سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتیبخش صنعت

تولید نشاسته از ذرت با کاربرد در صنایع غذایی ، دارویی و صنعتی

معرفی نشاسته

نشاسته یک پلی ساکارید گیاهی ذخیره شده در ریشه ها، جوانه و دانه های گیاهان است. چنان چه تعداد واحدهای قند یا مونو ساکارید در یک کربوهیدرات بیش از 10 واحد باشد آن ترکیب قندی، پلی ساکارید نامیده می شود .

نشاسته در اغلب میوه ها ، دانه ها ، غلات و غده های گیاهی (سیب زمینی) یافت می شود.

۴ منبع عمده نشاسته عبارتند از:

 • ذرت
 • سیب زمینی
 • گندم
 • برنج

نشاسته تجاری عمدتا از ذرت تهیه می شود . ذرت مهمترین ماده اولیه در تولید نشاسته و صنایع جانبی آن محسوب می شود. به عنوان مثال میتوان شربت فروکتوز غنی شده ذرت را به عنوان یکی از مهمترین فرآورده های جانبی نشاسته از ذرت که سالیان درازی است جایگزین قند در صنایع عظیم آبمیوه سازی و نوشابه سازی شده است نام برد.

طراحی ، تامین و راه اندازی خطوط فراوری ذرت و تولید نشاسته خشک ، گلوکز ، فروکتوز و سوربیتول،برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ایـ توجیهی تماس حاصل فرمایید: ۰۹۳۹۴۷۱۰۴۶۲

نوشته های مشابه

ذرت با نام علمی Zea mays یکی از غلات گرمسیری و از خانواده گندمیان (گرامینه) متعلق به گیاهان تک لپه می باشد. گیاه ذرت ، تنها غله ای است که در کشور مکزیک و گواتمالا تکامل یافته است. ذرت پرمحصول ترین غله دنیا به حساب می آید و از لحاظ مقدار تولید ، پس از گندم و برنج قرار می گیرد . امروزه ذرت در تغذیه بسیاری از مردمان دنیا نقش اساسی دارد.

ذرت مهمترین ماده اولیه تولید نشاسته

در تهیه نشاسته از ذرت از تکنولوژى جداسازى به علت بصرفه بودن ازنظر اقتصادى و سازگارى با محیط زیست استفاده می شود.

موارد مصرف و کاربرد نشاسته

نشاسته به عنوان ماده اولیه در بسیاری از رشته های صنایع غذایی استفاده می شود که برای هر مورد نشاسته خاص آن مناسب است. در تولید دکستروز، دکسترین، گلوکز مایع و سایر انواع سیروپ، ماده اولیه اصلی نشاسته است و برای بسیاری دیگر از رشته های صنایع، برای نقشی که در بهبود ویژگی های فیزیکی، بالا بردن ثبات سیستم های کلوییدی و اثر غلظت دهندگی دارد از آن استفاده می شود.

در پودرهای نانوایی و مواد بهبود دهنده پخت به عنوان پرکننده یا filler و جلوگیری از واکنش های شیمیایی بین بیکربنات و اسید پیش از ساختن خمیر، در سس ها برای حفظ امولسیون روغن و سرکه و جلوگیری از دو فاز شدن سیستم، در بیسکویت و کراکر برای بهبود بافت و تردی فراورده و کنترل PH ، در صنایع پخت پیش از قالب گیری و برای جلوگیری از چسبیدن خمیر به قالب، در تولید انواع سوپ به عنون غلظت دهنده و در صنایع کنسروسازی، صنایع گوشت، صنایع غذاهای منجمد، بیسکویت سازی، کیک سازی و نیز کاکائو، بستنی، آدامس، قهوه، شیر کندانسه و خردل از نشاسته استفاده می شود.

همچنین قابل ذکر است که از انواع نشاسته در فرمول داروهای گوناگون استفاده می شود.به علاوه از نشاسته های درجه دو یا انواع ویژه ای از نشاسته در تولید غذای دام، نساجی، حفاری، چاه های نفت، چسب سازی، صنایع کاغذ سازی و پودرهای آرایشی صورت استفاده می شود.

بررسی کالاهای جایگزینی نشاسته

نشاسته از گیاهان مختلفی از جمله ذرت، گندم، سیب زمینی و برنج بدست می آید. عمده ترین منابع تهیه نشاسته در مناطق مختلف متفاوت است و بستگی به پراکندگی جغرافیایی دارد.

بعنوان مثال سیب زمینی در اروپا، گندم در استرالیا و ذرت در آمریکا و در آسیا نیز از برنج و ذرت جهت تولید نشاسته استفاده می شود. بنابراین کالای جایگزین نشاسته ذرت، نشاسته تولید شده از گندم و برنج و سیب زمینی می باشد.

لازم به ذکر است که استحصال نشاسته از سیب زمینی فرآیند پیچیده تری داشته و گرانتر از انواع دیگر عرضه می گردد. نشاسته برنج نیز به علت گران بودن برنج چندان مثرون به صرفه نیست و گران می باشد.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده نشاسته ذرت

کشورهای عمده تولید کننده ذرت عبارتند از: ایالات متحده آمریکا ، رومانی، روسیه ، ایتالیا، چین، آرژانتین، برزیل و آفریقای جنوبی و به تبع آن این کشورها تولیدکنندگان عمده نشاسته نیز محسوب می شوند بطوریکه چین در حال حاضر 90 درصد بازار جهانی نشاسته را در اختیار دارد .

تاکنون بازارهای هدف نشاسته تولیدات داخل، کشورهای همسایه نظیر عراق، ارمنستان، آذربایجان، قرقیزستان، ترکمنستان، افغانستان، ازبکستان بوده است.

شرایط صادرات نشاسته ذرت

جهت صادرات محصول محدودیتی وجود ندارد ولی نکته ای که باید بدان توجه نمود این است که باید بر اساس استانداردهای جهانی تولید شود.

بررسی سطح تکنولوژی واحدهای تولید نشاسته در ایران

برخی کارخانه های فعال در زمینه تولید نشاسته از ذرت عبارتند از : گناب ارومیه ،نشاسته دانه طلایی ، نشاسته البرز ، گلوکوزان ، مهشاد یزد و تعاونی تولیدی و صنعتی نشاسته و گلوکز قزوین .

بسته پیشنهادی: لیست تولیدکنندگان انواع نشاسته و محصولات مرتبط با آن

لازم به ذکر است که کارخانه های نشاسته دانه طلایی، گلوکزان و مهشاد یزد از دانه ذرت و مابقی از آرد ذرت، اقدام به استحصال نشاسته می نمایند. همچنین همه واحدهای تولید کننده از فرآیند و تکنولوژی مرسوم جهت استحصال نشاسته استفاده می کنند.

تکنولوژی شرکت گلوکزان بر گرفته از کشورهای آمریکا و هلند ، شرکت مهشاد یزد دارای ماشین آلات آلمانی و ایتالیایی و ماشین آلات کارخانه نشاسته دانه طلایی، چینی می باشد.

نکته ای که باید بدان اشاره نمود این است که نشاسته تولید داخل در اغلب موارد دارای کیفتی نسبتاً پایین تر از نشاسته تولیدی کشورهای اروپایی می باشد که این امر ناشی از دو عامل می باشد:

 1. عدم دسترسی به آخرین و جدیدترین تکنولوژی های روز بدلیل مسائل سیاسی و اقتصادی
 2. با توجه به اینکه در ایران قیمت کالا بسیار اهمیت دارد لذا تولید کننده بیشتر عامل کاهش هزینه را مد نظر داشته و بتبع آن به سمت استفاده از مواد اولیه با کیفیت پایین تر گرایش یافته که در نهایت منجر به تولید با کیفیت پایین تر می گردد. با این حال نشاسته تولیدی داخل دارای کیفیتی مرغوبتر از محصولات چینی می باشد.

برخی از سازندگان و وارد کنندگان ماشین آلات تولید نشاسته از ذرت

 • شرکت مهندسی سپهر طرح کیمیا (وارد کننده ماشین آلات)
 • شرکت فرآیند صنعت آروند (سازنده و وارد کننده ماشین آلات)
 • شرکت تکفا (وارد کننده ماشین آلات)
 • شرکت راس ماشین بین الملل (وارد کننده ماشین آلات)

کشورهای خارجی تولید کننده خط تولید نشاسته از ذرت دانمارک، ایتالیا، آلمان و سوئد می باشند که شرکت Laval Alfa سوئد در این صنعت پیشگام می باشد. همچنین ماشین آلات چینی نیز از تکنولوژی خوبی برخوردار می باشند.

خط تولید نشاسته از ذرت

ایران از چه کشور هایی نشاسته ذرت وارد می کند؟

واردات عمده نشاسته مورد نیاز ایران از کشورهای زیر انجام می گردد:

ردیف نام کشور ها
1 ایتالیا
2 چین
3 اتریش
4 انگلستان
5 فرانسه
6 بلژیک
7 آلمان
8 ترکیه

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش های تولید نشاسته از ذرت

روش متداول تولید نشاسته از ذرت در جهان روش آسیاب تر در محیط اسیدی می باشد. در ایران نیز از همین روش جهت استحصال نشاسته از ذرت استفاده می گردد.مراحل تولید نشاسته از ذرت بصورت ذیل می باشد:

 1. تمیز کردن ذرت
 2. آماده سازی H٢SO٣ (با استفاده از گوگرد و آب)
 3. استیپینگ ذرت (خیساندن ذرت در اسید به مدت 48 تا 50 ساعت 4.5-3.5=PH)
 4. آسیاب ذرت و جداسازی جرم
 5. آسیاب سبوس
 6. شستشو و جداسازی فیبر
 7. جداسازی نشاسته و گلوتن (توسط سپراتور۶۰۰۰=rpm)
 8. شستشو، آبگیری، خشک کردن و کیسه گیری نشاسته
 9. شستشو، آبگیری و خشک کردن جرم
 10. شستشو، آبگیری و خشک کردن پوسته

همانگونه که در بخش های قبل اشاره گردید، علی رغم استفاده از تکنولوژی و ماشین آلات خارجی در واحدهای تولیدی داخل، بدلیل قدمت ماشین آلات و عدم دسترسی به آخرین و جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا که قدرت جداسازی بالایی دارند، پر واضح است که سطح تکنولوژی کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکا پایین تر می باشد.

البته ناگفته نماند با توجه به گسترش واحدهای تحقیق و توسعه در کشور در سالهای اخیر، چندین شرکت داخلی در زمینه تولید ماشین آلات با کیفیت مطلوب به موفقیت هایی دست یافته اند و اقدام به تولید نموده اند.

دیاگرام فرآیند تولید نشاسته از ذرت

دیاگرام فرآیند تولید نشاسته از ذرت

مواد اولیه عمده این محصول ذرت و جهت ایجاد محیط اسیدی از گوگرد استفاده می شود. محصولات عمده قابل استحصال از ذرت به شرح ذیل می باشد:

 1. نشاسته : 67 درصد ذرت ورودی
 2. گلوتن: 6 درصد ذرت ورودی
 3. فیبر: 10.7 درصد ذرت ورودی
 4. خوراک دام خروجی استیپینک : 5.5 درصد ذرت ورودی
 5. جرم: 5 تا 6 درصد ذرت ورودی

بررسی مواد اولیه عمده مورد نیاز و محل تامین آن

مواد اولیه عمده طرح تولید نشاسته ، ذرت می باشد. 60 درصد ذرت مورد نیاز کل صنایع کشور در داخل و 40 درصد وارداتی می باشد.

کشورهای عمده تولید کننده ذرت عبارتند از: ایالات متحده آمریکا ، رومانی ، روسیه ، ایتالیا ، چین، آرژانتین، برزیل و آفریقای جنوبی. در ایران ذرت معمولا در گرگان و گنبد ، خوزستان ، کرمانشاه ، خراسان ، گیلان و مازندران تولید میگردد.

پیشنهاد منطقه مناسب برای احداث کارخانه تولید نشاسته ذرت

با عنایت به اینکه اولین اولین فاکتور در مکانیابی استقرار صنایع سهولت دسترسی به مواد اولیه می باشد بنابراین استانهای گرگان و گنبد ، خوزستان ، کرمانشاه ، خراسان ، گیلان و مازندران که مراکز عمده تولید ذرت در کشور می باشنددر اولویت قرار دارند.

مضافا اینکه این استانها بویژه استان گیلان و خوزستان به علت داشتن راههای ارتباطی دریایی و هوایی و وجود بنادر مهمی چون بندر امام خمینی و بندر انزلی به بازارهای خارجی از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

ایده مرتیط : تولید نشاسته فرصتی عالی و زودبازده

امتیاز کاربران: 2.35 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی