سفارش طرح توجیهی
مقالات کسب و کار

چرا برای کسب و کار به طرح توجیهی نیاز داریم؟

طرح توجیهی مهمترین بخش جدایی ناپذیر هر کسب و کاری است. بر طبق تحقیقات گسترده ای که در این زمینه صورت گرفتهاست، کارآفرینانی که اقدام به نوشتن یک طرح توجیهی رسمی کرده اند، ۱۶ درصد بیشتر از آنهای دیگر به نتیجه دهی و سودآوری رسیده اند.

نتایج این تحقیقات همچنین نشان داده است که اگرچه طرح توجیهی ضامن صد درصدی موفقیت یک کسب و کار نیست اما، کارآفرینانی که کار خود را با این قدم شروع کرده اند، سرعت رشد و موفقیتشان ۳۰ درصد بیشتر از کارآفرینان و کسب و کارهای فاقد طرح توجیهی بوده است.

چرا برای کسب و کار به طرح توجیهی نیاز داریم؟

طرح توجیهی چیست؟

طرح توجیهی در واقع شرح جزئیات، اهداف و ملزوماتی است، که نیروی انسانی یک کسب و کار و تصمیم گیرنده گان را در مورد امکان پذیری مالی و غیر مالی آن توجیه میکند.
به عبارت دیگر طرح توجیهی یک راهنمای قدم به قدم برای کارآفرینان و نیروی انسانی هر کسب و کاری است؛ که علاوه بر تعیین اهداف و جزئیات آن کسب و کار، چگونگی رسیدن به اهداف و کسب موفقیت و سوددهی آن را نیز مشخص میکند.

طرح توجیهی چیست؟

مطلب مرتبط : طرح توجیهی چیست؟

ضرورت طرح توجیهی برای کسب و کار

ضرورت طرح توجیهی برای کسب و کار به اندازه ای است، که احتمال شکست آن را تا میزان قابل توجهی پایین می آورد.

در ادامه به ذکر مهمترین دلایلی که ضرورت طرح توجیهی برای کسب و کار را به شما نشان میدهد، میپردازیم:

 • طرح توجیهی در تصمیم گیری های مهم به داد شما می رسد؛ از شروع یک کسب و کار تا هر زمان که نیاز به استخدام نیروی جدید، توسعه محصولات و خدمات و به طور کلی گسترش آن باشد، طرح توجیهی کاملی که به نوعی همه این موارد را پیش بینی کرده باشد، در تصمیم گیری به شما کمک میکند.
  در واقع شما با ایجاد یک طرح توجیهی میتوانید تصویر روشنی از نقطه شروع تا رسیدن به اهداف نهایی خود را داشته و بر اساس آن تصمیمات درستی بگیرید.
 • طرح توجیهی سرعت رشد کسب و کار شما را تا ۳۰ درصد افزایش میدهد؛ چه دلیلی بالاتر از این که با نوشتن یک طرح توجیهی ساده و البته حساب شده، میتوانید سرعت رشد و موفقیت کسب و کار خود را حداقل تا سی درصد بالا ببرید.
 • طرح توجیهی برای جذب سرمایه گذار و یا دریافت وامهای بانکی ضروری است؛ اگر قصد دارید که نظر مثبت یک سرمایه گذار یا بانکدار را در مورد اختصاص سرمایه به کسب و کارتان بدست بیاورید، باید برنامه جامعی از جزئیات مالی و پیشبینی سودآوری اقتصادی آن را ارائه دهید.
  توجه داشته باشید که طرح توجیهی شما نباید پر از اصطلاحات پیچیده یا اعداد و ارقام گیج کننده باشد. شما باید به ساده ترین شکل ممکن سرمایه گذار و یا تصمیم گیرنده گان وامهای بانکی را به سرمایه گذاری بر روی کسب و کار خود تشویق کنید.
 • مهمترین دلایل ضرورت طرح توجیهی برای کسب و کار

 • داشتن طرح توجیهی میزان ریسک شکست کسب و کار شما را کم میکند؛ شما در ابتدای شروع کسب و کارتان درک کاملی از فروش محصولات و خدمات، رقابت در بازار، استقبال مشتریان و به طور کلی موفقیت آن ندارید. این موضوع در واقع نشان دهنده وجود ریسک بالا در شروع کار است.
  ایجاد یک طرح توجیهی واضح، میزان این ریسک را تا حد زیادی کاهش میدهد.
  در واقع طرح توجیهی نقطه ضعفها، کم و کاستی ها، جزئیات از قلم افتاده و رویدادهای احتمالی پیش رو را برای شما نمایان میکند.

 • طرح توجیهی به شما ایده ها و فرصت های جدید میدهد؛ شما بر اساس اهدافی که در طرح توجیهی خود مطرح کرده اید، میتوانید هر لحظه و بنا به تغییر شرایط و مطالبات بازار ایده های جدیدی را دنبال کنید.
  این موضوع خود باعث رو آوردن فرصتهای تازه، سرمایه-گذاران جدید و بازار رو به رشد به شما و در نتیجه موفقیت و سودآوری هر چه بیشتر کسب و کارتان میشود.
 • طرح توجیهی درست مثل نمونه آزمایشی عمل کرده و به شما فرصت بازبینی و تصحیح میدهد؛ نوشتن یک طرح توجیهی اولین چالش شما در ایجاد یک کسب و کار موفق است. این چالش با کم و کیف کار آشنایتان کرده و اجازه تجدید نظر یا تصحیح کلیات و جزئیات را به شما میدهد.
 • طرح توجیهی نقش دستورالعمل و راهنمای قدم به قدم را برای شما بازی میکند؛ قابل تصور است که پیش بردن هر کسب و کاری با در دست داشتن یک دستورالعمل کارآمد و قدم به قدم بسیار آسانتر است و احتمال برداشتن قدم اشتباه، کم کاری و جا انداختن مراحل کار و ریز جزئیات را تا حد زیادی کم میکند.
 • طرح توجیهی ثابت میکند که شما درکارتان جدی بوده و به صورت درست و اصولی به دنبال تحقق اهدافتان هستید؛ در واقع شما با ارائه یک طرح توجیهی رسمی و کامل به سرمایه گذاران، شرکاء، نیروی کاری و مهمتر از همه به خودتان ثابت میکنید، که با تمام وجود قصد شروع و راه اندازی یک کسب و کار آینده دار را دارید.
  این کار به شما انگیزه شروع و ادامه کار را میدهد و امکان ناامیدی و منصرف شدن شما را به کمترین حد ممکن می رساند.

طرح توجیهی، اولین قدم را در ایجاد یک کسب و کار موفق

با نوشتن یک طرح توجیهی، اولین قدم را در ایجاد یک کسب و کار موفق بردارید

حالا که ضرورت طرح توجیهی برای کسب و کار را برایتان به اثبات رساندیم، بهتر است در اولین فرصت به ایجاد آن اقدام کنید. فراموش نکنید که این موضوع ضمانتی بر موفقیت و سودآوری کسب و کار شماست و احتمال شکستتان را به میزان زیادی کاهش میدهد.

بهتر است به تحقیقات بیشماری که در این زمینه صورت گرفته و تجربیاتی که کسب و کارهای موفق و ناموفق در این زمینه دارند اعتماد کرده، و حساب شده و دقیق عمل کنید.
اگر فکر میکنید که آمادگی ایجاد طرح توجیهی برای کسب و کار خود را ندارید و یا به هر گونه سؤال یا مشکلی در این زمینه برخورده اید، میتوانید به وبسایت «ایتوجیهی» به آدرس www.etojihi.com مراجعه کرده و از خدمات آنان در این زمینه استفاده کنید.

امتیاز نویسنده

امتیاز کاربران: 3.95 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
منبع
ای توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی