سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های کشاورزی

آشنایی با کشت گلخانه ای زعفران

طرح توجیهی احداث گلخانه زعفران

چکیده این مطلب

 • حدود ۳ سال است که شیوه ی کشت گلخانه ای زعفران در فضاهای مجازی تبلیغ می شود و کارگاه های آموزشی در این خصوص برگزاری می گردد که سیلی از موافقان و منتقدان را به همراه داشته است. در این مقاله لازم دانستیم که یک بررسی اجمالی پیرامون شیوه ی کشت گلخانه ای زعفران و شیوه ی کشت سنتی داشته باشیم . با ایـ توجیهی همراه باشید.(بعد از خواندن این مطلب سوالات خود را میتوانید در بخش نظرات از کارشناسان ما بپرسید)

کشت گلخانه ای زعفران به شیوه ی آیروپونیک

در روش کشت گلخانه ای زعفران که ابتکار کشور چین و فردی به نام ژائوجی بوده است، پیازها را در ماه های خرداد الی تیرماه و یا هفته اول مرداد ماه (چنانچه پیاز متعلق به منطقه ی سردسیری باشد) تهیه می گردد و البته بهترین زمان جهت تأمین پیاز به شکل عمومی خردادماه می باشد که پیاز زعفران در خواب کامل بسر می برد. و در این زمان نقل و انتقال و جابجایی ها در گل انگیزی و تشکیل گل در قسمت های مرکزی پیاز تأثیر سوئی ایجاد نمی کند.

gruloda - آشنایی با کشت گلخانه ای زعفران

کشت گلخانه ای زعفران

جهت شرکت در دوره آموزش حضوری و آنلاین کشت زعفران به روش گلخانه ای و مزرعه ای کلیک کنید.

پس از تهیه پیاز، آن ها را در شرایطی که تهویه و رطوبت مناسب و نور کنترل شده دارد، نگهداری می کنند و در اواسط مرداد ماه الی اول شهریورماه پس از ضدعفونی و پاکسازی پیازها را به مکان پوشیده (گلخانه) منتقل می کنند و در طبق های چوبی در سایزهای دلخواه چیده می شوند، در طول 3 ماه که پیازها در گلخانه قرار دارند کنترل هایی به لحاظ نور و دما رطوبت روی آن ها اعمال می شود و در موعد اواسط آبان ماه الی آخر آبان ماه گلچینی انجام شده و پس از آن پیاز ها به زمین منتقل می شوند.

خرید رطوبت ساز

در فاصله آذر ماه الی انتهای اردیبهشت ماه تحت تیمارهایی خاص به لحاظ کود آبیاری و محلول پاشی قرار می گیرند (سوای غنی سازی خاک) و این چرخه ی انتقال از گلخانه به زمین و از زمین به گلخانه همه ساله تکرار می شود.

مطالب پیشنهادی : طرح توجیهی احداث گلخانه زعفران (آپدیت ۹۸)

شیوه ی کشت سنتی زعفران

در شیوه ی سنتی پیاز زعفران که معمولاً شامل پیازهایی هستند که 7 الی 8 سال از آخرین نقل و انتقال آن ها از یک زمین دیگر می گذرد و به صورت خشکه کنی از زمین قبلی خارج شده اند، پس از آماده کردن زمین به لحاظ شکل فیزیکی خاک و افزودن اغلب، کودهای حیوانی خشک و پوسیده شده (کود گاوی پوسیده) و کودهای شیمیایی در زمین های مذکور در موعد اواسط شهریور الی اوایل پائیز کاشته می شوند و اولین آبیاری به فاصله 10 الی 15 روز پس از کاشت که مصادف است با نیمه مهرماه الی بیستم مهرماه انجام می شود که پس از 15 الی 20 روز اولین گلهای زعفران را میتوان مشاهده کرد و عملیات چیدن گلها تا پایان آبان ماه ممکن است ادامه داشته باشد.

کشت سنتی زعفران

در نقاط سردسیری گلچینی زودتر شروع می شود و زودتر هم به پایان می رسد و در نقاط گرمتر این مسأله کمی به تعویق می افتد. پس از گلچینی معمولاً وجین علفهای هرز انجام می شود و این عمل وجین کردن در هر زمان که علفهای هرز دیده شوند ضروری بنظر می رسد، چون علفهای هرز در بهره کشی از مواد غذایی خاک با گیاه زعفران رقابت می کنند.

در سابق که منابع آب بیشتر بوده هر 15 الی 20 روز آبیاری انجام می شده است و در حال حاضر بدلیل کاهش منابع آبی و حاکم بودن دوره خشکسالی بر کشور عزیزمان، این دوره های آبیاری به فواصل 45 روزه موکول شده است و مجموعاً 4 الی 5 بار آبیاری تکرار می شود و گاهاً به باور اشتباه کشاورز سنتی از گیاه زعفران، مبنی بر اینکه گیاه زعفران تمایل به آب ندارد تعداد این دفعات به کمتر از حدود ذکر شده هم تنزل می یابد. در اردیبهشت ماه قبل از خشک شدن برگهای زعفران تقریباً در هفته اول اردیبهشت ماه برگهای زعفران را قبل از زرد شدن می تراشند که جهت تغذیه دام استفاده می شود.

از پیازهای 7 الی 8 ساله استفاده می شود،فصل کاشت اواسط شهریور ماه الی اوایل پاییز می باشد و نیمه دوم آبان ماه فصل برداشت است

در ماه های خرداد الی پایان شهریور ماه مراقبت می گردد که آب در مزرعه ی زعفران راه پیدا نکند چون موجب سبز شدن برگها و ایجاد تداخل در گلدهی در موعد مقرر می نماید. و چنانچه به عنوان مثال آبیاری یا نفوذ آب در مرداد ماه صورت گیرد موجب بروز برگها و سپس گلها می شود و نیز انرژی پیاز و زمین صرف رشد برگها می شود و در اندازه و کیفیت گلها اثر منفی می گذارد. و این چرخه همچنان برای مدت 7 الی 8 سال تکرار می گردد.

باتوجه به توضیحات ارائه شده در این بخش از مقاله به مقایسه مزیت های کشت گلخانه ای نسبت به کشت سنتی می پردازیم؛

مقایسه کشت گلخانه ای زعفران با کشت سنتی

در کشت سنتی در سال اول هزینه شخم و فرآوری ابتدائی زمین و افزودن کودهای حیوانی و شیمیایی را داریم و فقط یک بار هزینه کاشت پیازهای بذری را برای 7 الی 8 سال آینده پرداخت میکنیم و در عوض بدلیل ماندگاری چندین ساله ی پیاز در زمین هزینه وجین کردن علفهای هرز که شامل هزینه های کارگری می باشد را متحمل می شویم و نیز از سال دوم همه سال در اواسط مهرماه کود حیوانی و شیمیایی تکرار می شود و هزینه سله شکنی (شخم سطحی به عمق 5 الی 8 سانتی متر) را همه ساله در برنامه خواهیم داشت و نیز در کشت سنتی قبل از کاشت زعفران جهت تأمین رطوبت مناسب از چند روز قبل یک آبیاری انجام می شود که پس از آن شخم و دیسک مرحله ی آخر را اعمال می کند که خاک نرم و آماده شود و نیز یک آب در 10 روز الی 15 روز قبل از موعد گلچینی به زمین داده می شود که شرح آن را در قسمت قبل بیان کردیم و در روش آیروپونیک این 2 آبیاری تبدیل به چندین لیتر آب جهت تبخیر و رطوبت سازی و یک کود آبیاری در ماه آخر پائیز که هوا سردتر است، می شود.

مطالب پیشنهادی : طرح توجیهی احداث گلخانه دو منظوره زعفران و قارچ شیتاکه (آپدیت ۹۸)

هزینه پرداخت یک مرحله آب بها و نیروی کارگری را در کشت سنتی نسبت به گلخانه ای در این مرحله تجربه می کنیم و از طرفی در کشت سنتی بدلیل استفاده از پیازهای به اصطلاح با عمر 7 الی 8 ساله ی ریز و فصل جابجایی نامناسب (ایام خواب ظاهری) عملاً برداشت محصولی در سال اول نخواهیم داشت و یک سال خواب سرمایه و زمان را متحمل می شویم و از طرفی به سودی از بابت برداشت محصول نیز نخواهیم رسید (حبس سود) و در قیاس با کشت گلخانه ای با تهیه پیاز با وزن مناسب در قبال پرداخت 30% بهای بیشتر بابت پیاز (سوای از بازار سیاه و سوء استفاده هایی که در تأمین پیاز مناسب شایع شده است) و رعایت زمان تهیه پیاز زعفران باتوجه به دوران خواب و بیداری و انتقال به گلخانه از همان سال اول شاهد برداشت محصول خواهیم بود و نیز تشکیل و پرورش پیازهای دختری درشت تر و مناسب تر را در سیستم کشت گلخانه ای (آیروپونیک) شاهد خواهیم بود که موجبات افزایش تناژ محصول را نسبت به وزن معین در سال های بعد رقم خواهد زد.

کشت گلخانه ای زعفران

  در روش سنتی خطر شیوع بیماری ها از قبیل قارچ و کنه می باشد و سرایت این بیماری ها به قسمت های دیگر مزرعه زیاد است که در محیط گلخانه اینگونه امراض قابل کنترل و پیشگیریست زیرا در رویت ما قرار دارد.

 • نکته ی قابل توجه بعدی که در کشت سنتی یک تهدید جدی می باشد احتمال شیوع بیماری های زعفران اعم از قارچ و کنه می باشد که احتمال گسترش و انتقال آن از یک مزرعه به مزرعه دیگر را در بحث کنه گزارش کرده اند و نیز سرایت ابتلا به قارچ نیز در سیستم کشت سنتی بیشتر است و علت این مسئله ماندگاری چندین ساله ( 7 الی 8 ساله) پیاز زعفران در خاک می باشد و همانگونه که می دانید سرایت بیماری ها و عوامل بیماری زا در محیط خاک به مراتب بیشتر از گلخانه زعفران میباشد چون پیاز ها مدام در ایام گلخانه در رویت ما قرار دارند و نیز سالی یک بار از زمین جدا شده و پیاز های آلوده را هر ساله می توانیم حذف کنیم و نیز در بین پیازهای زعفران در طبقه های چوبی (بدون بستر خاک) فاصله ی نیم سانتی متری وجود دارد که در جلوگیری از سرایت احتمالی قارچ به پیازهای دیگر عامل بازدارنده می باشند.
 • نکته ی بعدی که مزیت واضح سیستم کشت گلخانه ای زعفران نسبت به سیستم کشت سنتی است، کنترل عوامل جوی پیش بینی نشده و نامساعد می باشد از قبیل سرما و یخبندان هنگام گلدهی، موج گرما هنگام گلدهی، باران نابه هنگام در زمان گلدهی که همگی موجب به خسارت و ضرر و زیان جدی می شود و نیز آسیب از ناحیه جانوران از قبیل موش کور- جوجه تیغی- خرگوش- گراز و …
 • در هنگام گل دهی با توجه به اینکه موعد گلدهی حساس ترین موعد به لحاظ اقتصادی و سودآوری می باشد و تمام تلاش کشاورز و گلخانه دار بابت استحصال گل زعفران می باشد و در غیر این صورت آفت جانوران بعد از موعد گل دهی در هر دو سیستم محتمل می باشد.
 • مزیت دیگر کشت گلخانه ای زعفران (آیروپونیک) گلچینی ارزان تر و راحت تر می باشد که آسیب های وارده به بدن نیروی کار را در حین انجام این عمل با مشقت به حداقل می رساند به شکلی که در شیوه ی کشت گلخانه ای عمل گلچینی به صورت نشسته و پشت میز کار در شرایط مناسب انجام می شود ولی در شیوه ی سنتی، معمولاً موعد گلچینی مصادف است با فصل سرما و ساعات تاریک و سرد سحرگاه و شرایط ناهموار زمین های مزروعی و در نهایت هزینه بیشتر کارگری صورت میگیرد.
 • مزیت دیگر کشت گلخانه ای زعفران (آیروپونیک) تولید محصولی با کیفیت بالاتر به لحاظ شکل ظاهری محصول (طول رشته ی کلاله ی بیشتر و قلم درشت تر) و نیز به لحاظ کیفیت رنگ، طعم و عطر که متأثر از سه فاکتور پیروکسین- کوروپیروکسین و سافرانال می باشد، بالاتر است.
 • مهمترین مزیت روش گلخانه ای بازدهی بیشتر نسبت به سنتی است

 • و اما مهمترین مزیت کشت گلخانه ای زعفران میزان برداشت محصول است که نسبت به برداشت خاکی چند برابر می باشد. به لحاظ تولید به ازای هر صد متر گلخانه در ۵طبقه با ۵۰۰ متر سطح کشت، میانگین 10 الی 15 کیلو گرم ( در ایده آل ترین شرایط ) به ازای ۶ تن پیاز با وزن ۳۰گرم ، زعفران خشک شده برداشت می شود. نکته بسیار مهم این است ، با توجه به اینکه در سال اول،پیازی که در گلخانه استفاده میشود،از زمینی گرفته شده که ۸ سال زیر خاک بوده و خوب تغذیه نشده است،نمیتوان توقع محصول زیادی داشت. چون این نوع پیاز به هیچ عنوان مرغوب نمیباشد. ولی در سالهای بعد با رعایت مواردی که در دوره های آموزشی کشت گلخانه ای زعفران مهندس عباسنیا گفته میشود و تغذیه مناسب پیازها ، میتوان به این میزان دست یافت.

کشت گلخانه ای زعفران

پس از گذشت 7 الی 8 سال به دلیل فقر شدید مواد مغذی خاک زمین بلااستفاده و حداقل تا 4 سال نمی توان در آن زمین زعفران کاشت که راه حل این مشکل مشمول هزینه می باشد.

و نکته ی پایانی که فصل الخطاب این مقایسه می باشد این است که در سیستم سنتی کشت زعفران، پس از گذشت 7 الی 8 سال به دلیل فقر شدید مواد مغذی خاک، پیازها تحلیل می روند و به حکم ضرورت پیازها از زمین خارج می شوند و زمین را تخلیه می نمایند، نکته ی حائز اهمیت در این مسئله اینجاست که بنا بر اقرار عموم کشاورزان سنتی حداقل تا مدت زمان 4 سال نمی توان در آن زمین زعفران کشت نمود و این مسئله دو راه حل دارد که هر دو مشمول هزینه می باشد.

راه حل اول اینکه برای کشت مجدد پیاز ها زمین جدیدی که چندین سال زعفران در آن کشت نشده باشد به صورت آیش و آماده داشته باشیم یا اجاره کنیم که در هر صورت موجب به حبس سود و یا هزینه اجاره ی قابل توجه خواهد بود.

راه حل دوم اینکه پس از استخراج پیازها از آن زمین، با کشت گیاهانی نظیر لوبیا و گندم به مدت چهار سال پیاپی موجبات تقویت زمین را فراهم آوریم و نکته جالب توجه شخم زدن و برهم زدن گندم سبز شده در خاک زمین است که به اصطلاح کشاورزان سنتی کار خراسان به آن گندم چپ کردن می گویند.

بنابراین در راه حل دوم نیز صرف هزینه و حبس سود ناشی از کشت نکردن به مدت چهار سال متوالی را خواهیم داشت به علاوه هزینه ی کشت گندم (هزینه بذر و آبیاری و کارگر و …). توجه داشته باشیم که بهای اجاره زمین های زراعی در اقلیمی که زعفران کاری در آن جا مرسوم است مبالغ قابل توجه می باشد چرا که با هر سال برداشت زعفران سود آوری و ارزش افزوده ی قابل توجه ای از این زمین های زراعی مورد انتظار مردم می باشد.

خلاصه فواید کشت گلخانه ای زعفران

 • قابل کشت در سراسر ایران و دنیا
 • قابل اجرا در متراژ های پایین
 • کم هزینه
 • فقط یک بار هزینه خرید تجهیزات و پیاز میکنید و از همان پیاز ها در سال های بعد استفاده میکنید
 • مصرف اب کم
 • کنترل شرایط جوی که بر روی گلدهی و گیاه اثر منفی و مخرب دارد
 • عملیات برداشت بسیار اسان گل زعفران
 • تولید محصولی با کیفیت بسیار بالا به لحاظ شکل ظاهری محصول (طول رشته ی کلاله ی بیشتر و قلم درشت تر) و نیز به لحاظ کیفیت رنگ، طعم و عطر که متأثر از سه فاکتور پیروکسین- کوروپیروکسین و سافرانال می باشد، بالاتر است
 • سود دهی بسیار بالا

معایب کشت گلخانه ای زعفران

با توجه به اینکه فرآیند کشت گلخانه ای زعفران به صورت تلفیقی از گلخانه و زمین میباشد،بزرگترین ایرادی که میتوان به این نوع کشت گرفت،در زمان انتقال به خاک میباشد که برای هر صد متر گلخانه تقریبا بین ۳تا ۵ هزار متر زمین مورد نیاز میباشد.

پیاز در آذرماه پس از دوره گلدهی برای تغذیه باید به زمین منتقل شود. که این کار باعث هزینه های اضافی برای کشاورزان میباشد.

البته ناگفته نماند خود این کار نیز مزایایی به دنبال دارد. چون کشاورز هر سال پیاز جدید را از زمین درآورده،جوانه های جانبی را حذف، و پیاز با کیفیت بهتری در گلخانه خواهد داشت.

زعفران گلخانه ای و مزرعه ای در مناطقی که که زمین های ان غرقاب است قابل کشت نمی باشد.

توجه داشته باشید هرچه تغذیه پیاز، آبیاری و محلول پاشی در زمانی که زیر خاک هست،با دقت بیشتری انجام شود،در زمان برگشت به گلخانه شما دارای میزان بیشتری کلاله خشک میباشید.

با این مقایسه سوای این که همه ساله یک هزینه انتقال از گلخانه به زمین و زمین به گلخانه در روش گلخانه ای مشهود است و با به کارگیری شیوه ی گلخانه ای و اجاره ی زمین هایی ارزان در نقاطی از کشور که اقلیم زعفران کاری نیست، شما کدام یک از شیوه های کشت توضیح داده شده را انتخاب می کنید؟

پیاز مناسب گلخانه زعفران

جهت سفارش رطوبت ساز تمام اتوماتیک (مه پاش)،خرید پیاز و تجهیزات گلخانه و اطلاع از جزئیات به ایدی بخش فروش پیام دهید (کلیک کنید)

یا با شماره 09394710462 تماس بگیرید

اقدامات لازم برای شروع کشت گلخانه ای زعفران

ابتدا نیاز به یک فضای سرپوشیده می باشد. متراژ و ابعاد فضا می تواند متفاوت باشد. ولی باید بتوان شرایط اصولی کشت را مهیا نمود.

سپس اقدام به قفسه بندی سالن وتهیه طبق های مناسب برای این کار می نماییم. بهترین جنس برای قفسه ها قفسه فلزی می باشد. که مقاوم بوده (تحمل وزن طبق و پیازها داشته باشد) و در مقابل رطوبت سالن و دیگر عوامل دچار زنگ زدگی و آسیب نشود.

فرایند کشت گلخانه ای زعفران

 1. خرید پیازهای زعفران در خرداد الی تیر ماه
 2. انتقال به انبار با دمای مشخص تا شهریور
 3. انتقال از انبار به سالن کشت در ابتدای شهریور
 4. جوانه‌ زدن و حذف جوانه های هرز در مهر و‌ آبان
 5. گلدهی و‌ برداشت محصول در آبان و‌ آذر
 6. انتقال پیازهای برگدار به زمین باز
 7. کوددهی محلول پاشی برگ پیازها تا اواخر اسفند

چرخه کشت گلخانه ای زعفران

امکانات و‌ لوازم مورد نیاز گلخانه زعفران

 1. سالن ، اتاق یا گلخانه مسقف که در آن بشود، هم دما و‌رطوبت را کنترل کرد و هم تاریک نگه داشت .
 2. قفسه هایی با فاصله ۴۰ سانتیمتر در 5 طبقه
 3. طبق های چوبی به اندازه 1 متر در ۷۰ سانتیمتر با لبه پنج سانتیمتری
 4. کولر آبی
 5. مه پاش یا رطوبت ساز
 6. دماسنج و رطوبت سنج
 7. سنسور کنترل دما و رطوبت

قارچ شیتاکه بهترین محصول جهت کشت در گلخانه زعفران در آن 6 ماهی که پیاز ها داخل خاک و گلخانه بلا استفاده است می باشد.

سوالات خود را میتوانید در بخش نظرات یا با شماره 09394710462 (ساعات پاسخگویی 10 الی 21) از کارشناسان ما بپرسید و به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

موفقیت در این کسب و کار

اولین و مهمترین عامل موفقیت در هر کسب و کاری داشتن اطلاعات فنی و تکنیکی آن کسب و کار است که می توانید این تکنیک ها و اطلاعات را از طریق دو راه کسب کنید: یا از طریق کار اموزی در آن کسب و کار یا اگر متخصصان آن حوزه دوره های اموزشی برگزار میکنند اطلاعات مورد نظر را از این طریق فرا گیرید.کسب و کار کشت گلخانه ای زعفران هم از این قاعده مستثنی نیست زیرا شما برای شروع کار نیاز به داشتن اطلاعاتی همچون : تاسیسات و لوازم مورد نیاز ، نکات مهم در هنگام خرید پیاز مناسب ، آفات پیاز، نقره کردن پیاز ها،انبارداری پیازها،دما و رطوبت مورد نیاز گلخانه در هر بازه زمانی،انتقال پیاز به زمین ، محلول پاشی دارید که توسط خانم دکتر جوکاری می توانید صفر تا صد این کسب و کار را آموزش ببینید.

امکانات کلی مورد نیاز جهت شروع به کار کشت گلخانه ای زعفران

مورد نیاز جهت شروع به کار کشت گلخانه ای زعفران :

 • 150 متر ساختمان که ۱۰۰ متر سطح کشت گلخانه میباشد ،در ۵ طبقه اجرا میشود و مقدار ۶ الی ۷ تن پیاز در آن مکان استفاده میشود بسته به مناطق بین 60 تا 70 میلیون تومان میباشد .
 • 4000 متر زمین جهت بازگرداندن 7 تن پیاز از گلخانه به خاک
 • این روش در همه جای ایران قابل کشت می باشد.
 • از هر مکانی میتوانید برای گلخانه استفاده کنید
 • مرغ داری، پارکینگ، دامداری، زیرزمین، گلخانها، سالن پرورش قارچ و…
 • هزینها شامل قفسه طبق کولر مه پاش و پیاز میباشد .
 • ناگفته نماند این هزینها فقط برای یک بار پرداخت میشود و هزینهای دیگر هر ساله از قبال تکثیر پیازهای مازاد جبران میشود(پیاز زعفران هرسال تولید مثل میکند و تکثیر میشود)
 • بعد از برداشت محصول پیازها باید به خاک برگردند و در زمان کاشت نیاز به ۱ الی ۴ مرحله بسته به مناطق نیاز به آبیاری دارد.
 • اگر سرمایه زیادی برای شروع کار ندارید میتوانید با متراژ کمتر شروع کنید هیچ ضرورتی بر اجرا سطح کاشت بالا نیست.


User Rating: 3.85 ( 7 votes)
به این مطلب امتیاز دهید:
185 رای3.1/5
برچسب ها
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

74 دیدگاه

 1. آیا امکان پرورش زعفران در یالن سر پوشیده (سوله)با ارتفاع ۷ متر و با استفاده از نور مصنوعی وجود دارد؟

  1. با سلام و احترام
   ارتفاع خیلی بالاست و باید با پلاستیک یه سازه دیگه ای با ارتفاع حداکثر ۳ ، ۳٫۵ متر تو همون سوله ایجاد کنید، نور باید طبیعی باشه اگر میشه پنجره ای در سوله ایجاد کنید.

 2. با سلام و احترام
  من امروز بطور تصادفی با موضوع پرورش زعفران گلخانه ای آشنا شدم و از صبح تا حالا در حال تحقیق هستم. من مجذوب این کار شدم.
  سوال::
  ۱٫ دوره های آموزشآموزشیدر سال ۹۸ کجا و در چه تاریخی برگزار می شود؟
  ۲٫ آیا با توجه به اینکه دو روز دیگر مرداد ماه آغاز میگردد، هنوز فرصت راه اندازی و بهره وری از گلخانه وجود دارد؟

  ۳٫ بازار فروش محصول کجاست؟

  ۴٫ در منطقه ما که تابستانهای گرم و خشکی دارد و به دمای بالای ۵۰ درجه میرسد آیا میتوان کاشت کرد ؟ کولر آبی جوابگو نیست!

  1. با سلام و احترام
   ۱- دوره آموزشی پرورش زعفران گلخانه ای در تاریخ ۱۸ مرداد ۹۸ در تهران خواهد بود.
   ۲- بله هنوز فرصت کشت دارید.
   ۳- بازار فروش در کل کشور دارید و مشکای از بابت فروش این محصول نیست ، در دوره ها هم بازار یابی و فروش اموزش داده میشه و راهکار داده میشه.
   ۴- در جنوب کشور و در بوشهر انجام شده ولی با کولر ابی نشدنیه و باید سیستم سرمایش قویتری در گلخانه پیاده کنید.

 3. سلام ، دوره آموزشی جدید دارید؟ هزینه دوره الان چقدر هست؟ در سطح کوچک خونگی مقرون به صرفه هست؟ مثلا ۲۵ متر فضای گلخونه و ۲۰۰۰ متر زمین کشاورزی؟ در این سطح چقدر سرمایه اولیه نیاز هست؟

  1. سلام
   بله مرداد ان شاالله ، هزینه دوره حدود ۵۰۰ هست.
   بلهحداقل با ۱۵ متر میشه شروع کرد.
   ۲۵ متر حدودا ۲۰ تا ۲۵ میلیون سرمایه میخاد ولی این بسته به متریال داره یکی ممکنه با سرمایه کمتر هم این متراژ رو جمع کنه.

 4. سلام،سال اول حدودا چقدر زعفران خشک محصول می‌دهد،آیا هزینه اولیه رو که کردیم رو در میاره؟

  1. سلام سال اول مشخص نیست و نمیتونیم عدد به شما بگیم ،بازدهی اصلی از سال دوم به بعده چون پیاز نیاز به تغذیه دهی داره و ۶ ماهی که پیاز درخاک هست عمل تغذیه دهی بروی اون انجام میشود.

 5. بنده همه مطالب رو مطالعه کردم.مقدار سود برای حدودا ١٠٠ متر گلخانه و ۴٠٠٠ زمین چه مقدار هست در سال؟؟؟؟؟

  1. با سلام
   در ۱۰۰متر حدودا ۶ تا ۷ تن پیاز میشه طبقه بندی کرد و از سال دوم به بعد در بهترین حالت حداکثر تا ۱۵ کیلو زعفران میشه برداشت کرد.

 6. سلام شرو ع بیرون آوردن پیاز ها از چه ماهی هست ؟؟
  و شروع بردن در گلخانه برای آماده سازی چه ماهی ؟

  1. سلام
   خرداد معمولا پیاز ها از خاک درمیان و عملیات اماده سازی روشون انجام می گیرد و تا شهریور انباز می شوند.

 7. سلام ببخشید تو استان زنجان این کار قابل انجامه ؟
  چون منطقه ای سرد سیره و در زمستون ها برف میباره میخواستم بدونم در اذر ماه که پیاز به زمین منتقل میشه و کل زمستون رو تو خاک میمونه سرمای شدید و بارش برف باعث سرما زدگی پیاز ها نمیشه ؟

  1. سلام
   این روش در اکثر مناطق ایران قابل انجامه و زنجان هم میشه بله، نقاط سردسیر شرایط خاصی داره که توی دوره کشت زعفران گلخانه ای خود مهندس عباسنیا توضیحات دقیق تری میگن بهتون یکی از روش ها برای مناطق سردسیر اینه که پیاز توی عمق بیشتری دفن بشه تا اسیب نبینه.

   پیشنهاد میکنیم دوره ایشون رو شرکت کنید تا ضمن آموزش کامل ،پشتیبانی قوی هم تا پایان کار داشته باشید. با تشکر

 8. سلام و درود
  اگر ما قادر به کنترل نور باشیم ، و قادر به افزایش رطوبت تا ۹۹.۹ درصد .با آزمایش خاک منطقه حاصلخیز زعفران و درصد کود هایی که داده اند تا بازده حداکثر شود، میتوان با تامین آن به صورت ایروپونیک دقیقا در درصد های موجود در خاک زمین ،دوره انتقال به خاک را حذف کرد؟
  درصد ها با موفقیت در فضایی آزمایشی به صورت ایروپونیک تامین شده اند!
  فقط مشکل ما زمان تامین مواد غذایی زمان کود دهی به صورت ایروپونیک است ،چون محیط خاک با محیط بخار در هوا فرق دارد،

  1. با سلام و احترام

   تیم تحقیقاتیه مهندس عباسنیا هم دارند روی این موضوع کار میکنند و نتیجه اش تا آبان ماه مشخص و اطلاع رسانی خواهد شد .

 9. با سلام
  آیا امکان کشت زعفران در ارتفاع کمتر از ۱۰۰ متر از سطح دریا مقرون به صرفه هستش چون شنیدم که کشت زعفران در ارتفاع ۱۳۰۰ تا ۲۳۰۰ از سطح دریا بهترین حالت برای کشت می باشد

 10. با سلام. قیمت هر کیلو پیاز خوب ۲۵ گرمی چقدر هست؟ البته در خرید عمده. چون قیمت های بسیار متفاوتی رو میشنویم. باتشکر

  1. با سلام
   قیمت دقیق خرداد ماه مشخص میشه.حدودا بین ۵ تا ۸ هزار تومانه و بسته به وزن پیاز قیمتش متفاوته

 11. با سلام لطفا توضیح دهید تفاوت طرح توجیهی احداث گلخانه زعفران (آپدیت دی ۹۷)
  ۳۰,۰۰۰ تومان
  با طرحی توجیهی کشت گلخانه ای زعفران
  ۳۵,۰۰۰ تومان درچیست ؟

  1. با سلام
   طرح توجیهی کشت گلخانه ای زعفران که ۳۵ تومن هست برای سامان کارا نوشته شده و فرمت سامانه کارا هم به صورت خلاصه است حدود ۹ صفحه.
   طرح توجیهی اپدیت دی ماه بخش مالی طرح هست و حدود ۲۴ صفحه که سرفصل ها و جدول خلاصه طرح توجیهی درتوضیحات محصول هست.

   هر دو این طرح های توجیهی ، صرفا بررسی مالی می باشند.

  1. با سلام و احترام
   در کشت گلخانه ای زعفران ، سرمایه بستگی به متراژ گلخونه شما داره و اینکه چه قدر رو زیر کشت ببرید.برای ۱۰۰ متر گلخونه در ۵ طبقه با ۶؛۷ تن پیاز حدودا ۵۰ میلیون سرمایه لازمه و ۴هزار متر زمین کشاورزی. و فرض بر اینه که شما ساختمان گلخونه و ۴هزار متر زمین برای بازگشت پیاز به خاک رو دارید چون در این هزینه اورده نشده .
   هزینه ای که گفته شد برای تجهیزات و پیاز هاست.

 12. سلام
  فکر کنم قبلا نظری نوشتم ولی در سایت ثبت نشده
  شما طرح رو پیشنهاد دادین
  ولی مشکل اصلی پیدا کردن پیاز سالم و مورد اطمینان هست
  شما آیا برای فروش پیاز جایی را معرفی میفرمایید که پیاز سالم بدست کسانی که نیاز به این نوع پیاز دارن برسه !؟
  وگرنه بازدهی عملی طرح بعد چند سال هست عملا نه بعد یک یا دوسال

  1. سلام
   بله توی دوره به شما تامین کننده پیاز معرفی میشه که به سراسر ایران هم ارسال دارن.خودتون هم اگر یه جستجو بزنید کسان زیادی هستن که فروشنده پیاز زعفران هستند. شما هر چند سالی که بخواید میتونید از این پیاز ها استفاده کنید و پیاز ها تکثیر میشه هر سال و از بین نمیره.

 13. سلام خسته نباشید خواستم بدونم که سال اول که پیاز خوبی گیرمون نمیاد یعنی پیاز با وزن ۲۰ تا ۲۵ گرم گیرمون نمیاد پس بهتر نیست که سال اول پیاز هارو که خرید همون موقع به زمین ۴۰۰۰ هزار متری انتقال بدیم که سال بعد پیازهایی با وزن بالا داشته باشیم و دیگر به گلخانه انتقال ندیم یعنی سال اول هیچ برداشتی نکنیم و پیاز یکسال کامل زیر خاک بمونه

  1. سلام
   این چند ماهی که پیاز داخل خاک هست از اذر تا خرداد (فصل خواب پیاز) باید بره توی خاک درصورتیکه شما اردیبهشت، خرداد پیاز رو میخرید نمیشه خرداد که فصل بیداری پیاز هست اون رو برد توی خاک، تغذیه دهی در خاک شرایطی داره که در دوره ها به شما گفته میشه تا بهترین بازدهی رو از سال دوم داشته باشید . سال اول رو هم کشت کنید بهتره

 14. سلام
  آیا پیاز بعد از انتقال به زمین ، خود را با شرایط وفق میدهد و از خاک تغذیه کند؟چون در گلخانه خاک که وجود ندارد

  1. سلام
   بله هنگامی که در خاک هست شرایطی داره که هم تغذیه دهی انجام میشه و هم ابیاری (۱تا ۴ مرتبه بسته به منطقه)

 15. با سلام
  آیا پیازهارو میشه در طبقات چوبی که دارای خاک هست درون گلخانه کشت کرد که دیگه احتیاجی به زمین ۴۰۰۰ متری نباشد؟

  1. با سلام و احترام
   این امکان وجود نداره چون پیاز در زمین در فواصل مشخص از هم کاشته میشه و بسته به منطقه ۱ تا ۴ مرحله هم آبیاری نیاز دارد.

 16. با سلام و خسته نباشید. بنده در حال حاظر ۲۰۰۰ متر گلخانه فعال کشت خاکی دارم که مشغول کاشت و بر داشت خیار گلخانه ای هستیم.لطفا بفرمایید آیا میشه طرح شما رو در یطح وسیع ۲۰۰۰ متر گلخانه آماده اجرا کرد و نتیجه مطلوب گرفت که قاعدتا میتونه چند کارگر رو هم مشغول کار کنه و در غیر اینصورت میشه یک قسمت ۱۵۰ متری از گلخانه رو جدا سازی کرده و در کنار کشت خیار کشت زعفران رو هم پیش برد؟

  1. با سلام
   بله شما در هر متراژی چه در سطح خونگی و چه در سطح صنعتی میتونید این کار رو انجام بدید، بله هم میتونید ۱۵۰ متر از گلخونه تونو جدا کنید و در کنار محصول دیگه تون این محصول رو هم داشته باشید.

 17. با سلام و تشکر از شما چند مورد را می خواستم سئوال کنم که فکر کنم سئوال خیلی ها باشه. ممنون اگه توضیح کامل بدین. تا الان بیش از چهل تا سایت و مقاله در این مورد باز کردم که همگی عین هم مطلب گذاشتن و همگی به همین موارد خلاصه و کلی اشاره کردن . همه جا حرف از ۱۰۰ متر جا برای گلخانه و ۴۰ تا ۵۰ میلیون برای راه اندازی شده ولی ظاهرا به جای ۱۰۰ متر ۴۱۰۰ متر لازم است و همچنین هزینه های احتمالا زیاد انتقال و کاشت ۶ تن پیاز از گلخانه به زمین و مجددا در زمان کاشت، انتقال از زمین به گلخانه که هیچکدام از مقالات به این مسئله مهم اشاره نکردن.
  حالا اگه شما دوست عزیز به این دو سئوال من جواب بدین نکته ابهام را رفع کرده ونیز اعتماد بینندگان این سایت را جلب نموده تا در کلاسهای شما شرکت کرده و هزینه ۵۰۰ هزار تومن را با جان و دل پرداخت کنند.
  ۱- ایا می شود به جای انتقال پیاز به زمین ، پیازها را ر جعبه های مقوایی یا چوبی ریخته و در جای خنکی با ضشایطی مخصوص نگه داشت که دیگر نیاز به ۴۰۰۰ متر زمین نباشد.؟
  ۲ – اگر جواب منفی است لطفا بفرمائید هزینه این دو بار انتقال و نگهداری از پیازها در این مدت ر خاک چقدر
  است ؟
  از اینکه طولانی شد خیلی خیلی پوزش می خوام . اگر محبت کنید پسخ بدین ممنون میشم.
  ارادتمند شما اویسی.

  1. با سلام و احترام
   برای شروع کار شما به یک سالن یا گلخانه ۱۵۰ متری نیاز دارید که ۱۰۰ مترش زیر کشت میره و ۴ هزار متر زمین

   ۱-خیر.تو سطح کم میتونید این کار رو انجام بدید اما ۱۰۰ متر زیر کشت حدود ۷ تن پیاز لازم دارید که این مقدار رو نمیتونید توی سبد انتقال بدید.
   ۲-بعد از برداشت یک بار باید انتقال دارید به خاک-هزینه ها شامل:شخم،کارگر برای کاشت پیاز ها،کود و اگر زمین از گلخانتون فاصله داره هزینه انتقال،هزینه آبیاری بسته به منطقه بین ۱ تا ۴ مرتبه لازم دارید.

 18. سلام آیا از لحاظ زمانبندی امکان این هست که ما دو سری پیاز داشته باشیم و سالی دوبار از گلخونه استفاده کنیم؟؟ یعنی وقتی یکه سری پیاز در حال استراحت در خاک است یک سری در حال گلدهی باشد؟

  1. سلام
   با توجه به اینکه از اذر به بعد فصل خواب پیاز زعفران می باشد این امکان وجود ندارد و باید در زمین دفن شود.

 19. سلام!
  به نظر شما به صرفه نبست که ما هرسال پیاز رو‌از تامین کننده تهیه کنیم جای اینکه بخاهیم این همه دردسر انتقال به خاک و تکثیر رو طی کنیم؟

  1. با سلام
   خیر به صرفه نیست چون با کاشت پیاز در خاک هم پیاز تون از سال دوم تکثیر میشه و پیاز مازاد رو میتونید بفروشید و هم باید بره توی خاک تا برای سال بعد اصطلاحا شارژ شود و بتوانید بازدهی بهتری در برداشت از سال دوم داشته باشید.

 20. سلام
  مشخصات مه پاش و اینکه از کجا میشه خرید رو میشه بگید و همچنین لیست کامل تجهیزات مورد نیاز
  متاسفانه کلاس ۲۱ دی شیراز که فعلا لغو شده اگه میشه راهنمایی کنید تا برای شروع اینا رو خریداری کنم تا تاریخ کلاس مشخص بشه.ممنون

  1. سلام
   توجیه اقتصادی دارد، شما از سال دوم به سود اوری هم میرسید، جهاد منطقه شما اگر اینجوری گفته حتما اطلاعات غلط دارند.

 21. با سلام وخسته نباشید چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین چون سوال خیلی هاست مخصوصا اونایی که می خوان دوره رو شرکت کنن ۱- اولین سوالی که پیش می یاد اینکه چرا باید هزینه ۵۰۰ هزار تومانی رای برای دوره چند ساعت بپردازیم که شاید اصلا به کار ما نیاد ایا در این دوره کتاب یا مقالات یا نقشه های اماده و… به شرکت کننده ها می دهید و یا خیر فقط سخنرانی می باشد ۲- شما می فرمایید ۳۰ میلیون هزینه اولیه ایا این بوجه با وضع دلار الان دو برابر نشده و اینکه هرکسی برای اولین بار با این مقاله اشنا میشه جز جای ۱۰۰ متری چیز دیگه ای نداره مثلا نمی دونه طراحی داخلی گلخونه چطور باید باشه و یا اون قفسه هایی که درست شده در عکس بالا چطور باید بسازیم ایا نقشه داخلی در دوره خواهند داد بعد دمای داخلی و یا نحوه سیم کشی و ابرسانی پیازها این ها به نظرم چیزهایی نیست که بشه فرد خودش پیاده کنه یا برق کاری رو بیاره پیاده سازی کنه ۳- در مورد انتقال پیاز به زمین ایا این زمین می تونه زمین دیم بدون اب باشه یا فقط باید زمین ابی باشه چون زمینی که اب داشته باشه هیچوقت خالی نمی مونه تشکر از شما و سایت خوبتون

  1. با سلام
   دانش فنی یه کسب و کار خیلی بالاتر از این قیمته و جناب مهندس عباس نیا تجربه چند سالشون رو در اختیار کار آموزان قرار میدن،صفر تا صد این حرفه رو اموزش میدن و بعد از دوره هم رایگان پشتیبانی میشید،تمام کار اموزانی که در دوره ها شرکت کردن گلخانه شون رو راه اندازی کردن عکس های گلخانه رو میتونید در کانال ما یا در همین مطلب مشاهده کنید.زمین بدون اب امکانش نیست اما به اب کمی نیاز داره که با تانکر این مشکل قابله حله.هزینه راه اندازی در حال حاظر برای ۱۵۰ متر گلخانه ۴۰ تا ۵۰ میلیونه.تمام موارد اعم از رطوبت،دما،احداث گلخانه،انتقال پیاز به زمین و … اموزش داده میشه

 22. سلام
  وقت بخیر
  میشه به صورت ریزتر توضیح بدین که ۳۰میلیون اولیه بابت چه مواردی هزینه میشه؟
  و اینکه اگه بخوایم از امروز شروع کنیم نتیجه داره یا نه؟

  1. سلام
   هفتمین دوره به زودی برگزار خواهد شد و اطلاعیه شو داخل همین مطلب و کانال تلگرام قرار می دیم.

 23. سلام.. شما گفتین اگه پیاز زعفران بین ۲۰ تا ۲۵ گرم باشه راندمان برداشت بالا میره.. ایا به راحتی میشه پیاز با کیفیت با این وزن پیدا کرد و خرید؟ الان تو بازار قیمت همچین پیازی کیلو چنده؟؟

  1. با سلام
   بله ما تامین کننده پیاز رو در اختیارتون میزاریم و میتونید از طریق اونها پیاز ها رو تهیه کنید.

 24. لطفا روشن کنید مزایای این طرح را نسبت به کشت سنتی زیرا چیزی که معلوم است هزینه انتقال پیازها بین گلخانه و زمین اضافه میشود جوندگان و آفات هم در ۶ ماهی که در زمین هست اثر خود را می گذارند یک بار در سال هم برداشت بیشتر نیست راندمان هم زیاد فرقی نمی کند لطفا بیشتر روشن کنید.ممنون

  1. با سلام
   این گفته ها و آمار و ارقام تجربه های مهندس عباسنیاست که ۴،۵ ساله توی این کاره و ۳ تا گلخونه هم دارن در نقاط مختلف ایران.توجه داشته باشید که روش کشت روش نوین هست و از سال دوم به این رقم دست خواهید یافت.

 25. با سلام در مورد زمین منظور چه نوع زمین زمین زراعی آماده که باید کود داده بشه و آبیاری بشه یا زمین بایر ممنون

 26. با سلام
  شما دو تا پکیچ طرح توجیهی رو در سایت قراردادین یکی احداث گلخانه ایروپونیک زعفران یکی هم کشت گلخانه ای زعفران فرقشون با هم چیه.؟

  1. با سلام
   یکی برای سامانه کاراست(قیمت ۵۰ هزار تومان) جهت ثبت در سامانه و اخذ تسهیلات و دیگری اطلاعات مالی طرح هست که ریز محاسبات رو توی ۲۵ صفحه اوردیم و سرفصل های طرح رو مشخص کردیم.

 27. باسلام وعرض تشکر بابت راهنمایی های خوبتان مامی خوایم کشت آیروپونیک زعفران از ابتدای کار تاانتهای مسیر را ازشما یادبگیریم باید چه کار کنیم آیا کتابی جهت آموزش کامل کشت آیروپونیک زعفران دارید که خریداری کنیم یا در کلاس آموزشی باید شرکت کنیم؟برای ثبت نام درکلاس باید چه کنیم وهزینه اش چقدره؟
  باسپاس فراوان

  1. با سلام و احترام
   کتاب یا جزوه اموزشی نداریم و در سطح وب هم نیست. پیشنهاد میکنیم فقط دوره ها رو شرکت کنید تا اموزش کامل و تخصصی رو از کسی که تجربه داره و خودش توی اینکار هست کسب کنید.
   هزینه دوره ۴۹۵ هزار تومن هست برای ثبت نام به آیدی تلگرام ما یا با چت آنلاین سایت ارتباط بگیرید:

   آیدی تلگرام جهت رزرو دوره : https://t.me/etojihico و ۰۹۳۹۴۷۱۰۴۶۲ شماره ما در واتس اپ

 28. ضمن تشکر از تدوین مقاله و راهنمائیهاتون ، می خواستم بپرسم با احتساب حدود ۳۰ میلیون برای راه اندازی در ۱۰۰ متر گلخانه ، پس تکلیف حدود ۴۰۰۰ متر زمین برای بازگرداندن پیازها به خاک چی می شه ، بنده مثلا الان حدود ۱۰۰۰ متر فضا برای گلخانه دارم ولی زمین اضافی برای کشت پیازها در خاک ندارم ، تکلیف چیه ؟

  1. با سلام و احترام
   ۳۰ میلیون بدون احتساب قیمت زمین و ساختمان هست.اگر ۴۰۰۰ متر زمین رو ندارید بایسی اجاره کنین.
   با تشکر

 29. سلام شما در بالا توضیح دادید که برای کشت به این روش ۳۰ میلیون سرمایه لازم میباشد اما در پایین همین صفحه گفته شده که ۲۳۲ میلیون اگه میشه یه توضیح بدید که با چقدر سرمایهداولیه میشه کار رو شروع کرد

  1. با سلام و احترام
   این طرح توجیهی که ۲۳۲ میلیون زدیم ظرفیتش بالاتره
   شما با ۳۰ میلیون میتونید در ۱۰۰ متر گلخونه کار را شروع کنین که در این ۳۰ میلیون قیمت زمین و ساختمان سازی لحاظ نشده

 30. سلام چطور میشه با شما ارتباط برقرار کرد
  شماره که داده شده در سایت ارتباط برقرار نمیشه
  و اگر ادرس مشهد رو بدین حضوری بیایم ممنون میشم

 31. با سلام

  ای کاش سرفصل های کتاب رو هم در سایت قرار میدادید که بدونیم چه سرفصل هایی در کتاب موجود است. با تشکر

  1. با سلام
   توضیحات داخل صفحه محصول داده شده است.اما این محصولات مناسب کشت به روش ایروپونیک نیست و مخصوص روش قطره ای می باشد.اگر مایل به اموزش کشت به روش ایروپونیک هستید می توانید در دوره حضوری شرکت کنید.

 32. باسلام
  ممنون از توضیحات زیباتون . لطفا درخصوص کاشت زعفران به صورت گلخونه ای دقیقتر توضیح دهیدبا جزییات کامل شما خیلی کلی گفتید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن