ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید تیشو

سفارش طرح توجیهی

معرفی تیشو

کاغذ تیشو در واقع همان دستمال کاغذی قبل از برش و به شکل در آمدن است. این نوع کاغذ معمولا دارای وزن استاندارد ۱۴-۱۶ گرم در متر مربع است.چندین کارخانه تولید کاغذهای بهداشتی در کشور فعال هستند که برخی از آنها عبارتند از شرکت نوظهور، حریر خوزستان و لطیف که تیشوی تولیدی این واحدها جهت تبدیل به دستمال کاغذی، حوله کاغذی، دستمال توالت و دستمال سفره است . تولید این کاغذها در کشور نسبت به سایر کاغذها از قبیل کاغذ چاپ، تحریر، روزنامه، مقوا و کاغذهای بسته بندی در حد پایین تر قرار دارد و علت آن را می توان کمی مقدار مصرف آنها در سبد مصارف خانوار جست وجو کرد.

با توجه به استفاده روزافزون از محصولات ذکر شده با توجه به بالا رفتن سطح فرهنگ جامعه و رعایت بهداشت ، نیاز به تولید تیشو که ماده اولیه اصلی تولید این محصولات می باشد نیز بسیار ضروری می باشد . محصولات طرح انواع تیشو جهت تولید محصولات مختلف از جمله انواع دستمال کاغذی ، کاغذ توالت ، حوله آشپزخانه ، دستمال سفره و …. می باشد .

یکی از مهمترین شاخص های رشد اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی در هر جامعه را میزان مصرف کاغذ در آن جامعه می شناسند، به طوری که افزایش مصرف کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه نمادی از رشد فرهنگی و رشد مصرفی انواع کاغذهای بسته بندی و مقوای صنعتی را نشان رشد اقتصادی و افزایش میزان مصرف کاغذهای بهداشتی را ناشی از رشد و بهبود بهداشت در آن جامعه میدانند .

مشخصات، ویژگیها و تعاریف و مشخصات فنی

محصولات طرح انواع تیشو جهت تولید محصولات مختلف از جمله انواع دستمال کاغذی ، کاغذ توالت ،حوله آشپزخانه ، دستمال سفره و … می باشد .
یکی از مهمترین شاخص های رشد اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی در هر جامعه را میزان مصرف کاغذ در آن جامعه می شناسند، به طوری که افزایش مصرف کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه نمادی از رشد فرهنگی و رشد مصرفی انواع کاغذهای بسته بندی و مقوای صنعتی را نشان رشد اقتصادی و افزایش میزان مصرف کاغذهای بهداشتی را ناشی از رشد و بهبود بهداشت در آن جامعه میدانند.

اجرای برنامه های توسعه فرهنگی، اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی در هر کشور دامنه وسیعی را برای رشد فرهنگی ، اجتماعی و بهداشتی به وجود آورده و شتاب فزاینده ای را در مصارف انواع کاغذ پدید می آورد. علاوه بر آن افزایش سریع جمعیت و رشد بینش فرهنگی در جامعه و تحلیل علم و دانش از یک طرف و افزایش تولید انواع کالا برای مصارف داخلی و صادرات که با استفاده از انواع کاغذ و مقوا جهت بسته بندی های متناسب و عرضه به بازار مصرف همراه است. موجب تشدید تقاضا برای مصرف انواع کاغذ و مقوا می شود.

تکنولوژی ساخت هر یک از انواع کاغذها از پیچیدگی و ظرافت خاص برخوردار است و دانش فنی، تجربه، امکان تأمین مواد اولیه مرغوب از ارکان اساسی تولید کاغذ به شمار می رود و در پروسه تولید انواع کاغذ مهمترین نقش را خمیر کاغذ به عنوان ماده اولیه در کارخانجات کاغذسازی بازی می کند و در صورتی امکان تأمین انواع خمیر کاغذ در کشور فراهم گردد می توان امیدوار بود که تولید آن در حد مصارف داخلی انواع کاغذ به اتکاء دانش و تجربه موجود امکان پذیر می گردد. در میان انواع کاغذها، کاغذ بهداشتی مهمترین عامل پیشگیری در سرایت امراض و شیوع آن در جامعه است.

آمار و ارقام ارائه شده توسط کارشناسان و متخصصین بهداشت در مورد بیماریهای ناشی بر اثر استفاده از لوازم غیربهداشتی سنتی، ضرورت و اهمیت کاربرد انواع کاغذهای بهداشتی را به وضوح نشان میدهد به ویژه در این زمان و در شرایطی که آلودگیهای بهداشتی بر اثر کثرت جمعیت در هر کشور، بیماریهای جدید و هزاران علل اجتماعی دیگر سیر صعودی پیدا کرده است.

به همین دلیل نیز همه روز شاهد روند افزایش مصرف کاغذهای بهداشتی در کشورهای مختلف جهان می باشیم. از جمله کالاهای بهداشتی که در پیشگیری از گسترش بیماریهای گوناگون در نیم قرن گذشته بسیار موثر قرار گرفته، استفاده از فرآورده های کاغذ بهداشتی مانند نوار بهداشتی، پوشک بچه و دستمال های کاغذ بوده است.

با افزایش سطح آگاهی های اجتماعی، توسعه فرهنگ، دانش و آگاهیهای اجتماعی و بهداشتی در هر جامعه، مصرف محصولات سلولزی بهداشتی جنبه ضروری پیدا کرده و در این زمینه سرمایه گذاری قابل توجهی در جهت تولید این محصول در کشورهای مختلف صورت پذیرفته است. کاغذ تیشو یکی از مواد اولیه و اصلی در تولید محصولات بهداشتی مانند دستمال کاغذی، حوله کاغذی، کاغذ توالت، نوار بهداشتی، تامپون و دستمال سفره و پوشک می باشد.

گرچه انواع کاغذها را می توان از ضروریات و یکی از مواد مصرفی در جوامع پیشرفته دانست ولیکن به جرأت می توان گفت که محصولات کاغذ بهداشتی در میان سایر انواع کاغذها از بدو تولد تا زمان مرگ هر انسان در این جوامع همراه و مورد استفاده انسان قرار می گیرد و بهمین سبب است که در کشورهای صنعتی و پیشرفته استفاده از کاغذهای بهداشتی مصرف سرانه آن هر ساله روبه افزایش می باشد.

تولید تیشو دستمال توالت

ویژگی های دستمال کاغذی

دستمال کاغذی باید از خمیر الیاف سلولزی به رنگ سفید یا الوان باشد . دستمال کاغذی باید کرپ شده منظور از کرپ، چین خوردگی های سطح کاغذ است که هنگام تولید آن به منظور افزایش سطح تماس و در نتیجه بالا بردن میزان سرعت جذب آب ایجاد می شود، به طوری که هنگام پاک کردن دست خیس
بعد از نیم ساعت حالت اولیه خود را به دست آورد و اگر دستمال بلافاصله در تماس با آب خیس پودر شود، حتمأ مواد شیمیایی زیادی در آن به کار برده شده است ) ، همچنین فاقد پرز (الیاف خرد شده )، الیاف کلوخه شده، سوراخ، لکه و سایر اجسام خارجی باشد.

زمانی که برگ دستمال کاغذی در مقابل نور قرار می گیرد ، پراکندگی الیاف به طور یکنواخت دیده می شود . رنگ به کار رفته در ساخت دستمال های کاغذی باید از رنگ های مجاز و ثابت باشد و با رنگ بسته محتوی دستمال کاغذی هم رنگ و متناسب باشد .همچنین دستمال کاغذی باید فاقد لکه و بوی نامطبوع باشد.

به هر جهت، ذکر ویژگی های نوار بهداشتی مطلوب در این مقوله خالی از فایده نیست.

 • وجود هر یک از اجزا تشکیل دهنده (فلاف پالپ، تیشو، نوار نازک پلی اتیلن، نان وون، چسب و نوار سیلیکون)
 • قدرت وضریب جذب متناسب با توجه به ابعاد نوار بهداشتی و میزان قیدشده روی بسته
 • عدم وجود جمع شدگی، نایکنواختی، قطع شدگی و بیرون زدگی در سطح لایه نوار
 • عدم وجود هرگونه آلودگی
 • استحکام کافی در برابر پارگی و از هم پاشیدگی در عین لطافت، نرمی و عدم حساسیت
 • چسبندگی کامل خط چسب پشت نوار

نقش فرایندهای تکمیلی در کیفیت محصولات تیشو

فرایندهای تکمیلی نزدیک ترین فرایندها به مصرف کننده نهایی بوده و آخرین مراحل از یک سری فرایندهای متوالی هستند که ویژگی های محصول را پدید می آورند بنابراین تمرکز بیشتر در این مرحله بر روی ویژگیهای مورد نظر مشتری می باشد.

برخی از فرایندهای تکمیلی متداول:

 • (calendaring) فرایند اتوزنی با پرس کاغذ بین دو غلتک صیقلی نرمی کاغذ را بهبود می بخشد.اتوزنی یکی از ساده ترین عملیات تکمیلی است و تنها فرایندی است که در ماشین کاغذ نیز می تواند صورت پذیرد بدون اینکه بر بازده ماشین تاثیری داشته باشد ولی عمدتا جزو عملیات باز پیچش وخطوط تبدیل وبسته بندی است.
 • (embossing) فرایند آج زنی با عبور کاغذ از بین دوغلتک که یکی یا هردوآنها دارای طرح برجسته هستند با لک و جذب آن افزایش می یابند.
 • ( laminating & bonding ply) فرایند لامینت سازی و چسباندن لایه ها ترکیب دویاچندلایه از کاغذ به یک ورق منفرد به طریقه مکانیکی یا با استفاده از چسب است. چسباندن لایه ها در برخی از موارد در مرحله باز پیچیدن انجام می شود ولی در اکثر مواقع در مرحله بسته بندی صورت می گیرد.
 • (lotionizing) فرایند لوسیون زنی با افزودن مواد نرم کننده به سطح کاغذ نرمی بهبود می یابد. مواد معمول روغن ها واکس هاوسلیکون ها هستند که با روش های مختلفی به کار می روند. این روش ها ممکن است روش های تماسی مانند چاپ و اندودسازی و یا روش های اسپری نظیر هیدرولیک آئروسل مکانیکی الکترواستاتیک باشند. به دلیل خطر آلودگی پایانه تر با این مواد به ندرت از لوسیون در ماشین کاغذاستفاده می شود و اغلب در بخش باز پیچیدن یاخطوط تبدیل وبسته بندی افزودن لوسیون انجام می گیرد.
 • printing فرایند چاپ با افزودن رنگ و طرح های تزئینی ظاهر کاغذ را بهبود می دهد. متداولترین روشهای چاپ محصولات کاغذی بهداشتی فلکسوگرافی و گراور هستند. چاپگرهای گراور در عملیات باز پیچی به کار می روندو چاپگرهای فلکسوگرافی جزو خطوط تبدیل و بسته بندی برای تولید محصولات باکیفیت بالا و طرحهای چندرنگ به خصوص حوله کاغذی به کار می روند.

ویژگی های ذاتی کاغذ

ویژگی هایی از محصول که نسبت به ویژگی های دیگر بیشتر تحت تأثیر فرایندهای تکمیلی قرار می گیرند عبارتنداز: جذب آب بالک مقاومت ترمی تعداد لایه وظاهر مطلوب. این عبارات در صنعت تیشواز اهمیت خاصی برخوردارند.
بسته بندی هایی که این ویژگی هاومکانیسم های پیشین آنها را می شناسند توانایی بیشتری برای تنظیم وتغییر فرایندهای تکمیل جهت دستیابی به حداکثر کارایی را دارند. شرح این ویژگی هادرذیل تجزیه و تحلیلی از نقطه نظرات مشتریان و مصرف کنندگان محصولات کاغذهای بهداشتی است. چگونگی مصرف محصول مهم تراز چگونگی محصول می باشد .

موارد مصرف و کاربردهای محصول

کاغذ تیشو یکی از مواد اولیه و اصلی در تولید محصولات بهداشتی مانند دستمال کاغذی، حوله کاغذی، کاغذ توالت، نوار بهداشتی، تامپون و دستمال سفره و پوشک می باشد. گرچه انواع کاغذها را می توان از ضروریات و یکی از مواد مصرفی در جوامع پیشرفته دانست ولیکن به جرأت می توان گفت که محصولات کاغذ بهداشتی در میان سایر انواع کاغذها از بدو تولد تا زمان مرگ هر انسان در این جوامع همراه و مورد استفاده انسان قرار می گیرد و بهمین سبب است که در کشورهای صنعتی و پیشرفته استفاده از کاغذهای بهداشتی مصرف سرانه آن هر ساله روبه افزایش می باشد.

بسته بندی محصول

در بخش برش و بسته بندی کاغذ تیشو از بین دو استوانه (کلندر) عبور کرده و با فشار آنها کاغذ اتو شده که این عمل باعث نرم شدن و چسبیدن لایه های کاغذ می شود، سپس بسته به نیاز مشتری از نظر تک لایه یا دو لایه و عرض مورد درخواست مشتری کاغذ بریده و بصورت رول بسته بندی می گردد. پس از کنترل رولها توسط واحد کنترل کیفیت محصول نهایی به انبار محصول جهت بارگیری منتقل میشود.

 • ظروف بسته بندی می تواند از جنس مقوا و یا انواع پوشش های پلیمری بگونه ای باشد که امکان نفوذ آلودگی از بیرون به داخل بسته وجود نداشته باشد.
 • در طی مراحل حمل و نقل نباید بسته بندی رولهای کاغذی آسیب دیده و یا شکل خود را از دست بدهند.
 • رول های حوله کاغذی هم نوع ( با گراماژ یکسان و تعداد لایه های یکسان ) باید با هم بسته بندی شوند.

بسته بندی رول های مادر

 • رول ها باید تک تک و یا حداکثر دو تایی بسته بندی شوند.
 • برای بسته بندی رول ها باید از کاغذ کرافت و پلی اتیلن و یا پلی اتیلن به تنهایی به گونه ای استفاده شود که رول ها در طی حمل و نقل آسیب نبینند.

اهمیت استراتژیک کالا در دنیای امروز

در دنیای صنعتی امروز به دلیل ارتقای سطح آگاهی وتوقع مصرف کننده نسبت به کیفیت همواره بایستی به دنبال راه حل های کارا وسودمند در جهت بهبود کیفیت بود.

در گذشته کاغذ سازها کاغذ را صرفا تولید نموده و بسته بندها فقط آن را برش و (converter) بسته بندی می کردند و فقط گاهی اوقات با عملیاتی نظیر اتوزنی به مقدار جزئی کیفیت محصول نهایی را بهبود می دادند .

اما در حال حاضر فرایندهای تکمیل گسترش چشمگیری یافته ونقش بسزایی در کیفیت کلی محصول دارند و با توجه به عمومیت مصرف این محصول در سراسر دنیا و کاربرد در مصارف بهداشتی، چنانچه در نحوه تولید و مرغوبیت مواد اولیه تولید محصول دقت لازم صورت نگیرد، می تواند اثرات زیانباری در جامعه بشری به وجود آورده و سلامت انسانها را به خطر اندازد.

طرح توجیهی تولید تیشو دستمال کاغذی

بررسی مواد اولیه مورد نیاز

دستمال کاغذی را می توان به دو دسته عمده تقسیم نمود :

 1. دستمال کاغذی برای استفاده دست و صورت انسان (Facial Tissue)
 2. دستمال کاغذی برای استفاده در آشپزخانه ، توالت ، کاغذهای بهداشتی و غیرو

برای تولید تیشو از سه دسته مواد اولیه استفاده می شود:

 • خمیر الیاف بلند : به نسبت ۴۰ الی ۵۰ درصد مواد اولیه دستمال کاغذی استفاده می شود . این نوع الیاف بلند صرفا وارداتی بوده و از کشورهای روسیه و اکراین به هر میزان قابل تامین است
 • خمیر الیاف کوتاه : خمیر الیاف کوتاه می تواند خارجی یا ایرانی باشد . این خمیر به نسبت ۵۰ إلى ۶۰ درصد برای تولید تیشو به کار می رود . خمیر الیاف کوتاه معمولا ارزانتر از خمیر الیاف بلند می باشد ؛ همچنین خمیر الیاف کوتاه در ایران توسط کاغذ پارس خوزستان به نام گاس تولید می شود و به راحتی و به هر میزانی قابل تامین می باشد.
 • دم قیچی کاغذهای سفید چاپخانه ها : این نوع کاغذ باطله دارای در صد بالایی الیاف کوتاه و بلند است و به هر میزانی که تهیه شود برای تولید دستمال کاغذی حتی (Facial Tissue) به راحتی قابل استفاده است همچنین این نوع کاغذ باطله را می توان به راحتی از کشورهای دیگر وارد نمود و به عنوان ماده اولیه مصرف کرد.

در ذیل مواد مصرفی به تفکیک آمده است:

 • خمیر الیاف بلند سفید شده سولفیت
 • خمیر الیاف کوتاه سفید شده سولفیت
 • کایمین
 • تالک
 • کابمین
 • آب اکسیژنه
 • هیپو کلریت سدیم

بررسی فناوری ها و روش های مختلف تولید

مواد مورد نیاز با درصد های مشخص در مخزنی بنام پالپر با هم مخلوط شده و در پستهای موجود ذخیره می گردد. قبل از رسیدن خمیر به ماشین کاغذ، خمیر از پالایشگرهای مختلفی جهت تمیز شدن و همچنین از دستگاهی بنام ریفاینر جهت رشته رشته شدن عبور کرده و پس از آن به ماشین کاغذ تغذیه می گردد.

خمیر آماده شده از طریق فن پمپ ها به قسمت هد باکس و از آنجا به میان دو وایر (بالایی و پایینی) فرستاده شده و از طریق وایر پایینی به فلت انتقال می یابد، سپس بوسیله دو پرس به سطح سیلندر چسبانده میشود. با فشار بخار موجود در سیلندر و توسط دو هودی که در بالای سیلندر قرار دارند، هوای داغ به سطح کاغذ دمیده شده و کاغذ تا حد استاندارد خشک میشود. پس از خشک شدن ، کاغذ به قسمت پاپریل منتقل شده و روی اسپول پیچیده می شود. پروسه تولید در کابین کنترل بوسیله سیستم PLC (کنترل کامپیوتری) نظارت میگردد.

آب مصرفی در صورت نیاز پس از تصفیه به مصرف واحدهای مختلف می رسد.هوای مصرفی توسط دو دستگاه کمپرسور تولید شده و با فشار bar ۹ – ۸ به سالن تولید ارسال میشود. بخار مصرفی سالن تولید از طریق واحد تأسیسات و بوسیله یکی از دو بویلر موجود در کارخانه تولید شده و به سالن ارسال می گردد، این بخار دارای فشار bar ۱۶ – ۱۲ می باشد. بخار تولید شده پس از مصرف در سیلندر خشک کن (Mg) تقطیر شده و مجددا به قسمت تاسیسات برگشت داده میشود.

در بخش برش و بسته بندی کاغذ از بین دو استوانه (کلندر) عبور کرده و با فشار آنها کاغذ اتو شده که این عمل باعث نرم شدن و چسبیدن لایه های کاغذ می شود، سپس بسته به نیاز مشتری از نظر تک لایه یا دو لایه و عرض مورد درخواست مشتری کاغذ بریده و بصورت رول بسته بندی می گردد.

پس از کنترل رولها توسط واحد کنترل کیفیت محصول نهایی به انبار محصول جهت بارگیری منتقل میشود.

امتیاز کاربران: 3.65 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی