سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی

اگر قصد تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی را دارید ابتدا باید یک طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی در اختیار داشته باشید و این طرح را از ابعاد مختلف اقتصادی، اجرایی، عملکردی و… مورد ارزیابی قرار دهید.

برای آشنایی با یک طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی کامل در این مقاله با ما همراه باشید.

نمونه فلز فولاد برای شناخت طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی

معرفی محصولات مورد استفاده در طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی

فولاد:

فولاد یکی از مهمترین فلزات است. فولاد که از ترکیب آهن و کربن به وجود می‌‌آید در زمان تولید فولاد و در مرحله ذوب، عناصر مختلفی را به هدف تولید فولاد با قابلیت‌‌های بیشتر اضافه می‌‌کنند. کربنی که به آهن اضافه می‌شود میزان سختی آهن را افزایش می‌دهد و تعیین‌کننده میزان سختی و نرمی آن است. هر چقدر میزان کربن بیشتر باشد سخت‌تر، شکننده‌تر و جوش‌ ناپذیرتر می‌شود.

به این دلیل از کربن به میزان متناسب در فولاد استفاده می‌کنند، آنقدرکه هم فولاد سخت شود و هم خاصیت جوش‌‌پذیری کافی داشته‌ باشد. این فلز مهم به دلیل استحکام، مقرون‌به‌صرفه، ارزان، در دسترس‌بودن، راحتی در استخراج و تولید و قابلیت هماهنگ‌شدن با همه صنایع از جایگاه ویژه‌‌ای در دنیا برخوردار شده است. کمتر صنعتی در جهان وجود دارد که به نوعی از فولاد و محصولات آن استفاده نکند.

اما چیزی که فولاد را نسبت به بقیه آلیاژها و فلزات منحصر‌به‌فرد کرده است امکان ساخت انواع فولاد آلیاژی با اضافه کردن عناصر مختلف به آن است.

طرح توجیهی تولید مقاطع گرد ، تخت و متقارن به روش آهنگری به این مقاله مرتبط است که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید.

فولاد آلیاژی:

فولاد یک آلیاژ است. خواص این آلیاژ از جمله سختی، خورندگی و… را می‌توان با افزودن عناصر دیگری تغییر داد به این نوع فولاد، فولاد آلیاژی گفته می‌شود. فولاد آلیاژی به دلیل داشتن ویژگی‌های همچون سختی، چقرمگی، مقاومت به سایش و خوردگی، شکل ‌پذیری و غیره در صنایع مختلف از جمله: ساخت موتور جت و پره‌های توربین گرفته تا قطعات ماشین‌آلات استفاده می‌شود. از طرفی فولادهای آلیاژی در ساخت موتورهای الکتریکی و مبدل‌‌ها بسیار پرکاربرد است.

تولید فولاد آلیاژی

برای تولید فولاد آلیاژی، در کنار کربن از عناصر دیگر نظیر منگنز، بور، وانادیم، کروم، سیلیسیم، تنگستن و غیره استفاده می‌کنند. هر کدام از این عناصر نوع خاصی از فولاد آلیاژی را با قابلیت‌‌ها و خواص ویژه به وجود می‌‌آورند که در ادامه این مقاله با آنها آشنا خواهید شد. بنابراین فولاد آلیاژی ‌فولادی است که در ترکیب خود علاوه بر کربن یک یا چند تا از عناصر فوق‌الذکر را داشته باشد.

آنالیز انواع فولادهای آلیاژی

انواع فولاد‌ آلیاژی به طور کل در دو دسته‌ی فولاد ‌کم‌آلیاژ و فولاد پرآلیاژ قرار دارند. فولاد کم‌آلیاژ به آن نوع از فولاد آلیاژی اطلاق می‌شود که کمتر از ۸ درصد عناصر آلیاژی در محتوای خود داشته باشند. فولاد پرآلیاژ برخلاف دسته قبلی بیشتر از ۸ درصد عناصر آلیاژی در آن‌ها وجود دارد. فولاد ضدزنگ در همین دسته فولاد پرآلیاژ قرار می‌‌گیرد. فولادهای‌ آلیاژی کم نیستند، ولی در اینجا هفت تا از بهترین‌های این فولاد را معرفی می‌کنیم.

 1. فولاد آلیاژی کروم‌‌دار:

  در این فولاد آلیاژی علاوه بر کربن و برخی عناصر پایه دیگر مقدار قابل‌توجهی از کروم استفاده‌ می‌شود که این عناصر باید در مرحله مذاب و گداخت افزوده شود که باعث افزایش خاصیت ضد‌خوردگی، مقاومت در برابر مواد اسیدی و قلیایی می‌شود.

 2. فولاد آلیاژی وانادیو‌م‌‌دار:

  در این فولاد آلیاژی علاوه بر کربن و برخی عناصر پایه دیگر مقدار قابل‌توجهی از وانادیوم استفاده می‌شود که برای ساخت تیغه‌ها کاربرد زیادی دارد.‌

 3. فولاد آلیاژی تنگستن‌دار:

  در این فولاد آلیاژی علاوه بر کربن و برخی عناصر پایه دیگر مقدار قابل‌توجهی از تنگستن‌ استفاده می‌شود که باعث سختی بالا و برندگی می‌شود و در ساخت تیغه و مته وامثال آن کاربرد دارد.

 4. طرح توجیهی تولید تنگستن به این مقاله مرتبط است که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید.

 5. فولاد آلیاژی منگنزدار:

  در این فولاد آلیاژی علاوه بر کربن و برخی عناصر پایه دیگر مقدار قابل‌توجهی از منگنز استفاده می‌شود که باعث شکل‌پذیری می‌شود.

 6. فولاد آلیاژی کبالت‌‌دار:

  در این فولاد آلیاژی علاوه‌بر کربن و برخی عناصر پایه دیگر مقدار قابل‌توجهی از کبالت استفاده می‌شود که باعث سختی بالا حتی در دماهای بالا می‌شود که در نتیجه در ساخت ابزار تندبر کاربرد زیادی دارد.

 7. فولاد آلیاژی نیکل‌‌دار:

  در این فولاد آلیاژی علاوه بر کربن و برخی عناصر پایه دیگر مقدار قابل‌توجهی از نیکل استفاده می‌شود. نیکل باعث افزایش نیروی کششی و سختی فولاد شده و درعین‌حال منجر به کاهش خاصیت شکل‌پذیری آن نمی‌شود.

نمونه تسمه تولیدی برای طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی

 1. فولاد آلیاژی مولیبیدن‌‌دار:

  در این فولاد آلیاژی علاوه بر کربن و برخی عناصر پایه دیگر مقدار قابل‌توجهی از مولیبیدن‌ استفاده می‌شود که باعث می‌شود مقاومت فولاد در برابر سایش افزایش یابد که برای ساخت ابزار ماشین‌آلات کاربرد زیادی دارد.

فرآیند اجرای این طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی

فرآیند تولید محصولاتِ طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی به این شکل است که در مرحله اول باید آهن‌اسفنجی و آهن‌قراضه‌ها را که مواد اولیه‌ عمومی کارخانه‎‌های تولید فولادآلیاژی است با ذوب در کوره‌ قوس‌الکتریکی به حالت مذاب درآورد. سپس در مرحله بعد عناصری مثل منگنز، نیکل، کروم و… را متناسب با نوع فولاد مورد نظر به آن اضافه کرد و تصفیه فولاد را در کوره‌پاتیلی انجام داد.

بعد با ریخته‌گری ‌مداوم یا پیوسته محصول اولیه را تولید کرد (این محصول تا تبدیل به موارد مصرفی در صنایع مثل تسمه و کلاف چند مرحله دیگر را باید طی کند) سنگ‌سابی و فرزکاری و… در نهایت با ماشین‌آلات نورد تبدیل به محصولاتی مانند میلگرد، تسمه و کلاف می‌شود.

ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی

برای اجرای طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی به یک سری ماشین‌‌آلات و تجهیزات که در ادامه بررسی می‌کنیم نیاز دارید.

كوره قوس الكتريكي:

از کوره‌ قوس‌الکتریکی برای ذوب کردن آهن‌قراضه و آهن‌اسفنجی که در ایران عموما به عنوان مواد اولیه در تولید فولاد و فولادآلیاژی استفاده می‌شود. در این کوره‌ها معمولا دما در زمان ذوب و تخلیه در حدود 1600 درجه سانتی‌گراد است. همان‌طور که از اسم این کوره مشخص است با استفاده از قوس‌الکتریکی برای ذوب آهن استفاده می‌شود. قطعا برای تولید فولاد آلیاژی به این کوره در کارگاه نیازمند هستیم.

نمونه کوره قوس الکتریکی برای طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی

كوره‌پاتیلی:

از این کوره در مرحله دوم کار باید استفاده کرد که کار اصلی آن تصفیه فولاد مذاب می‌باشد هدف از تصفیه فولاد آلیاژ‌سازی و همگن کردن فولاد مذاب هم از نظر ترکیب شیمیایی هم از نظر دمای فولاد است البته اهدافی دیگری نیز می‌توان ذکر کرد مثل گوگردزدایی و اکسیژن زدایی و…
این مرحله در واقع نقش واسطه‌ای برای واحد ذوب و ریخته‌گیری مداوم دارد و مواد اولیه‌ای که برای این واحد استفاده می‌شود از جمله آهک، الکترود، گاز آرگون و وایرهای Al، CaSi ، کک، سایر سرباره‌ساز‌های نظیر بوکسیت و کلسیم آلومینات و فروآلیاژها.

ماشین‌ ریخته‌گری‌ مداوم:

این ماشین همین‌طور که از اسمش پیداست برای اینکه کار ریخته‌گری به طور پیوسته انجام شود استفاده می‌شود چون در این روش مراحل انجماد و خارج شدن محصول پیوسته انجام می‌شود، البته متناسب با نوع فعالیت انواع عمودی و افقی دارد که در طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی به صورت کامل این موضوع و نحوه‌ی انتخاب مدل ماشین ریخته‌گری و توصیه‌های مورد نیاز در انتخاب نوع ماشین انتخابی مورد بحث و ارزیابی قرار می‌گیرد.

ماشین فرزکاری:

از این ماشین جهت براده‌برداری از سطوح فولاد آلیاژی تولید شده استفاده می‌شود که این مرحله بعد از ریخته‌گری مداوم و سرد شدن باید صورت گیرد درباره اینکه چه دستگاه فرزکاری باید انتخاب شود در طرح توجیهی تولید تسمه وکلاف از فولاد آلیاژی کامل توضیح داده شده است و راهنمایی‌های لازم برای موفقیت شما بصورت کامل آورده‌ شده ‌‌است.

ماشین سنگ‌زنی:

سنگ‌زنی فرآیندی است که چرخ‌سنگ با سایش از فولاد آلیاژی تولید شده بازم براده‌برداری می‌کند تا سطح صاف‌تری را ایجاد کند. البته این فرآیند نسبت به مرحله قبل بسیار نرم‌تر و با ابزاری که تشکیل‌شده از دانه‌های ریز ساینده است شروع می‌شود.

امروز که نسبت به گذشته تفاوت زیادی در حوزه صنعت اتفاق افتاده ‌است کیفیت تولید نسبت به سابق حائز اهمیت‌تر است. این فرآیند در تولید محصول باکیفیت‌تر به ما کمک می‌کند که با داشتن طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی شما اطلاعات لازم جهت انتخاب این ماشین را به دسته می‌آورید.

ماشین‌آلات نورد سبک و سنگین:

در این مرحله همان‌‌طور كه شايد بدانيد و در اسم طرح توجيهي توليد كلاف و تسمه از فولاد آلياژی نیز آمده است به بحث تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی می‌رسیم. با استفاده از ماشین‌آلات نورد سبک و سنگین ما می‌توانیم تغییر فرم اجسام به مقاطع و اندازه مورد نظر خور را انجام دهیم پس این دستگاه نیز در این طرح تولیدی مورد نیاز ما است. انواع ماشین‌آلات نورد وجود دارد و دسته‌بندی‌های گوناگونی برای این نوع ماشین‌آلات وجورد دارد مثل ماشین‌آلات نورد گرم و سرد و…
در طرح توجيهي توليد كلاف و تسمه از فولاد آلياژی، ما ماشین‌آلات مورد نیاز برای تولید تسمه و کلاف را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

تجهیزات مربوط به عملیات حرارتی:

این تجهیزات تاثیر زیادی در افزایش کیفیت فولاد تولیدی دارد و با حرارت دادن به فولاد باعث افزایش مقاومت فولاد و ویژگی‌های دیگر در آن می‌شوند.

چه مواردی در طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولادی‌ آلیاژی وجود دارد؟

در طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی شامل بررسی کامل سه بخش اصلی بازار، فنی و مالی است.
در بخش بازار طرح توجیهی تولید تسمه وکلاف از فولاد آلیاژی این محصول را از نظر تولید در چند سال اخیر و پیش‌بینی میزان ظرفیت بازار میزان تقاضای موجود صادرات و واردت بررسی می‌کنیم.

نمونه کلاف برای طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی

در بخش تحلیل فنی طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی: روش تولید محصول (فولاد آلیاژی)که در قسمت فرآیند اجرای طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی به صورت مختصر توضیح داده‌شده ‌است یا ماشین‌آلات مورد نیاز که بازم در قسمت ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی تولید تسمه وکلاف از فولاد آلیاژی، فضای مورد نیاز برای تولید، تعداد نیروی کار مورد نیاز و … می‌پردازیم.

در بخش تحلیل مالی طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی میزان سرمایه اولیه مورد نیاز سرمایه در گردش مورد نیاز که به فرض مثال سرمایه ثابت اولیه شامل زمین یا سوله خریداری‌شده برای تاسیس کارخانه یا سرمایه در گردش به عنوان سرمایه مورد نیاز برای خرید مواد اولیه و دستمزد عوامل تولید و سایر مسائل مالی بررسی می‌‌شود.

سه بخش در طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی کلیاتی که یک طرح توجیهی باید داشته باشد در برمی‌گیرد که شامل مواردی که در ادامه توضیح خواهيم داد.

 • محصولات به طور کامل معرفی می‌شود از نظر مشخصات و ویژگی‌های آن، استاندارد‌های بین‌المللی یا ملی محصول کاربرد محصولات.
 • پروژه به طور کامل معرفی شده از نظر تحلیل صادراتی و وارداتی، ضرورت که در اجرای این پروژه از دیدگاه اقتصاد کلان، مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی.
 • اهداف پشت طرح و ظرفيت‌های موجود در طرح.
 • فرآیند تولید و کنترل کیفیت محصولات تولیدی در طرح توجيهي تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی (به طور کامل).
 • هزینه‌های سرمایه‌گذاری طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی که شامل هزینه‌های زمین، سوله، محوطه‌سازی و ساختمان، ماشین‌آلات، تاسیسات و تجهیزات، مواد اولیه، نیروی انسانی، انرژی‌ها، هزینه‌های تعمیر و نگهداری، استهلاک و حتی هزینه‌های متفرقه‌ای که بسیاری از کارفرمایان توجه‌ به آن‌ها ندارند ولی بسیار حائز اهمیت است.
 • و در آخر درآمدها و ارزیابی‌های اقتصادی بعد از تولید از جمله: محاسبه نرخ بازده‌های مختلف مالی و اقتصادی و دوره بازگشت سرمایه، شاخص سودآوری تحلیل نقطه سر‌به‌سر و… .

برای سفارش طرح توجیهی تولید تسمه و کلاف از فولاد آلیاژی به روز و اختصاصی با نرم افزار کامفار (فایل word , pdf) جهت اخذ جواز تاسیس و تسهیلات بانکی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۰۸۵۲۴۳ تماس حاصل فرمایید.

سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی