سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید شبه قیر از زباله

طرح تولید شبه قیر از زباله

قیر بازیافتی یا همان قیر حاصل از زباله خواصی مشابه قیر طبیعی دارد اما مشخص است که ترکیبات آن عینا مشابه قیر طبیعی نمی‌باشد. قیر جسمی هیدروکربنی است به رنگ سیاه تا قهوه‌ای تیره که در سولفید کربن و تتراکلرید کربن کاملاً حل می‌شود. قیر در دمای محیط، جامد است. اما با افزایش دما، به حالت خمیری در می‌آید و پس از آن مایع می‌شود. کاربرد مهم قیر به علت وجود دو خاصیت مهم این ماده است؛ غیرقابل نفوذ بودن در برابر آب و چسبنده بودن. قیر ماده‌ای است سیاه رنگ و خمیری شکل که در عایق کاری رطوبت و ساخت آسفالت کاربرد دارد. قیر معمولاً در دو حوزه راه‌سازی و عایق‌کاری به کار می‌رود. حدودا ۹۰ درصد از قیر تولیدی، در حوزه راهسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصارف عایق‌کاری، تنها ۱۰ درصد از مصرف قیر را به خود اختصاص می‌دهد.

بررسی بازار

در حال حاضر قیر طبیعی از طریق بورس به فروش می رسد و با توجه به بازار عرضه کافی نیز صورت نمیگیرد. این باعث شده است که قیمت قیر طبیعی رو به افزایش گذاشته و بسیاری از واحد های تولیدی متقاضی قیر از کمبود آن اعلام نارضایتی می کنند.
با توجه به این که قیر ماده انتهایی در چرخه مواد نفتی است و تمامی مواد قابل استحصال از قبیل نفت، بنزین و گازوئیل قبلا از آن جدا شده قیمت پایه ای پایین آن و قیمت بالا در بازار نشان دهنده عدم توازن در عرضه و تقاضای آن و خالی بودن ظرفیت عرضه است. لذا با توجه به بازار مورد نظر این محصول و وجود کالای جایگزین همچنین تازه بودن این تکنولوژی و نبود تولید کننده داخلی این محصول دارای سهم بازار مناسبی خواهد بود.

مزایای اجرای طرح

با توجه به مواردی چون تامین بخشی از تقاضای داخلی در صنایع ساختمانی و رشد ساخت و ساز در کشورهای همسایه و بسته های حمایتی دولت محترم از صنایع بازیافت در داخل کشور طرح از یک سو و نرخ بازده داخلی و بازگشت سرمایه مناسب مناسب از سوی دیگر، طرح را به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری ارزشمند میتوان معرفی نمود.

مشخصات سرمایه گذاری طرح تولید شبه قیر از زباله

ظرفیت تولید سالیانه: ۵۰۰۰ تن در سال
میزان سرمایه گذاری ثابت طرح: ۱۵۲۰۰۰ میلیون ریال
میزان سرمایه گذاری در گردش طرح: ۲۲۰۰ میلیون ریال
میزان سرمایه گذاری کل طرح: ۱۵۴۲۰۰ میلیون ریال
قیمت ماشین آلات و تجهیزات: ۹۵۰۰۰ میلیون ریال
نرخ بازده داخلی: ۱۸٫۰۴ درصد
دوره بازگشت سرمایه طرح: ۵٫۴ سال

امتیاز کاربران: 4.35 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی