سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتیبخش صنعت

طرح توجیهی هبلکس (بتن سبک AAC)

بتن سبک AAC چیست؟

بتن سبک یا بتن متخلخل در سال 1924 میلادي توسط یک آرشیتکت سوئدي اختراع گردید . هم اکنون در اروپا بتن سبک تحت نامهاي (Ytong) و یا (Hebelex) عرضه می شود. ساخت این محصول با استفاده از تکنولوژي پیشرفته از طریق اختلاط و پخت مواد اولیه : ماسه سیلیسی، آهک ، سیمان ، پودر آلومینیوم و آب انجام می گیرد .

عمده خواص بتن سبک ( هبلکس ) عبارتست از :

 • وزن مخصوص : هر متر مکعب حدود 600 کیلوگرم .
 • مقاومت فشاري : 30 تا 35 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع با امکان افزایش آن بر حساب نیاز مصرف کننده .

کار کردن با بتن سبک ( هبلکس ) بسیار آسان است، مثلاً به راحتی می توان آن را اره نموده یا میخ در آن کوبید و یا جاي پریز یا کانال عبور سیم برق و لوله آب را در آن به وجود آورد. علاوه بر این بتن سبک در مقابل آتش بسیار مقاوم است و کلیه شرایط سلامت محیط زیست را دارا می باشد.

با توجه به آیین نامه جدید محاسبه ایمنی ساختمان ها در برابر زلزله ، بکارگیري مصالح سبک وزن راه حل مناسب و با صرفه در جهت افزایش ایمنی ساختمان می باشد و بلوك هاي بتن سبک ( هبلکس ) تأمین کننده این مزیت فنّی است.

aac - طرح توجیهی هبلکس (بتن سبک AAC)

یک متر مکعب بلوك هبلکس حدود 600 کیلوگرم وزن دارد که برابر 866 عدد آجر به وزن 1750 کیلوگرم می باشد ، به عبارت دیگر یک عدد بلوك 20×25×60 هبلکس مطابق با 46 عدد آجر است، در حالیکه وزن آن برابر وزن 10 عدد آجر بوده و یک کارگر به راحتی می تواند آنرا حمل نماید و سریعاً نیز نصب می گردد .

در ضمن ملات مصرفی برابر 25 %ملات مورد نیاز براي اجراي همان دیوار با آجر بوده و به درصد سیمان کمتري نیز دز ملات نیاز دارد. به عنوان مثال چنانچه براي اجراي یک دیوار با آجر به یکصد کیلوگرم سیمان نیاز باشد همان دیوار در صورت استفاده از بلوك هاي هبلکس 15 کیلوگرم سیمان مصرف می کند.

مزایاي فنی ، اجرائی و اقتصادی بتن AAC

مزایاي فنی ، اجرائی و اقتصادی بتن AAC

 • مزایاي فنی :
  سبکی وزن ، عایق در برابر حرارت، عایق دز برابر برودت، عایق در برابر صدا، استحکام و پایداري در مقابل زلزله، آتش سوزي و بسیاري مزایاي دیگر از محاسن بلوك هاي هبلکس نسبت به سایر مصالح قدیمی نظیر آجر هاي معمولی و آجر هاي سفال می باشد.
 • مزایاي اجرائی :
  با توجه به ابعاد و سبکی و راحتی نصب بلوك هاي هبلکس در همه ضخامت ها، سرعت اجراي هبلکس نسبت به سایر مصالح به 3 برابر بالغ می گردد.
 • مزایاي اقتصادي :
  پروژه هاي ساختمانی با استفاده از بلوك هاي هبلکس با در نظر گرفتن سرعت اجرا، به دستمزد کمتري احتیاج دارد و همچنین استفاده از هبلکس به سبب مصرف ملات کمتر و نیز کاهش بارهاي وارده به سازه به دلیل وزن کم دیوار ها که موجب کاهش ابعاد سازه می شود، صرفه جویی قابل ملاحظه اي را در هزینه مصالح مصرفی موجب می گردد.

موارد استفاده بتن سبک گازی ACC

موارد استفاده بتن سبک گازی ACC

 1. ایزولاسیون پشت بام
  این بتن می تواند بعنوان یک عایق حرارتی براي پشت بامها مورد استفاده قرارگیرد.
 2. مطلب مرتبط : طرح توجیهی تولید ایزوگام (عایق رطوبتی)

 3. ایزولاسیون کف ساختمان
  این بتن می تواند بعنوان یک عایق رطوبتی و حرارتی براي کفها مورد استفاده قرار گیرد، بطوریکه هر 5 سانتی متر بتن سبک هوادار معادل یک لایه قیر اندود عمل می کند .
 4. ساختمان سازي
  ساختمانهاي پیش ساخته و قالب درجا بعنوان پارتیشن بندي در انواع سازه (انواع بلوکهاي ساختمانی)
 5. ژئوتکنیک
  این بتن با توجه به سیال بودنش داخل تمامی حفره ها نفوذ کرده و تمام روزنه ها را پر می کند و در مقابل براحتی می توان از آن حفره برداري نمود.
 6. محوطه سازي (با قطعات پیش ساخته یا بتن درجا)
  این بتن با توجه به خصوصیاتش از جمله مقاومت در برابر یخ زدگی و عدم جذب رطوبت بسیار پوشش مناسبی براي سطح جاده ها و فرودگاهها و پیاده روها می باشد.
 7. حصار کشی
  از این بتن می توان هر قطعه اي (هر اندازه و هر شکل) براي دیوار محوطه تهیه و نصب نمود .
 8. بلوکهاي تزئینی و متفرقه
  از این بتن می توان هر نوع قطعه بتنی را تهیه نمود، بر این اساس از آن می توان براي ساخت گلدان، نیمکت پارك، سنگ فرش پیاده رو، آبراه باران و … استفاده نمود.
 9. مجسمه سازي
  بخاطر سیال بودن بتن و در نهایت سبک بودن آن می توان هر نوع مجسمه اي را تولید کرد. تمام موارد بالا را میتوان همراه با سلیقه هاي مختلف بصورت رنگی تولید نمود.
 10. نکته : منظور از پانلهاي پیش ساخته سبک گازي همان گاز بتن یا هبلکس می باشد .

بررسی موقعیتهای سرمایه گذاري بتن سبک AAC

 1. بهره دهی بالا ( بازگشت سرمایه گذاري درمدت کوتاه پس ازبهره برداري )
 2. دریافت سوبسیت وحمایت هاي دولتی (سازمان بهینه سازي مصرف سوخت)
 3. دستورالعملهاي جایگزینی مصالح پیش ساخته سبک به جاي مصالح سنتی درساخت بنا درکشور
 4. حمایت وزارتخانه هاي مسکن و صنایع ودستورالعمل هاي اخیردولت براي ایجاد وگسترش واحدهاي تولید مصالح نوین درکشور وده ها مزیت دیگرکه آنرا در رده بهترین مصالح استاندارد و داراي تاییده هاي داخلی وخارجی قرار داده است .

مطلب مرتبط : طرح توجیهی تولید و فرآوری سیمان سفید پرتلند

مواد اولیه بتن آماده (هبلکس) و محل تامین

بتن سبک از مصالحی است که بر پایه هیدروسیلیکات کلسیم تولید شده و این محصول را می توان از مواد اولیه زائد کارخانجات سنگ کوبی سیلیس ایران که تقریبا بلا استفاده انباشته شده است استفاده نمود .

خود هیدرو سیلیکات کلسیم به نوعی همان ساروج است و از مواد اولیه : ماسه بادي حاوي اکسید کلسیم -آهک پخته و آب تشکیل شده است که این مواد با هم ترکیب شده و تحت فشار بخار آب اشباع شده تبدیل به بلوکهاي سختی می شوند که در ایران به نام آجرماسه آهکی به بازار عرضه می شوند ولی چگالی این محصول بسیار سنگین است بنابراین محققین با اضافه کردن مواد حباب زا به مخلوط ماسه و آهک محصولی به وجود آوردند که وزن حجمی آن تا 300 کیلوگرم بر متر مکعب است .این محصول بتن متخلخل و با همان گاز بتن است.

مواد اولیه بتن سبک و محل تامین

ردیف شرح مواد اولیه
1 ماسه
2 سیمان
3 پودر آلومینیوم
4 آب گرم
5 افزودنی ها شامل  pvcو سیلیس
6 گاز مخصوص

کشورهاي عمده تولید کننده و مصرف کننده

کشورهاي عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول ، کشورهاي داراي منابع اولیه و داراي ساخت ساز بالا و همچنین زلزله خیز می باشند، نظیر: ایالات متحده – چین – برزیل – آلمان

شرایط صادرات بتن گازی AAC

محدودیتی جهت صادرات محصول وجود ندارد اما با توجه به نیاز بالاي کشور در حال حاضر تنها تولید کنندگان می توانند پاسخگوي نیاز داخل باشند.

دستگاه های تولید بتن سبک گازی ACC

دستگاه های تولید بتن سبک گازی ACC

ردیف لیست ماشین آلات داخلی
1 سیستم درصد بندي (Aqqreqate) محل تحمیل ماسه میکرونیزه شده .
2 سیستم حاضر کننده سیمان
3 قالبهاي محصول به ابعاد120x120x60cm
4 دستگاه جمع آوري محصول
5 جرثقیل متحرك به ظرفیت حداقل 3 تن
ردیف لیست ماشین آلات خارجی
1 سیستم مخلوط کننده گاز
2 میکسر مواد ( گروه میکسر)
3 تونل متحرك (زنجیر موتور)
4 سیستم اتوماتیک و الکترونیک
5 گرمکن آب
6 کمپرسور هوا
7 اندازه گیري و برش
8 مونتاژو راه اندازي سیستم
9 مخلوط کن لرزاننده ( بونکر)
0 خرد کن
10 الک لرزاننده 2 طبقه
11 بونکر ذخیره سازي
12 سیستم حمل به بال
13 ریموت الکتریکی کنترل کننده

امتیاز کاربران: 3.43 ( 3 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ای توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

5 دیدگاه

 1. مثلاً برای زمینی به مساحت۱۶۰۰متر با زیر بنای۲۰۹متر مربع چقدر هزینه بر میدارم البته ساختمانش آماده است فقط هزینه دستگاه ها و مواد اولیه رو میخوام

  1. سلام و احترام
   اگر طرح توجیهی شو نیاز دارید و مشاوره اولیه میخاین لطفا تماس بگیرید.
   ۰۹۱۲۰۰۸۵۲۴۳
   با تشکر

  1. با سلام و احترام
   واحد کوچیک رو باید تحقیق کنیم و ببینیم جه حجمی توجیه پذیر هست. ولی برای یک واحد صنعتی بزرگ برای این محصول حجم سرمایه گذاری بسیار بالایی می خواد حتی تا ۵۰ میلیارد تومان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی