سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

راه‌اندازی خط تولید پرسود شانه تخم مرغ

از کاغذ باطله تا سود خالص

اگر به دنبال یک شغل تولیدی زود بازده می­‌گردید می­‌توانید خط تولید ساخت شانه تخم مرغ را راه اندازی کنید. کاری که اگر اهل فن نباشید زیادی برای تان گران تمام می‌­شود اما اگر بتوانید دستگاه­‌ های ساده و مورد نیاز آن را خودتان طراحی کنید این حرفه برای­تان به یک شغل سود آور تبدیل می­‌شود.

مطالب پیشنهادی: معرفی کسب و کار های تولیدی پر سود

شغلی که در آن ماهیانه هشت میلیون تومان سود خواهید کرد. حالا اگر نمی­توانید ۲۰۰ میلیون تومان به تنهایی هزینه کنید به شما توصیه می­شود به صورت دسته جمعی کار کنید. در این صورت اگر خودتان در کارگاه بایستید و کار کنید باز هم ماهیانه درآمد قابل قبولی خواهید داشت.

مواد اولیه‌­ی در دسترس و بازار فروش خوب

ماجرای راه اندازی کارگاه شانه تخم مرغ سازی علی قنبری و شرکا، از آن­جایی شروع شد که چهار تا از بچه­‌های رشته­‌ی معماری و مکانیک تصمیم گرفتند با همکاری یکدیگر کسب و کاری را شروع کنند و برای خودشان درآمدی داشته باشند. این گروه پس از مدت­‌ها تحقیق متوجه شد روی ساخت شانه ­‌های مقوایی تخم مرغ می­شود حساب کرد. بنابراین اعضای گروه دست به کار شدند و چراغ کارگاه­‌شان را روشن کردند.

کارگاه شانه تخم مرغ

علی قنبری، یکی از افراد این گروه، ماجرا را اینگونه روایت می­کند:«ما یک گروه چهار نفره بودیم و که مرتبا به دنبال کار می­ گشتیم. می­خواستیم روی پای خودمان بایستیم اما درباره­‌ی هر شغلی که تحقیق می­کردیم به نتیجه­‌ی خاصی نمی ­‌رسیدیم.

خصوصیات کسب و کاری که می­خواستیم راه اندازی کنیم عجیب و غریب نبود تنها دنبال شغلی بودیم که مواد اولیه­‌ی آن در دسترس باشد و از طرفی بازار فروش خوبی هم داشته باشد. این شد که یک کارگاه ساخت شانه‌­ های مقوایی تخم مرغ زدیم. می­خواستیم هر چه زودتر چرخ کسب و کارمان بچرخد تا بتوانیم از این طریق برای خودمان درآمدی داشته باشیم.»

از بازار باطله فروش‌­ها تا کارگاه تولید شانه تخم مرغ

مواد اولیه در ساخت شانه تخم مرغ ، ضایعات کاغذ و مقواست. این مواد قبل از اینکه به شانه تخم مرغ تبدیل شوند مراحلی را طی می­‌کنند:«ما معمولا ضایعات کاغذ و مقوا را از افرادی که کاغذهای باطله، مقوا، روزنامه، مجله و… می‌­فروشند به صورت عمده خریداری می­ کنیم.

مواد اولیه در ساخت شانه تخم مرغ ، ضایعات کاغذ و مقواست

روزانه یک تن کاغذ که هر کیلو ۵۰۰ تومان قیمت دارد وارد دستگا‌ه­ ما می­شود . در نهایت ماحصل کار ما و دستگاه‌­ها با هم می­ شود شانه های تخم مرغ. بنابراین افرادی که می‌خواهند یک کارگاه شانه تخم مرغ سازی راه اندازی کنند باید در خرید ضایعات کاغذ و مقوا دقت به خرج دهند.

ضایعاتی که وارد دستگاه می­شود کاغذ خالص است در حالی که شما نمی­‌توانید کاغذ خالص و تمیز خریداری کرده و به خورد دستگاه­‌ها بدهید. بنابراین مواد اولیه­‌ی ما قبل از ورود به دستگاه­‌ها غربال می‌­شود، برچسب­‌ها و لمینیت­‌ها به صورت دستی جدا شده و باقی‌مانده­‌ی آن­ها خوب شست و شو داده می­‌شود. موادی که برای ساخت شانه تخم مرغ استفاده می‌­شود کاملا تمیز و بهداشتی است. در غیر این صورت اداره بهداشت به سرعت در کارگاه­ را تخته خواهد کرد.»

به جای اینکه بخرید، بسازید

برای داشتن کارگاهی که شانه تخم مرغ در آن ساخته می­ شود لازم است چندین دستگاه مخصوص این کار را خرید. دستگاه­‌هایی که برای دانشجویان تازه کار، گران بودند و آن­ها نمی‌­توانستند با دست خالی چنین تجهیزاتی را تهیه کنند.

اما علی قنبری و دوستانش ابتکار عمل جالبی به خرج دادند« خرید خط تولید ساخت شانه تخم مرغ برای ما چهار نفر زیادی گران بود. اگر می­خواستیم آن­ها را خریداری کنیم باید ۷۰۰ میلیون تومان پول خرج می­کردیم. برای همین خودمان دست به کار شدیم و دستگاه مخصوص این کار را طراحی کردیم.

خط تولید ساخت شانه تخم مرغ

سپس طرح را به یک شرکت ساخت فولاد سنگین دادیم تا وسایل با نظارت خودمان ساخته شوند. این دستگاه شامل قسمت تراش، خرد کن، منبع تصفیه، کمپرسور، واکیوم، کوره و مخزن است. هزینه‌­ای که از جیب ما بابت ساخت آن پرداخت شد ۲۳۰ میلیون تومان است. این یعنی ما ۵۰۰ میلیون تومان صرفه جویی کردیم و توانستیم این پول را برای خودمان ذخیره کنیم.»

استان مرکزی بهترین جا برای تولید شانه تخم مرغ

بعد از ساخت دستگاه، علی قنبری و دوستانش شروع به تحقیق و بازاریابی برای شغل جدید­شان کردند. درآوردن آمار مرغداری­‌های نزدیک کارگاه و شناسایی بازار خرید شانه تخم مرغ یکی از مهم­ترین مراحل این کسب و کار است: «وقتی خیال­مان از بابت دستگاه و مواد اولیه راحت شد شروع به تحقیق و بازاریابی کردیم.

در این کسب و کار حتما باید کارگاه‌­تان اطراف مرغداری‌­ها و فروشنده ­‌های کاغذ باطله باشد. به علاوه تحقیقات ما می‌­گفت استان مرکزی بهترین مکان برای راه اندازی چنین کارگاهی است چرا که در این استان قیمت کاغذ باطله در پایین‌­ترین حد خود قرار دارد.

محل مناسب کارگاه

اما در استان‌­های دیگر به خصوص تهران قیمت­ها کمی زیادتر است. شاید اگر این کار را در تهران شروع کنید مدت زمان زیادی طول بکشد تا به سود برسید. با این تفاسیر چرخ کارگاه­مان در اراک شروع به چرخیدن کرد و سه، چهار ماه بعد کارگاه­ به سوددهی افتاد.»

کسب و کاری به وسعت هزار متر

در کارگاه تولید شانه تخم مرغ دستگاه­‌ها بیش از تصور ما بزرگ هستند. طول بعضی از آن­ها به ۳۰ متر می­رسد، از طرفی برای انبار کردن شانه تخم مرغ و بسته بندی آن­ها هم به فضایی بزرگ نیاز است.

برای همین علی قنبری به کسانی که می­خواهند این کسب و کار را تجربه کنند توصیه می­کند به فکر مکان­های بزرگ باشند:« وسعت یک کارگاه تولید شانه تخم مرغ حداقل باید ۱۰۰۰ متر باشد. ۴۰۰ متر فضای بسته که دستگاه­‌ها درون آن قرار می‌­گیرند و ۶۰۰ متر هم انبار. قسمت انبار خودش به دو بخش تقسیم می‌­شود.

متراژ کارگاه

بخشی به نگهداری مواد اولیه‌­ای که هنوز تمیز و تصفیه نشده‌اند و بخش دیگر به شانه‌­ های تخم مرغ ساخته شده اختصاص داده می‌­شود. باید توجه داشت که آلودگی­‌های کاغذهای باطله به شانه­‌ های تخم مرغ سرایت نکند وگرنه هر چه رشته‌­اید پنبه خواهد شد.»

کاری بدون آموزش، بدون دردسر

در مرحله­‌ی بعدی باید بدانید کارگاه مخصوص تولید شانه تخم مرغ ، به ۱۵ نفر کارگر نیاز دارد تا با همکاری یکدیگر آن را بگردانند. همه­‌ی این افراد در بخش خمیر کاغذ، پرس و حمل و نقل فعالیت می­‌کنند. البته با تعداد کمتری هم می­شود چنین کارگاهی داشت

تعداد کارگر مورد نیاز

اما آن وقت ممکن است دو مسئولیت متفاوت روی دوش یک نفر بیفتد:« تعداد افرادی که می­‌توانند در یک کارگاه شانه تخم مرغ سازی کار کنند ۱۵ نفر است. این افراد بیمه­ می­شوند و حقوق­شان کمی بیشتر از حقوق وزارت کاری است. دستمزد آن­ها بستگی به این دارد که چند شیفت و چقدر فعالیت کنند.

اگر تولید روزانه از ده هزار تا به ۱۵ هزار برسد به صورت عادلانه ماهی ۳۰۰ هزار تومان به حقوق کارگرها اضافه می­‌شود. ساعت کار همه­‌ی آن­ها هم از صبح تا بعد از ظهر است. با این حساب کار کردن در چنین کارگاهی چندان سخت و دشوار نیست . ضمن اینکه لازم نیست کارگرها دوره و یا آموزش خاصی از قبل دیده باشند. زمانی که به کارگاه پا می­گذارند دست­شان می­ آید که باید چه کار کنند. یکی دو هفته طول می­کشد به دستگاه­‌ها و کارشان عادت کنند اما خیلی زود از زیر و بم کار سر در می‌­آورند.»

شانه تخم مرغ را رنگی رنگی کنید

در پایان نتیجه می گیریم راه اندازی خط تولید شانه تخم مرغ چندان سخت و دشوار نیست. این شغل یک حرفه‌­ی مناسب برای جوان­هایی است که به دنبال کار می‌­گردند. با داشتن اطلاعات اولیه و به خرج دادن کمی خلاقیت می‌شود کارگاهی شبیه کارگاه علی قنبری و شرکایش داشت.

برای شروع این کار فقط کافی است در مسیر درست گام بردارید. در این راه ، یاد گرفتن بازاریابی و ارتباط برقرار کردن با مشتری­ها که اغلب مرغداران هستند در اولویت قرار دارد. به علاوه در بازاریابی اجناس­تان می­توانید ابتکار عمل هم به خرج دهید. ساده‌­ترین راه خلاقیت در این کار ساخت شانه‌ ­های رنگی تخم مرغ است.

شانه تخم مرغ را رنگی

در کارگاهی که به سراغش رفته ایم مشتر‌ی­ها می­توانند رنگ شانه‌ ­های تخم مرغ‌شان را انتخاب ­کنند و این شانه ­‌های رنگی به سفارش مرغداران و یا فروشندگان تخم مرغ ساخته می­‌شود. خرج آن مقدار کمی رنگ است که در مراحل اولیه به کاغذ­های باطله اضافه می‌­شود.

برای داشتن مجوز راه اندازی خط تولید شانه تخم مرغ به دو ماه زمان و دو میلیون تومان پول نیاز دارید.

از فرمانداری تا اداره­‌ی بهداشت

داشتن کارگاه تولید شانه تخم مرغ به مجوز خاصی نیاز دارد. البته مراحل اخذ این مجوز از استانی به استان دیگر تفاوت دارد اما راهی که علی قنبری و همکارانش برای داشتن چنین کارگاهی طی کردند به شرح زیر است:

«برای اینکه مجوز کارگاه تولید شانه تخم مرغ را بگیرید و به رسمیت شناخته شوید ابتدا باید سری به فرمانداری استان‌­تان بزنید. در این­جا شرایط کسب و کار شما مورد بررسی قرار می‌­گیرد. سپس شما باید به اداره‌­ی بهداشت مراجعه کنید. شاید در این قسمت از کار کمی معطل شوید. کارگاه شما توسط مامورین بهداشت بازدید می­‌شود و دو ماه و نیم بعد مجوز­های مخصوص، به دست­تان خواهد رسید. برای گرفتن مجوز­ها دست آخر دو میلیون تومان هزینه خواهید کرد. از آن به بعد شما می­توانید با خیال راحت کارتان را آغاز کرده و سود ببرید.»

برای سفارش طرح توجیهی اختصاصی تولید شانه تخم مرغ می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۰۸۵۲۴۳ تماس حاصل فرمایید.
اگر کارتان را خوب بلد باشید می­توانید ماهیانه هشت میلیون تومان سود به جیب بزنید.

ماهیانه هشت میلیون تومان سود خالص

سود حاصل از کارگاه تولید شانه تخم مرغ بستگی به شما و سرمایه‌­ی اولیه‌­تان دارد. در این کار برعکس کارهای دیگر هرچقدر بتوانید کمتر خرج کنید زودتر به نتیجه خواهید رسید.

اگر بخواهید ۷۰۰، ۸۰۰ میلیون تومان خرج واردات دستگاه­‌های خارجی کنید قطعا چند سالی طول می­ کشد تا هزینه­‌های از دست رفته­ ی تان جبران شود. اما با داشتن اطلاعات کافی می­توانید این دستگاه­ها را با یک سوم قیمت طراحی کرده و به کارگاه‌­تان بیاورید. بعد از آن می­ماند خرید کاغد باطله، از این کاغذها باید روزانه یک تن داشته باشید. با کسر هزینه­‌ی برق و حقوق کارگرها در این کسب و کار ماهیانه هشت میلیون تومان سود خالص برای­تان خواهد ماند.

امتیاز کاربران: 3.94 ( 15 رای)
سفارش طرح توجیهی
منبع
همشهری سرنخ
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی