ایده هاایده های صنعتی

آشنایی با ایده نیروگاه بادی

سفارش طرح توجیهی

آشنایی با ایده نیروگاه بادی

استفاده از باد به‌عنوان یک منبع پاک و رایگان تولید انرژی الکتریکی، در حال گسترش روز‌افزون بوده به طوری‌که در سال ۲۰۱۵ انرژی الکتریکی تولید شده از باد معادل ۵٫۵درصد کل انرژی الکتریکی تولید شده در جهان بود و طبق پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۰ درصد کل برق جهان از انرژی باد استحصال خواهد شد. همچنین رشد سالانه تولید انرژی الکتریکی از انرژی باد تا سال ۲۰۴۰ بین ۱۰ تا ۴۰ درصد پیش‌بینی شده است.

نیروگاه بادی

وضعیت جهانی بازارهای انرژی بادی

در طول سال ۲۰۱۵، حدود ۵۰ گیگاوات ظرفیت انرژی بادی عملیاتی شد که این، ظرفیت جهانی انرژی بادی را ۳۰ درصد افزایش داده و به میزان ۴۸۰ گیگاوات رسانده است. این میزان افزایش ظرفیت در این سال نسبت به دیگر تکنولوژی‌های تجدیدپذیر بیشتر بوده است. در طول سال ۲۰۱۵ حدود ۸۰ کشور ظرفیت خود را در این زمینه اضافه کرده‌اند و حداقل ۵۸ کشور گزارشی مبنی‌بر افزایش بیش از ۱۰ مگاوات داشته‌اند که ۲۲ کشور از این تعداد از مرز یک گیگاوات گذشته‌اند و ۱۰ کشور برتر نزدیک به ۸۷درصد ظرفیت کل جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.

کشورهای پیشرو در زمینه نصب‌های جدید به ترتیب کشورهای چین، آمریکا، هند، آلمان و انگلستان بوده‌اند که کشور کانادا با فاصله کمی از آنها قرار دارد. اتحادیه اروپا ۲۳درصد از بازار جهانی و ۴۱درصد از ظرفیت کل جهانی را به خود اختصاص داده است.

پتانسیل انرژی بادی در ایران

در ایران برای اینکه بتوان از منابع باد موجود جهت تولید برق استفاده کرد، وجود اطلاعات قابل اعتماد در خصوص پتانسیل باد منطقه موردنظر جهت احداث نیروگاه بادی ضروری است. در ایران با توجه به وجود مناطق بادخیز، بستر مناسبی جهت گسترش بهره‌برداری از توربین‌های بادی فراهم است.

طبق اطلس بادی تهیه شده و براساس اطلاعات دریافتی از ۶۰ ایستگاه و در مناطق مختلف کشور، میزان ظرفیت اسمی سایت‌ها حدود ۶۰ هزار مگاوات است. برپایه پیش‌بینی‌های صورت گرفته، میزان انرژی قابل استحصال بادی کشور از لحاظ اقتصادی بالغ بر ۱۸ هزار مگاوات تخمین زده می‌شود که مؤید پتانسیل قابل‌توجه کشور در زمینه احداث نیروگاه‌های بادی و همچنین اقتصادی بودن سرمایه‌گذاری در صنعت انرژی بادی است. در انجام پروژه پتانسیل‌سنجی بادی در ایران شرکت لامایر آلمان نیز به‌عنوان مشاور همکاری داشته است و براساس مطالعات شرکت مذکور پتانسیل بادی قابل استحصال در کشور حدود ۱۰۰ هزار مگاوات برآورد شده است و توسعه در این خصوص برای بخش‌خصوصی دارای چشم‌انداز مناسبی است.

مزایای طرح احداث نیروگاه برق بادی

  • عدم نیاز توربین بادی به سوخت
  • تامین بخشی از تقاضای انرژی برق کشور و جهان
  • انرژی باد به راحتی قابل تبدیل به انرژی الکتریکی است
  • تنوع بخشیدن به منابع انرژی و ایجاد سیستم پایدار انرژی
  • قدرت مانور زیاد در بهره برداری از چند وات تا چندین مگاوات
  • عدم نیاز به آب و نداشتن آلودگی محیط زیست
  • نیروگاههای بادی امروزی بسیار پر بازده هستند
  • انرژی باد در اکثر مناطق به مقدار زیاد وجود دارد

میزان هزینه احداث نیروگاه برق بادی

هزینه احداث نیروگاه بادی ۲ مگاواتی بادی را حدود ۴میلیون دلار میباشد، افزایش بها برق توسط دولت انگیزه سرمایه گذاری در صنعت نیروگاه بادی را موجب می‌شود که البته کاهش مدت خرید تضمینی برق نیروگاههای بادی توسط وزارت نیرو از ۲۰ سال به ۵ سال هم می‌تواند بعنوان یک عامل منفی تلقی گردد. در مجموع حداقل برای یک کیلووات انرژی ۶۰ سنت سرمایه مورد نیاز است. احمدپور در خصوص مکان‌های بالقوه برای سرمایه‌گذاری معتقد است مناطق مرکزی و کویری و مناطق کوهستانی بهترین مناطق برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌آیند.

چشم‌انداز انرژی بادی در ایران

سیاست کلان کشور ما در چشم‌انداز برنامه‌های آتی در افزایش نقش بخش‌های غیر‌دولتی استوار شده که از جمله فواید و مزایای آن کاستن از حجم و فعالیت‌های تصدی‌گری دولت است. با فعال شدن بخش‌خصوصی در عرصه احداث نیروگاه‌های بادی که جذابیت‌های فراوانی برای بخش‌خصوصی دارد، توان مالی، فنی و مدیریتی کشور افزایش می‌یابد و با شروع پروژه‌ها و فعالیت‌های جدید عملا بخش‌خصوصی به کمک بخش دولتی آمده و کل کشور از این مشارکت سود خواهد برد. همچنین باید توجه داشت که نیروگاه‌های بادی به سرمایه اولیه بالایی نیاز دارند بنابراین تامین سرمایه اولیه در این طرح‌ها از مشکلات اجرایی آنها به شمار می‌آید.

مدیرعامل سازمان انرژی اتمی ایران ظرفیت برق بادی کشور را ۴۰ هزار مگاوات برآورد می‌کند و گزارش‌ها نشان می‌دهد تاکنون در خصوص نصب ۱۳۵مگاوات اقدام شده که از این مقدار ۹۵ مگاوات مربوط به بخش‌دولتی است و بخش‌خصوصی سرمایه‌گذاری چندانی در این زمینه انجام نداده است.

بازار نیروگاه‌های بادی در ایران رو به شکوفایی است و ورود به این بازار می‌تواند آینده خوبی را در درازمدت برای سرمایه‌گذاران تضمین کند. بنابراین اگر به ایران به‌صورت پایگاهی برای تولید تجهیزات و تامین نیروی انسانی متخصص نگریسته شود بازارهای کشورهای منطقه می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

استفاده از انرژی‌های نو ضرورت برد برد

استفاده از سرمایه‌گذاری‌های غیر‌دولتی در اجرای طرح‌ها کمک شایانی به دولت خواهد کرد، چرا که توسعه انرژی‌های نو و به‌ویژه انرژی بادی که تجاری‌ترین نوع آنهاست به صراحت در اسناد و قوانین ملی بالادستی تدوین شده که البته دلایل مهمی باعث این جهت‌گیری کلان در کشور شده است، بنابراین بدون تردید یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های امنیتی تمام کشورها دسترسی به انرژی مورد نیاز است.

مسئله دیگر اینکه، اشتغالزایی و تحول اجتماعی در مناطق محروم از مباحث مورد توجه برای توسعه انرژی‌های‌نو در کشور است. از آنجا که غالبا نقاط بادخیز ایران در مناطقی واقعند که از نظر توسعه اجتماعی محروم به شمار می‌روند بنابراین توسعه نیروگاه‌های بادی مستقیما در شرایط اجتماعی این مناطق تحول ایجاد خواهد کرد. آمارها نشان می‌دهد تنها در سال ۲۰۱۰ میلادی ۶۳۰ هزار شغل در حوزه باد به ازای ۳۹ گیگاوات ظرفیت نصب ‌شده جدید بادی در کشورهای پیشرو و در حال توسعه ایجاد شده است.

نکته مهم دیگر اینکه، باتوجه به مشکلات بهره‌برداری و حفظ پایداری شبکه‌های گسترده، به وسیله تولید پراکنده برق از میزان اتکا به شبکه‌های طولانی کاسته می شود و این یکی از مزیت های صنعت برق بادی است. این کار نه تنها به لحاظ اقتصادی هزینه‌‌بر نیست بلکه به واسطه تقلیل تلفات شبکه انتقال و توزیع و همچنین کاهش نیاز به ظرفیت ذخیره شده تولید و افزایش پایداری در شبکه، هزینه تمام‌شده برق به‌صورت قابل‌ملاحظه‌ای کاهش خواهد یافت. بهترین نوع تولید پراکنده، نیروگاه‌های بادی، آبی کوچک، زیست توده، زمین گرمایی و خورشیدی است که نه تنها به لحاظ مکان تولید برق بلکه به لحاظ منابع اولیه هم پراکنده‌اند و نیازمند استفاده از شبکه گاز یا شبکه‌های انتقال نفت نیستند. این فعالیت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تدابیر پدافند غیر‌عامل محسوب می‌شود. تحقق هدف مذکور بدین معناست که کشور از امکاناتی برخوردار خواهد شد که در صورت بروز حوادث و سوانح مختلف می‌تواند ضروری‌ترین نیازهای برق بخش‌های مختلف را صرفا با اتکا به منابع و امکانات محلی تامین کند.

سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی