سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های دام و طیور

سرمایه مورد نیاز و سود پرورش بلدرچین چقدر است؟

چکیده این مطلب
 • اگر شما نیز جزو افرادی هستید که پس از مدت ها تحقیق و پرس و جو به فکر پرورش بلدرچین افتاده اید و حال به دنبال سوال مقدار هزینه پرورش بلدرچین هستید این نوشته به شما در جهت نزدیک شدن به هدفتان کمک زیادی خواهد کرد. بلدرچین بر خلاف مرغ بسیار زود بالغ می شوند، و شروع به تخم گذاری می کنند. ولی یک مرغ برای شروع تخم گذاری به شش ماه زمان نیاز دارد. بلدرچین ها در برابر بیماری ها مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند. بازار فروش آنها بسیار بالا بوده و هنوز شرکت های کلان وارد این حرفه نشده اند، و این خود یک مزیت برای پرورش دهندگان نوپا می باشد.

راهکار های تامین سرمایه و بازاریابی و فروش آن چیست؟

شما می توانید از فروش تخم بلدرچین ها درآمد کسب کنید اگر هم تمایلی به برداشت تخم از آنها نداشته باشید یا تجهیزات لازم جهت برداشت تخم از آنها را ندارید، می توانید با گوشتی کردن آنها را به بازار عرضه کنید.
در این نوشته سعی داریم تا با معرفی ارزان ترین تجهیزات و حداقل سرمایه ۱۵ الی ۲۰ میلیون تومان شما را به سمت پرورش بلدرچین سوق دهیم و در گام بعدی نحوه تامین سرمایه و روش های بازاریابی در این شغل را توضیح خواهیم داد.

سرمایه مورد نیاز و سود پرورش بلدرچین چقدر است؟

برای شروع پرورش بلدرچین چکار باید بکنیم؟

اولین و مهم ترین شرط در پرورش بلدرچین علاقه است، در کل اگر به چیزی علاقه داشته باشید بدون در نظر گرفتن مشقت ها و سختی ها آن کار را با تمام وجود انجام خواهید داد. در مورد پرورش بلدرچین نیز همین قضیه صادق است. اگر به پرندگان علاقه ای ندارید و صرفا جهت کسب درآمد می خواهید وارد این حرفه شوید، باید بگوییم که خیلی زود از این کار دلسرد خواهید شد.

جهت شرکت در دوره آموزش حضوری و آنلاین پرورش بلدرچین کلیک کنید.

حال که این علاقه را در خود می بینید، گام بعدی تامین مکان پرورش است. مکان مورد نظر باید خارج از شهر و بدون آلودگی صوتی باشد. اگر چنین مکانی را قبلا تامین کرده اید گام بعدی شما آماده سازی شرایط زندگی بلدرچین ها خواهد بود.

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - سرمایه مورد نیاز و سود پرورش بلدرچین چقدر است؟

برای پرورش بلدرچین به چه تجهیزاتی نیازمندیم؟

تجهیزات لازم برای پرورش بلدرچین عبارتند از :

 • دستگاه تهویه
 • دستگاه تولید
 • رطوبت دستگاه گرمایشی
 • دستگاه سرمایشی

هزینه اجاره مکان و خرید تجهیزات سالن پرورش بلدرچین چقدر خواهد بود؟

 • سالن پرورش بلدرچین
  اگر در روستا زندگی می کنید و تامین مکان برای شما آسان می باشد، پس از لحاظ فضای پرورش بلدرچین جای نگرانی نیست. ولی اگر می خواهید مکانی را اجاره کنید، باید نکات زیر را مورد توجه قرا دهید :
  • به دلیل تولید بوی نامطبوع توسط بلدرچین ها، مکان باید دور از شهر و مناطق مسکونی باشد.
  • به دلیل حساس بودن بلدرچین ها به صدای بلند، مکان باید دور از جاده ها و راه آهن باشد.
  • دسترسی به آب، برق و گاز شهری

  در مورد هزینه پرورش بلدرچین ، اگر سالن پرورش را ۵۰ متر مربع هزینه اجاره ماهیانه را ۷۰۰ هزار تومان، به طور میانگین ۵۰۰۰ بلدرچین در این مکان می توانید پرورش دهید.

 • investment quail breeding1 - سرمایه مورد نیاز و سود پرورش بلدرچین چقدر است؟

 • تجهیزات سالن پرورش بلدرچین
  همانطور که در بالا نیز اشاره شد تجهیزات سالن پرورش بلدرچین عبارتند از :
  • سیستم تهویه (هواکش)
  • سیستم گرمایشی (هیتر)
  • سیستم سرمایشی (کولر)
  • سیستم تامین رطوبت (مه ساز)
  • دانخوری
  • آبخوری نیپل

  طبق بر آورد های انجام شده برای خرید تجهیزات بالا به حدود 10 میلیون تومان سرمایه نیاز هست.

چگونه پرورش بلدرچین را شروع کنم؟

شاید به عنوان کسی که تاکنون این پرنده را از نزدیک ندیده اید، پرورش انبوه آن برایتان مشکل باشد و نتوانید برآوردی بر هزینه پرورش بلدرچین داشته باشید. بنابراین پیشنهاد می شود قبل از شروع به پرورش انبوه بلدرچین چند جوجه از این پرنده را خریداری کنید و گام به گام تا بزرگ شدن پرنده با تغذیه، شرایط زندگی و انواع بیماری های آن آشنا شوید. این تجربه کسب شده به شما در مرحله بعدی یعنی پرورش انبوه کمک شایانی خواهد کرد.

اما اگر جزو کسانی هستید که قبلا با خلقیات، رفتار و تغذیه بلدرچین آشنایی داشته اید و احساس می کنید که در سطح انبوه نیز می توانید این پرنده را پرورش دهید، برای این مرحله خودتان را آماده کنید.

مطلب پیشنهادی : آشنایی با ایده پرورش بلدرچین

در این مرحله شما چند راه پیش رو دارید، می توانید جوجه بلدرچین یک روزه خریداری کنید یا می توانید با خرید یک دستگاه جوجه کشی ارزان و با کیفیت و چند تخم نطفه دار بلدرچین اقدام به جوجه کشی از این پرنده بکنید. اگر هم قصد شما برداشت تخم از بلدرچین ها می باشد می توانید چند بلدرچین مولد (تخم گذار) و سالم از افراد مطمئن خریداری کنید و با خرید قفس های مکانیزه برداشت تخم از این پرنده را آغاز کنید.

قیمت جوجه بلدرچین های 1 روزه در بازار حدود 700 تومان، تخم نطفه دار بلدرچین حدود 250 تومان و قیمت بلدرچین مولد 4000 تومان میباشد. با توجه به نیاز خود می توانید تعداد مورد نظر را خریداری نمایید.

مزایا و معایب شروع کار با جوجه های 1 روزه

خرید و پرورش جوجه بلدرچین برای کسانی مناسب است که می خواهند آنها را پروار نموده و پس از ۴۵ روز روانه بازار کنند.

مزایای شروع کار با جوجه های 1 روزه:

 • اطمینان از سالم بودن جوجه ها
 • دوره بازگشت سرمایه ۴۵ روز

معایب شروع کار با جوجه های 1 روزه:

 • احتمال مرگ جوجه ها در اثر بیماری
 • قیمت بالای جوجه ها
 • حاشیه سود کمتر

سرمایه مورد نیاز و سود پرورش بلدرچین چقدر است؟

مزایا و معایب شروع کار با جوجه کشی از بلدرچین

این روش نیز مانند روش قبل مناسب آن دسته از پرورش دهندگانی می باشد که قصد پروار کردن بلدرچین ها را دارند. لازم به ذکر است که دوره جوجه کشی بلدرچین ها ۱۷ روز می باشد.

از مزایای شروع کار با جوجه کشی از بلدرچین می توان موارد زیر را برشمرد :

 • قیمت پایین تخم های نطفه دار
 • حاشیه سود بالا

معایب روش شروع کار با جوجه کشی از بلدرچین عبارتند از :

 • احتمال فلج مادرزادی جوجه ها
 • احتمال مردن جوجه ها پس از تولد
 • دوره بازگشت سرمایه ۶۲ روز (۱۷ روز دوره جوجه کشی + ۴۵ روز دوره پرورش)

سرمایه مورد نیاز و سود پرورش بلدرچین چقدر است؟
اما با توجه به دستگاه جوجه کشی که امروزه تولید می شود، احتمال مرگ یا فلج شدن جوجه ها بسیار ناچیز شده است. چوه این دستگاه ها عملیات جوجه کشی را کاملا اتوماتیک انجام داده و جوجه ها تا چند روز پس از تولد برای احیای قوای بدن داخل دستگاه می مانند. دستگاه جوجه کشی ایزی باتور از جمله دستگاه هایی می باشد که فرایند جوجه کشی را به صورت خودکار انجام می دهد.

قیمت دستگاه جوجه کشی مورد نیاز شما برای شروع کار حدود ۲ میلیون تومان برآورد می شود.

مزایا و معایب شروع کار با خرید بلدرچین مولد

این روش مناسب کسانی می باشد که قصد آنها از پرورش بلدرچین تولید و فروش تخم بلدرچین می باشد. در این روش علاوه بر تجهیزات ذکر شده برای سالن به قفس های مکانیزه پرورش بلدرچین نیز نیاز می باشد.در هزینه پرورش بلدرچین نهایی تاثیر گذار می باشد.

مزایای روش شروع کار با خرید بلدرچین مولد عبارتند از :

 • اطمینان از مولد بودن بلدرچین ها
 • اطمینان از سالم بودن بلدرچین ها
 • دوره بازگشت سرمایه یک هفته

معایب روش شروع کار با خرید بلدرچین مولد شامل :

 • هزینه بالای خرید قفس مکانیزه
 • حاشیه سود کم
 • قیمت بالای بلدرچین بالغ و مولد

قیمت قفس های مکانیزه 4طبقه با طرفیت 200 قطعه حدود 1 میلیون تومان برآورد شده است.
سرمایه مورد نیاز و سود پرورش بلدرچین چقدر است؟

هزینه خوراک بلدرچین چقدر خواهد بود؟

بلدرچین دو نوع خوراک دارد، که از دوره تولد تا ۲۰ روزگی خوراک استارتر و از دوره ۲۰ روزگی تا رشد کامل خوراک رشد نامیده می شود. قیمت هر کیلو خوراک استارتر 2650 تومان و قیمت هر کیلو خوراک رشد 2350 تومان برآورد شده است.

مطلب پیشنهادی : پرورش مرغ گینه یا مرغ مروارید (شاخدار)

با توجه به نیازتان می توانید این خوراک را از بازار و یا دامپزشکان معتبر خریداری نمایید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که خوراک بلدرچین باید شامل همه مواد معدنی و انواع پروتئین ها و ویتامین ها باشد تا نیاز های بدن بلدرچین را تامین کند و دچار بیماری یا ضعف بدنی نشود.

هر بلدرچین از دوره تولد تا بلوغ کامل ۶۵۰ گرم خوراک مصرف می کند.معمولا برای دانخوردن بلدرچین از تجهیزاتی مانند دانخوری بلدرچین استفاده میشود.

هزینه درمان و واکسن بلدرچین چقدر است؟

بسته به تعداد بلدرچین هایی که دارید و هزینه تعداد واکسن های بلدرچین و دستمزد دامپزشک این قیمت متفاوت خواهد بود، ولی برای ۵۰۰۰ بلدرچین حدود 300 الی 400 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

هزینه حمل و نقل چقدر است؟

این هزینه نیز بسته تناژ بار شما و فاصله شما تا بازار متفاوت خواهد بود. ولی در حالت کلی حدود 400 هزار تومان را برای ۵ تن بار و فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر در نظر بگیرید.

قیمت فروش تخم بلدرچین و بلدرچین گوشتی در بازار چقدر است؟

قیمت فروش هر تخم بلدرچین در بازار حدود 200 تومان و هر بلدرچین زنده ۲۵۰۰ تومان برآورد شده است.

چگونه سرمایه مورد نیاز برای پرورش بلدرچین را تامین کنیم؟

خوشبختانه در جهت حمایت از تولید داخلی و توجه همه جانبه دولت به برنامه اقتصاد مقاومتی، سازمان هایی وجود دارند که با مراجعه به آنها می توانید از وام اشتغال زایی برای تامین هزینه پرورش بلدرچین بهره مند شوید. از جمله این سازمان ها می توان به جهاد کشاورزی، بسیج سازندگی، کمیته امداد و سازمان فنی و حرفه ای اشاره نمود.

مطلب پیشنهادی : ایده پرورش اردک

چگونه محصول خود را در بازار بفروشیم؟

شما قبل از اینکه اقدام به پرورش بلدرچین کنید و هزینه پرورش بلدرچین را برآورد کنید ، باید بازار هدف را شناسایی و در مورد رقبای خود تحقیق کرده باشید. شما باید این احتمال را بزنید که در شهرهای بزرگی مانند تهران و مشهد که سرانه مصرف گوشت بالایی دارند، بازاریابی و فروش محصول کاری مشکل خواهد بود، چرا که قبل از شما شرکت ها و تولید کنندگان بزرگی با توان مالی بالا در آنجا حضور پیدا کرده اند و سهم بزرگی از بازار را نصیب خود نموده اند.

پس بنابراین تمرکز اصلی شما بر روی شهرهایی خواهد بود که هنوز رقبای شما به آنجا راه پیدا نکرده اند و یا بسیار ضعیف عمل نموده اند. خوشبختانه با وجود بستر رایگانی مانند اینترنت بازاریابی محصولات شما آنچنان که به نظر می رسد مشکل نخواهد بود. شما می توانید از سایت های رایگان ثبت آگهی مانند شیپور و دیوار برای فروش محصولات خود استفاده کنید. مشتری اصلی محصول شما در درجه اول شرکت های بسته بندی گوشت و تخم بلدرچین خواهند بود، در درجه بعدی رستوران ها، تالار ها و خانوار ها مشتریان شما خواهند بود.

در نهایت ذکر این نکته ضروریست، در صورتی که قصد فروش بلدرچین های گوشتی را دارید باید آن را زنده بفروشید چون برای کشتار و بسته بندی آن نیاز به تجهیزاتی خواهد بود که به سرمایه بالایی نیازمند است و سود شما را کاهش خواهد داد. و اگر قصد فروش تخم بلدرچین ها را دارید باید انها را به صورت فله ای یا بسته بندی نشده بفروشید، برای بسته بندی تخم بلدرچین ها نیاز به لیبل همراه با شماره پروانه بهداشت خواهید داشت که این کار شما را ملزم به اخذ مجوز از وزارت بهداشت می نماید.

امتیاز کاربران: 4.4 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x