سفارش طرح توجیهی
آشنایی با ماشین آلاتبخش صنعت

فرآیند تولید لوح‌های فشرده

آغاز راه، پلی کربنات

ماده تشکیل دهنده لوحهای فشرده، دانه‌های کوچک کریستال مانندی است که به آن پلی‌کربنات می‌گویند.این مواد در بسته‌بندی‌های بسیار بزرگ حمل شده و در جای مخصوص خود قرار می‌گیرد. در اولین مرحله تولید و پس از انتقال پلی‌کربنات تمامی این مواد وارد دستگاهی به نام بیگ‌بگ شده که وظیفه مکش و انتقال آن را از درون بسته‌بندی به داخل دستگاه تولید بر عهده دارد. پس از مکش، پلی‌کربنات‌های موجود، به دستگاه خشککن وارد شده و در دمای ۱۲۵ درجه سانتی گراد حرارت داده می‌شود تا رطوبت موجود در این مواد گرفته شود. وجود رطوبت سبب چسبندگی مواد و هم چنین پایین آمدن سطح کیفیت تولید خواهد شد.

  • دانه‌های پلی کربنات
  • دستگاه مکنده پلی کربنات
  • دستگاه خشک کن پلی کربنات
  • تزریق پلی کربنات

مواد اولیه از خشک‌کن وارد دستگاه تزریق می‌شود.
در این قسمت پلی‌کربناتهایی که در مرحله قبل خشک شده بودند، تا دمای ۳۵۰ درجه حرارت داده می‌شوند تا کاملا ذوب گردند. پس از ذوب این مواد، مایه اصلی تولید لوح فشرده بدست می‌آید و برای مرحله تزریق و قالب‌گیری می‌شود.

قسمت تزریق، شامل ۲ بخش متحرک و ثابت است.
قسمت متحرک که مواد مذاب به آن تزریق می‌شود و قسمت ثابت که استمپر در آن قرار میگیرد.مواد مذاب به قسمت متحرک که قالب آن به شکل لوح فشرده است، تزریق میشود.
بعد از اینکه پلی‌کربنات مذاب به شکل لوح فشرده درآمد و در همان حال که هنور دمای آن بالاست ( و هنوز قابل شکل‌پذیری است ) قسمت متحرک با ضربه، به قسمت ثابت ( که همان ‌استمپر است ) برخورد می‌کند.قبل از توضیح درباره این قسمت، کمی در خصوص استمپر و کار آن توضیح می‌دهیم.

دستگاه تبدیل مواد ذوب شده پلی کربنات به لوح فشرده

تکثیر سریع به وسیله استمپر

همانطور که می‌دانید اطلاعات ( صفر و یک ) بر روی لوح فشرده به صورت حفره و برآمدگی است.
استمپر قالبی‌ست فلزی از نوع نیکل که اطلاعات لوح فشرده به صورت بر روی آن حک شده است (البته این حفره‌ها و برآمدگی‌ها به قدری کوچک هستند که با چشم قابل رویت نیستند). هر استمپر معمولاً توانایی تولید متوسط ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار لوح فشرده را دارد.
دستگاه تولیدDVD، دو قسمت تزریق دارد که هر قسمت یک لایه ۸ گرمی را تولید میکند که در مرحله بعد این دو لایه ۸ گرمی بر روی هم چسبیده و یک لایه ۱۶ گرمی ایجاد می‌شود. اما دستگاه تولیدCD، یک قسمت تزریق دارد و یک لایه ۱۶ گرمی تولید می‌کند.

نکته : تمامی فرآیند تولید در مکان‌هایی بدون ورودی هوا انجام می‌شود و تامین هوای موجود درون سالن توسط دستگاه‌های تهویه انجام می‌شود. این امر از نفوذ گرد و خاک به درون سالن جلوگیری می‌کند زیرا کمترین گرد و غبار باعث افت شدید کیفیت خواهد شد.
همان طور که اشاره شد اطلاعات، در اثر ضربه‌ای که قسمت متحرک به قسمت استمپر وارد می‌کند؛ بر روی لوح فشرده حک می‌گردند. پس از مراحل فوق، اکنون لوح‌های فشرده ( به صورت صفحه‌ای شیشه‌ای شکل و شفاف هستند ) آماده ورود به مرحله بعدی تولید می‌باشند.پس از این مرحله، لوح‌های تولید شده وارد دستگاه خاصی می‌شوند که مهمترین عمل یعنی متالایز کردن لوح‌های فشرده، در آن انجام میگیرد.

نمایی از استمپر

فرآیند تولید لوح‌های فشرده
فرآیند تولید لوح‌های فشرده
فرآیند تولید لوح‌های فشرده

بعد از شکل گرفتن لوح فشرده، قسمت متحرک با ضربه، به ‌استمپر برخورد کرده و اطلاعات بر روی آن حک می‌شوند.

متالایز چیست؟

اکنون لوحهای تولید شده، دارای اطلاعات است اما به دلیل شفاف بودن، لیزر از آن رد شده و نمی‌تواند آن را بخواند. براي رفع اين مشکل در مرحله بعدي، پشت لوح را با ماده اي از جنس آلومينيوم مي پوشانند تا قابل خواندن شود. سپس با ماده کلر آن را شستشو داده تا هيچ اثري از گرد و خاک بر روي آن نماند.

عملیات متالایز کردن جهت خوانده شدن اطلاعات موجود بر روی لوح فشرده

اسکن و کنترل کیفیت
اسکن در اصطلاح به قسمت کنترل کیفیت کالا گفته می‌شود. در این قسمت لوحهایی که از نظر کیفیتی در سطح پایین‌تری قرار دارند جدا و کنار گذاشته خواهد شد. در این قسمت دستگاه لوحها را از لحاظ کیفیت تولید، متالایز شدن و ثبت صحیح اطلاعات مورد ارزیابی قرار میدهد. لازم به توضیح است که تمامی مراحل فوق برای تولید DVD نیز اجرا و انجام می‌شود با این تفاوت که پس از این که اطلاعات بر روی ۲ قالب ۸ گرمی حک شد این دو لایه توسط چسبی به نام باندینگ به هم چسبیده می‌شوند.

بازیافت
در کنار تمامی مراحل فوق دستگاهی به نام قرار دارد که عمل بازیافت مواد را انجام میدهد. همان طور که در ابتدا به آن اشاره شد بعد از بدست آمدن مایع اصلی مواد در قالب ریخته می‌شود و به صورت یک صفحه دایره‌ای یکنواخت در می‌آید. اما برای اینکه لوح فشرده بتواند در درایو قرار گیرد دایره وسط آن باید جدا شود به این قطعه که از وسط لوح فشرده جدا می‌شود گفته میشود .این قطعات برای بازیافت در داخل دستگاه شده و به پلی‌کربنات تبدیل می‌شود.
قطعه وسط لوح که به آن گفته می‌شود برای بازیافت در داخل دستگاه قرار می‌گیرد.

چاپ بر روی لوح فشرده
قبل از چاپ عمل سفید کردن پشت لوحها برای رنگ پذیری بهتر انجام می‌شود.مراحل چاپ با دستگاه افست ۴ رنگ (قرمز، آبی، زرد، مشکی) انجام خواهد شد.

نکات کلیدی در مرغوبیت تولید

از آن جا که مواد اولیه مرغوب در کیفیت کالای تولید شده تاثیر بسزایی دارد، استفاده از مواد مرغوب و نگه داری صحیح از این مواد یکی از مهم ترین ارکانی است که در این قسمت باید رعایت شود. از طرفی دیگر استفاده از پلی‌کربنات خالص که مواد اولیه را تشکیل می‌دهد در مرغوبیت لوح فشرده نقش مهمی دارد.
اما با توجه به موارد گفته شده نه تنها کیفیت مواد اولیه بلکه نگهداری صحیح از این مواد از مهمترین قسمت‌های تولید است لذا براین اساس تمامی سیستم ساختمان کارخانه طوری طراحی شده است که از کوچکترین منفذی برای عبور گرد و خاک به محیط کارخانه جلوگیری به عمل می‌آید. زیرا گرد و خاک حکم سم برای مواد را دارد به همین دلیل باید دقت فراوانی در این امر صورت پذیرد.
تمام مراحل بسته‌بندی به صورت خودکار انجام می‌گیرد.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهد!
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی