ایده هاایده های صنعتی

ایده تولید نشاسته فرصتی عالی و زودبازده

سفارش طرح توجیهی

ایده تولید نشاسته فرصتی عالی و زودبازده

فرصت سرمایه گذاری این نوبت به تولید نشاسته اختصاص دارد. محصولی که مصارف خوراکی و صنعتی فراوانی دارد. سرمایه گذاری بالایی نیاز ندارد و از بازدهی مناسبی برخوردار است. نشاسته ماده‌ی پودری سفید رنگ و بدون بویی است که در دانه یا ساقه‌های زیرزمینی همه‌ی گیاهان می‌توانید ردپایی از آن را بیابید. نشاسته به عنوان ماده اولیه در بسیاری از رشته‌های صنایع غذایی استفاده می‌شود که برای هر مورد ، نشاسته خاص آن، مناسب است.

معرفی محصول

محصول طرح حاضر تولید پودر نشاسته پری ژلاتینه می‌باشد.

نشاسته ترکیب پیچیده‌ای از کربوهیدرات‌های نامحلول در آب است. از آن برای تولید چسب و کاغذ و در صنایع بافندگی استفاده می‌کنند. از لحاظ زیست‌شیمی نشاسته از دو نوع بسپار کربوهیدرات به نام آمیلوز و آمیلوپکتین (چندقندی‌ها) تشکیل شده‌ است. تکپارهای این چندقندی‌ها واحدهای گلوکز هستند که به روش سر به دم به یکدیگر وصل شده و تشکیل پیوندهای آلفا ۱ و ۴ را می‌دهند. روی هم رفته ساختار آمیلوپکتین به سادگی سایر زنجیرهای چندقندی نیست. در این چند قندی دو واحد گلوکز از طریق پیوندهای ۱ و ۶ آلفا به یکدیگر متصل شده و تشکیل شاخه‌های فرعی را می‌دهند. به طور طبیعی نشاسته در آب سرد نامحلول است. اما میتواند حدود ۱۰ ٪ تا ۱۷ ٪ ، رطوبت (آب سرد) را جذب نماید و مولکول آن متورم گردد. این تورم کاملا برگشت‌پذیر است . در واقع ساختار گرانولی نشاسته در این حالت سالم باقی می‌ماند. هرگاه به محلول آب و نشاسته حرارت داده شود ، پیوندهای گرانولی شکسته شده و آب به درون آنها نفوذ می‌نماید. بدین ترتیب در این دمای خاص ( دمای ژلاتیناسیون ) ساختار شعاعی گرانول‌ها از بین می‌رود و باعث می‌شود اصطلاحا نشاسته ژلاتینه شود. یکی از کاربردهای نشاسته پری ژلاتینه در گل‌های حفاری چاههای نفت می‌باشد. تاثیر آن کاهش محسوس میزان آب مصرفی است. سایر کاربرد نشاسته پری ژلاتینه در صنعت چسب و صنایع غذایی می‌باشد.

کاربرد محصول

نشاسته برای تولید چسب و کاغذ و برای آهار زدن برخی پارچه‌ها استفاده می‌شود. همچنین در آشپزی و برای تهیه برخی از غذاها و شیرینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سده ۱۹ و اوایل سده بیستم از نشاسته رختشویی (آهار) که از مخلوط نشاسته و آب تشکیل می‌شد برای صاف کردن یقه و سرآستین پیراهن‌های مردانه موقع اتوکشی استفاده می‌کردند.

بررسی بازار

با توجه به سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور، بخش صنعت و معدن کشور در افق سال ۱۴۰۴ باید به جایگاه نخست اقتصادی و صنعتی با ویژگی‌های زیر دست یابد:

  • توسعه یافته بر پایه فناوری پیشرفته و نوآور و بالنده و آینده‌نگر
  • صادرات‌گرا و کسب سهم عمده از تراز تجاری کشور
  • خود کفا در تامین کالاهای راهبردی
  • بهره ور در تراز جهانی و منطبق با استانداردهای بازار منطقه‌ای و بین المللی
  • هم افزا در قالب شبکه ها، خوشه ها و زنجیرها
  • متوازن در مناطق مختلف کشور بر پایه قابلیت‌ها و مزیت‌های منطقه‌ای

با توجه به کاربردهای متنوع پودر نشاسته اعم از صنایع غذایی تا صنایع ساختمانی و صنعت حفاری لذا تولید این کالای کاربردی و ارزشمند توجیه اقتصادی داشته و از لحاظ کسب سهم بازار دارای مشکلی نخواهد بود.

سرمایه گذاری مورد نیاز تولید نشاسته

برای احداث واحد تولید نشاسته به حدود ۳۱ میلیارد ریال سرمایه ثابت نیاز دارید. بازدهی طرح حدود ۳۵ درصد می باشد و کمتر از ۳ سال می توانید سرمایه اولیه خود را برداشت نمایید. در ادامه احداث این واحد تولیدی از منظر سرمایه‌گذاری و شاخص‌های اقتصادی مورد بحث قرار گرفته است.
ایده تولید نشاسته فرصتی عالی و زودبازده

مزایای اجرای طرح

با توجه به کاربردهای فراوان نشاسته در تولید مواد غذایی، صنایع نساجی، تولید کاغذ و انواع چسب، تولید مواد قوام دهنده، مواد آرایشی و بهداشتی، لعاب سرامیک و کاشی و … و همچنین با توجه به شاخص‌های طرح تولید آورده شده از جمله نرخ بازده داخلی، بازگشت سرمایه مناسب و … می‌توان طرح حاضر را به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری مناسب معرفی کرد.

امتیاز کاربران: 2.18 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی