ایده هاایده های خدماتی، گردشگری و تفریحی

ایده ایجاد اقامتگاههای بوم گردی

سفارش طرح توجیهی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ایده ایجاد اقامتگاههای بوم گردی

اقامتگاه بوم گردی نوعی از محل های اسکان برای مسافران است که بر خلاف هتل ها که ویژگی یکسانی دارند، دارای ویژگی خاص محیطی خود بوده و به نوعی اقامتگاهی بومی و محلی است که عمدتا در خانه های قدیمی بازسازی شده و با شیوه ای که مطلوب برای مسافران باشد اداره می شوند.

طرح توجیهی احداث اقامتگاه بوم گردی (ویرایش 98)

در این اقامتگاهها سعی بر این است تا میهمانان با شیوه سنتی زندگی در آن محل خاص آشنا شده و از غذاهای محلی آنجا استفاده و در محیطی طبیعی سفر خود را به انجام برساند.

تفاوت اقامتگاه های بوم گردی با هتل و مهمانپذیر

اقامتگاه بوم گردی اقامتگاهی برای گردشگران است که ساختار بومی خدمات، محصولات و فعالیت‌های گردشگری، ساختار محیطی بوم‌گرا، ساختار مالکیت و مدیریت خانوادگی و مشارکت جامعه بومی و در نهایت داشتن ساختارهای مناسب زیربنایی گردشگری، که ارکان و هسته‌های اصلی یک اقامتگاه است، آن را از دیگر الگوهای اقامتی مانند هتل‌ها و مهمان‌پذیرها متمایز می‌کنند.

نوشته های مشابه

ایده ایجاد اقامتگاههای بوم گردی

خدمات قابل ارائه

در این واحدها باید همه خدمات رنگ سنت داشته باشد. صندوقچه های قدیمی بجای قفسه های کتاب و لباس، جاجیم و گلیم بجای فرش و موکت، غذاهای محلی ، شب نشینی دور آتش بجای تماشای تلویزیون، دوشیدن شیر گاو، پختن نان و غیره از جاذبه های این محلها می باشد. هر چقدر سنتی تر باشید و ابداعات نوستالوژیک داشته باشید توفیق بیشتری در جذب مخاطبان خاص خواهید داشت.
همچنین می توان فعالیت های طبیعت گردی مکمل مانند بیابان گردی، جنگل نوردی و گردشگری نجومی را نیز ترکیب نموده و خدمات کاملی را به مسافران ارائه داد.

مکان اجرای طرح

روستاها و مناطق نمونه گردشگری، کویرها و مناطق جنگلی و همه روستاهای کشور که دارای جاذبه های تاریخی، فرهنگی و رفاهی می باشند گزینه مناسبی برای راه اندازی اقامت بوم گردی می باشند.

مجوز تاسیس

در حال حاضر برای تاسیس اقامت بوم گردی باید به کمیته طبیعت گردی معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه نمود. دبیر این کمیته آقای مهندس محمد علی فیاضی می باشد.

توسعه بوم گردی درآینده

این روزها همه به دنبال یک جای دنج و متفاوت برای آخر هفته خود می باشند و در روزهاي تعطيل مردم به‌دنبال فرار از زندگي ماشيني و پناه بردن به طبيعت هستند. بر همین اساس در چند سال اخير صنعت بوم گردی در ایران از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار شده است.
از سوي ديگر آشنايي با فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه‌اي براي گردشگران علي‌الخصوص خارجي جذابيتي وصف‌ناشدني دارد.
همچنین بر اساس برنامه ششم توسعه که ۲۰ میلیون گردشگر هدف برنامه می باشد توسعه اقامت گاه های بوم گردی در دستور دولت بوده و بر این اساس دولت برنامه های حمایتی برای تاسیس این واحدها در همه مناطق گردشگری و بافتهای تاریخی و روستایی را دنبال می نماید.

الزامات و شرایط عمومی اقامتگاه های بوم گردی

 • کلیه اقامتگاه های بوم گردی می بایست ضمن رعایت اصول فنی و مهندسی که تضمین کننده ایمنی ساکنان ساختمان ها هستند ، با استفاده از مصالح بومی و با بهره بردن از حداکثر دانش بومی و هماهنگ با محیط طبیعی و فرهنگی پیرامون خود احداث شده و در طی مدت بهره برداری و توسعه اقامت گاه این شرایط بایستی تداوم داشته باشد.
 • طراحی داخلی و خارجی کلیه اقامتگاه های بوم گردی باید با رویکرد بهره برداری از مبلمان و تجهیزات سنتی و بومی صورت گرفته تا ضمن تامین رفاه برای گردشگران، فرصت آشنایی و درک فرهنگی منطقه فراهم شود.
 • در کلیه اقامتگاه های بوم گردی طرح های مشخصی در خصوص مدیریت و بازیافت پسماندها و استفاده بهینه از پسابها به اجرا در آیند، وجود اقاتگاه های بوم گردی نباید در هیج شرایطی به آلودگی زیست محیطی بستر پیرامون خود منتهی شود.
 • کلیه شیرآلات اقامتگاه های بوم گردی باید از انواعی انتخاب شود که کاهش مصرف آب را به دنبال داشته باشند.
 • نورپردازی اقامت گاه های بوم گردی باید ضمن تامین روشنایی مورد نیاز گردشگران ، حداکثر صرفه جویی در مصرف انرژی داشته و حداقل آلودگی نوری را در منطقه ایجاد نماید.
 • سیستم گرمایش و سرمایش اقامتگاه های بوم گردی باید ضمن تامین رفاه مسافران حداقل تاثیر منفی را بر محیط زیست منطقه داشته باشد و با رعایت اصول معماری بومی و دانش فنی روز ، میزان نشت حرارتی در اقامت گاه های بوم گردی به کمترین حد ممکن برسد.
 • استفاده از پوشاک بومی ضمن رعایت اصول بهداشتی و ایمنی برای کلیه کارمندان اقامتگاه های بوم گردی و همچنین رعایت اصول بهداشتی و پاکیزگی کلیه فضاهای اقامتگاه های بوم گردی براساس استاندارد های و ضوابط الزامی است.
 • کلیه اقامت گاه های بوم گردی موظفند ضمن رعایت ذائقه گردشگران، خوراک و نوشیدنی های بومی را با استفاده از سفره آرایی بومی و رعایت اصول بهداشتی به گردشگران ارائه نمایند.
 • حضور راهنمایان و بلدهای محلی و فراهم نمودن فرصت بازدیدی از سیمای طبیعی و بستر فرهنگی پیرامون اقامتگاه های بوم گردی توسط راهنمایان مورد تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کلیه اقامتگاه های بوم گردی الزامی است.

2501537 - ایده ایجاد اقامتگاههای بوم گردی

انواع اقامتگاه های بوم گردی

بر اساس ضوابط تعریف شده این اقامتگاه ها به سه درجه تقسیم شده است. محمد علی فیاضی دبیر کمیته ملی طبیعت گردی در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی دریک آنلاین عنوان نمود، اقامتگاه هایی که تجهیزات و خدماتی بیش از حد ضوابط لازم را برای درجه بندی مصوب ارایه کنند و یا برای توسعه پایدار گردشگری اقدامات شاخصی انجام دهند طبقه ممتاز تعیین می شوند. وی اضافه کرد: در مشخصات این اقامتگاه ها ضمن تعیین ظرفیت واحدهای اقامتی برای هر یک از درجه ها اعلام شده است که در تمام اقامتگاه های بوم گردی باید طرح های مشخصی درباره مدیریت و بازیافت پسماندها و استفاده بهینه از پسابها به اجرا درآید.

حمایتها و مشوقها

محمد علی فیاضی دبیر کمیته ملی طبیعت گردی در مصاحبه اختصاصی با دریک آنلاین اعلام نمود، ارائه تسهیلات بانکی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با تنفس ۶ ماهه و بازپرداخت ۵ ساله برای راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی، از مشوقهای سازمان برای این واحدها می باشد.
وی با اشاره به اینکه امکان فراهم آمده را نتیجه تعامل سازمان میراث فرهنگی با صندوق کارآفرینی امید در راستای تقویت ظرفیت های بومی و محلی استانی عنوان کرد، افزود: تسهیلات مذکور مشمول راه اندازی و بازسازی اقامتگاه های بوم گردی و نیز دفاتر خدمات مسافرتی خواهد شد که در حوزه طبیعت گردی فعالیت می کنند.

سرمایه گذاری مورد نیاز و درآمد انتظاری

برای راه اندازی یک واحد اقامتی با پنج اتاق حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان کافی می باشد. البته هزینه مربوط به مکان با توجه به اینکه در روستاهای مختلف ، متفاوت می باشد منظور نشده است که می توان برای سالهای اول بصورت استیجاری در نظر گرفت. این سرمایه صرف آماده سازی واحد و خرید تجهیزات و ملزومات مورد نیاز، تبلیغات و سرمایه در گردش ماه های اول می باشد.
ظرفیت هر اتاق بطور متوسط ۴ نفر بوده و با ضریب اشغال ۵۰ درصد در طول سال می بایست آمادگی پذیرایی از بیش از ۳۶۰۰ نفر را در طول سال داشته باشید.
قیمت خدمات قابل ارائه وابسته به کیفیت واحد و خدمات قابل ارائه متغیر می باشد. بطور متوسط هزینه اقامت در این واحدها برای هر نفر در شبانه روز ۷۰ هزار تومان می باشد. درآمد انتظاری از محل اقامت حدود ۲۵۰ میلیون تومان در سال می باشد. علاوه بر این از محل رستوران، فروش صنایع دستی، لبنیات محلی، تورهای گردشگری در محل مانند اقامت در جنگل، کویر، دوچرخه سواری و غیره نیز درآمد خواهید داشت. برای کاهش هزینه ها و همچنین افزایش جذابیت واحد اقامتی خود بویژه برای گردشگران خارجی باید بسیاری از خدمات خود را از طریق افراد محلی ارائه دهید. مانند تهیه غذاهای محلی، لبنیات تازه ، پختن نان و خدماتی از این قبیل.
با یک برنامه ریزی صحیح و تبلیغات مناسب، برای بازگشت سرمایه اولیه به یکسال زمان نیاز داشته و از سال دوم از سود مناسب برخوردار می شوید.

اکوتوریسم (بوم گردی) از دیدگاه سازمان جهانی جهانگردی دارای مشخصات چهارگانه زیر است:

 • وابسته به طبیعت باشد.
 • از نظر اکولوژیک پایدار باشد.
 • آموزش و تفسیر ارزشهای سایت مهمترین بخش آن باشد.
 • جوامع محلی و میزبان در آن مشارکت داشته باشند.

کشور ایران را میتوان یکی از کشورهای برتر جهان از نظر قابلیت های طبیعی دانست . تنوع زیستی، تنوع اکوسیستمها، تنوع اقلیمی و وجود چهار فصل کامل، و به طور کلی جاذبه های طبیعی بی بدیل در کنار فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی بیانگر قابلیت بالای توسعه طبیعت گردی و اکوتوریسم در ایران است.

مفهوم هتل های بوم گردی

هتل های بوم گردی اقامتگاهی برای گردشگران هستند که علاوه بر رعایت اصول حاکم بر صنعت هتل داری و ارائه خدماتی با کیفیت مشخص و قابل قبول به میهمانان در محیط های طبیعی، دارای خصوصیات زیر باشند:

 • کمترین آسیب را به محیط زیست اطراف اعم از طبیعی و فرهنگی وارد سازند.
 • کمترین تاثیر ممکن را هنگام ساخت و ساز بر روی محیط طبیعی اطراف بگذارند.
 • مناسب و هماهنگ با بافت فیزیکی و فرهنگی منطقه باشند و با توجه به شکل، ظاهر، رنگ و معماری محلی ساخته شده باشند.
 • از روش های پایدار برای به دست آوردن آب مصرفی و کاهش مصرف آن استفاده کنند.
 • سیستم کارآمد دفع پسماندها و پسابها داشته باشند.
 • در حد امکان از منابع انرژی جایگزین با رعایت اصول پایداری بهره مند باشند.
 • در راستای همکاری با انجمن های محلی تلاش کنند.
 • برنامه های آموزشی درباره ی محیط های فرهنگی طبیعی و فرهنگی منطقه برای کارمندان و گردشگران ترتیب دهند.
 • با شرکت در برنامه های تحقیقاتی ، به توسعه ی پایدار منطقه کمک کنند.

بر مبنای تفاسیر فوق هتل های بوم گردی هتل هایی هستند که در محیط های طبیعی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی و سیمای طبیعی منطقه احداث شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی، زمینه حضور و اقامت طبیعت گردان را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده در محیط های طبیعی فراهم می نمایند.

بدیهی است با توجه به اصول حاکم بر توسعه پایدار طبیعت گردی، هتل های بوم گردی در مقیاسی کوچکتر از هتل های هم رتبه خود ایجاد خواهند شد و طی ساخت و رتبه بندی آنها، ضمن توجه به اصول هتل داری،توجه ویژه به اصول حاکم بر توسعه پایدار طبیعت گردی ضروری به نظر می رسد.

الزامات و شرایط عمومی هتل های بوم گردی

 • کلیه هتل های بوم گردی ضمن رعایت اصول فنی و مهندسی که تضمین کننده ایمنی ساکنان ساختمانها هستند، با استفاده از مصالح بومی و با بهره بردن از حداکثر دانش بومی و با هماهنگی کامل با محیط طبیعی و فرهنگی پیرامون خود احداث شده و در طی مدت بهره برداری و توسعه اینگونه هتل ها، اصول فوق همواره به دقت رعایت خواهند شد.
 • طراحی داخلی و خارجی کلیه هتل های بوم گردی باید با رویکرد بهره برداری بیشینه از مبلمان وتجهیزات سنتی و بومی صورت گرفته و ضمن تامین رفاه برای گردشگران کوشش شود ایشان ضمن اقامت در هتل های بوم گردی، فرصت آشنایی و درک فرهنگ منطقه را بدست آورند.
 • در کلیه هتل های بوم گردی باید طرح های مشخصی در خصوص مدیریت و بازیافت پسماندها واستفاده بهینه از پسابها به اجرا در آیند. وجود هتل های بوم گردی نباید در هیچ شرایطی به آلودگی زیست محیطی بستر پیرامون خود منتهی شود.
 • کلیه شیرآلات هتل های بوم گردی باید از انواعی انتخاب شوند که کاهش مصرف آب را به دنبال داشته باشند. کلیه لامپها باید از نوع کم مصرف انتخاب شوند و نورپردازی هتل های بوم گردی باید به گونه ای باشد که ضمن تامین روشنایی مورد نیاز گردشگران، کمینه آلودگی نوری را در منطقه ایجاد نماید.
 • سیستم گرمایش و سرمایش هتل های بوم گردی باید ضمن تامین رفاه مسافران، کمینه تاثیر منفی را بر محیط زیست منطقه داشته باشد. به همین منظور باید کوشش نمود که ضمن رعایت اصول و فرم های معماری بومی، با بهره بردن از اصول معماری بومی و دانش فنی روز، شاهد کمترین میزان نشت حرارتی در ساختمان هتل های بوم گردی باشیم.
 • رعایت اصول بهداشتی و پاکیزگی کلیه فضاهای هتل های بوم گردی (اعم از آشپزخانه، محل اقامت گردشگران، سرویس های بهداشتی و …) به شکلی هماهنگ با استانداردها و ضوابط موجود الزامیست.همچنین کلیه کارمندان هتل های بوم گردی باید دارای کارت سلامت باشند.
 • استفاده از پوشاک بومی ضمن رعایت اصول بهداشتی و ایمنی برای کلیه کارمندان هتل های بوم گردی الزامیست.
 • کلیه هتل های بوم گردی موظفند ضمن رعایت ذائقه گردشگران، خوراک و نوشیدنی های بومی را با استفاده از سفره آرایی بومی و با رعایت اصول بهداشتی به گردشگران ارائه دهند.
 • در کلیه هتل های بوم گردی باید اطلاعات لازم در رابطه با محیط طبیعی و فرهنگی پیرامون به روشهای گوناگون (اعم از بروشور، تابلوی راهنما، عکس، نمایشگاه و …) به گردشگران ارائه شود. حضور راهنمایان محلی و فراهم نمودن فرصت بازدید از سیمای طبیعی و بستر فرهنگی پیرامون اینگونه هتلها توسط راهنمایان مورد تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کلیه هتل های بوم گردی الزامیست.
 • با توجه به قرار گرفتن هتل های بوم گردی در محیط های طبیعی و عموما به دور از مراکز امدادی، ضروریست کلیه هتل های بوم گردی ضمن شناسایی مخاطرات و حوادث مرتبط با فعالیت خود و ارائه آن به مرجع صدور مجوز طی گزارشی که هر دو سال یکبار مورد بازنگری قرار خواهد گرفت،اقدامات لازم را درخصوص مدیریت حوادث در محدوده جغرافیایی فعالیت خود (از جمله تعامل بانهادهای محلی امدادی، تامین تجهیزات امدادی در حد نیاز و مطابق گزارش مذکور و …) به انجام برسانند. لازم به ذکر است آشنایی کلیه کارمندان هتل های بوم گردی که با گردشگران در ارتباط هستند با اصول کمکهای اولیه و امداد الزامیست.
 • رعایت قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران و آگاهی و پای بندی گردشگران به هنجارهای جامعه میزبان در کلیه هتل های بوم گردی الزامیست. به همین منظور ضروریست مدیریت هتل های بوم گردی در زمانهای تبلیغ، فروش خدمات و اقامت مسافران، ضمن بیان مقررات به نحوی شایسته و محترمانه به گردشگران، تعامل لازم را با ایشان و مقامات محلی در این خصوص برقرار سازند.

ایده ایجاد اقامتگاههای بوم گردی

رهنمودهایی جهت فعالیت هتل های بوم گردی

 • پیشنهاد می شود هتل های بوم گردی حتی المقدور بصورت خانوادگی و توسط ساکنان بومی مناطق مدیریت شوند.
 • فراهم نمودن فرصتهایی جهت پوشیدن لباسهای محلی (با رعایت اصول بهداشتی) توسط گردشگران و شرکت گردشگران در رویدادهای محلی می تواند در جذابیت هتل های بوم گردی برای گردشگران موثرباشد.
 • ایجاد فضاهای مکمل مورد نیاز گردشگران (همچون پارکینگ، صندلی برای نشستن، آلاچیق و …) به مدیران هتل های بوم گردی توصیه می شود.

نحوه درجه بندی هتل های بوم گردی

حداقل تعداد واحد اقامتی در هتل های بوم گردی یک و دو ستاره ۴ واحد، سه ستاره ۶ واحد و چهار و پنج ستاره ۸ واحد خواهد بود. همچنین حداکثر تعداد میهمانان هر واحد اقامتی در حالت معمول ۴ نفر در نظر گرفته می شود.

 • یک هتل بوم گردی می تواند شامل دو یا چند مجموعه اقامتی باشد به شرطی که اولا این مجموعه ها از مدیریت واحدی برخوردار باشند و ثانیا ارتباط فیزیکی و دسترسی آسان (با پای پیاده) میان مجموعه های مورد نظر برقرار باشد.
 • امکان احداث دو یا چند هتل بوم گردی با درجات و اهداف فعالیت مختلف در یک محیط با مدیریتی واحد وجود دارد به شرطی که فعالیت هیچ یک از آنها تاثیر منفی بر عملکرد واحدهای دیگر نداشته باشد.

هتل های بوم گردی یک ستاره

 • حداقل تعداد واحد اقامتی آنها ۴ واحد محاسبه می گردد.
 • بازای هر دو واحد اقامتی یک مجموعه سرویس بهداشتی و حمام و در مجموع حداقل دو مجموعه سرویس بهداشتی و حمام، یکی ویژه خانمها و دیگری ویژه آقایان، بصورت فعال داشته باشند.
 • دارای مکان مستقلی جهت پذیرایی از مسافران باشند.
 • وجود امکان دسترسی مسافران به شبکه اینترنت، زمینه هتل های بوم گردی یک ستاره را به یک ستاره ممتاز فراهم می نماید.

هتل های بوم گردی دو ستاره

 • حداقل تعداد واحد اقامتی آنها ۴ واحد محاسبه می گردد.
 • بازای هر دو واحد اقامتی یک مجموعه سرویس بهداشتی و حمام و در مجموع حداقل دو مجموعه سرویس بهداشتی و حمام، یکی ویژه خانمها و دیگری ویژه آقایان، بصورت فعال داشته باشند.
 • دارای مکان مستقلی جهت پذیرایی از مسافران باشند.
 • در کلیه هتل های بوم گردی دو ستاره باید امکان سرو غذا و پذیرایی از مسافران در واحدهای اقامتی تحت اختیار ایشان فراهم باشد.
 • در آنها فضایی جهت نمایش و فروش صنایع دستی و محصولات محلی در نظر گرفته می شود.
 • تاثیر قابل مشاهده در حفاظت از محیط طبیعی منطقه و یا دسترسی گردشگران به شبکه اینترنت، زمینه ارتقا هتل های بوم گردی دو ستاره را به دو ستاره ممتاز فراهم خواهد نمود.

ایده ایجاد اقامتگاههای بوم گردی

هتل های بوم گردی سه ستاره

 • حداقل تعداد واحدهای اقامتی هتل های بوم گردی سه ستاره ۶ واحد بوده که علاوه بر وجود دست کم دو مجموعه سرویس بهداشتی و حمام (ویژه خانمها و آقایان)، حداقل نیمی از واحدهای اقامتی هتل های بوم گردی سه ستاره دارای مجموعه سرویس بهداشتی و حمام مستقل خواهند بود.
 • دارای مکان مستقلی جهت پذیرایی از مسافران باشند.
 • در کلیه هتل های بوم گردی سه ستاره باید امکان سرو غذا و پذیرایی از مسافران در واحدهای اقامتی تحت اختیار ایشان فراهم باشد.
 • در آنها فضایی جهت نمایش و فروش صنایع دستی و محصولات محلی در نظر گرفته می شود.
 • در صورت وجود زیر ساختهای مورد نیاز، امکان دسترسی گردشگران به شبکه اینترنت در هتل های بوم گردی سه ستاره الزامیست.
 • ایجاد نقش موثر در زمینه حفاظت از محیط طبیعی و تنوع زیستی منطقه و ارائه خدمات مرتبط با آن به گردشگران و یا استفاده از انرژی های نو زمینه ارتقا هتل های بوم گردی سه ستاره را به سه ستاره ممتاز فراهم می نماید.
 • هتل های بوم گردی چهار ستاره

 • حداقل تعداد واحدهای اقامتی در هتل های بوم گردی چهار ستاره ۸ واحد است که تمامی آنها باید دارای سرویس بهداشتی و حمام مستقل باشند.
 • دارای مکان های مستقلی جهت صرف غذا و پذیرایی از مسافران (چایخانه) بصورت شبانه روزی باشند.
 • در کلیه هتل های بوم گردی چهار ستاره باید امکان سرو غذا و پذیرایی از مسافران در واحدهای اقامتی تحت اختیار ایشان فراهم باشد.
 • در آنها فضاهایی جهت نمایش و فروش صنایع دستی و محصولات محلی در نظر گرفته می شود و صنایع دستی و محصولات بومی در آنها با بالاترین کیفیت ممکن به گردشگران عرضه شوند.
 • در صورت وجود زیر ساختهای مورد نیاز، امکان دسترسی گردشگران به شبکه اینترنت در کلیه واحدهای اقامتی هتل های بوم گردی چهار ستاره الزامیست.
 • استفاده از انرژی های نو در هتل های بوم گردی چهار ستاره الزامیست.
 • کلیه هتل های بوم گردی چهار ستاره باید نقش موثری در حفاظت از محیط های فرهنگی و طبیعی و تنوع زیستی منطقه ایفا نموده و نتیجه اقدامات خود را به شکل محصولات گردشگری به گردشگران ارائه دهند.
 • وجود طرح های احیای گونه گونی زیستی و یا تامین سی درصد از انرژی مورد نیاز مجموعه، زمینه ارتقا هتل های بوم گردی چهار ستاره را به چهار ستاره ممتاز فراهم خواهد نمود.

هتل های بوم گردی پنج ستاره

 • حداقل تعداد واحدهای اقامتی در هتل های بوم گردی چهار ستاره ۸ واحد است که تمامی آنها باید دارای سرویس بهداشتی و حمام مستقل بوده و خدمات در آنها ضمن رعایت ملاحظات زیست محیطی، با بالاترین کیفیت ممکن ارائه شود.
 • دارای مکانهای مستقلی جهت صرف غذا و پذیرایی از مسافران (چایخانه) باشند.
 • در کلیه هتل های بوم گردی پنج ستاره باید امکان سرو غذا و پذیرایی از مسافران در واحدهای اقامتی تحت اختیار ایشان با بالاترین کیفیت ممکن فراهم باشد.
 • در آنها فضاهایی جهت نمایش و فروش صنایع دستی و محصولات محلی در نظر گرفته می شود و صنایع دستی و محصولات بومی در آنها با بالاترین کیفیت ممکن به گردشگران عرضه شوند.
 • در صورت وجود زیر ساختهای مورد نیاز، امکان دسترسی گردشگران به شبکه اینترنت در کلیه واحدهای اقامتی هتل های بوم گردی پنج ستاره الزامیست.
 • استفاده از انرژی های نو در هتل های بوم گردی پنج ستاره الزامیست و اینگونه هتل ها باید حداقل سی درصد از انرژی مورد نیاز خود را از طریق منابع تجدید پذیر تامین کنند.
 • کلیه هتل های بوم گردی پنج ستاره باید نقش موثری در حفاظت از محیط های فرهنگی و طبیعی و تنوع زیستی منطقه ایفا نموده و نتیجه اقدامات خود را به شکل محصولات گردشگری (بویژه طی اجرای طرح های حفاظت از تنوع زیستی مانند قرق های اختصاصی و …) به بهترین شکل ممکن به گردشگران ارائه دهند. استفاده از کلیه ظرفیتهای گردشگری منطقه، استقرار راهنمایان حرفه ای طبیعت گردی و برنامه ریزی و اجرای تورهای طبیعت گردی با بالاترین کیفیت ممکن در کنار هتل های بوم گردی پنج ستاره الزامیست.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator css=”.vc_custom_1554710634513{padding-bottom: 20px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

طرح توجیهی بوم گردی (آپدیت بهار ۱۴۰۱)

۹۰,۰۰۰ تومان

37 صفحه فایل Wrord و pdf
 حجم فایل : 1 مگابایت
لینک دانلود این فایل بلافاصله پس از پرداخت برای شما نمایان خواهد شد.همچنین یک نسخه به ایمیل وارد شده در صفحه پرداخت ارسال میشود.

wws پشتیبانی واتساپ سفارش اختصاصی سازی این طرح توجیهی
الف) اطلاعات  ظرفيت و میزان ارائه خدمات در ضریب نقطه سربسر
ردیف عنوان شاخص اطلاعاتی میزان واحد
1 ضریب ميزان ارائه خدمات در نقطه سربسر 32 درصد
ب ) اطلاعات مالي و اقتصادی طرح توجیهی بوم گردی
ردیف عنوان شاخص اطلاعاتی میزان واحد
1 میزان سرمایه کل مورد نیاز اجرای طرح 30,278 میلیون ریال
2 میزان سرمایه ثابت 29,143 میلیون ریال
3 میزان سرمایه در گردش 1,136 میلیون ریال
4 نرخ برگشت سرمایه 33 درصد
5 مدت زمان برگشت سرمایه 3.0 سال
6 سود خالص 10,090 میلیون ریال
7 سود ناخالص 22,549 میلیون ریال
8 هزینه خرید قطعات و مواد اولیه 17,251 میلیون ریال
9 هزینه های عملیاتی سالانه مورد نیاز طرح 8,707 میلیون ریال
10 ارزش افزوده خالص طرح 20,100 میلیون ریال
11 ارزش افزوده ناخالص طرح 21,539 میلیون ریال
12 هزینه های نگهداری و تعمیرات (نت) سالانه طرح 476 میلیون ریال
13 هزینه های استهلاک طرح 1,271 میلیون ريال
14 سرمایه مورد نیاز جهت تامین ابنیه و سالن ها 12,000 میلیون ریال
15 سرمایه مورد نیاز خرید تجهیزات 5,250 میلیون ریال
16 هزینه های متغیر طرح 20,850 میلیون ریال
17 سرمایه مورد نیاز تامین وسایل حمل و نقل شهری و کارگاهی 1,500 میلیون ریال
18 ارزش فروش محصولات 39,800 میلیون ریال
19 هزینه های ثابت طرح 5,971 میلیون ریال
20 تعداد پرسنل ستادی و اجرایی مورد نیاز اجرای طرح 10 نفر
21 هزینه های قبل از بهره برداری طرح 168 میلیون ریال
22 هزینه های حاملهای انرژی(سوخت ، آب شرب ، برق و…) 534 میلیون ریال
23 میزان حقوق سالانه پرسنل ستادی و اجرایی طرح 5,772 میلیون ریال
24 نسبت افزوده ناخالص به ارزش خدمات ارائه شده 54 درصد
25 نسبت افزوده خالص به ارزش خدمات ارائه شده 51 درصد
26 نسبت افزوده خالص به سرمایه گذاری کل 66 درصد
27 سرانه سرمایه ثابت 2,914 میلیون ریال
28 سرانه سرمایه گذاری کل 3,028 میلیون ریال
29 نسبت سود خالص به ارزش خدمات ارائه شده 25 درصد
30 سرانه ارزش خدمات ارائه شده 3,980 میلیون ریال
31 نسبت سود خالص به سرمایه ثابت 12 درصد
32 مقدار NPV 10,228 میلیون ریال
33 مقدار NPV/I 14 درصد
34 میزان IRR در حالت عادی 34 درصد
35 میزان IRR در حالت بدبینانه 27 درصد

سرفصل های طرح توجیهی بوم گردی :

 • محاسبه سرمايه ثابت مورد نياز طرح توجیهی بومگردی
  – زمین
  – سرمايه مورد نياز جهت محوطه سازي
  – سرمايه مورد نياز جهت ساخت و سازهای
  – سرمايه مورد نياز جهت تامين ؛ نصب و راه اندازی تاسیسات
  – سرمايه مورد نياز جهت تامين وسايل حمل و نقل کارگاهی و شهري
  – سرمايه مورد نياز جهت تامين وسايل اداري ، آزمایشگاه و پشتيباني
  – سرمايه مورد نياز جهت تامين , نصب و راه اندازي تجهيزات مورد نياز
  – سرمایه مورد نیاز خرید انشعابات مورد نیاز
  – هزينه هاي قبل از بهره برداري
  – جمع بندي تعیین میزان سرمایه ثابت مورد نیاز اجرای طرح
 • محاسبه هزینه های عملیاتی سالانه مورد نياز طرح توجیهی بوم گردی
  – هزینه های حقوق و مزاياي سالانه کارکنان
  – هزینه های سالانه حامل¬های انرژی و ارتباطات
  – هزینه های سالانه استهلاک
  – هزینه های سالانه نگهداری و تعمیرات
  – هزینه های سالانه اداری و پشتیبانی
  – جمع بندي تعیین میزان هزینه های عملیاتی سالانه مورد نیاز اجرای طرح
 • محاسبه سرمایه در گردش مورد نياز طرح توجیهی بوم گردی
  – هزینه های خرید سالانه مواد اولیه مورد نیاز
  – جمع بندي تعیین میزان سرمایه در گردش مورد نیاز اجرای طرح
 • محاسبه سرمايه کل مورد نياز طرح
  – ارزش محصولات توليد شده
 • متوسط ارزش سود خالص درطول يک سال کاري
  – محاسبه سود ناخالص
  – محاسبه سود قبل از پرداخت مالیات
  – محاسبه سود خالص
 • متوسط ميزان برگشت سرمايه نسبت به سود خالص
 • مدت زمان برگشت سرمايه
 • تعیین نقطه سربسری- محاسبه متوسط هزینه های ثابت سالانه
  – محاسبه متوسط هزینه های متغیر سالانه
  – محاسبه نقطه سربسری ارائه خدمات ارائه شده
 • تجزيه و تحليل شاخص های (نسبت های) مالی طرح
 • محاسبه شاخص های تصمیم گیری و تحلیل اقتصادی
  – محاسبه ارزش فعلی خالص طرح Net Present Value ) NPV)
  – محاسبه ارزش فعلی درآمدهای طرح
  – محاسبه ارزش فعلی هزینه های طرح
  – نحوه محاسبه مقدار NPV
  – محاسبه نرخ بازگشت سرمایه NPV Ratio) NPV/I)
  – محاسبه نرخ بازده داخلی Internal Rate of Return ) IRR)
  – تحلیل حساسیت

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “طرح توجیهی بوم گردی (آپدیت بهار ۱۴۰۱)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[/vc_column][/vc_row]

کتابچه آشنایی با ضوابط ساخت، بهره برداری و درجه بندی اقامتگاه های بوم گردی کشور و نحوه دریافت مجوزات لازم

دانلود
امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی