ایده هاایده های صنعتی

طرح بازیافت انواع مختلف آلیاژ

سفارش طرح توجیهی

معرفی قراضه آهن و فولاد

قراضه آهن و فولاد شاید در نگاه اول کالایی بی استفاده، فاقد ارزش و کارآیی باشد که بهترین راه خلاصی از آن معدوم کردن آن باشد، ولی همین ماده بی ارزش در جایی دیگر حکم طلا پیدا میکند. تا جایی که فولادسازان و کارخانه های مرتبط، بدون قراضه و البته سنگ آهن تقریبا بیکار میشوند .

صنعت بازیافت ، یک صنعت مهم و اساسی در کشور بشمار می آید که تحت آن ضایعات و قراضه های آهن و فولاد جمع آوری و با ذوب و تبدیل به شمش ، قابلبت استفاده در صنعت را مجددا پیدا می نماید . شمش تولید شده در کارگاه های ریخته گری به قطعات با ارزش مبدل می گردد و بدینوسیله قراضه و ضایعات آهن و فولاد مجددا به چرخه مصرف وارد می گردد .

امروزه قراضه آهن و فولاد نه تنها در بازار های داخلی ، بلکه در بازارهای جهانی از رونق بسیار خوبی برخوردار است . به عنوان نمونه میزان واردات آهن قراضه به کشورمان در اشکال مختلف معادل 150000 تن در سال است . این قرضه ها پس از ورود به کشور در دو شکل مورد استفاده قرار می گیرد .

شکل اول : استفاده در کارخانه های ذوب آهن به منظور کاهش دمای ذوب و افزایش راندمان وکیفیت آن
شکل دوم : ذوب قراضه ها و تبدیل آنها به شمش به منظور تولید مواد اولیه مورد استفاده کارگاه های ریخته گری در سطح کشور
با توجه به مطالب ذکر شده اهمیت این صنعت در کشور مشخص می گردد .

بررسی موارد مصرف و کاربرد محصولات تولیدی از بازیافت آلیاژ

محصولات تولیدی طرح حاضر، شمش فولاد و چدن است که از محل ذوب مجدد آهن و فولاد تولید خواهد شد . گارکاه های ریخته گری شمش های تولیدی طرح حاضر را خریداری کرده و با استفاده از آن انواع قطعات ریخته شده فولاد و چدن را تولید می نمایند . البته لازم به ذکر است که قطعات تولیدی از شمش های مشابه طرح حاضر ، قطعات با خواص مکانیکی پائین خواهند بود .

بررسی اهمیت استراتژیکی محصولات تولیدی از بازیافت آلیاژ

ساخت فلزات اساسی ، یکی از صنایع مادر و اساسی در هر کشور به شمار میآید. این محصولات خود به عنوان کالای واسطهای برای تولید دیگر قطعات و ادوات صنعتی مورد استفاده دارند. از اینرو توسعه صنعت تولید فلزات اساسی به مفهوم توسعه صنعت کشور است و لذا مجموعه تولید شمش فولاد و چدن را میتوان به عنوان یکی از محورهای توسعه کشورها تلقی کرد.

محصولات تولیدی طرح در قسمت های متنوعی از صنعت دارای کاربرد است بنابراین در مجموع ملاحظه میگردد که قطعات تولیدی طرح به عنوان زیرساختهای صنعت کشور به شمار می آیند و از درجه اهمیت بالایی برخوردار میباشند.

کشورهای عمده تولید کننده محصولات تولیدی از بازیافت آلیاژ

در جدول زیر کشورهای مطرح در تولید فولاد آمده است .

ردیف نام کشورها
1 چین
2 ژاپن
3 آمریکا
4 روسیه
5 کره جنوبی
6 آلمان
7 هندوستان
8 اکراین
9 برزیل
10 ایتالیا

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش تولید محصول در کشور و مقایسه آن با دیگر کشورها

 1. نگاهی به روش بازیافت فولاد و چدن
  فولاد و چدن فلزاتی هستند که دارای قابلیت استفاده مجدد دارند . بنابراین قطعات و مصنوعات ساخته شده از آنها ، پس از پایان عمر سرویس دهی ، قابلیت تبدیل مجدد به قطعات دیگر را دارا هستند . این امر بوسیله جمع آوری قراضه های آهن ، ذوب و تبدیل آنها به شمش صورت می گیرد . شمش تولید شده بعنوان ماده اولیه در کارگاههای ریخته گری به قطعات مصرفی صنعت و بازار تبدیل می گردد . در شکل زیر فرایند بازیافت شرح داده شده است.
  بازیافت فولاد و چدن
  با توجه به فرایند تعریف شده، شرح فرایند به صورت زیر قابل تعریف است:
  • آماده سازی قراضه ها
   مواد اولیه مورد استفاده در بازیافت ، انواع قراضه های آهن ، فولاد و چدن است . این قراضه ها از سطح کشور جمع آوری و به محل کارخانه منتقل خواهد شد . قراضه های جمع آوری شده در شکل قطعه صنعتی ، پروفیل های ساختمانی ، ورق و غیره است . بنابراین به منظور ایجاد قابلیت ذوب در این قراضه ها لازم است ابعاد آنها در حد خوراك مناسب کوره تبدیل گردد . این امر بوسیله برشکاری قطعات بزرگ ، پرسکاری قطعات حجیم و موارد مشابه آنها صورت می گیرد.
  • ذوب قراضه ها
   قراضه های آماده شده در مرحله قبلی به کوره پاتیلی منتقل و در آنجا ذوب و جهت ریخته گری آماده می گردد .
  • آلیاژ سازی
   تنوع قراضه های رسیده به کارخانه از نظر ترکیب شیمیائی آنها بسیار متفاوت است . از اینرو به منظور ایجاد آلیازی که قابلیت استفاده در صنعت را داشته باشد ، لازم است بعضا تغییراتی در ترکیب فلز مذاب انجام گیرد که این امر تحت عنوان آلیاژ سازی نامیده شده است .
  • ریخته گری
   مذاب آماده شده در داخل قالبهای ماسه ای ریخته گری می گردد . فرایند ریخته گری از لحاظ آهنگ ریخته گری و خنک کاری از اهمیت و حساسیت بالائی برخوردار می باشد . عملیات اضافه کردن مواد جوانه زنی و همچنین دمیدن گازهای خنثی به داخل قالب در این مرحله صورت میگیرد.
  • در آوردن قطعه منجمد شده از قالب و تریم آن
   شمش ریخته گری پس از انجماد از قالب ماسه ای خارج شده و کلیه زواید آن بریده می شود.

  در پایان این فرایند شمش برای ارسال به بازار آماده است .

 2. روش بازیافت آهن و فولاد و چدن در بند قبل شرح داده شد بنابراین در صورتی که این روش تولید با روش های تولید مورد استفاده در سایر کشورها مورد مقایسه قرار گیرد نتایج زیر حاصل خواهد شد:تکنولوژی و روش بازیافت فولاد و چدن در سایر کشورها همان روشی است که در کشور ما انجام میگیرد و تاکنون روش دیگری برای این کار در نقاط دیگر جهان معرفی نشده است. آنچه که در فرایند بازیافت دارای اهمیت است و حتی میتوان گفت که این عوامل کیفیت قطعه تولید شده را تشکیل داده و در کشورهای صنعتی از درجه بالاتری برخوردار میباشد موارد ذیل هستند.
  • توان مهندسی واحد تولیدی در تفکیک قراضه های رسیده به کارخانه
  • آلیاژ سازی و تولید شمش با ترکیب شیمیائی یکسان و مورد نیاز بازار
  • جلو گیری از ورود سایر فلزات همراه قراضه ها به پاتیل ذوب

حداقل ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز

ردیف شرح ماشین الات و تجهیزات منبع تامین
1 کوره ذوب پاتیلی با دمای 2000c° داخل
2 ماشین پرس هیدرولیک داخل
3 تجهیزات برش هوا گاز داخل
4 ماشین شمش ریری داخل
5 ماشین برش زواید داخل
6 قالبهای ماسه ای
7 تجهیزات مذاب ریزی

امتیاز کاربران: 0.75 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی