتئین مورد نیـار بـدن مـا را تامین می کند .

گروه سبزیها : شامل بسیاری از سبزیهای متنوع از جمله سبزیهای سبز رنگ مثـل سـبزی خـوردن ، صـ یفی جات و سبزیهای نشاسته ای ( مثل باقالا ) است . این گروه تامین کننده املاح و ویتامین مورد نیاز ماسـت از جملـه ویتـامین C , A و امـلاح کلسـیم و منیـزیم همچنـین تـامین کننـده فیبـر نیـز مـی باشـد. گروه میوه ها: شامل انواع و اقسام میوه هایی است که با آن آشنا هسـتی .م ایـن گـروه تـأمین کننـده فیبر، ویتامین C ,A و پتاسیم است. این گروه با اهمیت است چرا که فاقـد سـدیم چربـی و کلسـترول مـی باشـد .

گروه گوشت : شامل گوشت قرمز ، گوشت ماکیان، ماهی، تخم مرغ و حبوبات است ا. ین گروه غذایی برای تامین پروتئین، فسفر، ویتامین های B1 , B3 , B6 , B12 و بسیاری از املاح چون آهن می باشد . حبوبات زیر گـروه سبزیهای نشاسته ای هستند ولی چون از نظر غذایی ، محتوای پروتئین و املاح شبیه گوشت هستند در ایـن گروه قرار دارند .

گروه لبنیات: شامل شیر، ماست و پنیر است بهتـرین منبـع تـامین کننـده کلسـیم هسـتند و تـامین کننـده پروتئین و ویتامین B2 , A , B12 می باشند .

معرفی جوانه ها

جوانه ها، مولتی ویتامین های طبیعی هستند که طی فرآیندی از جوانه زدن دانه ها تولید میشوند. با جوانه زدن، میزان ویتامین ها، املاح معدنی و پروتئین دانه افزایش یافته ولی میزان کالری و کربوهیدرات کاهش مییابد. جوانه ها منبع فراوانی از اسیدهای آمینه آماده جذب، قندهای طبیعی و نیروهای حیاتی هستند. جوانه ها برای سلولهای ما مواد مغذی، نیرو و حیات را مهیا میکنند و به همین دلیل، جوانه ها فرآیند پیری را بـه تـأخیر می اندازند .

معرفی جوانه حبوبات و خواص آن

بذر ها در هنگام جوانه زدن تغیرات شگفت انگیزی در خود ایجاد میکنند که در بعضی خواص قابل مقایسه با جوانه نزده نیستند. به طور کلی در روند جوانه زدن ویتامین ها و املاح معدنی و پروتیین ها به مقدار زیادی افزایش یافته و کالری وکربو هیدرات ها کاهش می یابد.
به عنوان مثال جوانه ماش مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج زیر حاصل گردیده است:

در حالت جوانه زده (ماش)

کالری 15% کاهش کربو هیدرات 15% کاهش
پروتیین قابل دسترس 30% افزایش مقدار کلسیم 34% افزایش
مقدار پتاسیم 80% افزایش مقدار سدیم 64% افزایش
مقدار اهن 40% افزایش مقدار فسفر 56% افزایش
ویتامین A میزان افزایش 285% ریبوفلاوین یا ویتامین B2 میزان افزایش 515%
نیاسین یا ویتامین B3 میزان افزایش 256% ویتامین C به مقدار زیاد افزایش می یابد(با حالت جوانه نزده قابل مقایسه نیست )

از دیگر مزایای جوانه ها میتوان به نقش آنها در آماده سازی غذا برای هضم و جذب اشاره کرد که این عمل به وسیله آنزیم های موجود در جوانه ها صورت میگیرد. در شروع روند جوانه زدن نشاسته موجود شکسته شده و به قندهای ساده گلوکز و ساکارز تبدیل میشود.پروتیین ها هم تبدیل به اسید های چرب می شوند. جوانه ها دارای مقدار زیادی فیبر هستند که نتیجه آ ن دفع کامل مدفوع بوده و همچنین مانع از سرطان روده میشود. استفاده از جوانه ها مى تواند قسمت عمده اى از نیازهاى بدن به ویتامین هاى مختلف، املاح معدنى و آنزیم ها را تأمین کند. در حقیقت جوانه ها مولتى ویتامین هاى طبیعى هستند که طى فرآیند جوانه زدن از دانه ها تولید مى شوند .

طی جوانه زدن، خاصیت نفخ زایی حبوبات و خاصیت حساسیت زایی پروتئین غلات کاهش مییابد که این مسئله برای افرادی که روده های حساس دارند، بسیار مناسب است. برای مثال، وقتی دانه گندم جوانه میزند، پروتئین گلوتن گندم به واحدهای پروتئینی کوچکی که خاصیت حساسیت زایی کمتری دارد، تبدیل میشود که برای افرادی که به پروتئین گندم حساسیت دارند، مناسبتر است. جوانه ها منبع فراوانى از اسیدهاى آمینه آماده جذب و قندهاى طبیعى هستند. با مصرف جوانه هاى مختلف مى توان مقدار قابل توجهى از ویتامین هاى B را به بدن رساند . به طور خلاصه میتوان جوانه ها را سر شار از ویتامین ها و املاح معدنی و آنزیم ها معرفی کرد ومصرف آنها را یکی از بهترین راه ها برای سالم سازی بدن معرفی کرد .

گفته شده است در جوانه عدس و ماش دو ماده وجود دارد که وقتی وارد بدن می شوند، سلول های سرطانی را به تدریج از بین می برند. جوانه سویا از لحاظ ارزش غذایی با گوشت رقابت می کند و ضررهای گوشت را نیز ندارد، همچنین از لحاظ وجود ویتامین C ،رقیب گوجه فرنگی است .
جوانه دارای اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب، قند طبیعی و مقدار زیادی املاح معدنی است و اگر چند نوع آن با هم خورده شوند می توان گفت که همه مواد ضروری بدن را به آن رسانده ایم. باورکردنی نیست که چنین موادغذایی ارزانی تا این حد از لحاظ ارزش غذایی کامل و مفید باشند .

نحوه تهیه جوانه حبوبات

برای تهیه جوانه چیزهایی که لازم دارید یک شیشه خالی، کمی آب و کمی دانه است. البته می توانید جوانه ها را درست مانند سبزه عید نوروز تهیه کنید و پس از دیده شدن جوانه های کوچک سبز، آن را مصرف کنید. وقتی دانه را در آب خیس می کنید، آنزیم های موجود در آن که تا آن زمان به صورت غیرفعال در دانه وجود داشتند، فعال می شوند و نشاسته موجود در دانه تبدیل به قند می شود. پروتئین تبدیل به اسیدهای آمینه می شود و چربی اشباع مبدل به اسید چرب می شود. این فعالیت آنزیمی در جوانه، باعث تحریک فعالیت های آنزیمی در بدن انسان و سلامت و نشاط می گردد .

بسته بندی جوانه حبوبات

 1. بسته بندی باید به گونه ای باشد که حفاظت صحیح و کامل از کالا را در برابر هر گونه آسیب طی مراحل نگهداری و ترابری فرآورده تأمین نماید .
 2. جوانه حبوبات را می توان در کارتن یا جعبه با استفاده از کاغذ مومی یا نایلکس یا بسته های پلاستیکی مناسب و مجاز بسته بندی نمود. اگر از کارتن بهره گیری شود باید ویژگیهای آن با استاندارد ملی ایران به شماره 36 مطابقت داشته باشد و اگر از جعبه چوبی استفاده می شود باید ویژگیهای جعبه چوبی با استاندارد ملی ایران به شماره 1035 مطابقت داشته باشد .
 3. لوازمی که برای بسته بندی به کار برده می شود باید سالم، نو، تمیز، خشک و بدون هر گونه آلودگی و بوی نامطبوع باشد .
 4. وزن خالص هر بسته نباید از 10 کیلوگرم بیشتر باشد .
 5. همه بسته های یک باید از دید چگونگی بسته بندی، رنگ، اندازه، وزن و محتویات آن یکنواخت باشد.

نشانه گذاری

نشانه های زیر باید روی هر بسته با خط خوانا و پاک نشدنی به زبان فارسی و در صورت صدور به زبان انگلیسی ویا به زبان کشور خریدار نوشت، بر چسب ویا الصاق گردد:

 • نام و نوع کالا
 • وزن خالص محتوی (کیلوگرم یا گرم)
 • نام و نشانی بسته بندی کننده یا صادر کننده کالا و نشانه تجارتی
 • ذکر عبارت محصول ایران
 • تاریخ تولید یا بسته بندی
 • تاریخ انقضای قابلیت مصرف
 • سری ساخت
 • ذکر شرایط نگهداری (دما و رطوبت)
 • کد بهداشتی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

موارد کاربرد جوانه حبوبات

جوانه حبوبات را میتوان به سادگی در انواع پیش غذاها و دسر ها مانند سالاد مورد استفاده قرار داد. همچنین میتوان جوانه ها را در پخت انواع سوپ بکار برد. جوانه ها را میتوان پس از خشک کردن به صورت پودر در آورده و علاوه بر سوپ های آماده به صورت پوره و غذای کودک نیز استفاده کرد .جوانه ها همچنین کاربردهای گیاهی و پزشکی نیز دارند ، بدین صورت که در ساختن انواع کرمهای گیاهی و داروهای ضد سرطان بکار می رود .

اهمیت استراتژیکی جوانه حبوبات

باتوجه به رشد جمعیت روزافزون جهان و افزایش نیاز به مواد مغذی و کمبود این مواد در دنیای امروز رسیدن به روشهای که بتواند این نیاز را جبران نماید بسیار ضروری است از اینرو فعالیت های کشاورزی و فرآیندهای تبدیلی آن که باعث ارزش افزوده و افزایش مواد مغذی حاصله میگردد، مورد توجه بسیاری از کشورها بخصوص کشورهای پیشرفته که در آنها سلامت افراد بسیار مورد اهمیت بوده است، میگردد . محصول مورد بررسی طرح جوانه حبوبات میباشد که ارزش افزوده انواع ویتامین ها و اسید های آمینه ضروری نسبت به حبوبات در آنها بسیار زیاد است . با توجه به مطالعات انجام شده روند مصرف این محصولات در کشورهای پیشرفته رو به رشد میباشد .

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده جوانه حبوبات

طبق گزارشات سازمان غذا و خواربار جهانی (FAO) در سال 2007 ،10 کشور عمده تولیدکننده جوانه حبوبات عبارتند از : چین، هند، آمریکا، روسیه، فرانسه، پاکستان، آلمان، کانادا، ترکیه و آرژانتین .

بررسی اجمالی روش های تولید جوانه حبوبات

 1. روش سنتی تولید جوانه حبوبات:

  1. دانه ها را از شب تا صبح در کاسه ای آب خیس کرده، به گونه ای که یک بند انگشت روی آن آب بماند و آن را در جای گرمی قرار می دهند .
  2. صبح فردا ، آب کاسه را طوری خالی کرده که دانه ها از آن بیرون نریزد، و سپس دانه ها را در یک سینی یا بشقاب پخش می کنند و پارچه کتانی مرطوبی روی آن می کشند .
  3. روزی سه مرتبه؛ صبح و ظهر و شب، با آبپاش یا کف دست، پارچه کتانی را خیس می کنند یا آنکه دانه ها را به طور مستقیم با برداشتن پارچه و پاشش کمی آب خیس مینمایند. در تابستان وقتی هوا خیلی گرم است این عمل را سه بار در شبانه روز تکرار مینمایند. در تمام این مدت ظرف را در محلی تاریک و نسبتاً گرم نگاه می داریم . باید توجه داشت که پارچه کتانی خیس باشد .
  4. معمولا دانه ها بعد از یک روز ریشه زده و بعد از سه روز جوانه می زند .
  5. اگر حرارت محیط حدود 22 درجه سانتی گراد و محل آن تاریک باشد، دانه خیلی زود جوانه می زند. بسته به نوع دانه، بین سه تا پنج روز و گاهی بیشتر می توان جوانه را از تاریکی درآورده و پشت پنجره رو به آفتاب گذاشت. جوانه را همیشه مرطوب نگاه داشته تا اندکی بیشتر رشد کند .
  6. پس از یک تا دو روز ماندن در جلوی نور خورشید، جوانه آماده مصرف است. آن را یک بار دیگر به آرامی آب کش کرده و در ظرفی دربسته ای در یخچال نگهداری کرده و به تدریج مصرف مینمایند .
  7. گذاشتن جوانه در یخچال باعث توقف رشد آن است، و با این کار می شود آن ها را در روزهای دیرتری به مصرف رساند

  اگر بخواهی م پوسته روی بعضی از جوانه ها ( مانند ماش یا سویا ) را از آن ها جدا کنیم، جوانه آماده شده را در کاسه ای ریخته و آن را پر از آب مینماییم. سپس به آرامی آن را هم زده تا پوسته ها روی آب می آیند، ولی بهتر است پوسته ها را از جوانه ها جدا نک هدر ، زیرا همین پوسته ها دارای مقدار زیادی فیبر هستند که برای کار دستگاه گوارش بسیار مفیدند .
  بعضی از دانه ها مانند عدس، سویا، نخود، و مانند آن را یکی دو بار در روز زیر و رو نموده تا همه آنها هوا گرفته و جوانه بزنند .
  بعضی دانه ها زودتر و برخی دیرتر جوانه می زنند، ولی اگر دانه کهنه باشد جوانه نمی زند. بدین گونه انواع مختلف موادمعدنی را با خوردن جوانه ها به بدن خود می رسانید. می توانید دانه ی هر نوع سبزی را سبز و سپس مصرف کنید.( به جز سیب زمینی، گوجه فرنگی و لوبیا چشم بلبلی که مسموم کننده اند).
  آسان ترین دانه ها برای جوانه زدن عبارت اند از: یونجه، ماش، عدس، شنبلیله، تربچه، نخود و گندم و پس از آن ها تخمه آفتاب گردان، کدو، کنجد، بزرک، نعنا و سپس انواع لوبیاها مانند سویا، جو، ذرت و ارزن . از میان جوانه ها، دانه سویا بسیار مغذی است. باید توجه داشت که دانه سویا تازه باشد، پوستش شکسته نباشد و دانه نصف نشده باشد .
  زمان لازم برای تهیه جوانه ها:

  1. دانه های که باید حدود 8تا 6 ساعت خیس کنید :
   • یونجه : مدت جوانه زدن 5-6 روز
   • شنبلیله: مدت جوانه زدن 3-4 روز
   • تربچه : مدت جوانه زدن 4-5 روز
   • کنجد: مدت جوانه زدن 1-2 روز
  2. دانه هایی که باید حدود تا 10 18 ساعت خیس کنید :
   • نخود : مدت جوانه زدن 3 -4 روز
   • عدس : مدت جوانه زدن 3-5 روز
   • ماش : مدت جوانه زدن 3-5 روز
   • سویا: مدت جوانه زدن 3-5 روز
   • آفتاب گردان: مدت جوانه زدن 1-2 روز
   • گندم: مدت جوانه زدن 2-3 روز
   • چاودار: مدت جوانه زدن 2-3 روز
   • ارزن: مدت جوانه زدن 3-4 روز
 2. روش صنعتی تولید جوانه حبوبات:

  مراحل کلی فرآیند تولید جوانه حبوبات از 6 بخش اصلی تشکیل شده است که از شرکت کشت و صنعت سبز بارلی که یکی از معتبرترین واحدهای تولید کننده این ماشین آالات با دانش فنی صد درصد داخلی میباشد استعلام شده است .

  1. مرحله اول دپو بذر ها میباشد که قبل از انبار بذرها آنها را تست از لحاظ رطوبت، کیفیت و سپس سرند و بعد از آن انبار مینمایند. لازم بتوضیح است در انبارداری این مواد باید دقت شدیدی به رطوبت انبار ها نمود زیرا درصورت بالا بودن رطوبت میزان در صد رشد قارچ ها بالا رفته و ممکن است در طول زمان انبارداری میزان قابل توجهی از سموم از قبیل آفلاتوکسین تولید شود.
  2. در این بخش مواد اولیه به سالنهای کوچکی انتقال داده میشوند تا بعد از شستشو کشت جوانه ها تهیه گردد و پس از جوانه زدن به سالن های بزرگتر انتقال داده شوند. در این بخش باید تمامی شرایط دما و اسیدیته و رطوبت کنترل گردد زیرا در صورت اختلال در این مرحله مواد اولیه استفاده شده از بین میرود.
  3. این مرحله سالن اصلی تولید میباشد. سالن های این بخش باید بسیار تمیز باشد (room clean) پیش کشته ای تهیه شده در مرحله قبل که با شرایط محیطی همگن شده اند به این بخش انتقال پیدا میکند و در شرایط دمایی و محیطی مناسب مراحل رشد انجام میشود. لازم بتوضیح است که تمامی مراحل این فرآیند میتواند بطورت دستی یا نیمه اتوماتیک انجام شود ولی این مرحله باید بصورت تمام اتوماتیک کنترل شود زیرا مواد در این بخش به علت مغذی بودن مستعد فساد میباشند.
  4. این بخش پس جوانه زنی نامیده میشود زیرا در این بخش محصولات اصلی برداشت شده اند و دانه هایی که تا کنون جوانه نزده مجدداً جوانه میزنند که نهایتاً بعنوان محصول استفاده میشوند. البته محصولات تولیدی در این بخش عمدتاً از کیفیت و کمیت خوبی بر خوردار نیستند و بعنوان مکمل خوراک دام و طیور بسیار مناسبی میباشد.
  5. در این مرحله با توجه به سفارشات موجود برای فروش محصولات در بازار آنها را بسته بندی میکنند. این واحد میتواند شامل دستگاه های بسته بندی شیرینگ معمولی که مدت زمان نگهداری محصولات پایین تر است باشد و یا میتواند شامل دستگاه های پیشرفته تر که با استفاده از گاز دی اکسید کربن محصولات را بسته بندی میکنند باشد که در این صورت مدت زمان نگهداری این محصولات افزایش میابد.
  6. در این مرحله محصولات به سردخانه انتقال میابد و به بازار های مصرف انتقال پیدا میکنند
  7. انتخاب مواد اولیه برای فرآیند :مواد اولیه برای فر آیند باید حتی المقدور دارای ظاهری بی عیب و رویهم رفته کیفیتی مناسب باشند تا پس از فرآیند محصولی مطلوب بدست آید . تغییرات در خلال فرآیند اجتناب ناپذیر است ولی محصول نهائی باید کیفیت مطابق استاندارد داشته باشد که الزاماً با کیفیت مواد خام متفاوت است. یک نکته کلی و بسیار مهم در قابلیت عبور مواد خام از دستگاههای مکانیکی یکنواختی است، خصوصاً یکنواختی در اندازه، شکل و شرایط فیزیکی ماده اولیه ورودی درجه بندی از لحاظ اندازه یکی از ارکان مهم فرآیند است .به استثنای ملاحظات صرفاٌ مکانیکی ، خصوصیات دیگری نیز وجود دارد که هنگام فرآوری محصول باید به آنها توجه داشت مانند بافت مواد اولیه و میزان تغییرات خصوصیات در حین فرآیند. خصوصیات بافتی محصول نیز اهمیت بسزائی دارد . شرط اساسی در این مورد مقاومت محصول در برابر عملیات فرآیند است . در ضمن محصول باید عاری از پوست سخت با بافتهای متراکم دیگری باشد که نسبت به حرارت مقاومت نشان دهند. یکی از عیوب دیگر که به ندرت مشاهده می شود وجود بیش از حد ماود زائد در دانه ها است که باید در مرحله سرند حداکثر مواد زائد جدا شوند . بنابراین ماده اولیه را باید از میان واریته های مناسب انتخاب کرد.

تجهیزات و ماشین آلات تولید جوانه حبوبات

ردیف نام ماشین آلات و تجهیزات موردنیاز
1 ماشین آلات دپو و سرند بذر
2 تجهیزات سالن پیش جوانه
3 ماشین آلات اصلی جوانه زنی
4 غنی سازی نیمه اتوماتیک
5 تجهیزات پس جوانه
6 خطوط بسته بندی
7 کانوایرها

تجهیزات وماشین آلات تولید جوانه حبوبات

امتیاز کاربران: 2.68 ( 3 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی