ایده هاایده های خدماتی و گردشگری و تفریحی

طرح راه اندازی فروشگاه‌ زنجیره‌ای

سفارش طرح توجیهی

طرح راه اندازی فروشگاه‌ زنجیره‌ای

سرمایه‌گذاری در زمینه تأسیس فروشگاههای زنجیره‌ای با توجه به احساس نیازی که در سطح جامعه وجود دارد و رشد روزافزون تمایل افراد و خانواده‌ها به خرید و تأمین مایحتاج خود از این فروشگاهها از توجیه اقتصادی برخوردار است. ظاهراً علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در زمینه تأسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم راه کوتاه و آسانی را پیش‌رو دارند و می‌توانند به آسانی مجوزهای لازم را دریافت کنند. در حال حاضر عرصه فروش فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشورمان حدود ۲۱۰ هزار متر مربع است. هرچند که میزان سرمایه لازم برای ایجاد فروشگاههای زنجیره‌ای بنا به گروه‌های کالایی مختلف فرق می‌کند، اما بطور میانگین به ازای هر متر مربع عرصه فروش حدود ۶ میلیون تومان سرمایه مورد نیاز است.

این در حالی است که این فروشگاه‌ها به ازای هر شعبه به مساحت ۲۰۰ متر مربع، بطور میانگین برای ۱۰نفر اشتغال‌زایی دارند. به نقل از فرصت امروز، در رابطه با سرمایه مورد نیاز، میزان اشتغال زایی و چگونگی اخذ مجوزهای لازم برای تأسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای، علی طاهری، معاون توسعه امور تولیدی و بازرگانی مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت توضیحاتی داده است.

سرپرست معاونت توسعه امور تولیدی و بازرگانی مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت در تعریف فروشگاه زنجیره‌ای می‌گوید: فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور ما فروشگاههایی هستند که با نام و نشان تجاری واحد و تحت مدیریت متمرکز و با حداقل دو شعبه تأسیس می‌شوند و به عرضه خدمات مبادرت می‌کنند، فروشگاههای زنجیره‌ای در ایران یا چند منظوره هستند و همه نوع گروه‌های کالایی یا خدماتی را ارائه می‌دهند یا اینکه یک گروه کالای همگن را عرضه می‌کنند.

اخذ مجوز در ۲۴ساعت

وی با اشاره به اینکه برای اخذ مجوز فروشگاههای زنجیره‌ای دو حالت وجود دارد، اظهار می‌دارد: در شرایطی که مکان موردنظر سرمایه‌گذاران آماده باشد، می‌توانند به اتاق اصناف استان محل استقرار دفتر مرکزی مراجعه و پروانه کسب دریافت کنند، اما در آینده که اتحادیه کشوری برای این فروشگاه‌ها تشکیل شود، باید از اتحادیه پروانه کسب دریافت کنند.

نوشته های مشابه

ولی چنانچه مکان آماده نباشد و مجری قصد احداث یا آماده‌سازی مکان را داشته باشد، می‌تواند به مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه و جواز تأسیس دریافت کند و پس از تکمیل کار برای بهره‌برداری نسبت به دریافت پروانه کسب اقدام کند. طاهری با تأکید بر این موضوع که نیازی نیست فرد سرمایه‌گذار برای هر شعبه‌ای مجوز و پروانه کسب جداگانه دریافت کند، می‌گوید: به منظور بهبود فضای کسب و کار، جواز تأسیس در مرکز امور اصناف و بازرگانان طی ۲۴ ساعت صادر می‌شود.

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - طرح راه اندازی فروشگاه‌ زنجیره‌ای

این مسئول با بیان اینکه معمولا از میان مجوزهایی که برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای صادر می‌شود، به دلایل مختلفی تعدادی از آن ها عملیاتی نمیشود، اذعان می‌کند، علت این ناتوانی بیشتر ناشی از عدم تامین مکان مناسب به وی‍ژه در کلان‌شهرها و نداشتن مدیر توانمند برای مدیریت چنین مجموعه‌هایی است.

۱۰نفر اشتغال‌زایی به ازای هر شعبه ۲۰۰متری

اما برای ایجاد فروشگاه زنجیره‌ای به چه میزان سرمایه نیاز است؟ معاون توسعه امور تولیدی و بازرگانی مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش می‌گوید: میزان سرمایه لازم برای ایجاد فروشگاههای زنجیره‌ای بنا به گروه‌های کالایی مختلف فرق می‌کند، اما به‌طور میانگین به ازای هر متر مربع عرصه فروش حدود ۶ میلیون تومان سرمایه مورد نیاز است. به‌عنوان مثال اگر کسی قصد دارد یک فروشگاه زنجیره‌ای یک هزار متری ایجاد کند، باید حدود ۶ میلیارد تومان را به این کار اختصاص دهد.

در مجموع میزان سرمایه‌گذاری به نوع تجهیزات و امکانات و کالاهایی که قرار است در فروشگاه عرضه شود، بستگی دارد. طاهری در مورد اشتغال‌زایی فروشگاه‌های زنجیره‌ای اظهار می‌دارد: این فروشگاهها به ازای هر شعبه به مساحت ۲۰۰ متر مربع، به‌طور میانگین برای ۱۰نفر اشتغال‌زایی دارند و اگر یک فروشگاه زنجیره‌ای ۲۰۰ شعبه داشته باشد می‌تواند برای ۲ هزار نفر به شکل مستقیم اشتغال‌زایی داشته باشد.

۲۱۰هزار مترمربع عرصه فروشگاهی

وی در مورد کل میزان عرصه فروشگاهی موجود در کشورمان می‌گوید: اگر تعداد یک هزار و ۴۰۰ شعبه فروشگاه زنجیره‌ای را ضرب در میانگین ۱۵۰ مترمربع (عرصه فروش فروشگاه‌های کشور) کنیم، عرصه فروش فروشگاه‌های زنجیره‌ای به‌دست می‌آید که حدود ۲۱۰هزار متر مربع خواهد بود و قاعدتاً با توجه به جمعیت و حجم فروش در فروشگاه‌های زنجیره ای، می‌توان این ظرفیت را افزایش داد. اما باید به این نکته توجه داشت که در هر کشوری میزان نیاز سرانه هر فرد از فروشگاه‌های زنجیره‌ای با توجه به مقتضیات و شرایط فرق می‌کند و استاندارد مشخصی در این زمینه وجود ندارد.

سهم ۵ درصدی در خرده‌فروشی

اما در شرایطی که در بسیاری از کشورهای دنیا، حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد خرده‌فروشی در فروشگاههای زنجیره‌ای انجام می‌شود، در کشور ما حدود ۵ درصد از سهم خرده‌فروشی در فروشگاههای زنجیره‌ای صورت می‌گیرد.طاهری در مورد دلایل این موضوع می‌گوید: یکی از دلایل، نهادینه نشدن فرهنگ این موضوع و آماده نبودن زیرساخت‌ها اعم از زیرساخت‌های اجرایی و قانونی است و برای آماده شدن این زیرساخت‌ها و نهادینه شدن این موضوع به زمان نیاز داریم. هم چنین دلیل دیگر این است که حمایت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در زمینه فروشگاههای زنجیره‌ای صورت نگرفته است.

تدوین برنامه راهبردی فروشگاه‌های زنجیره‌ای

هر چند که این مقام مسئول، تهیه برنامه‌ راهبردی فروشگاههای زنجیره‌ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت را زمینه‌ای برای افزایش سهم خرده‌فروشی در این فروشگاهها می‌داند و امیدوار است که این سند در اوایل سال آینده تهیه، تدوین و اجرایی شود. طاهری در این رابطه می‌گوید: هم‌اکنون در حال تهیه برنامه‌ راهبردی فروشگاههای زنجیره‌ای هستیم و وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز تأکید زیادی بر توسعه این فروشگاه‌ها دارد، البته با مکانیزمی که در کنار توسعه فروشگاههای زنجیره‌ای، فروشگاههای کوچک حذف نشوند این وزارتخانه به دنبال آن است شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کند که لطمه‌ای به کسب‌و‌کار و اشتغال فروشگاه‌های کوچک وارد نشود.

در واقع وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال آن است که فروشگاههای کوچک به صورت رسته‌ای یا گروه کالایی یا خدماتی، خودشان زنجیره‌های فروشگاهها یا همان فروشگاههای زنجیره‌ای را تشکیل دهند و به صورت یک شبکه فعالیت کنند.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x