سفارش طرح توجیهی
ایده های صنعتیبخش صنعت

طرح توجیهی تولید مقاطع گرد ، تخت و متقارن به روش آهنگری

صفر تا صد مهم‌ترین نکات درباره طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن به روش آهنگری

در دنیای صنعت محصولاتی هستند که به‌عنوان محصولات پرکاربرد شناخته می‌شوند و  نسبت به دیگر محصولات استفاده بیشتری را نیز دارند. در بین این محصولات نام مقاطع گرد و تخت به‌عنوان لوازمی پرکاربرد شناخته می‌شود که معمولاً از فولاد و مواد مشابه به تولید می‌رسند.

در این مقاله و در ادامه با بیان نکاتی درباره طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن به روش آهنگری قرار است تا به شما کمک کنیم این فرایند را از صفر تا صد بهتر بشناسید. از انواع محصولات این دسته تا کاربردهای هریک به عناوینی خواهیم پرداخت و در ادامه درباره استانداردهای مورد نیاز برای تولید این محصولات و دیگر نکات اساسی به ارائه توضیحاتی خواهیم نشست. امید است خواندن این توضیحات به شما کمک کند تا شناخت خوبی نسبت به طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن به روش آهنگری به دست آورید.

برای سفارش طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارت به روش آهنگری به روز و اختصاصی با نرم افزار کامفار (فایل word , pdf) جهت اخذ جواز تاسیس و تسهیلات بانکی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۰۸۵۲۴۳ تماس حاصل فرمایید.

مهم‌ترین نکات درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن به روش آهنگری

به‌عنوان یکی از قطعات اصلی صنعتی که در بسیاری از صنایع مختلف مورد کاربرد و استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به انواع مختلف مقاطع تولید شده اشاره کرد. این مقاطع که می‌توانند به اشکال مختلفی مانند مقاطع گرد، تخت و متقارن به تولید برسند، معمولاً با روش آهنگری یا فورچ تولید می‌شوند. استفاده از این محصولات به دلیل ویژگی‌های اصلی آن‌ها بوده و سبب می‌شود تا قابلیت‌های مورد نیاز برای کاربرد هرکدام به خوبی فراهم باشد.

دلایل فنی استفاده از روش‌های مختلف برای اجرای طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن به روش آهنگری

زمانی که قرار است تا تولید یک محصول رونق بگیرد، لازم است تا دلایلی مشخص برای تولید آن وجود داشته باشد. برای تولید و اجرای طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن نیز مانند هر تولید دیگری، دلایلی وجود دارد. دلایلی که سبب شده است تا این تولید به روش‌های مختلفی صورت گیرد. در بین تمامی این دلایل، در این بخش به سراغ سه دلیل فنی اصلی رفته‌ایم تا با در نظر گرفتن آن‌ها بتوانید نیاز خود از محصول تولید شده را شناخته و روش مناسب تولیدی برای مقاطع خود را بیابید. این سه دلیل فنی عبارت است از:

 1. استفاده از روش فروچ ممکن است به دلیل عدم امکان فرم دهی به روش نوردی باشد. در این شرایط با استفاده از روش فورچ بر روی گریدهای فولادی می‌توان سختی لازم را رقم زد.
 2. دومین دلیل فنی که می‌تواند موجب استفاده از روش‌های مختلف برای تولید مقاطع شود، داشتن سایز مختلف برای مقاطع است. در هریک از روش‌های تولید مقاطع، می‌توان برخی محصولات و برخی اندازه‌های را تولید کرد. از همین رو لازم است بدانید که مقاطعی که سایز بزرگی دارند، معمولاً با استفاده از روش فورچ به تولید می‌رسند.
 3. رمانی که قرار است تا محصولات در انواع بسیار و تعداد بالا تولید شوند، استفاده از روش نوردی انتخاب خوبی نیست. در این شرایط و برای سفارش‌های زیاد، لازم است تا از روش‌هایی مانند فورچ به‌عنوان جایگزین مناسب برای تولید مقاطع گرد و تخت استفاده کرد.

دلایلی برای استفاده از روش‌های متفاوت تولید مقاطع گرد و تخت

کاربرد و استفاده از محصول تولید شده در طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن به روش آهنگری

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که لازم است تا در زمان استفاده از هر محصولی آن را در نظر داشته باشید، دلایل استفاده و کاربرد آن محصول است. همان‌طور که گفته شد و تا به اینجا خواندید، در حین آشنایی با طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن کاربردهای بسیاری برای آن مشاهده می‌شود. این کاربردها دلیل اصلی افزایش استفاده از این محصول هستند و تا به امروز سبب شده‌اند که استفاده بسیاری از مقاطع گرد و تخت را در صنایع مختلف مشاهده کنید. برخی از اصلی‌ترین صنایع استفاده کننده از انواع مقاطع گرد، تخت و متقارن عبارت‌اند از:

 1. صنایع تولیدی مانند پره و شافت توربین و شافت ژنراتور
 2. صنایع کشتی‌سازی مانند شافت نگهدارنده، شافت میانی، پروانه رادار و دسته رادار
 3. صنایع سیمان مانند شافت آسیاب و شافت غلتک
 4. صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مانند تجهیزات سرچاهی، شافت‌ها و محورها
 5. صنایع هوایی و دفاعی برای تولدی تجهیزات اصلی خود
 6. صنایع ریلی برای تولید اکسل راه‌آهن و واگن‌ها و محورهای اصلی و فرعی
 7. صنایع فولاد مانند تیغه‌های برش فولاد و محورهای انتقال قدرت
 8. صنایع معدنی مانند محورها وزنه‌ها و چکش‌های لازم برای این صنعت
 9. ساختمان‌سازی و ساخت انواع ساختمان و برج‌های مختلف
 10. صنعت تبدیل برق به باد در تولید محورها و پره‌های استفاده‌شده در توربین
 11. صنایع صنعت و معدن و ساخت انواع تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای استخراج

اصلی‌ترین ویژگی‌های محصولات تولیدی در طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن

برای آشنایی بیشتر با محصولات تولید شده در طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن در این بخش به سراغ ویژگی‌های اصلی این محصولات رفته‌ایم. ازآنجایی‌که در طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن از روش‌هایی بسیار پرفشار استفاده می‌شود، معمولاً این محصولات دارای مقاومت بالایی هستند و در برابر سایش و تغییرات مکانیکی به خوبی از خود مقاومت نشان می‌دهند. همین موضوع سبب شده است تا از این محصول بتوان برای کاربردهایی سخت بهره برد و قابلیت‌های بسیاری را از آن برداشت کرد.

همین مقاومت بالا  این محصولات سبب شده است تا در ماشین‌آلات و تجهیزات سخت نیز از این محصول استفاده شود. به‌این‌ترتیب از قابلیت‌های بسیار این محصولات به درستی استفاده‌شده و می‌توان از آرایش منظم آن‌ها نیز استفاده کرد. در واقع داشتن آرایش منظم در این محصولات به صورت بلورهای کوچک نیز موضوع دیگری است که تا به امروز به‌عنوان یکی از ویژگی‌های اصلی این محصولات شناخته می‌شود.

مقاومت بالا، اصلی‌ترین ویژگی برای مقاطع گرد و تخت

استانداردهای مهم و قابل توجه در طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن به روش آهنگری

برای تولیدهر محصولی لازم است تا استانداردهایی رعایت شود رعایت این استانداردها سبب می‌شود تا کیفیت محصول تولید شده بالا باشد و بتوان میزان این کیفیت را به دقت اندازه‌گیری کرد. با این حال گفتنی است که ازآنجایی‌که استفاده از محصولات تولید شده در طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن به صورت موارد بسیار متنوعی صورت می‌گیرد، به صورت کلی نمی‌توان برای این محصولات استاندارد مشخصی را در نظر گرفت.

در واقع استاندارد مشخص ملی یا بین‌المللی مشخصی برای این محصولات وجود ندارد و نمی‌توان به صورت کلی استاندارد خاصی را در این زمینه مشخص کرد. با این حال، هریک از قطعات خاص به شکلی متفاوت برای خود استانداردهایی را دارند. در واقع برخی از مشخصات اصلی فنی به‌عنوان استانداردهای هر محصول شناخته می‌شوند. این استانداردها در قالب نقشه فنی و برگه آنالیز مواد اولیه مصرفی از طرف مهندس طراح صادر می‌شوند. به‌این‌ترتیب می‌توان آن‌ها را بخشی از استاندارهای این قطعات دانست.

کشورهای تولید کننده و مصرف کننده در طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن به روش آهنگری

خرید و فروش محصولات فولادی در تمامی دنیا به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین موارد شناخته می‌شود که بازار بسیار گسترده‌ای را دارد. این خرید و فروش برای بیشتر کشورهای جهان امری اجتناب‌ناپذیر بوده و سبب شده است تا تعداد کشورهای دارای این محصولات به‌عنوان فروشندگان و صادرکنندگان شناخته شوند. در کنار این کشورها، کشورهای دیگری نیز هستند با اینکه نیاز به این محصول دارند اما توانایی تولید آن را ندارند. این کشورها با استفاده از واردات این محصولات از کشورهای صادرکننده نیاز خود را تأمین می‌کنند.

به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده انواع محصولات فولادی در جهان می‌توان به کشور چین اشاره کرد. این کشور که توانسته است تا رکورد تولید هشت و نیم میلیون تن فولاد خام را در دنیا برای خود ثبت کند، این روزها به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده انواع مقاطع گرد و تخت شناخته می‌شود. در کنار این کشور نام کشورهای دیگری مانند آمریکا، هند، ژاپن، روسیه،برزیل، کره جنوبی، آلمان و اوکراین نیز جا گرفته است. با این حال، میزان تولید فولاد در کشور چین به قدری بالا است که مجموع تمامی مقاطع تولید شده در این کشورها نیز از میزان تولیدی کشور چین کمتر است. در این بین کشور ایران در رده شانزدهم تولیدات قرار دارد و به‌عنوان یک کشور صادرکننده این مقاطع به کشورهای نزدیک خود شناخته می‌شود.

در بین کشورهای وارد کننده این محصولات می‌توان به کشوهای مانند بلژیک و سوئد اشاره کرد. با اینکه بسیاری از کشورهای دیگر نیز به واردات انواع مقاطع فلزی روی می‌آورند اما این دو کشور به دلیل عدم توانایی در تولیدات این محصول، میزان واردات بیشتری را به نام خود ثبت کرده‌اند. با این حال، در بین تمامی کشورهای مصرف کننده مقاطع فولادی، نام کشور چین به‌عنوان بیشترین و بزرگ‌ترین مصرف کننده این محصولات شناخته می‌شود. ممکن است همین موضوع اصلی‌ترین دلیل تولید بسیار بالای فولاد خام در این کشور باشد!

البته با تمامی نکات بیان شده، باید توجه داشته باشید که در خصوص کشورهای مصرف کننده، نوع ماده نهایی مصرفی کاملاً می‌تواند متفاوت بوده و آمار و ارقام را تغییر دهد. در واقع برای دقیق و کامل بودن این آمار و ارقام لازم است تا نوع ماده موردنظر با اطلاعات دقیق و کاملی مورد بررسی قرار گیرد.

 

فرآیند و مراحل طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن به روش آهنگری و تولید این محصول

در تولید هر محصولی مراحلی وجود دارند که سبب می‌شوند تا محصول به نتیجه برسد و کارایی لازم را داشته باشد. در این بین و در تولید محصولات فولادی و برای طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارت به روش آهنگری نیز این موضوع امری کاملاً واضح است. اصلی‌ترین مراحلی که برای تولید مقاطع فولادی و در این طرح وجود دارد، عبارت است از:

 1. ذوب در کوره قوس الکتریکی
 2. آلیاژسازی در کوره پاتیلی
 3. پالایش فولاد
 4. ریخته‌گری فولاد به صورت تک باری یا پیوسته
 5. کنده ذوب مجدد و فورج فولاد

ماشین‌آلات مورد نیاز و ضروری مورد استفاده در طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن به روش آهنگری

برای داشتن یک تولید خوب از محصولات مختلف، لازم است تا ماشین‌آلات مختلف و متفاوتی مورد استفاده قرار گیرند. این ماشین‌آلات لازم است تا متناسب با محصولات تولیدی انتخاب شوند. به‌این‌ترتیب تولید بهتری را داشته و می‌توان به نتایج بهتری در استفاده از طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارت به روش آهنگری رسید. 6 مرحله اصلی در طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارن عبارت است از:

 1. فورچ
 2. کوره پیش گرم
 3. کوره‌ عملیاتی حرارتی
 4. دستگاه برش اره
 5. ماشین براده برداری
 6. تجهیزات بازرسی و کنترل

جمع‌بندی پایانی مقاله

اگر به دنبال داشتن طرح توجیهی تولید مقاطع گرد، تخت و متقارت به روش آهنگری با 6 ماه گارانتی و بالاترین کیفیت هستید، با ما تماس بگیرید.

سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی