سفارش طرح توجیهی
مقالات کسب و کار

قبل از راه اندازی کارخانه به این نکات توجه کنید

کسب و کارهای تولیدی نقش مهمی در دنیای علم، پزشکی، فناوری و به طور حتم اقتصاد یک کشور دارند. کار کردن در این عرصه بیشتر از فعالیت در هر کسب و کار دیگری نیازمند مهارت و پشتکار است.

با توجه به تغییرات روز به روزی که در نیازها و مطالبات مردم به وجود می آید، رقابت در دنیای تولید محصول به شدت بالا است و در نتیجه کوچکترین جزئیات یک محصول از نظر کیفیت و البته نوع عملکرد کارخانه تولید کننده آن، نقش مؤثری در موفقیت و یا عدم موفقیت و ورشکستگی آن کسب و کار دارد.

اگر به فکر تأسیس یک کارخانه افتاده اید، باید به چند فاکتور اساسی توجه کنید. در صورتیکه این اصول اولیه را با دقت بررسی و اعمال کرده و همچنین برنامه ریزی درستی برای مراحل مختلف کار خود داشته باشید، احتمال موفقیت کسب و کارتان را تا حد زیادی افزایش می دهید.

قبل از راه اندازی کارخانه به این نکات توجه کنید

در ادامه به شرح نکات مهم برای تأسیس کارخانه می پردازیم. پس با ماه همراه باشید:

 • بازار تقاضای محصول یا محصولاتی که قصد دارید تولید کنید را، به درستی بررسی کنید.
  برای محصول یا محصولات مد نظر شما باید متقاضیانی وجود داشته باشند، تا یک توجیه منطقی برای تولیدشان در دست داشته باشید. این موضوع نیازمند تحقیق و پرس و جوی زیاد در بازار و به دست آوردن درکی هوشمندانه از مطالبات مصرف کننده گان بالقوه محصولات شما است.

  پس در ابندا باید مطمئن شوید افرادی هستند که به محصولات شما نیاز دارند، تا بعد به سرغ عوامل مؤثر دیگر بروید.

 • آمار دقیقی از سرمایه لازم برای راه اندازی کارخانه و برنامه ای برای تأمین آن داشته باشید.
  برخلاف بعضی از کسب و کارهای امروزی که سرمایه اولیه کمی نیاز داشته و حتی وابسته به مکان مشخصی برای راه اندازی نیستند، تأسیس یک کارخانه بدون داشتن بودجه کافی و در نظر گرفتن محیط کاری مناسب امکان پذیر نیست.

  از دیگر ملزومات تأسیس و شروع به کار یک کارخانه، خرید تجهیزات و ماشین آلات است. علاوه بر آن استخدام کارشناسانی که در زمینه محصول یا محصولاتی که قصد دارید تولید کنید تخصص دارند، هزینه جداگانه ای دارد که باید در بودجه اولیه لحاظ شود.

 • آمار دقیقی از سرمایه لازم برای راه اندازی کارخانه و برنامه ای برای تأمین آن داشته باشید.

 • کارخانه های رقیبی که تولیداتی مشابه محصولات مورد نظر شما دارند را، بشناسید.
  زمانیکه در حال تحقیق در مورد بازار هستید، با تشخیص و بررسی محصولات مورد نیاز مردم که متقاضیان زیادی دارند، تنها نصف راه را طی کرده اید.

  از آنجاییکه ممکن است محصول مورد نظر شما توسط کارخانه های دیگری نیز تولید شده باشد، لازم است بدانید چه جایگاهی در این بازار و بین رقبایتان دارید.

  شما همچنین مستلزم به آگاهی از نقش کارخانه های بزرگ در این عرصه و چگونگی بهره وری خودتان از پتانسیل های آن هستید.

 • از تجربه، دانش و ویژگی های کیفی که پیش از این حاصل شده است، نهایت استفاده را ببرید.
  در این راه جمع آوری یک تیم با تجربه و متخصصان حرفه ای در شروع هر کسب و کاری بسیار مهم است. همچنین به کارگیری تجربیات کسب و کارهای دیگر، کلید موفقیت شما به حساب می آید.

  شما و کارکنانتان باید از تخصص کافی برای استفاده از این تکنیک، برخوردار بوده و دانش و کم و کیف تولید محصول را از دیگر فعالان این عرصه یاد بگیرید.
  اگر شما یا هر یک از تیم کاریتان در رشته MBA یا مدیریت پروژه تحصیل کرده و یا هر گونه گواهینامه در زمینه کسب و کار داشته باشید، می توانید از پس این کار بربیایید.

  جالب است بدانید که دوره های MBA به صورت آنلاین نیز برگزار می شوند. شما یا کارکنانتان با گذراندن این دوره ها و اخذ مدرک و گواهینامه از آن، می توانید به منابع تخصصی و مهمی در حوزه راه اندازی و مدیریت کسب و کار دست پیدا کنید.

 • از تجربه، دانش و ویژگی های کیفی که پیش از این حاصل شده است، نهایت استفاده را ببرید.

 • منابع مالی قابل دسترس و گزینه های پیش رو در جهت تأمین سرمایه اولیه را، به دقت بررسی کنید.
  برای اینکه بتوانید از پس هزینه های راه اندازی کارخانه بربیایید، باید سرمایه کافی داشته باشید. در صورتیکه بودجه کافی برای سرمایه گذاری در این مسیر را ندارید، می توانید اقدام به جذب سرمایه از طریق توجیه کردن سرمایه گذاران و یا استفاده از وام های بانکی مختلفی که به کارآفرینان تعلق می گیرد، کنید.

  در این زمینه ایده های نابی در مقاله «چطور با بودجه محدود می توان یک واحد تولیدی راه اندازی کرد» که در وبسایت «ایتوجیهی» به آدرس www.etojihi.com ارائه شده است، وجود دارد.

 • منابع مالی قابل دسترس و گزینه های پیش رو در جهت تأمین سرمایه اولیه را، به دقت بررسی کنید.

 • محل تأسیس کارخانه خود را با دقت انتخاب کنید.
  کم و کیف محلی که شما برای راه اندازی کارخانه خود در نظر می گیرید نیز، از نکات مهم تأسیس کارخانه است. می توانید کارخانه خود را در شهرک های صنعتی راه اندازی کنید، اما توجه داشته باشید که نباید از بازار و شرکای تجاری خود دور باشید.
 • محل تأسیس کارخانه خود را با دقت انتخاب کنید.

 • قوانین و روند اصولی راه اندازی کارخانه را به درستی بشناسید.
  کسب و کارهای مختلف دارای قوانین و آیین نامه های متفاوتی هستند. فعالیت های تولیدی به طور معمول اصول سرسختانه تری دارند. در نتیجه شما ملزم به شناخت همه این دستورالعمل ها و اعمال آنان در مراحل مختلف تأسیس و شروع به کار کارخانه خود هستید.

  مهم ترین قوانینی که در آیین نامه های راه اندازی واحدهای تولید و کارخانه ها عنوان می شود، مربوط به بحث سلامت و امنیت کارکنان و پیشگیری از آسیب زدن به محیط زیست است.

این اول راه است…

ما در این مقاله سعی کردیم که بارزترین نکات مهم برای تأسیس کارخانه را برای شما شرح دهیم. اما تا زمانیکه شما شروع به کار نکنید و در مراحل مختلف راه اندازی کارخانه با چالش های مختلفی روبرو نشوید، نمی توانید به مهارت هایی که در این نوع فعالیت ها مورد نیاز است دست پیدا کنید.

یک راه دیگر برای شناخت بیشتر شما از راه اندازی کارخانه و هر نوع واحد تولیدی مراجعه به وبسایت «ای توجیهی» به آدرس www.etojihi.com است. مطالعه مقالات متعددی که در این وبسایت در مورد وجوه مختلف راه اندازی کسب و کار ارائه شده است، دورنمای بهتری از مسیری که در آن قدم گذاشته اید به شما می دهد.

امتیاز نویسنده

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی