سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

امکان سنجی مقدماتی تهیه روغن ترمز سنتتیک

طرح توجیهی روغن ترمز سنتتیک

روغن ترمز که در صنعت به نام هایی چون مایع ترمز، سیال ترمز یا سیال هیدرولیک ترمز نیز موسوم است جهت انتقال نیرو در سیستم هیدرولیک ترمز و نیز در برخی موارد در سیستم هیدرولیک کلاچ خودرو استفاده می شود و در فرمولاسیون برخی تولیدات دیگر چون روانسازهای صنعتی نیز برای بهبود خواص
به کار می رود.

روغن های ترمز گروه سنتتیک آن بوده که فرآیندی مشابه روغن های سیلیکونی دارند با این تفاوت که از آبکافت ترکیبات اتری حاوی دو گروه عاملی بدست می آیند. متداولترین اترهای بکار رفته در تولید روغن های ترمز سنتتیک اترهای گلیکولی مانند اتیلین گلیکول مونو متیل اتر (2- متوکسی اتانول ) با نامهای تجاری متیل اوکسیتول (Methyloxitol) و متیل سلوسولو (Methylcellosolve) (تولیدی شرکت یونیون کارباید )، اتیلین گلیکول مونو اتیل اتر (2- اتوکسی اتانول) با نام های تجاری سلوسولو و اوکسیتول (شرکت شیمیایی شل) و اتیلین گلیکول مونو بوتیل اتر (2- بوتوکسی اتانول ) با نام های تجاری
بوتیل اوکسیتول و بوتیل سلوسولو هستند .

از نقطه نظر کارآیی و پایداری، روغن های ترمز سنتتیک ضعیف تر از روغن های ترمز سیلیکونی بوده و بسی ار بهتر از روغن های پایه نفتی هستند . البته در دو دهه گذشته تحقیقات وسیعی در جهت افزایش کارآیی و پایداری آن ها صورت گرفته و در برخی موارد با افزایش افزودنی های مناسب کارآیی های بالا و مشابه روغنهای سیلیکونی گزارش شده است .

از طرف دیگر از نظر اقتصادی، هزینه تولید این دسته روغن های ترمز بیش تر از روغن های پایه نفتی و بسیار کمتر از روغن های سیلیکونی است . به همین جهت به نظر میآید به جز در مواردی که کارآیی اهمیت چندانی نداشته باشد (مصارف عمومی روانکاری و خنککنندگی با روغن پایه نفتی ) و یا استفاده از روغن ترمز پا یه نفتی توصیه شده باشد (برخی مدل های سیتروئن، جگوار یا رول رویس ) و یا در مواردی که پایداری بسیار مهم باشد (سیستم هیدرولیک هواپیما و موشک با روغن سیلیکونی)، استفاده از روغن های ترمز سنتتیک مقرون به صرفه تر باشد.

توضیح موارد مصرف و کاربرد روغن ترمز سنتتیک

 • به عنوان مایع ترمز در خودروهای سبک وسنگین کاربرد دارد .
 • به عنوان روغن هیدرولیک در برخی از ماشینآلات صنعتی
 • به عنوان روغن خنککننده دربرخی از دستگاههای آزمایشگاهی

بررسی کالاهای جایگزین روغن ترمز سنتتیک

روغن ترمز انواع مختلفی دارد و نوع آن بسته به قیمت و موارد کاربرد تغییر می کند. از انواع روغن های ترمز با پایه نفتی وسیلیکونی می توان در خودرو استفاده کرد اما پایه نفتی به دلیل کیفیت پایین وپایه سیلیکونی به دلیل قیمت بسیار گران چندان مناسب نیستند .

اهمیت استراتژیک کالا در دنیای امروز

نفت یکی از منابع تجدیدناپذیر طبیعی است و همین امر موجب می گردد تا در نحوه استفاده از آن تجدید نظر اساسی به عمل آید . تا چندی پیش در کشورهای صنعتی از روغن ترمز با پایه نفتی استفاده می شد. اما امروزه در اکثر کشورهای صنعتی روغن ترمز سنتتیک جایگزین نمونه نفتی با کیفیت پایین شده است . با توجه به افزایش استفاده از سیستم های ABS در سیستم هیدرولیک ترمز و با توجه به اینکه کیفیت نسبی روغن ترمز سنتتیک بیش از سه برابر نمونه نفتی است، استفاده از نمونه های سنتتیک گسترش روزافزونی پیدا نموده است به. طور تقریبی استفاده از این روغن ها موجب حفظ بیش از 60% منابع مورد مصرف میشود .

کشورهای عمده تولیدکننده و مصرف کننده محصول

اغلب کشورهای صنعتی دارای تکنولوژی تولید روغن ترمز سنتتیک هستند و تولیدکننده و در عین حال مصرفکننده این محصول به شمار می آیند. در این میان آمریکا و چین اصلی ترین صادرکنندگان این محصول به شمار میآیند.

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش تولید روغن ترمز سنتتیک

این محصول در ایران تولید نمی شود. فلوچارت زیر شمای کلی یک پروسه تولید ساده این محصول را نشان میدهد که روش تولید عمومی این محصول در اغلب کشورهای صنعتی است و فقط در جزییات خاص مانند نوع روغن ترمز این روشها با یکدیگر متفاوتند .

روش تولید روغن ترمز سنتتیک

همانطور که در فلوچارت دیده می شود، تولید این محصول به تجهیزات ساده ای نیازمند است . در کوره شماره 1 در دمای C °200-190 ،دو مول گلیسرول (A)با یک مول بوریک اسید (B) به مدت چهار ساعت مخلوط می شوند. در این فرآیند سه مول آب تولید می شود. در کوره شماره 2 نیز فرآیند مشابه برای اختلاط یک مول اتیلن گلیکول منو بوتیل اتر (C) دو مول تری اتیلن گلیکول منو متیل اتر (D) و یک مول بوریک اسید در دمای C °170-160 به مدت سه ساعت انجام میپذیرد. در این فرآیند نیز سه مول آب تولید می شود. سپس مخلوط های حاصل در کوره های شماره 1 و 2 به کوره شماره 3 منتقل میشوند تا در این کوره با سه مول تری اتیلن گلیکول منو متیل اتر مخلوط شوند .

تجهیزات لازم در خط تولید روغن ترمز سنتتیک

 • همزن مکانیکی با کوره
 • همزن مکانیکی
 • دستگاه بسته بندی
 • بالابر مواد
 • کمپرسور
 • پمپ
 • فن
 • مخازن دپو
 • جرثقیل سقفی
 • تسمه نقاله

مواد اولیه عمده مورد نیاز و محل تامین آن از خارج یا داخل کشور

تجهیزات مورد نیاز این طرح بسیار ساده و در داخل کشور قابل تهیه است . برخی از مواد اولیه این طرح داخلی هستن د اما برخی دیگر وارداتی بوده و عمدتاً از چین و هند قابل خریداری می باشند. محل تامین این مواد به شرح ذیل میباشد :

شرح محل تامین
گلیسرول ایران، چین
بوریک اسید ایران، چین
اتیلن گلیکول منو بوتیل اتر چین، هند
تری اتیلن گلیکول منو متیل اتر چین، هند
ظرف 200 CC ایران

عمده ترین محدودیت در زمینه تولید روغن ترمز سنتتیک وابستگی شدید آن به تری اتیلن گلیکول منو متیل اتر است که با توجه به وجود واحدهای عظیم پتروشیمیایی امکان تولید این ماده در ایران وجود دارد و در صورت تولید داخلی، هزینه های تمام شده تولید روغن ترمز نیز کاهش محسوسی خواهد داشت.

امتیاز کاربران: 4.2 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی