سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

طرح توجیهی تولید ورق استنلس استیل از بیلت

معرفی محصول

محصول مورد نظر طرح حاضر، تولید ورق استنلس استیل می باشد که برای تولید آن با استفاده از مواد اوليه بيلت استنلس استیل و روش تولید غلطک کاری یا ROLLING استفاده خواهد شد . لازم به ذکر است که استنلس استیل به معنی زنگ نزدن است .

تولید ورق استنلس استیل

فولاد زنگ نزن ، آلیاژی از فولاد است که از 10.5 درصد یا بیشتر کروم و بیش از 50 درصد آهن تشکیل شده باشد.

کروم موجود در استیل باعث به وجود آمدن یک سطح سخت و یکپارچه در برابر زنگ زدگی می شود . قابلیت ضد زنگ بودن با اضافه کردن درصد بیشتر کروم و همچنین سایر آلیاژها بهبود می یابد . مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی معمولا با اضافه کردن 13% كروم بدست می آید و برای استفاده در شرایط محیطی سخت از 26% کروم استفاده می گردد .

نوشته های مشابه

مطلب مرتبط : طرح توجیهی تولید ورقه های فولادی مورد مصرف خودرو سازان

کروم موجود در استیل در اثر تماس با هوا لایه ای غیر فعال از اکسید کروم Cr2 o3 تشکیل می دهد . این لایه بسیار نازکتر از آن است که با چشم دیده شود ، به همین خاطر سطح استیل براق و درخشان باقی می ماند . این لایه در مقابل رطوبت و هوا نفوذ ناپذیر است و فلز زیرین را کاملا محافظت می کند ، ضمنا در هنگام خراشیده شدن به سرعت بازسازی می شود .

مقاومت در برابر زنگ زدگی ، لکه ، و خوردگی ، شرایط نگهداری ساده ، قیمت ارزان و درخشش و جلای مناسب ،استیل را به فلزی ایده آل در صنایع مختلف تبدیل کرده است.
آلیاژ استیل تنوع بسیار زیادی در حدود 150 درجه مختلف دارد که 15 تنوع آن کاربرد بیشتری در صنایع دارند .

ورق استنلس استیل در صنایع مختلف مانند صنعت غذا ، داروئی ،بهداشتی و کلیه مکان هایی که در آنها مسئله زنگ زدن فولاد حائز اهمیت است ، برای ساخت ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد . استیل همچنین در جواهر سازی و ساعت سازی کاربرد زیادی دارد که استیل 316 معمول ترین درجه استیل برای این كل کار است .

این نوع از استیل اکسیده نمی شود و تغییر رنگ پیدا نمی کند . البته همه سازندگان از این نوع استیل استفاده نمی کنند ، برای مثال رولکس از نوع 904 در ساخت ساعتهای خود استفاده می کند . فولادهای زنگ نزن (S.S) طبق دسته بندی موسسه آهن و فولاد امریکا (AISI) به سه گروه سرى 300-200 و سری 400 طبقه بندی می شوند که هر سری شامل چندین فولاد با رفتارهای مختلف می باشد .

گرید معمول بازار این فلز با توجه بر گروه بندی ذکر شده در بالا که بر حسب مواد شیمیائی ترکیب آنها و همچنین خواص متالوژیکی طبقه بندی شده اند شامل استیل 304 , 316, 309, 314 ، 841 , 310 , 321 , 430 , 420 , 409 می باشند .

فولادهای زنگ نزن دارای رنگ نقره ای بوده و سطح آن بسیار صاف و آینه ای است . تقسیم بندی فولادهای زنگ نزن به دو گروه بگیر و نگیر فولادهای زنگ نزن از نقطه نظر اکسیداسیون سطحی یا به عبارت عامه زنگ زدن به دو گروه تقسیم بندی می گردند :

 • فولادهای بگیر

  در سطح خارجی این نوع فولادهای استنلس استیل علی رغم اسم آنها ، در بلند مدت لکه های اکسید یا همان زنگ مشاهده می گردد که البته میزان این زنگ ها در مقایسه با فولادهای معمولی بسیار اندک است . موارد استفاده این نوع استنلس استیل ها در ساخت ماشین آلات و تجهیزاتی است که در آنها زنگ زدن جزئی به لحاظ فنی و بهداشتی هیچگونه مشکلی ایجاد نمی کند . صنایع شیمیائی از جمله موارد مصرف کننده این نوع استنلس استیل ها می باشد .

 • فولادهای نگیر

  این نوع فولادهای استنلس استیل تحت هیچ شرایطی زنگ نمی زند و مصرف آنها در صنایع غذائی ، داروئی و بهداشتی که در آنها کوچکترین زنگ زدگی مجاز نمی باشد ، معمول است .

کد ISIC

با مراجعه به طبقه بندی وزارت صنایع و معادن ، نتیجه گیری شده است که ورق استنلس استیل تحت کد آیسیک 27101216 طبقه بندی شده است .

شرایط واردات

با مراجعه به کتاب مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی ، نتیجه گیری شده است که شرایط خاصی برای واردات محصول مورد بررسی وجود نداشته و با پرداخت 4 درصد حقوق ورودی ، امکان واردات کلیه انواع ورق استنلس استیل وجود دارد .

مطلب مرتبط : طرح توجیهی تولید آلیاژهای آلومینیوم

توضیح موارد مصرف و کاربرد

ورق استیل از رنگ نقره ای و ظاهر بسیار تمیز و بازار پسند برخوردار است . این فولاد در گرید مختلف تولید و به بازار عرضه شده و در ساخت بسیاری از ماشین آلات و تجهیزات صنایع ، لوازم خانگی ، لوازم تجاری و غیره مورد استفاده دارد که ذیلا به برخی از این موارد اشاره شده است .

 • صنایع نفت گاز و پتروشیمی
 • صنایع ماشین سازی به خصوص
 • ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده در صنایع غذایی ، داروئی و بهداشتی
 • لوازم خانگی
 • تاسیسات آبرسانی
 • پالايشگاهها
 • نیروگاههای تولید برق
 • سایر موارد که در آنها لازم است از زنگ زدگی قطعات جلوگیری گردد.

مزیت و علت استفاده از ورق زنگ نزن در مواردی که تحت عنوان موارد کاربرد این ورق ها ذکر گردید، خصوصیات زنگ نزدن آنها است . این خاصیت در موارد ذکر شده جزء الزامات ادارات بهداشت و استاندارد بوده و لذا نمی توان از سایر انواع فولاد استفاده کرد .

ذیلا برخی تجهیزات ساخته شده از ورق زنگ نزن نشان داده شده است .

تجهیزات ساخته شده از ورق زنگ نزن

بررسی کالاهای جایگزینی و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

ورق زنگ نزن مورد بررسی طرح حاضر ، در ساخت بسیاری از ماشین آلات و تجهیزات صنعتی ، خانگی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند و همانطوریکه پیشتر نیز ذکر گردید مهم ترین خصوصیت این فولاد که سبب کاربرد آن در صنایع مختلف شده است ، خاصیت زنگ نزدن و ظاهر نقره ای و تمیز آن می باشد . لذا از آنجائیکه سایر انواع فولاد فاقد این خصوصیات بارز می باشند ، لذا نمی توانند کالای جایگزین آن قرار گیرند .

از طرف دیگر سایر مواد و فلزات دیگر نیز از استحکام فولاد برخوردار نمی باشند و از اینرو مواد فوق نیز نمی توانند برای ورق زنگ نزن جایگزین کردند و لذا در مجموع می توان گفت که ورق زنگ نزن فاقد کالای جایگزین است.

اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

فولادها در انواع مختلف آن از جمله محصولاتی هستند که در سطح بسیار گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و لذا جایگاه مخصوص خود را در صنایع مختلف داشته و از آن به عنوان یک کالای استراتژیک یاد می گردد و به جرأت می توان گفت که بدون حضور آنها ، بخش عظیمی از صنعت ، ماشین سازی ، تجهیزات سازی و قطعه سازی نمی توانند تداوم حیات داشته باشند .

از طرف دیگر همانطوریکه می دانیم صنعت ماشین سازی و تجهیزات سازی در ردیف صنایع مادر کشورها طبقه بندی می گردند . بنابراین ورق استنلس استیل نیز به عنوان خانواده ای اجتناب ناپذیر از صنایع فولاد نقش اساسی در صنعت کشور دارند و برای توسعه صنعتی کشور ، توسعه تولید آن در داخل کشورامری ضروری و بسیار مهم می باشند .

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول

فولادهای یکی از مهمترین کالاهای صنعتی جهان بوده و توسعه صنعتی بسیاری از کشورها نیز مرهون آن می باشد و لذا این کالا به عنوان صنایع مادر نیز شناخته می شود . در حال حاضر کشورهای مختلف جهان در تولید این کالا فعالیت می نمایند . فولاد زنگ نزن یکی از انواع مختلف فولاد است .

در حال حاضر کشورهای عمده تولید کننده فولاد را می توان به عنوان کشورهای مطرح در تولید فولاد زنگ نزن نیز معرفی کرد و لذا از آنجائیکه آمار تفکیکی در مورد تولید جهانی فولاد زنگ نزن وجود ندارد ، لذا ذیلا فهرست کشورهای بزرگ تولید کننده فولاد فهرست شده است .

 • چین
 • ژاپن
 • آمریکا
 • روسیه
 • هند
 • کره جنوبی
 • آلمان
 • اوکراین
 • برزیل
 • ایتالیا
 • ترکیه
 • تایوان
 • اسپانیا
 • فرانسه
 • مکزیک
 • کانادا
 • انگلیس
 • بلژیک

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش تولید و عرضه محصول در کشور و مقایسه آن با دیگر کشورها

فرآیند تولید ورق استنلس استیل از بیلت آن به صورت زیر می باشد :

در ادامه شرحی در مورد فرایند تولید طرح ارایه شده است .

هر واحد صنعتی تولید کننده ورق از بیلت که از فرایند نورد سرد استفاده می نماید ، بطور کلی از هشت مرحله زیر تشکیل شده است :

 • مرحله اسیدشوئی
 • مرحله تاندم میل
 • مرحله نورد
 • مرحله شستشوی الکترولیتی
 • مرحله تمپرمیل
 • مرحله سایزینگ
 • مرحله پولیش کاری
 • مرحله بسته بندی

مطلب مرتبط : طرح توجیهی تولید مفتول آلیاژی به روش نورد گرم

مرحله اسید شوئی

همانطوریکه در بند 1-1 شرح داده شد ، فولادهای استنلس استیل به دو گروه عمده بگیر و نگیر از نگاه اکسیداسیون سطحی تقسیم بندی می شوند و در نوع بگیر ، سطح فلز در بلند مدت اکسید شده و لکه های زنگ در آن بوجود می آید که البته مقدار این زنگ ها در مقایسه با فولادهای معمولی بسیار اندک می باشد . بنابر این امکان وجود زنگ در سطح بیلت های خریداری شده از بازار ( این بیلت ها به عنوان مواد اولیه تولید ورق استنلس استیل محسوب می گردند ) وجود دارد .

از طرف دیگر برخی آلودگی ها محیطی مانند روغن ها و غیره نیز معمولا در زمان بسته بندی بیلت در کارخانه تولید کننده ، انبارداری و یا حمل و نگهداری بیلت در سطح آن تشکیل می گردد . اکسید و همچنین آلودگی های سطحی بیلت ، کارائی فرایند تولید را کاهش داده و از کیفیت ورق تولیدی می کاهد.

از اینرو قبل از ورود بيلت به فرایند تولید،لازم است سطح آنها از اکسیدها و سایر آلودگی ها بطور کامل پاک گردد . حذف اکسید ها و آلودگی های سطحی فوق الذکر با عبور دادن بیلت از درون حوضچه های اسید کلریدریک انجام می گیرد .

تاندم میل

هدف از نصب این خط کاهش ضخامت ورق در درجه حرارت محیط است . در این خط کلاف پس از باز شدن توسط دستگاه کلاف باز کن و عبور کردن از پنج قفسه چهارغلتکی که در یک امتداد عمودی روی هم قرار گرفته اند و در اثر کشش فشار زیاد از حداقل 50% تا حداکثر 85% کاهش ضخامت پیدا می کند و در پایان توسط دستگاه کلاف پیچ به شکل کلاف در می آید که شامل ورقهائی با ضخامت های 0/3 تا 3 میلیمتر می باشد .

محصولات حاصل از خط نورد سرد به کلافهای خام (Crude Coils) موسوم هستند و به دو بخش تقسیم می شوند :

 1. کلافهای خام که مستقیما برای مشتری ارسال می گردد .
 2. کلافهای خام جهت واحد باز پخت

مرحله نورد

هدف از نصب این خط کاهش ضخامت ورق در درجه حرارت محیط است . در این خط کلاف پس از باز شدن توسط دستگاه کلاف باز کن از دو قفسه چهار غلتکی به صورت رفت و برگشتی عبور می کند و در اثر کشش و فشار زیاد از حداقل 60% تا حداکثر 90% و بر مبنای تعداد 2 یا 3 پاس نورد ، کاهش ضخامت پیدا می کند و در پایان توسط دستگاه کلاف پیچ به شکل کلاف در می آید .

محصولات این خط به کلافهای خام موسوم هستند که جهت قسمت باز پخت و ادامه سیکل نورد سرد ارسال می گردد .

مرحله شستشوی الکترولیتی

در واحد شستشوی الکترولیتی عملیات شستشوی سطح ورق نورد شده جهت رفع آلودگی ها و چربی های سطحی طی دو مرحله غوطه وری در محلول قلیائی و شستشوی الکترولیتی صورت گرفته و محصول تولیدی پس از شستشوی نهایی و خشک کردن کامل و کلاف پیچی ، جهت برنامه ریزی و انجام عملیات پخت به واحد باز پخت هیدروژنی منتقل می شود. بطور کلی وظیفه خط شستشوی الکترولیتی تمیز کردن ورق به منظور حذف تمام امولسیون باقیمانده، پودر آهن و ذرات غیر آهنی جامد ناشی از فرآیند نورد سرد می باشد .

مرحله بازپخت هیدروژنی

در واحد بازپخت هیدروژنی عملیات حرارت دهی و پخت کلاف ها به منظور یکنواخت سازی ساختار متالورژیکی ورق و همچنین دستیابی به کیفیت های متالورژیکی موردنظر صورت گرفته و کلاف ها پس از طی عملیات حرارتی و خنک کاری نهایی جهت ادامه سیکل به واحد تمپر میل منتقل می گردند .

با توجه به اینکه کلافهای خام تولید از خط تاندم میل و نورد دو قفسه ای مستقیم فرم پذیری لازم را ندارند برای فرآیندهای بعدی ضرورت انجام آنیل در درجه حرارت بالا وجود دارد .

مرحله تمپر میل

مرحله تمپر میل شامل دو قفسه چهار غلتکی (هر قفسه شامل دو غلتک کاری و دو غلتک پشتیبان ) می باشد که به منظور سخت نمودن سطح ورق و حصول خواص مکانیکی مناسب پس از عبور از کوره های باز پخت ایجاد شده است .

به طور کلی اهداف این خط عبارتند از :

 1. صاف کردن ورق و کاهش موج
 2. دادن سختی مناسب به ورق
 3. برای بدست آوردن سطوح براق

مرحله سایزینگ

در این مرحله کناره های ورق تولیدی برش خورده و سایز می گردند .

مرحله پولیش کاری

آخرین مرحله در فرایند تولید ، پولیش آنها و ایجاد ابعاد و اندازه های دقیق آن می باشد . پولیش سطحی یکی دیگر از فعالیت های مورد انجام در مرحله پولیش کاری است .

مقایسه روش تولید معمول کشورمان با دیگر کشورهای جهان

روش تولید ورق زنگ نزن در بند 1-3 شرح داده شد بنابراین در صورتی که این روش تولید با روش های تولید مورد استفاده در سایر کشورها مورد مقایسه قرار گیرد نتایج زیر حاصل خواهد شد :

تکنولوژی و روش تولید ورق با استفاده از نورد سرد در سایر کشورها نیز همان روشی است که در کشور ما انجام می گیرد و تاکنون روش دیگری برای این کار در نقاط دیگر جهان معرفی نشده است .

بنابراین سطح تکنولوژی نه تنها در ایران ، بلکه در سایر کشورها نیز یکسان است . لیکن آنچه که سبب ایجاد تمایز بین محصولات تولیدی از نظر کیفیت آن نسبت به همدیگر می تواند بشود ، شامل موارد زیر خواهد بود:

 • توان مهندسی واحد تولیدی در انتخاب مواد اولیه مناسب
 • توانایی ماشین آلات در انجام عملیات مختلف فرایند تولید و تولید قطعه با ابعاد و تلرانس های دقیق
 • انجام عملیات پولیش با دقت لازم
 • دقت ابعادی ورق در کلیه ابعاد و سطوح آن

بررسی مواد اولیه عمده مورد نیاز و محل تامین آن

معرفی نوع ماده اولیه عمده

ماده اولیه مصرفی طرح بیلت استنلس استیل است که از طریق واردات تامین خواهد شد . استنلس استیل در گریدهای مختلف که هر کدام از آنها متناسب با موارد کاربرد آن می باشد ، تولید و به بازار عرضه می گردد . این گردها شامل موارد زیر است :

 • Ss 304
 • SS 310
 • 316 SS
 • 320 SS
 • 405 SS
 • SS 410
 • SS 430

معرفی محل تأمین مواد اولیه

بیلت مورد نیاز طرح از طریق واردات تامین خواهد شد. از اینرو با توجه بر وضعیت کشورهای جهان از نظر تولید فولاد، کشورهای چین ، هند ، روسیه ، تایوان و غیره می توانند به عنوان کشورهای تامین کننده بیلت معرفی گردند .

امتیاز نویسنده

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهد!
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی