ایده هاایده های صنعتی

آشنایی با طرح تولید ورمی کمپوست

سفارش طرح توجیهی

آشنایی با طرح تولید ورمی کمپوست

در این مطلب به روش های تولید ورمی کمپوست اشاره خواهد شد.به طور کلی دو روش در کشورمان استفاده می شود عبارت است از:

  روش پشته ای
  روش پشته ای
  روش سبدی
  روش سبدی
 • ولی روش سومی برای تولید ورمی کمپوست هست به نام راکتور که به دلیل هزینه های بالا در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید ورمی کمپوست به روش سبدی

در روش سبدی بستر پرورش معمولا همان خوارک کرم می باشد که در داخل سبد ریخته می شود که می توان با اضافه کردن مواد مختلف محصول نهایی را طبق خواسته تغییر داد.به عنوان مثال اگر تمرکز بر روی ورمی کالچر باشد میتوان با اضافه کردن مواد پروتئینی رشد کرم ها را بالا برد و نرخ تکثیر آنها را افزایش داد و اگر هدف تولید ورمی کمپوست با کیفیت باشد با اضافه کردن مواد کربن دار نتیجه نهایی کود تولیدی را بهبود داد.

تولید ورمی کمپوست به روش پشته ای

در روش پشته ای بستر را بر روی هر سطحی میتوانید آماده سازه کنید از خاک گرفته تا سیمان.البته طبق آزمایشات و مطالعات متعدد بهترین نتیجه در بستر سیمانی گرفته شده که بهترین نرخ رشد را برای کرم ها فراهم میکند. شما میتوانید بستر را در ابعاد ( 0.4*1*طول دلخواه ) درست بکنید.البته در خاطر داشته باشید در فصول مختلف سال با توجه به تغییرات وسیع دما در ایران و نیز منطقه جغرافیایی شما ارتفاع پشته ها باید متفاوت باشد تا بهترین نتیجه حاصل گردد.یادتان باشد نمیتوان یک نسخه کلی برای تمام ایران پیچید.

ایده:

می توانید در روش پشته ای اگر ارتفاع پشته ها کم شد بعد از خورده شدن مواد خوراکی آن، یک لایه نهایتا 10cm از خوراک را بر روی پشته ها اضافه کنید.این مرحله را شاید تا بحال در جای دیگری ندیده باشید ولی بخاطر اینکه کرم ها و نوزادان آنها به بستر و خوراک تازه دست رسی پیدا میکند با اینکار نرخ رشد کرم ها بالا رفته و لارو های بیشتری زنده می مانند.مشکل اینکار که باعث شده از آن استفاده نشود ،نیاز به نیروی کار زیاد است که هزینه تولید را بالا میبرد.

شیب بستر سازی را فراموش نکنید. 5 تا10 درجه شیب برای اینکار کفایت میکند.باور کنید بیشتر از این لازم نیست !!

یک تولید کننده را دیدم که برای بالا بردن راندمان تولید، بستر را در شیب کوه ایجاد کرده بود.بخاطر داشته باشید شیب مورد نظر برای جلوگیری ازجمع شدن آب در کف بستر میباشد. لزوم یا عدم لزوم این شیب بستگی به جنس کف بستر دارد.یک بار برای بازدید فارم دیگری که بسترش شیب نداشت و به مشکل برخورده بود رفته بودم دیدم آن بنده خدا با چه زحمت و مشقتی از ابر (یا همون اسفنج) برای جمع آوری آب جمع شده در کف بستر استفاده می کرد.
یکی دیگر از نکات بستر سازی شستو شوی کود هستش اینکار برای از بین بردن شوری کود و نیز پایین اوردن ph کود استفاده می شود و در آنالیز نهایی ورمی کمپوست تاثیر گذار است.خیلی فارم ها را دیدم که با مشاوره های غلط چه هزینه های گزافی برای شستن این کود کردند و برای اینکار چه زحمت های بیهوده ای به خود می دهند. چندتا نیروی کار را فقط اسیر همین شست و شوی ساده کرده اند کار ساده است. همین که بوی تندی که از کود بلند می شود و اصطلاحا تندی آن دماغ را میزند , از بین رفت دیگر کار شست و شو تمام شده.البته این روش تشخیص نیاز به اندکی تبحر دارد مگر اینکه شما قبلا کودولوژی ( یا همان علم کود شناسی) را پاس کرده باشید.

نکته کلیدی:

 • لازم نیست که شما با صابون و مایع ظرف شویی کود را بشویید .
 • بخاطر داشته باشید که برای تولید ورمی کمپوست میتواند از عقل و درایت خود هم بهره بگیرید ولی هر کاری میکنید نباید خود را به زحمت بیاندازید .هرکاری که از زحمات تولید کم کند درست است و شما میتوانید با خیال راحت آن کار را انجام بدهید.
 • یکی دیگر از کارهایی که نرخ رشد کرم ها را افزایش میدهد هوادهی میان دوره است.وقتی پشته ها برای مدت زیادی مانده باشند بهم فشرده میشوند و اکسیژن مناسب به بستر نمیرسد برای جلوگیری از اینکار باید در زمان مناسب بستر را اندکی زیر و رو کنید.

تذکر:

 • اینکار را بگونه ای انجام دهید که حتی الامکان از وارد شدن شوک به کرم ها جلوگیری شود.
 • خوب تا اینجا کلیات روش پشته ای را گفتیم.
 • روش بعدی روش راکتور میباشد که از یک محفظه تشکیل شده که از کف زمین بالاتر قرار می گیرد. تغذیه کرم بصورت مستمر از بالای بستر انجام می شود.
 • ورمی کمپوست تولیدی بوسیله شبکه هایی که در کف بستر قرار داده شده و معمولا بصورت هیدرولیکی تغییر موقعیت میدهند تولید و از زیر راکتور خارج میشود و جمع آوری میگردد.

هرچند تولید به روش راکتور نتیجه بسیار خوبی هم در کیفیت کود تولیدی و هم در رشد کرم ها دارد. هزینه تولید چنین دستگاهی در مقایسه با روش های مرسوم در ایران بسیار بالاست برای همین تولید کنندگان ایران ترجیح میدهند از این روش استفاده نکنند.در پایان با توجه به اقلیم های آب و هوایی مختلف ایران و اینکه در بستر سازی نکات ریز زیادی وجود دارد شما می توانید از روش های مختص فارم خود استفاده ببرید.

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - آشنایی با طرح تولید ورمی کمپوست

مولف : علیرضا بختیاری

امتیاز کاربران: 2.55 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x