آشنایی با ماشین آلاتبخش صنعت

آشنایی با خط بازیافت مواد پلاستیکی

سفارش طرح توجیهی

تمام پلاستیک های تولید شده، به لحاظ ساختاری قابل بازیافت نمیباشد. پلاستیک های بازیافت شده قابل مصرف در صنایع مختلف عبارتند از:

HDPE

انواع بطری (شیر، موادشوینده، روغن) و کیسه های پلاستیکی و اسباب بازی. HDPE به عنوان ماده طبیعی در نظر گرفته میشود. رنگ آن طبیعی و بسیار با ارزش است، زیرا می تواند هنگام بازیافت به هر رنگی در آید.
بازیافت HDPE، فرآیند ساده است، قطعات بزرگ را به قطعات کوچک تیدیل کرده و دوباره حرارت میدهند و طی فرایند قالب گیری تزریقی برای ساخت محصولات جدید، مانند لوله های پلاستیکی، تخته پلاستیکی، گلدان، سطل آشغال و بطریهای مواد غیر غذایی می باشند.

PET

ظروف آب و آب معدنی و بعضی از بسته یندیهای ضد آب.
PET بازیافتی، مصارف زیادی دارد و دارای بازار خوبی است. بیشترین کاربرد آن در صنعت نساجی است. کارخانه های قالیبافی، معمولاً 100 درصد از رزین بازیافتی را برای تولید فرش پلی استر به کار می برند. از PET می توان برای پر کردن بالش، لحاف و ژاکت و نیز در نوار کاست و فیلم ویدیویی استفاده کرد.

PVC

پوشش مواد غذایی، بطری روغن نباتی، بسته بندی هوای باد کرده

نوشته های مشابه

LDPE

کیسه های پلاستیکی، پوشش و روکش لباس.
از نظر شیمیایی شبیه HDPE است، اما چگالی آن کمتر و انعطاف پذیری آن بیشتر است. ممکن است شفاف یا رنگی باشد. در کارخانه های بازیافت، به صورت دستی دسته بندی شده و سپس فشرده میشوند.
بازیافت LDPE خیلی شبیه HDPE است، جز اینکه باید از خردکن های خاصی استفاده کرد تا پس از آن مس توان فیلم های نازک پلاستیکی را تولید کرد و محصولات نهایی LDPE بازیافتی، کیسه های زباله، کیسه های معمولی، لوله های پلاستیکی، کیسه های محصولات کشاورزی و…

PP

ظروف منجمد شونده، برخی کیف ها، بیتر درب بطری ها، برخی قالب ها و پوشش مواد غذایی

PS

ظروف یکبار مصرف، بسته بندی گوشت و بسته بندی محافظتی.

PC

شیشه های شیر خوری کودکان (گران بودن در بسته بندی مواغذایی استفاده نمیشود)

مخلوط پلاستیک ها

پایه های زهکشی، نرده های پلاستیکی، بلوک های سنک فرش، تسمه نقاله
PET و HDPE در مجموع حدود 79% از مجموع پلاستیک بازیافتی را تشکیل میدهند. متوسط تولید توسط خانورها، 17% بطری در سال، مساوی مقدار آلومینیوم مصرفی است.

  • از 25 بطری 2 لیتریPET می توان یک ژاکت درست کرد.
  • از 5 بطری 2 لیتریPET برای پر کردن داخل یک کاپشن اسکی استفاده نمود
  • از35 بطری 2 لیتریPET برای پر کردن یک کیسه خواب کفایت میکنند.
نهای داخل بلاگ - آشنايي با خط بازیافت مواد پلاستیکی

ازدیاد مصرف پلاستیک ها که یکی از بهترین مصنوعات بشری و بخش مهم زباله خشک محسوب می شود طی دو دهه اخیر به طور فزاینده ای درجهان محسوس می باشد. در حال حاضر کاربرد مواد پلاستیکی بسیار گسترده و متنوع می باشد به گونه ای که از این مواد در ساخت انواع وسایل مکانیکی والکتریکی، وسایل پزشکی، کشاورزی و وسایل خانگی استفاده میگردد.
بالاترین مصرف پلاستیکها (30 % ) در صنعت بسته‌بندی به جای کاغذ یا کارتن می باشد .استفاده از پلاستیک ها به دلیل خواصی نظیر عایق بودن ,مقاومت به ضربه , نفوذ ناپذیری به هوا , در دسترس بودن مواد اولیه و سهولت فرایند پذیری در سال های اخیر جهت ساخت ظروف یک بار مصرف , کیسه ها و هم چنین مصالح ساختمانی هم چون کفپوش، لوله واتصالات ، ایزولاسیون، ماشین و ابزارآلات چسب ها و… افزایش یافته است.

کشور ما نیز به خاطر داشتن منابع نفتی و تولیدات پتروشیمی فراوان، یکی از عمده تولید کنندگان مواد پلاستیکی به شمار می رود. در ایران سالیانه مقادیر زیادی لوازم پلاستیکی تولید می شود. میزان پلاستیک های تجاری هم چون PE، PVC PS، PP و… مصرف شده در کشور در سال ۱۳۶۵ حدود ۲۲۰ هزار تن بوده و هم اکنون این رقم از مرز ۱ میلیون تن فراتر رفته است. از این میزان هر ساله حدود ۳۰ الی۵۰ % ضایعات وارد پسماندها و زباله ها می شود که از نظر زیست محیطی و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است .

مواد پلاستیکی دارای ارزش حرارتی بالایی بوده و از نظر بیولوژیکی تجزیه آن ها به سختی انجام میگیرد، باکتری ها به ندرت آن ها را مورد حمله قرار می دهند به طوری که این مواد مدت بسیار طولانی بدون تغییر در زباله برجای مانده و به آسانی از بین نمی روند ودارای ماندگاری زیاد حدود 300 سال می باشد که این خصوصیت باعث بروز مشکلات زیست محیطی میگردد و هم اکنون به معضل بزرگی برای بشر امروزی تبدیل شده اند.
حیات، رشد و توسعه صنایع در گرو وجود صرفه اقتصادی طرح‌های صنعتی است. اغلب پسماندها بالقوه مخرب محیط زیست می باشند .بنابر این با توجه افزایش جمعیت ,تغییر الگوی مصرف و به تبع آن افزایش میزان تولید زباله‌های پلاستیکی , افزایش قیمت نفت خام و مواد اولیه و از طرفی افزایش دمای گلخانه ای بازیابی این بخش از پسماند ها نیز ضرورتی انکارناپذیر است.

معمولا” خط بازیافت در خصوص یک مورد تعریف می شود برای مثال خط بازیافتPET (بطری های یک بار مصرف) اما این خط علاوه بر PET , پلاستیکهای دیگر نظیر PP (بطری ,کیسه های پلاستیکی , لوله , فیلمهای بسته بندی), PE (لوله , نایلون ها و فیلمهای کشاورزی) و همچنین ABS (قطعات مورد مصرف در یخچال , کامپیوتر و لوازم الکتریکی ) , PS(ظروف یک بار مصرف حتی به صورت فوم ) , PVC(لوله , فیلم های بسته بندی دارو و بطری ) را بازیافت می کند .
در واقع عمل شش خط بازیافت پلاستیک توسط یک خط انجام می شود این خطوط از هم جدا نیستند بلکه همه آن ها به نحوی بازیافت می شوند که تنها ظروف و حجم هایی که در آن عمل شست و شو صورت می گیرد متفاوت است و تکنیکهای مورد استفاده مشترک است. نظیرآسیاب , فلات تانک 1 و 2 , هات واشینگ , سانتری فوژ, خشک کن و بسته بندی .

باتوجه به تجربه ساخت خطوط بازیافت تمام اتوماتیک PET و فیلم PE و PP و همچنین PS PVC, ABS , و با عنایت به نیاز واحدهای بازیافت می توان خطی را طراحی نمود که بتواند با یک خط کل این مواد پلاستیک را بازیافت نماید بنابراین خطی را طراحی نمودیم که پلاستیکهای PVC , PS , ABS , PET , PE , PP را بازیافت نماید.

فرایند بازیافت پلاستیک

بازیافت بطری های پلاستیکی(PET)

  • جمع آوری ضایعات

جمع آوری ضایعات پلاستیکی بستگی به موقعیت جغرافیایی، اقتصادی، اجتماعی و قوانین حاکم بر آن دارد.

  • جداسازی ضایعات پلاستیکی از یکدیگر

معمولاً وقتی ضایعات جامد به محل بازیابی انتقال داده میشوند پلاستیک های مختلف از دو نظر جداسازی میشوند:
جداسازی بر اساس ماهیت
یکی از لحاظ ماهیت آنها و حساسیتی که در مقابل حرارت دارند. یعنی پلاستیک هایی که از دسته گرمانرم یا ترمو پلاستیک هستند انواع بطریهای پلی اتیلن، ظروف و قطعات پلی پروپیلن، ظروف شیشه ای شفاف و رنگین از انواع دیگر جدا میشوند. دسته دیگر، پلاستیک هایی هستند که در اثر حرارت خمیر نمیشوند، مثل ظروف ملامین، کلید و پریزهای برق و … ، بازیافت این دسته از پلاستیک ها بدین صورت است که پس از عملیات جداسازی، خرد کردن و شستشو و خشک کردن، آسیب شده و به عنوان مواد تقویت کننده در لاستیک سازی به کار برده میشود.

جداسازی بر اساس رنگ
علاوه بر حالت قبلی بر حسب رنگ نیز دسته بندی میشوند. بطوریکه پلاستیک ها با رنگهای زرد، آبی، قرمز، سبز از رنگهای سفید و بی رنگ جدا میشود.

  • خرد کردن و شستشوی ضایعات پلاستیکی

اصولاً هر چه جمع آوری ضایعات انتخابی تر باشد، درجه خلوص فر آورده های نهایی حاصل از بازیافت دارای کیفیت بهتری است. معمولاً پلاستیکهای جمع آوری شده دارای آلودگیهای زیادی هستند. آسان ترین روش پاکسازی آنها از آلودگی ها، شستشوی آنها در حوضچه های آب است. معمولا آلودگیهای همراه ضایعات به صورت آلودگیهای محلول و یا نامحلول در آب هستند.
الودگیهای نامحلول در آب، معمولاً در ته حوضچه ته نشین میشوند. در ابتدا و در قسمت میانی حوضچه های شستشو، خرد کننده های قیفی شکل با تیغه های عمود بر هم وجود دارند که پلاستیک ها را داخل دهانه قیفی شکل می ریزند. سپس تکه های خرد شده پلاستیک از سرریز حوضچه ها وارد ظروف خشک کننده میشوند. در این ظروف بر اثر نیروی گریز از مرکز ضایعات پلاستیکی خشک میشوند.

  • آسیاب کردن و مخلوط کردن با مواد نو یا مواد افزودنی
ضایعات آسیاب شده که معمولاً مخلوطی از پلاستیک های هم رنگ می باشند بیشتر برای تهیه فراورده های نامرغوب و کیسه های پلاستیکی به کار می روند و اگر بخواهند از ان ها مواد مرغوب تری تهیه نمایند بایستی با مواد نو و یا مواد افزودنی مخلوط گردد و عمل فر آوری روی آن انجام شود.
لیست اجزای خط بازیافت PET

جداساز حرارتی PVC از PET
آسیاب به همراه شردر مخصوص خرد کننده
فلات تانک (محتوای آب معمولی) دو دستگاه
هات واشینگ
فرکش ماشین
اسپری واشر
سانتری فیوژ
خشک کن
جدا سازی لیبل با هوا
بسته بندی (جامبو یا کیسه)
تاسیسات تصفیه آب و فیلتر میکرونیزه
مصرف آب : 5/2 ساعت/ تن با قابلیت برگشت 80%

امتیاز کاربران: 1.05 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی