ایده هاایده های دام و طیور

پرورش بوقلمون

طرح توجیهی پرورش بوقلمون

سفارش طرح توجیهی

طرح پرورش بوقلمون


نخستین بار بوقلمون در مکزیک توسط جهانگردان اروپایی مشاهده شد. آن ها این پرنده را با خود به اروپا بردند. پس از آن در ایتالیا، فرانسه و انگلستان بوقلمون پرورش داده شد.

با کشف آمریکا مهاجران به خوبی با این پرنده و مزه آن آشنایی داشتند بنابراین به سرعت پرورش و مصرف بوقلمون در آمریکا گسترش یافت به طوری که هم اکنون ایالات متحده و اتحادیه اروپا به ترتیب اولین و دومین تولیدکننده و نیز مصرف کننده گوشت بوقلمون در دنیا هستند.

در ایران نیز تا پیش از دوره صفویه بوقلمون یافت نمی شد و اولین بار ارامنه ای که برای تجارت از ایران به اروپا رفتند، بوقلمون اهلی را با خود به ایران آوردند و آن را به شاه عباس تقدیم کردند و بعد به دستور شاه، تخم بوقلمون در خانه های ارامنه تقسیم شد تا آن ها به پرورش این پرنده بپردازند.
امروزه با گذشت سال ها با پیشرفت علوم ژنتیک، تغذیه و مدیریت و تاثیر آن ها بر پرورش بوقلمون سبب شد تا پرورش بوقلمون از حالت سنتی خارج شده و نوع جدیدی از بوقلمون های صنعتی به وجود آید که گوشت آن حاوی پروتیین زیاد و چربی و کلسترول کم تری است.

فعالیت بیش از ۲۵ واحد پرورش بوقلمون


هم اکنون بیش از ۲۵ واحد پرورش بوقلمون در کشور با ظرفیت ۹۵ هزار قطعه در حال فعالیت هستند. پرورش بوقلمون از گذشته های دور به صورت سنتی بوده و هم اکنون ۱/۷ میلیون قطعه بوقلمون بومی در کشور وجود دارد که سالانه ۱۰ هزار تن گوشت تولید می کنند. پرورش بوقلمون به روش سنتی از سال ۱۳۸۰ شروع شده و تا پایان برنامه چهارم تولید گوشت بوقلمون به ۱۰۰ هزار تن خواهد رسید.
میزان تولید بوقلمون صنعتی را در کشور یک هزار و ۷۰۰ تن در سال ذکر کرد. از سوی دیگر براساس گزارش روابط عمومی صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای نخستین بار در کشور، طرح آزمایشی بیمه بوقلمون گوشتی در سال زراعی ۸۵۵۸۶ توسط این صندوق اجرا می شود.
مدت قرارداد بیمه بوقلمون از یک روزگی تا پایان ۱۸ هفتگی است و صندوق بیمه خسارت های ناشی از سوانح طبیعی و قهری و همچنین امراض عمده بوقلمون و خسارت های ناشی از حذف کانون را در مدت قرارداد تحت پوشش بیمه قرار می دهد.

افزایش ۲۵درصدی مصرف گوشت بوقلمون


مصرف گوشت بوقلمون در کشور ما نسبت به سال گذشته ۲۰ تا ۲۵ درصد رشد یافته است. در حال حاضر بوقلمون از کشور کانادا و انگلستان به صورت جوجه یک روزه به کشور ما وارد می شود به طوری که هر جوجه یکروزه ۱۳۰ گرمی با قیمتی بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان در اختیار پرورش دهندگان این پرنده قرار می گیرد.جوجه های بوقلمون ایرانی نسبت به نوع کانادایی آن دارای ضعف های نژادی هستند. در پاهای اکثر جوجه بوقلمون های ایرانی بعد از چند روز زخم های عفونی مشاهده می شود، از این رو نگهداری آن ها در مقایسه با جوجه های یکروزه کانادایی چندان مقرون به صرفه نخواهد بود.

به طور کلی بوقلمون ها از دو نژاد برنز آمریکای شمالی و سفید هلندی تشکیل می شوند که در حال حاضر بوقلمون های نژاد برنز وحشی بیش تر با مقاصد تجاری تولید می شوند که از علت های اصلی آن می توان به سینه پرگوشت و پهن این نمونه اشاره کرد. وزن متوسط بوقلمون در سنین بلوغ در نژاد درشت جثه نر حدود ۱۰ تا ۱۸ کیلوگرم و ماده این نژاد بین هشت تا ۱۶ کیلوگرم و در نژادهای ریز جثه نر حدود هشت کیلوگرم و ماده حدود پنج کیلوگرم است.
تبدیل تخم به جوجه در بوقلمون ۲۸ روز طول می کشد و وزن یک بوقلمون گوشتی ظرف مدت یک هفته به دو برابر می رسد و در سن چهار هفتگی ۴۰ بار سنگین تر از روز اول می شود و در طول دوره پرورش ۱۴ تا ۱۸ هفتگی به وزن مطلوب جهت کشتار می رسد.
فضای موردنیاز برای پرورش و نگهداری ۱۰ بوقلمون دوماهه یک مترمربع می باشد و برای هر ۱۰ بوقلمون سه ماهه دو مترمربع و از چهارماهگی به بعد ۵/۲ متر مربع باید در نظر گرفته شود.


۶۵ هزار تومان سرمایه موردنیاز برای پرورش هر بوقلمون با وزن کشتار ۱۸ کیلوگرمی

۴۰ درصد گوشت بوقلمون قرمز و ۶۰ درصد آن گوشت سفید است و به طور کلی از هر بوقلمون آماده برای کشتار ۶۵ درصد گوشت به دست می آید.
علاوه بر گوشت بوقلمون که از ارزش غذایی بالایی برخوردار است، چرم خام حاصل از پاهای این پرنده نیز برای تیکه دوزی روی انواع کیف و کفش مورداستفاده قرار می گیرد.
نیازهای تغذیه ای بوقلمون برحسب سن متغیر است. همچنان که سن این پرنده افزوده می شود نیازهای پروتیینی، ویتامینی و مواد معدنی بدن این حیوان کاهش می یابد و بر نیازهای آن به مواد انرژی زا افزوده می شود.
پرورش بوقلمون از جمله فعالیت هایی است که تجربه، آگاهی و دانش بالایی را طلب می کند و فعالیت در این زمینه برای افراد آگاه و با تجربه قطعاً سودآور خواهد بود.

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - پرورش بوقلمون

قیمت ها در بازار بوقلمون


لیست قیمت جوجه یکروزه بوقلون و فرآورده های بوقلمون به شرح ذیل می باشد، قیمت ها بر اساس سه ماهه اول سال ۹۵ بوده و با توجه به نوسانات ممکن است در تاریخ حاضر برخی از قیمت ها تغییر کرده باشد.
بوقلمون زنده هر کیلوگرم : ۸۹۵۰۰ ریال
لاشه کامل بوقلمون هر کیلوگرم : ۱۱۸۰۰۰ ریال
جوجه یکروزه بوقلمون با توجه به نوع نزاد : از ۷۵۰۰۰ ریال تا بیش از ۹۰۰۰۰ ریال

وضعیت تولید و تجارت گوشت بوقلمون در جهان و دورنمای آن


با توجه به آخرین برآوردها از میزان تولید، تجارت و مصرف گوشت بوقلمون که توسط USDA گزارش گردیده نتایج پیش بینی شده تا حدی نگران کننده می باشد. اگر چه این داده ها تمام کشورها را شامل نمی شود اما بررسی آمارها در کشورهائی که نقش اساسی را در این صنعت ایفا می کنند حاکی از آن است که این صنعت در بهترین وضعیت در حالت سکون قرار دارد.
گرچه در خلال سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ تغییرات جزئی در تولید گوشت این پرنده در حد متوسط ۹/۴ میلیون تن مشاهده می شود، اما بر اساس پیش بینی های میزان مصرف در کشورهای عمده این صنعت، در سال ۲۰۰۴ تولید گوشت بوقلمون به رکورد خوبی در جهان خواهد رسید.
البته شایان ذکر است که تولید گوشت بوقلمون در اتحادیه اروپا (۱۵ کشور) به طور مشخصی تنزل داشته است به طوریکه از میزان ۸۳/۱ میلیون تن در سال ۱۹۹۹ به حدود ۷۱/۱ در سال ۲۰۰۳ رسیده و پیش بینی می شود امسال شاهد نزول بیشتری تا حدود ۶۹/۱ میلیون تن باشیم.

اما خوشبختانه با این وجود تولید بزرگترین تولید کننده جهان (آمریکا) همچنان رو به افزایش است و رقم تولید گوشت بوقلمون در این کشور از میزان ۳۷/۲ در سال ۱۹۹۹ به حدود ۵۶/۲ میلیون تن در سال گذشته رسیده است و به نظر می رسد امسال نیز تولید آمریکا با رشد خود به حدود ۳ میلیون تن برسد که در اینصورت میزان سهم تولید جهانی آمریکا به مرز ۵۲% خواهد رسید (در ۵ سال گذشته این رقم حدود ۵۰% بوده است.)
علاوه بر کشور آمریکا، در برزیل نیز میزان تولید افزایش چشمگیری داشته است به طوری که از رقم ۱۱۵۰۰۰ تن در سال ۹۹ به حدود ۲۱۰۰۰۰ تن در سال ۲۰۰۳ رسیده است.
در کشور لهستان و مجارستان نیز افزایش تولید مشاهده می شود. هر دوی این کشورها از پتانسیل گسترش تولید خوبی برخوردار هستند. این رشد ناشی از دو عامل ازرش پائین غذا در این کشورها و مجاورت آنها با بازار اروپا است.
تجارت جهانی گوشت بوقلمون خیلی مهیج نیست و کل پیش بینی امسال و تمام حجم صادرات سه سال گذشته بین ۵۹۰۰۰۰ تن تا ۶۲۵۰۰۰ تن بوده است. تنها صادر کننده عمده آمریکا و اتحادیه اروپاست. این دو سهم زیادی از تجارت جهانی بوقلمون را دارا هستند اما علائمی هست که نشان می دهد برزیل می تواند یک مدعی بر سر راه صادرات آمریکا باشد. غذای مصرفی و کارگر ارزانتر و نرخ ارزان تبدیل ارز باعث این پیش بینی شده است.

در این صورت صادرات برزیل افزایش خواهد یافت به طوریکه از رقم ۲۶۰۰۰ تن در سال ۹۹ به رقم تقریبی ۱۱۰۰۰۰ تن در امسال خواهد رسید. همچنین بر اساس یک پیش بینی در ۸ سال آینده این رقم به حدود ۲۰۰۰۰۰ تن خواهد رسید.
از سوی دیگر تنها ۳ کشور عمده وارد کننده ی گوشت بوقلمون هستند که عبارت اند از: مکزیک، اتحادیه اروپا، و روسیه.
نکته دیگر آن است که تنها در چند کشور معدود مصرف گوشت بوقلمون دارای رشد می باشد. در اروپا مصرف این گوشت با توجه به آمار سالهای گذشته بدون افزایش یا کاهشی به نظر می رسد و در حالت سکون است.
همچنین با توجه به پتانسیل های موجود آمریکا گسترش این صنعت در آنجا نیز به طور مشخص محدود خواهد بود. از جمله این محدودیت ها می توان به وجود گوشت های متنوع با قیمت های رقابتی در بازار آمریکا و این نکته که نسبت مصرف گوشت به ازای هر نفر از گذشته بالا بوده است اشاره داشت.
در انتها جداول زیر اطلاعات کامل تری در مورد تولید و عرضه و تقاضا در سطح جهان را نشان می دهند:

بوقلمون در طبقه بندی حیوانات از خانواده مله اگرینه (melegrine )و جنس مله اگریس ( meleagrinae ) می باشد در این جنس سه گونه وجود دارد که عبارتند از مکزیکی آمریکایی و هندو راسی دو گونه اول اجداد بوقلمون های فعلی بوده ولی گونه سوم هنوز به صورت وحشی باقیمانده است .
بوقلمون از کشور مکزیک به تمام جهان راه یافته در حالی که از نام آن اینگونه به نظر میرسد که منشا آن کشور ترکیه (Turkey) است .

بوقلمون پرنده ایست که دارای جثه ای نسبتا درشت می باشد . بطور معمول وزن متوسط این پرنده در سنین بلوغ در نژاد درشت جثه نر حدود ۱۰ تا ۱۴ کیلوگرم و ماده این نژاد بین ۷ تا ۸ کیلوگرم و در نژادهای ریز جثه نر حدود ۸ کیلوگرم و ماده حدود ۵ کیلوگرم است . چنانکه ملاحظه می شود وزن جنس ماده در هر دو نژاد بمقدار قابل ملاحظه ای کمتر از نرهای همان نژاد است و شکل جنس ماده نیز ظریف تر و باریک تر از پرنده نر است .

سر حیوان نسبت به جثه ، در مقام مقایسه با سایر پرندگان ، کمتر از متوسط است و پوشیده از پوستی چین و کرکدار می باشد . در عقب سوراخ های بینی در جنس نر زائده ای گوشتی شکل وجود دارد که در حال عادی قریب به ۵سانتی متر و در مواقع تظاهرات و تمایلات جنسی به ۱۰ سانتی متر میرسد . معتقدند که این زائده و سایر زوائد ریز و درشت گوشتی که در قسمت های بدون پر یا کم پر حیوان وجود دارد نوعی وسیله حسی و مظهر واکنش های حسی حیوان است . زیر گردن بوقلمون نیز پرده ای گوشتی شبیه به غبغب مشاهده می شود . پوست پشت سر حیوان از جمله زائده بزرگ در مواقع ابراز تمایلات حسی بخصوص جنسی، رنگهای مختلف به خود میگیرد ولی در حالت عادی قرمز گلی رنگ است .

در روی سینه بوقلمون ها دسته ای موی سخت وجود دارد که رشته های آن مانند سیم های فولادی نازک به نظر میرسد . این موها در سنین ۲ تا ۳ سالگی بدین شکل ظاهر می شوند . در جنس نر پرهای دم به علت داشتن عضلات نسبتا قوی میتواند بصورت چتر ( بخصوص در مواقع ابراز تمایلات جنسی ) درآید که بوقلمون نیز مانند طاووس از این نظر شهرت دارد .

ویژگی های ژنتیکی بوقلمون صنعتی


تخم بوقلمون به رنگ قهوهای مایل به زرد با لکه های قهوه ای و بزرگتر از تخم مرغ می باشد . دوره انکو باسیون تخم (تبدیل تخم به جوجه) در بوقلمون ۲۸ روز است . وزن یک بوقلمون گوشتی ظرف مدت یک هفته به دوبرابر می رسد و در سن ۴ هفتگی ۴۰ بار سنگین تر از روز اول است هر جوجه بوقلمون نر گوشتی ۴۰ کیلوگرم غذا میخورد تا به وزن ۱۶ کیلو گرم برسد امروزه بکار گیری روش های مدرن پرورش بوقلمون گوشتی زمان بهره دهی و ضریب تبدیل غذایی را در آنها کاهش داده است بوقلمون های ماده را معمولا تا سن ۱۴ هفتگی و رسیدن به وزن ۵/۷ کیلو گرم پرورش می دهند . در حالیکه بوقلمون های نر تا سن ۲۰ هفتگی و رسیدن به وزن ۱۶ کیلوگرم نگه داشته می شوند .

بوقلمون ماده معمولا به صورت لاشه کامل به فروش میرسد در حالیکه بوقلمون های نر اغلب به صورت فراورده های گوشتی نظیر سوسیس ، کالباس ، ژامبون ، همبرگر و …. نیز عرضه میگردد یک بوقلمون ماده ۷٫۵ کیلویی حدود ۶۰% گوشت سفید (عمدتا در قسمت سینه) و ۴۰ % گوشت قرمز دارد . هر دو لاشه نر و ماده بصورت قطعات کوچکتر بسته بندی شده ، تازه یا منجمد تهیه و توزیع می گردند .

مشخصات ظاهری بوقلمون

 • این پرنده ۱۱ سانتیمتر طول دارد و تقریبا هم اندازه میش مرغ ماده است.
 • به طور کلی، پر و بال، قهوهای شنی، زیر تنه خاکستری سفید با دسته پرهای سیاه و سفید بلند که از دو طرف گردن آویزان است و حالت دامن مانندی دارد.
 • چشم ها زرد و درشت است و هنگام قوز کردن، هماهنگی کاملی با محل شنزار دور و بر خود پیدا میکند. انتهای شاهپرهای بال سیاه است و زمستانها، سطح پشتی شاهپرهای ثانویه سفید میشود.
 • پروازش سنگین و آهسته است و بال های باریک و دم نسبتا بلندی دارد.
 • هنگام تولید مثل پرندهای منزوی است و در بقیه اوقات در گروه های کوچک دیده می شود.

ویژگیهای ظاهری(ارگانولپتیک) گوشت بوقلمون

 1. پوست بدن
  • به رنگ سفید روشن بوده و در قسمت پاها کمی تیرهتر باشد.
  • بسته به سن بوقلمون ظریف و یا ضخیم بوده و بهطور یکنواخت برروی بدن کشیده باشد.
  • بدون هرگونه پارگی، تورم، خون مردگی، تغییر رنگ و یا خراش باشد.
  • کاملاً تمیز و عاری از پر ، ذرات خارجی و هرگونه آلودگی باشد.
 2. ماهیچه های اسکلتی
  • دارای رشد لازم و کافی باشد.
  • فاقد هر گونه تغییر رنگ، خونمردگی و آثار تورمی باشد.
  • دارای سفتی و قوام طبیعی و بصورت یکنواخت از زیر پوست بدن ، به حالت برجسته و به گونه ای محکم نمودار باشد.
 3. چربی ها
  • به رنگ زرد روشن بوده و بهصورت یکنواخت بدن را پوشانده و بدون هرگونه بوی غیرطبیعی است.
 4. استخوان های اسکلتی بدن
  • استخوان سینه ، به طور مستقیم وکمی خمیده است .
  • هیچگونه آثار شکستگی ویا انحنای غیر طبیعی و غیر عادی،در استخوانهای اسکلتی بدن، نباید مشاهده شود.
 5. بو
  • هیچگونه بوی غیرطبیعی، مانند بوی ترشیدگی یا تعفن و یا گندیدگی، نباید ازآن به مشام برسد.

موارد کاربرد گوشت بوقلمون


گوشت این پرنده ها از گوشتهای بسیار سودمند و لذیذ است اگرچه دسترسی به آن حداقل در حال حاضر درکشور ما برای همه مهیا نیست. گوشت بوقلمون به عنوان ماده اصلی بسیاری از غذاها قابل استفاده بوده و تقریباً توسط تمامی گروه های سنی و جنسیتی قابل مصرف می باشند. لذا چه در منازل برای مصرف شخصی و چه در رستورانها و به عنوان مصارف تجاری از این محصولات میتوان استفاده کرد.

اطلاعات رشد و ضرایب اقتصادی بوقلون نژاد نیکولاس BUT 9 جنس نر

سن
(هفته)

 وزن زنده
(kg)

رشد روزانه
(g/day)

ضریب تبدیل

درصد گوشت سینه
 Feed A*  Feed B*

 ۱۸

۱۷٫۰۸ ۱۳۵٫۵ ۲٫۳۲ ۲٫۵۷

۲۷٫۲

 ۲۰

۱۹٫۴۵ ۱۳۸٫۹ ۲٫۴۹ ۲٫۷۷

۲۸٫۰

 ۲۲

۲۱٫۷۵

۱۴۱٫۳ ۲٫۷۰ ۳٫۰۱

۲۸٫۶

 

اطلاعات رشد و ضرایب اقتصادی بوقلون نژاد نیکولاس BUT 9 جنس ماده

سن
(هفته)

 وزن زنده
(kg)
رشد روزانه
(g/day)
ضریب تبدیل درصد گوشت سینه
 Feed A*  Feed B*

 ۱۴

۸٫۶۸ ۸۸٫۵ ۲٫۲۶ ۲٫۵۰

۲۶٫۲

 ۱۶

۱۰٫۲۵ ۹۱٫۵ ۲٫۴۵ ۲٫۷۳

۲۶٫۹

 ۱۸ ۱۱٫۶۶ ۹۲٫۵ ۲٫۶۴ ۲٫۹۶ ۲۷٫۶

مدیریت پرورش بوقلمون

 • مساحت کف آشیانه:
  تا ۸ هفتگی برای هر ۱۰جوجه بوقلمون یک متر مربع کافی است . از هشت هفتگی تا دوازده هفتگی برای هر ۱۰ جوجه بوقلمون ۲ متر مربع و از دوازده هفتگی تا شانزده هفتگی برای هر ۱۰ بوقلمون جوان ۲٫۵ متر مربع باید در نظر گرفته شود . برای بوقلمون های جوان ( نروماده ) در حال رشد در محیط محدود هر بوقلمون ۴/۰متر مربع لازم است . اگر افراد گله تماما نر باشند برای هر بوقلمون ۰٫۵ متر مربع و چنانچه تماما ماده باشند برای هر بوقلمون ۰٫۳ متر مربع کافی خواهد بود . برای بوقلمون های سبک وزن و بوقلمون هایی که در سیستم بسته ( با شرایط تحت کنترل ) پرورش میشوند مساحت کف لانه باید چیزی کمتر از ارقام بالا باشد .
 • نور رسانی:
  در دو هفته اول زندگی نور باید بقدر کفایت در آشیانه وجود داشته باشد تا جوجه ها غذا و آب را ببینند و دچار عدم تغذیه نشوند . ۱۰ الی۱۵ شمع چراغ باید شبانه روز روشن باشد ، بدین معنی که لامپ های ۲۰۰ واتی با فواصلی حدود ۳متر مستقر شوند . یک چراغ ۵/۷ تا۱۵ واتی باید در داخل و زیر هر دستگاه مادر قرار داده شود . پس از دو هفته اول در آشیانه های پنجره دار شب ها لامپ های نیم شمعی کافی خواهد بود . نورهای ضعیف در این سن از ترس ، روی هم ریختن و اضطراب جلوگیری میکند .
 • وسایل دان خوری :
  از سه هفتگی تا عرضه به بازار باید دان خوری های بزرگ برای بوقلمون های جوان تهیه نمود ، بطوری که عمق دانخوری ۱۰ سانتی متر و طول دانخوری ۷ الی ۸ سانتی متر برای هر قطعه بوقلمون باشد . از دانخوری لوله ای آویزان نیز میتوان استفاده نمود . در سیستم دانخوری لوله ای برای اینکه میزان طول متناسب آن چیست قطر دانخوری را در ۴۳/۴ ضرب میکنیم . اگر دانخوری آنقدر عریض ساخته شده باشد که جوجه ها از هر دو طرف دانخوری بتوانند استفاده کنند ، در این صورت طول واقعی دانخوری دو برابر طول ظاهری آن باید به شمار آید . بدین ترتیب یک متر از این نوع دانخوری دو متر محسوب خواهد شد .
 • آبخوری :
  آب آشامیدنی جوجه بوقلمون ها را میتوان هم با آبخوری های شیشه ای و هم با آبخوری های اتو ماتیک تامین نمود . از روز اول تا سه هفتگی ، هر یکصد قطعه بوقلمون باید به سه آبخوری ۵ تا ۱۰ لیتری چشمه ای دسترسی داشته باشند . از سه هفتگی تا عرضه به بازار برای هر یکصد قطعه بوقلمون دو آبخوری چشمه ای ۱۵ تا ۲۰ لیتری لازم است . برای هر یکصد قطعه بوقلمون جوان باید ۱۰ سانتی متر آبخوری اتوماتیک در نظر گرفت . تغییر در کیفی و کمی آبخوری و دانخوری باید بسیار تدریجی باشد ، بطوری که بوقلمون را از خوردن آب و دان نسازد .
 • تغذیه :
  یکی از مهمترین توصیه هائی که باید به پرورش دهندگان بوقلمون بشود انتخاب غذای مناسب میباشد . برای پرورش بوقلمون دو برنامه غذایی اساسی باید در نظر گرفته شود . یکی غذای تمام آردی و دیگری غذای دانه ای که بدان یک مکمل پروتئینی افزوده شده باشد . نیازهای تغذیه ای بوقلمون بر حسب سن متغیر است . همچنان که بر سن بوقلمون افزوده می شود نیازهای پروتئینی ، ویتامینی و مواد معدنی بدن این حیوان کاهش می یابد و بر نیازهای آن به مواد انرژی زا افزوده می شود .
  مواد غیر قابل حلی مانند سنگ ریزه (خارا یا گرا نیت) باید در سنین ۸ تا ۱۰ هفتگی به غذای بوقلمون افزوده شود . وقتی بوقلمون ها با غذاهای دانه ای و یا در چراگاه و گردشگاه تغذیه میکنند باید حتما به غذای آنها سنگ ریزه افزوده شود تا بتوانند از آن برای خرد کردن مواد دانه ای و فیبری غذا استفاده کنند .
  توصیه ها و برنامه های متعددی برای تغذیه بوقلمون ارائه شده است . یکی از ساده ترین و عملی ترین توصیه ها به منظور تهیه فرمول غذایی برای بوقلمون دانی با ۲۸% پروتئین برای جوجه بوقلمون ها (پیش دانه) ، ۲۱ % پروتئین برای بوقلمون های در حال رشد ( رشد دانه ) و ۱۶ درصد پروتئین برای بوقلمون های بالغ میباشد .
  در اغلب موارد، بخصوص در مناطقی که بیماری کوکسیدیوز (اسهال خونی) در طیور دیده شده باشد ، دان بوقلمون باید حتما حاوی یک ماده مقابله کننده با کوکسیدیوز باشد . همچنین وجود یک ماده پیشگیری کننده بیماری سیاه سر نیز در غذای بوقلمون ضروری است .
  غذا و آب باید همیشه در دانخوری و آبخوری وجود داشته باشد . غذای غیر نرم یعنی با ذرات درشت (Pellet) را ، می توان پس از هفته چهارم زندگی برای جوجه بوقلمون در نظر گرفت .
  غذای جوجه بوقلمون ها (استار تر) ، یعنی پیش دانه را میتوان از موسسات تولید کننده دان خرید و یا برابر فرمول های موجود خود تهیه نمود . همچنین میتوان کنستانتره خریداری و با موادی نظیر کنجاله سویا ، ذرت آسیاب شده و مشابه آنها مخلوط نمود و دان مناسبی ساخت .
  غذای جوجه بوقلمون های در حال رشد (رشد دانه) را از سن هشت هفتگی تا عرضه به بازار باید در اختیار بوقلمون های جوان قرار داد . این جیره در حقیقت پلت های نرمی است که به دانه های خرد شده اضافه میشود . کنستانتره مخصوص را نیز میتوان با دانه های آسیاب شده یا آرد سویا ذرت آسیاب شده به نسبتی که کارخانه سازنده کنستانتره توصیه میکند مخلوط نمود و در اختیار بوقلمون قرار داد .
  پروتئین موجود در آرد سویای پوست کنده برای بوقلمون های بالغ بسیار قابل هضم است ولی مواد هیدرو کربنه موجود در ان چندان قابل جذب نیست .

پکیج آموزشی پرورش بوقلمون

۱۵,۰۰۰ تومان

27 صفحه فایل PDF
 حجم فایل های پی دی اف: 1/24 مگابایت
لینک دانلود این فایل بلافاصله پس از پرداخت برای شما نمایان خواهد شد.همچنین یک نسخه به ایمیل وارد شده در صفحه پرداخت ارسال میشود.

پکیج آموزشی پرورش بوقلمون

سرفصل های پکیج آموزشی پرورش بوقلمون شامل :

 • مقدمه
 • جایگاه و تجهیزات پرورش بوقلمون
 • تهویه
 • دلایل افزایش گاز آمونیاک
 • مدیریت آمونیاک در سالن
 • اقدامات اولیه جهت ورود پولت ها به سالن
 • چند توصیه در مورد نور سالن
 • مدیریت پرورش
 • نوک چینی
 • قطع تاج و ریش
 • قطع ناخن
 • قطع پر
 • تغذیه بوقلمون
 • عوامل مؤثر بر رشد
 • پرورش گله های مولد
 • کنترل وزن گله های مولد
 • کنترل نور در سالن گله های مولد
 • تعیین جنسیت بوقلمون
 • جفتگیری
 • تلقیح مصنوعی
 • بیماری های متابولیک و تغذیه ای بوقلمون
دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest

امتیاز کاربران: 2.9 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x