سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های خدماتی، گردشگری و تفریحی

طرح توجیهی گردشگری و ویژگی های آن

امروزه صنعت گردشگری، از اقتصادی‌ترین فعالیت‌ها به شمار می‌رود. این صنعت و توجه به آن به ویژه به رونق اقتصادی و رفع فقر در جامعه می‌انجامد. از طرفی با توسعه توریسم و جذب گردشگر خارجی، می‌توان موجبات اشتغال‌زایی و ارزآوری در کشور را فراهم نمود. هم‌چنین توجه به این عامل، می‌تواند در تثبیت هویت ملی نقش موثر داشته باشد.

کشورهایی که دارای میراث غنی هستند و یا از نعمت طبیعتی بکر و زیبا بهره‌مند می‌باشند اقدام به تهیه و تدوین طرح‌هایی در جذب و جلب گردشگر از اقصی نقاط جهان می‌نمایند و از این طریق درآمد زیادی کسب می‌نمایند و بدین وسیله در توسعه اقتصادی کشورشان نقش مهمی ایفا می‌نمایند.

طرح توجیهی گردشگری، به معنای انجام مطالعات و تحقیقات در زمینه جاذبه‌های گردشگری یک منطقه است تا با توجه به ویژگی‌هایی که دارد در زمینه احداث یک مکان گردشگری در آن منطقه، تصمیم گیری شود.

برای مثال یک منطقه در یک شهر یا روستا که برخوردار از نوعی جاذبه طبیعی(دریا، دریاچه، کوه، جنگل و ….) و یا دست ساز و یا ویژگی تاریخی(خانه‌های قدیمی، مساجد کهن و بناهای تاریخی و…) است در نظر گرفته می‌شود و سپس با انجام مطالعات لازم و برنامه‌ریزی‌های مناسب، تصمیم گرفته می‌شود که در این مکان می‌توان یک مجتمع فرهنگی یا ورزشی و سینما و یا هتل، تفریحگاه، اقامتگاه بوم‌گردی، مرکز خرید و… احداث نمود و از آن کسب درآمد کرد.

نوشته های مشابه

وجود چنین طرحی پروژه گردشگری را با ریسکی کم‌تر انجام پذیر می‌کند و موجب می‌شود ایده و طرح مورد نظر، قبل از آن که بر روی آن سرمایه گذاری شود، مورد آزمون قرار گیرد تا میزان موفقیت آن افزایش یابد و ضریب شکست طرح، کاهش یابد.

عناصر اساسی در طرح تجاری گردشگری

در طرح کسب و کار گردشگری، توجه به 3 عامل اساسی ضرورت دارد. این سه عامل عبارتند از:

  1. ارزیابی بازار در بیزینس پلن گردشگری
  2. ارزیابی فنی و انجام مطالعات فنی در طرح گردشگری
  3. ارزیابی مالی در طرح تجاری گردشگری

ارزیابی بازار در طرح گردشگری

در زمینه ارزیابی بازار در طرح کسب و کار گردشگری نکات متعددی در نظر گرفته میشود از جمله مهمترین این مسائل، بررسی میزان تقاضا برای طرح مورد نظر است. در این زمینه توجه به ویژگی‌های منطقه، به ویژه آب و هوای آن در فصول مختلف سال ضروری است.

طرح توجیهی گردشگری و ارزیابی بازار

هم‌چنین لازم است بدانیم محبوب‌ترین و پرتقاضاترین فصل سال از نظر گردشگران برای سفر به این منطقه کدام فصل است. اگر این منطقه دارای ویژگی خاص جغرافیایی، فرهنگی و یا بومی است باید حتما قبل از تدوین طرح، در نظر گرفته شود. نقاط قوت و ضعف آن منطقه و محدودیت‌هایی که ممکن است در جذب گردشگر موثر باشد از جمله بعد مسافت، راه‌های دستیابی و.. باید به میزان کافی مورد توجه قرار گیرد.

ارزیابی فنی

در زمینه ارزیابی فنی و انجام مطالعات تکنولوژیکی در طرح توجیهی نیز باید برآوردهای لازم در حوزه مسائل فنی انجام شود که شامل توجه به ماشین آلات و ابزار و تجهیزات لازم برای استفاده در طرح است. باید بدانیم در احداث این سازه، به چه وسائل و امکاناتی نیازمندیم. استفاده از تکنولوژی خاص، تاسیسات ویژه، هزینه‌های انرژی، نیروی انسانی و… از جمله برآوردهایی است که در این زمینه باید انجام شود.

مطلب مرتبط : یک طرح توجیهی کامل شامل چه اجزایی است؟

ارزیابی مالی در بیزینس پلن گردشگری

یکی دیگر از نکات اساسی که در تدوین طرح برای گردشگری باید حتما به آن توجه کافی مبذول شود ارزیابی مالی منطقه است. از جمله مواردی که در این زمینه باید در نظر گرفته شود می‌توان به هزینه‌های احداث( هتل، سینما، مجتمع رفاهی، اقامتگاه بین راهی و رستوران و…..) اشاره کرد.

این طرح هم‌چنین باید پیش بینی‌های لازم در زمینه سوددهی طرح را مورد بررسی قرار دهد. هم‌چنین باید اجرای این طرح در این منطقه دارای توجیه اقتصادی نیز باشد یعنی میزان سودی که این طرح دارد با سودی که از سایر طرح‌ها شامل حال مجری و طراح می‌گردد مقایسه شود و بازدهی بالاتری نسبت به آن‌ها داشته باشد تا بتوان مجریان را متقاعد به سرمایه گذاری در این پروژه نمود.

طرح توجیهی گردشگری سلامت

در طرح تجاری گردشگری سلامت محور، ابتدا مطالعاتی بر میزان پتانسیل منطقه انجام می‌گیرد. بدین معنا که یک مکان مورد نظر در شهر یا روستا تا چه اندازه می‌تواند در جذب گرشگر سلامت، موثر باشد. با سنجیدن این جوانب در یک منطقه خاص اقدام به احداث مراکز درمانی و سلامت محور، می‌شود. این کار نیازمند مطالعات دقیق و برنامه‌ریزی مناسب است.

طرح توجیهی گردشگری سلامت

احداث مراکز گردشگری سلامت میتواند دارای مزایای زیادی برای یک منطقه باشد. از جمله این مزایا آن است که با استفاده از احداث مراکز گردشگری سلامت، رونق اقتصادی خوبی برای یک منطقه به وجود می‌آید که به پیشرفت اقتصادی کشور نیز کمک می‌کند.

هم‌چنین احداث چنین مراکزی موجب ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب برای آن منطقه می‌گردد که به نوبه خود در کاهش فقر و بی عدالتی موثر است. تاسیس این مراکز در بعضی از مناطق، با رفع موانع مربوط به تبعیض اجتماعی، باعث دست یابی به عدالت اجتماعی نیز می‌گردد. از مزایای دیگر استفاده از طرح گردشگری سلامت، افزایش سطح فرهنگی یک منطقه جغرافیایی است.

به طور کلی می‌توان هدف از گردشگری سلامت را مسافرت برای دستیابی به سلامتی دانست. امروزه گردشگری سلامت با توجه به مزایایی که دارد، از ابعاد گسترده گردشگری شناخته می‌شود.

کشور ایران نیز می‌تواند با استفاده از دارایی‌هایی که در زمینه سلامت دارد از جمله برخورداری کشور از پزشکان حاذق، تکنولوژی‌های سلامت محور و مناطق درمانی مناسب می‌تواند در جذب گردشگر سلامت بسیار موثر باشد. از طرفی دارای نقاط ضعفی است که حتما باید آن‌ها را رفع کند.

اما به طور کلی گردشگری، صنعتی پیچیده است و نیاز بسیاری به شناخت منطقه و شرایط فرهنگی و اقتصادی آن دارد. گردشگری سلامت از سایر حوزه‌های گردشگری پیچیده‌تر است و به دلیل ارتباط با بحث سلامتی، حساسیت بیشتری نیز دارد. بنابراین نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و به کارگیری راهکارهای مناسب برای کسب منفعت بیشتر همراه با کاهش دادن ریسک‌هاست تا بتواند به نتایج مورد نظر دست یابد.

طرح تجاری گردشگری دریایی

کشور ایران دارای ظرفیت‌های بی‌شمار طبیعی و تاریخی و فرهنگی است که می‌تواند در هر یک از این ابعاد به جذب گردشگر، اقدام نماید. یکی از امکانات طبیعی کشور ایران، ظرفیت‌هایی است که در زمینه دریا و ساحل دارد. این سواحل آبی وسیع در شمال و جنوب کشور، می‌توانند برای سرمایه‌گذاری و جذب گردشگر داخلی و خارجی و ارزآوری، بسیار موثر باشند.

در این زمینه می‌توان اقداماتی انجام داد و به طرح‌هایی اندیشید تا بتوان هم به رونق منطقه آبی، کمک کرد و هم به رونق اقتصادی کشور یاری رساند. اجرای طرح‌هایی از قبیل انجام تورهای دریایی، ورزش‌های آبی، غواصی و استفاده ازکشتی‌های تفریحی با خدمات متنوع و…. در این مناطق می‌تواند در رونق اقتصادی کشور تاثیر بسزایی داشته باشد.

مطلب مرتبط : چرا برای کسب و کار به طرح توجیهی نیاز داریم؟

یکی از نیازهای گردشگران مسائل مربوط به اقامت است. در این زمینه می‌توان با تاسیس اقامتگاه در این نواحی، ایجاد مراکز گردشگری و تفریحی، درآمد بسیاری را برای همین مناطق کسب نمود و در توسعه این مکان‌ها از آن استفاده کرد.

بیزینس پلن گردشگری ورزشی

در طرح گردشگری ورزشی، که معمولا به صورت احداث یک مجتمع فرهنگی و ورزشی و تفریحی، انجام می‌گیرد می‌توان به اقدامات ورزشی مناسب و جذب گردشگر در مناطق ویژه، اقدام نمود.

این مراکز می‌توانند دربرگیرنده انواع فعالیت‌های ورزشی مناسب برای تمامی سنین باشند. از جمله تهیه طرحی جهت احداث سالن استخر و سونا، اسنومبیل، سورتمه، زمین اسب سواری، تیراندازی با کامن، موتورسواری و… میتوان عاملی موثر در جذب گردشگران باشدو از این طریق، به درآمد زایی برسند.

چرا، بهتر است نگارش طرح توجیهی خود را به وبسایت ایـ توجیهی بسپارید

  • تسلط کامل کارشناسان ما با هرگونه فرمت طرح توجیهی بانکی
  • نگارش طرح توجیهی خدماتی مطابق با جدیدترین ضوابط و فرمت بانکی کشور
  • نگارش طرح با نرم افزار کامفار ۳
  • گارنتی ۶ ماهه طرح جهت انجام رایگان اصلاحات احتمالی از سوی ارگان مربوطه
  • محفوظ ماندن اطلاعات طرح توجیهی در راستای اصل امانت داری
  • مشاوره رایگان و تخصصی قبل از انجام کار
  • ارسال درخواست مشاوره تلفنی

جهت سفارش طرح توجیهی اختصاصی با شماره ۰۹۱۲۰۰۸۵۲۴۳ تماس حاصل فرمایید.

سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی