سفارش طرح توجیهی
رپورتاژ

تامین گرمای گلخانه خانگی با بخاری گلخانه

با آغاز فصل سرما، توجه به دمای محل نگهداری گیاهان از اهمیت بسیاری برخوردار می شود ،چرا که آب موجود در آوند های گیاهان در مواجهه با هوای بسیار سرد یخ زده و در نتیجه سبب از بین رفتن گیاه خواهد شد.

از این رو پیشنهاد میشود پیش از آغاز فصل سرما، تمهیدات لازم برای گرم کردن محیط نگهداری گیاهان انجام گیرد تا خللی در سلامت گیاهان ایجاد نشود.

خرید تجهیزات

در وحله ی اول باید با توجه به نیاز محیط ، اقدام به خرید بخاری گلخانه کنید. بخاری های گلخانه در مدل های مختلف و اندازه های مختلفی طراحی و تولید میشوند. میزان گرمایش مورد نیاز گلخانه یکی از مهمترین عوامل در مشخص کردن نوع هیتر و توان گرمایشی مورد نیاز آن است.

از این رو پیش از اقدام به خرید و انتخاب دستگاه مورد نیاز، میزان گرمای متوسط مورد نیاز سالن را با استفاده از المان های موجود بررسی کرده و برآورد کنید. سپس بر اساس این میزان گرمایش مورد نیاز اقدام به خرید هیتر مد نظر خود کنید. هیترهای گلخانه در مدل های مختلف اعم از هیترهای کوچک برقی یا گازی فن دار ، هیترهای اتش درون ، جت هیتر ها ، یونیت ها و بخاری های معمولی عرضه میشوند.

نوشته های مشابه

نمونه بخاری های معمولی به دلیل عدم مشخص بودن میزان گرمای تولیدی و همینطور عدم کنترل صحیح بر روی آلاینده ها، بدترین گزینه ی ممکنه برای گلخانه ها می باشند. البته مشاهده شده است که بسیاری از گلخانه داران ، بخصوص گلخانه های عرضه کننده گل و گیاه، از این نوع بخاری ها بهره می برند که در صورت بررسی ریز بینانه می توان زیان های پنهان و آشکار این نوع بخاری ها را بر روی گیاهان گلخانه پیدا کرد.

بخاری های آتش درون بخاری های مخصوص گلخانه هستند که البته ظرفیت و قیمت بالایی دارند. این نوع بخاری ها برای سالن های بزرگ و همینطور گلخانه های بزرگ مجهز می باشند و برای استفاده در گلخانه های منزل یا حتی گلخانه های حیاطی نیز مناسب نمی باشند. دلیل این امر قدرت تولید گرمای بسیار بالای این دستگاه ها می باشد که باید به صورت تخصصی مورد استفاده قرار گیرد.

در بخاری های اتش درون ، اتش در داخل یک وسیله ای به نام دیگ در داخل دستگاه ایجاد میشود و به بخش های مختلف این دستگاه که پاس نامیده میشود فرستاده میشود. پس از عبور از پاس ها این اتش همراه با آلاینده ها به بیرون از سالن منتقل میشود. اما این گرما زمانی که در داخل کوره و پاس ها در جریان است، توسط فن هایی که با قدرت بسیار بالا هوا را پرتاب می کنند، به بیرون از دستگاه منتقل میشود و محیط را گرم کنید. در این دستگاه ها همچنین امکان مشخص کردن مسیر گرمایش نیز وجود دارد.

بخاری ها یا هیترهای برقی را میتوان یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده در گلخانه های خانگی نامید چرا که هم انرژی کاملا پاکی مصرف می کنند و هم کنترل گرمای آنها نسبت به نمونه های صنعتی بسیار آسانتر قابل انجام می باشد.

بخاری های برقی دارای یک سری المنت می باشند، المنت ها با استفاده از جریان برق گرم می شوند، گرم شدن المنت ها سبب ایجاد دمای بالا در اطراف آنها میشود. سپس فن های مخصوصی که در دستگاه وجود دارد ، هوا را از بیرون مکش کرده و با فشار بسیار بالایی به سمت المنت ها تغییر جهت می دهد. برخورد این هوا با المنت ها، سبب انتقال سریعتر گرمای ایجاد شده توسط المنت ها به محیط میشود که در نتیجه محیط را گرم میکند.

خرید بخاری گلخانه

این روش بهترین و ساده ترین راه برای گرم کردن گلخانه ی خانگی می باشد. همچنین توجه کنید که در این روش هیچ الاینده ای نیز تولید نمیشود و از این رو مشکلی برای گیاهان ایجاد نخواهد شد.

بخاری برقی های بدون فن برای سالن های گلخانه مناسب نیستند. این بخاری ها گرما را به صورت متمرکز در قسمت المنت ها پخش میکنند. این گرما به دلیل سرد بودن هوا فرصت رسیدن به قسمت های مختلف گلخانه را نخواهد داشت.

جلوگیری از هدر رفت انرژی

در صورتی که قصد مدیریت گرمایش گلخانه خانگی خود را دارید، باید به فاکتورهایی که در هدر رفت انرژی گرمایی گلخانه تاثیر میگذارند نیز دقت کرده و مشکلات این قسمت هارا رفع کنید.

این موارد میتواند شامل انواع درز ها و شکاف های موجود در دیواره های گلخانه ، وجود مشکل در پوشش گلخانه ، بهینه نبودن پوشش و … باشد .
تمامی درزهای گلخانه باید به خوبی گرفته شود ، تمامی پیچ بندی ها در صورت استفاده از اسکلت مخصوص مجددا انجام گیرد. چرا که در صورت شل بودن پیچ های بدنه و وزش باد شدید امکان ورود هوای سرد کنترل نشده به داخل سالن حتمی می باشد.

اگر گلخانه در حیاط قرار دارد ، بهتر است چند بادگیر در اطراف گلخانه ایجاد شود. با استفاده از توری های مخصوص و پایه هایی که در زمین پیچ میشوند میتوان این نوع از بادگیر ها را ساخت . کاشت درخت همچون درخت های سرو هم میتواند گزینه ی مناسبی برای بادگیری باشد.

نتجه گیری

شناخت صحیح نیاز گرمایی گیاهان و اشنایی با سیستم های گرمایشی مختلف می تواند در انتخاب صحیح دستگاه بخاری گلخانه کمک شایانی به شما کند. فروشگاه اندیشه سبز به آدرس https://andisheh-sabz.com با تنوع بسیار بالایی از محصولات گرمایشی ، شرایط را برای انتخاب دستگاه مناسب توسط شما فراهم کرده است. از این رو می توانید با بررسی شرایط گلخانه خود و نیاز گرمایشی آن، اقدام به مقایسه دستگاه های مختلف گرمایشی مناسب برای شرایط مذکور کرده و بهترین انتخاب را داشته باشید .

امتیاز نویسنده

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهد!
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی