سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

طرح توجیهی تولید زغال از سبوس گندم و برنج

برای سفارش طرح توجیهی تولید زغال از سبوس گندم و برنج به روز و اختصاصی با نرم افزار کامفار (فایل word , pdf) جهت اخذ جواز تاسیس و تسهیلات بانکی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۰۸۵۲۴۳ تماس حاصل فرمایید

معرفی زغال از سبوس گندم و برنج

محصول مورد بررسي تولید زغال از ضایعات چوب مي باشد . از سوختن اندام گیاه یا حیوان، زغال به دست مي آيد .زغال ماده اي اسفنج مانند و سیاه است و تقریبا مي توان آن را کربن خالص دانست. علت آن که از داغ کردن یا سوزاندن چوب یا استخوان حیوان، زغال پدید می آید؛ این است که آن ها بر اثر حرارت، آب و گازهاي نهفته در خود را از دست مي دهند، و فقط جسم جامدي از خود بر جاي مي نهند.

طرح توجیهی تولید زغال فشرده (بریکت) به این مطلب مرتبطه که میتونید اون رو هم مطالعه کنید.

برای تهیه زغال چوب دو راه وجود دارد:

  1. مقداري چوب و هیزم را روي هم انباشته، در هوای آزاد آتش مي زنند. این شیوه قرن هاست که در جنگل های شمال اروپا از آن پيروي مي شود . ولي اشکالش این است که گازهاي متصاعد از چوب در هوا پراکنده مي شود و به هدر مي رود.
  2. چوب ها را جمع آوری کرده با نقاله هايي به کوره های مخصوصي مي برند . همین که آتش برافروخته شد، دریچه تنور را می بندد و آن گاه چوب ها در فضایی بسته، به تدریج مبدل به زغال مي شوند.زغالي که از ضایعات چوب به دست مي ايد براي مصارفي چون منقل کباب پزي و قلیان و استفاده در بخاري هاي زغالي و … دارد.

معرفی کد های آيسيک و کدهای تعرفه زغال از سبوس گندم و برنج

همانطور که ذکر گرديد، محصول مورد بررسی در اين طرح،تولید زغال از سبوس گندم و برنج می باشد. می باشد، که بر اساس تقسيمبندی کالاهای صنعتی در وزارت صنايع و معادن، مرتيط ترين کد ISIC به شماره ٣٧٢٠١١٣٧ و با عنوان زغال از ضايعات چوب میباشد.

موارد مصرف و کاربرد زغال از سبوس گندم و برنج

زغال تهیه شده از ضایعات چوب کاربردها و انواع گوناگوني دارد که عبارتند از زغال عادی ، زغالگرد، زغال ریخته گری و …..می باشد.

البته از زغال استفاده هاي ديگري نيز مي شود در زمینه زغال اکتیو و حتي در زمينه پزشكي که جزء بحث ما نیست. یکی از جدیدترین موارد استعمال زغال همان است که در جریان جنگ جهاني اول کشف گردید. دانشمندان دریافتند که اگر زغال را در معرض حرارت شدید قرار بدهند، حالتي پيدا مي کند که نيروي جذب گازش، افزون مي گردد.زغالي که بدین گونه به عمل مي آمد به درد ساختن ماسك ضد گاز مي خورد.

امروزه ما چنین زغالي را زغال زنده مي ناميم اكنون طرز تهیه زغال زنده به گونه دیگری صورت می گیرد. روش تولید آن بدینگونه مي باشد که بخار بسیار گرمي را از میان زغال عبور مي دهند تا بدین وسیله سوراخ هاي اسفنجي آن بیشتر شود.

آنگاه اگر گازهاي سمي از میان چنین زغالي بگذرند، به وسیله عمل جذب سطحي از بين مي روند. به گفته دیگر، مولکول هاي گازهاي سمي بر سطح زغال زنده، مي نشيند.یکی از خواص بسیار مهم آن است که گازهاي سمي را به مقدار فراوان جذب می کند، ولي اکسیژن هوارا به زغال زنده مقدار اندک از این رو، کسي که ماسك ضد گاز به صورت زده به راحتي اکسیژن را تنفس مي كند ولي در ضمن از شر گازهاي سمي نیز آسوده است.

زغالي که مورد نظر پروژه مي باشد زغالي است که از ضایعاتی نظیر سبوس گندم و برنج تهیه می شود که هم به صورت عادي مصرف مي شود و هم به صورت قالبي و فشرده شده مصرف مي شود.

بررسی کالاهای جایگزین زغال از سبوس گندم و برنج

كالاي مورد بررسي زغال از ضایعات چوب می باشد به همین دلیل تنوع در مواد اولیه بسیار زیاد است و شما می توانید از هر چوبي برای این کار استفاده کنید که با توجه به موارد مصرف کیفیت چوب مصرفي در کالاي نهايي تاثير مي گذارد.

بهترین زغال چوب عبارتند از زغال چوب لیمو، زغال چوب انگور، زغال چوب بلوط و زغال چوب سپیدار و… بسته به نوع منطقه و پوشش گياهي آن زغال چوب نیز فرق می کند ( در هر منطقه اي که با توجه به نوع پوشش گياهي از آن برای تهیه زغال استفاده مي شود)

امروزه زغالهاي قالبي نيز توليد مي شود که پس از تهیه زغال هاي عادي آنها را پودر کرده و با مقداري صمغ گياهي (صمغ عربي) به آن اضافه مي کنند و توسط پرس در قالبهاي گوناگون و به شکلهاي مستطیلي و یا قرص (گرد) عرضه مي کنند که در این محصولات از گردو نیز استفاده مي کنند که روند همانند زغال چوب مي باشد يعني پس از اینکه گردو ها تبدیل به زغال شد آنها را پودر کرده و به شکلهای مختلف در مي آورند.

استفاده از زغال فشرده (بریکت) افزون بر مزاياي اقتصادي، روند تخریب جنگلهاي کشور را نیز کاهش مي دهد. زغال فشرده فرآورده ای پر انرژي است که با استفاده از فناوری پیشرفته و از ضایعات زغال حاصل مي شود.

این فرآورده دارای مقاومتي حدود چهار برابر زغال طبيعي (چوب سوخت) بوده و میزان گرماي آن نیز تا سه برابر بیشتر از زغال طبيعي است . دامنه استفاده از این فرآورده در توليد انرژي و نقش اساسي آن در بسياري از كشورها تاکنون ناشناخته مانده است، در زمان حاضر، تحقیقات وسیعي توسط کشورهاي صنعتي و پیشرفته براي استفاده از زغال فشرده به عنوان تامین انرژي ، انجام مي شود .

برای تولید زغال فشرده، از ریزترین قسمت هاي چوب که معمولا دور ریز مي شوند، استفاده مي شود و با استفاده بهینه از این ضایعات، مي توان از شدت تخریب جنگلها جلوگیری کرد. تبدیل ضایعات به زغال فشرده مي تواند تا ۲۰ درصد کارایی چوب جنگلهاي کشور را افزایش دهد ارزش حرارتي زغال فشرده نیز که از ۴۵ درصد خاکه زغال، ۳۰ تا ۴۵ درصد شاخه اي ريز و ۱۰ تا ۲۵ درصد مواد چسبنده تشکیل شده است بسیار بالا مي باشد.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول

در این رابطه نمي توان کشور خاصي را ذکر کرد به طور کلي در هر جایی که درخت وجود دارد مي توان این محصول را نیز تولید کرد، اما به طور عمده کشورهاي بزرگ تولید زغال فشرده عبارتند از ژاپن، هلند، آمریکا، چین و … و همچنین طبق بررسي هاي انجام شده کشورهاي اروپایی و آمریکا و نیز کشورهایی نظیر تایلند و بنگلادش براي توليد انبوه زغال فشرده مطالعات زيادي انجام داده اند.

عمده کشورهاي مصرف کننده زغال چوب عبارتند از، کشورهاي عربي و حوزه خلیج فارس، ترکیه و کشورهای آسیای میانه و … لیکن به طور عمده مي توان بیان کرد که زغال چوب در تمامی کشور هاي جهان کاربرد دارد.

فرآيند توليد زغال از ضایعات چوب

وقتي قرار است محصولي ساخته شود، قاعدتا باید مراحلي که از قبل مشخص گردیده طي شوند. برداشتن این گام ها در تولید انواع محصولات کم و بیش صادق می باشد. این گامها که عموما به عملیات موسومند از قبل به دقت تعريف میگردند تا موجب یکنواخت شدن روش ساخت و افزایش کارایی گردند.

در حال حاضر در ایران و سایر کشورها از دو روش جهت تولید زغال از ضایعات چوب استفاده ان می شود.

  1. روش سنتی
  2. روش مکانیزه

در روش سنتي چوب را داخل کوره در بسته قرار مي دهند و سپس آتش مي زنند و پس از تبدیل شدن به زغال، زغالها جمع آوري شده و مصرف مي شوند.
در روش مکانیزه و روند تولید به این صورت مي باشد که ابتدا خورده چوب ها توسط دستگاه خرد کن به قطعات کوچك تبديل مي شوند سپس با تسمه نقاله به کوره هاي پخت انتقال می یابند پس از تبدیل شدن به زغال آنها را آسیاب کرده و وارد حوزچه هاي شستشو مي شوند.

پس از شستشو انها مواد آسیاب شده خشك مي شوند و پس از خشك شدن با صمغ گياهي (صمغ عربي) مخلوط شده و قالب گیري مي شوند و سپس توسط پرس , پرس مي شوند. بعد از انجام مرحله پرس قطعات توسط دستگاه برش به اندازه ها و اشکال دلخواه برش مي خورند.

تعيين نقاط قوت و ضعف تکنولوژي هاي مرسوم در فرآیند تولید

مزایای تولید به روش مکانیزه نسبت به سنتي این می باشد که در صد ضایعات کاهش پیدا می کند با توجه به اینکه زغال توليدي آسیاب مي شود در نتیجه چوبهاي نيمه سوخته و یا زغال هاي بي کیفیت قبل از اینکه به سمت آسیاب برده شوند در قسمت بازرسي کیفي شناسايي شده و برداشته مي شوند .

همچنین با توجه به اینکه در روش قديمي صمغ چوب قبل از تولید زغال از بین برده نمي شد در نتیجه در کیفیت زغال چوب تاثیر گذار بود لیکن در روش تولید زغال قالي صمغ درختان قبل از تولید زغال تصفيه مي شود و یا با شستشو صمغ چوب را از زغال چوب جدامي کنند.

مشخصات مواد اولیه و مصرفی

مواد اولیه مصرفی در این طرح به طور عمده سبوس گندم و برنج می باشد .

خط تولید زغال از سبوس گندم و برنج

ردیف ماشين آلات و تجهيزات سازنده
۱ دستگاه چله کشي ایران
۲ نقاله ایران
۳ دستگاه تبريد کننده ایران
۴ دستگاه پرس ایران
۵ کوره ایران
۶ نقاله لوله ای ایران
۷ انتقال دهنده مواد ایران
۸ نقاله مسطح ایران
۹ سيستم انتقال و بازيافت دود ایران
۱۰ دستگاه مخلوط کننده ایران

ماشين آلات اصلی توليد زغال از ضایعات چوب

در اين بخش به بررسی ماشين آلات اصلی مورد نياز جهت توليد محصولات طرح خواهيم پرداخت.

١- دستگاه خردايش مواد اوليه
دستگاه خردايش مواد اوليه

٢- نقاله
نقاله

٣- دستگاه تبريد کننده
دستگاه تبريد کننده

٤- دستگاه پرس
دستگاه پرس

٥- کوره
کوره

٦-نقاله لوله ای

٧- انتقال دهنده مواد
 انتقال دهنده مواد

٨- نقاله مسطح
نقاله مسطح

٩- سيستم انتقال و بازيافت دود

١٠- دستگاه مخلوط کننده
دستگاه مخلوط کننده

امتیاز نویسنده

امتیاز کاربران: 2.7 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی