ایده هاایده های دام و طیور

پرورش عقرب در ایران

آشنایی با پرورش عقرب

سفارش طرح توجیهی

چکیده این مطلب

 • آناتومی عقرب ها
 • طرح توجیهی پرورش عقرب
 • گونه‌های مختلف عقرب
 • پوست اندازی و مراحل مختلف رشد نوزاد
 • تولید سم عقرب و قیمت فروش آن
 • میزان تولید سم عقرب در واحدهای پرورش عقرب
 • سرمایه لازم جهت اجرای طرح پرورش عقرب
 • سوالات متداول

توجه : طبق تحقیقات انجام شده ی مجموعه ما و ارتباط با پرورش دهندگان متعدد، طرح پرورش عقرب در حال حاضر فاقد توجیه اقتصادی است زیرا خریداری برای سم عقرب در ایران موجود نیست.

آموزش کسب و کارهای پر سود

پرورش عقرب

خداوند سم عقرب را برای دفاع و کشتن دشمنان خلق کرده است، جالب اینجاست که تمامی گونه‌های عقرب‌ها سم ندارند و تنها ۲۵ گونه از عقرب‌ها شناسایی شده‌اند که سم آنها برای انسان‌ها کشنده به حساب می‌آید. پروتئینی که در سم عقرب پیدا می‌شود را برای افرادی که از ورم مفاصل رنج می‌برند استفاده می‌کنند. از طرف دیگر از این پروتئین در درمان فلج چندگانه و عارضه‌های روده‌ای نیز استفاده می‌شود تا با قیمت بیش از ده میلیون دلاری خود برای هر لیتر لقب گرانترین مایع دنیا را به خود اختصاص دهد.

پرورش عقرب
نمایی از محل پرورش عقرب

پرورش دهندگان عقرب باید با ویژگیهای زیستی و رفتاری این جانور به خوبی آشنا و آگاه شوند تا بتوانند از این جانور بهرمندی مناسب داشته باشند در ضمن تا حد امکان کمترین میزان آسیب را به آن وارد کنند. همچنین برای زهرگیری از عقرب امکانات، تکنولوژی و افراد متخصص نیاز است چون میزان سم این موجودات بسیار اندک است و بر اساس گزارش در گونه های ایرانی شایع در کشور به طور متوسط از هر نمونه کژدم 1 تا 2 صدم میلی گرم زهر خشک با روش الکتروشوک بدست می آید.

چرا کسب و کار پرورش عقرب پرسود است ؟

 • در حال حاظر پرورش عقرب بسیار نوپا است و هنوز اشباع نشده است.
 • عقرب موجود بسیار مقاومی است و تلفات کمی دارد.
 • زهر آن گرانقیمت ترین مایع دنیاست.
 • نیاز به مکان کوچکی دارد.
 • هزینه زیادی ندارد و فقط کمی صبر میخواهد.
 • نیاز به رسیدگی دائم ندارد (تنها روزی 2 ساعت)

برخی از کاربردهای سم عقرب

همان طور که برخی دانشمندان برای شناسایی و بررسی پپتیدهای سمی در نیش عقرب تحقیق می کنند، دیگر محققان، در جستجوی راه هایی برای استفاده از این سموم در جهت خدمت بیشتر به بشر هستند.


یکی از موثرترین کاربردهای سم عقرب در جهت نابودی حشرات و آفات در بخش کشاورزی است. این امر منجر به کاهش استفاده از مواد شیمیایی در روش های سنتی می شود که براحتی می تواند به حفظ محیط زیست و تعادل اکوسیستم و پایداری حیات کمک کند.
از سوی دیگر مطالعات نشان داد این سم در طبیعت تجزیه خواهد شد، بنابر این منجر به تغییر ساختار آب و خاک نشده و نمی تواند به بدن حیوانات و انسان ها راه یابد.

تحقیقات نشان داد این سم به عنوان یک آفت کش پتانسیل بالایی دارد. هر ترکیب سمی پپتیدی درون زهر دارای میلیون ها سال تجربه برای نابودی حشراتی خاص بوده و ممکن است آن زهر برای انسان بی خطر باشد، چرا که برای نابودی یک حشره خاص در طبیعت سازگار شده است.
از این رو دانشمندان با رمزگشایی این سموم توانستند برخی نسخه هایی را بسازند که مانند نمونه اصل عمل کند، اما هنوز چالش های فراوانی در رابطه با توزیع این سموم میان گیاهان و شناخت بیشتر کاربردهای این سموم در بخش کشاورزی وجود دارد.

قدرت شفابخشی

سم موجود در نیش عقرب می تواند به سلامت افراد و بهبود زخم آنها کمک کند. بعضی از سم های تولید شده توسط عقرب تنها روی سلول های پستانداران موثر است که احتمالا نوعی مکانیسم دفاعی بوده و می تواند روی انسان نیز موثر باشد.

بررسی ها نشان می دهد، این سم می تواند ترکیبات سمی سلول ها را از بین ببرد. به این ترتیب پپتیدی که از زهر عقرب استخراج می شود، برای هدف گیری، درمان و مهار سلول های سرطانی قابل استفاده است.

پژوهشگران اعلام کردند همچنین سم عقرب می تواند جایگزین مناسبی برای داروهای مسکن قوی به منظور کاهش درد بیماران باشد، تحقیقات دانشمندان درخصوص شیوه های نوین ابداع داروهای مسکن جدید با منشأ ترکیبات طبیعی، نشان داد مواد سمی پپتیدی موجود در سم نیش عقرب، در دستگاه عصبی و ماهیچه ای واکنش نشان می دهد.

هم اکنون محققان در حال بررسی نحوه تعامل سم عقرب در سطح مولکولی هستند و می کوشند از این طریق مسکن هایی ابداع کنند که همانند ترکیبات طبیعی سم عقرب عمل می کنند.

هدف از این تحقیقات تولید داروهایی با منشأ طبیعی و بدون استفاده از ترکیبات مصنوعی به منظور کاهش عوارض جانبی آنها در میان بیماران است که نیش عقرب برای ساخت این ترکیبات دارای پتانسیل بالایی بوده، اما هنوز بسیار ناشناخته است

گونه‌های مختلف عقرب


در میان عقرب ها نوعی عقرب قرمز هندی کشنده‌ترین گونه می‌باشد که میزان کشندگی آن در ایالت‌های هند بین ۴۰ تا ۳۰ درصد گزارش شده‌است.
کژدم گونه‌های زیادی دارد که در ایران دو گونه ایرانوس و خوزستانوس در ایران کشف و نام عقرب ایرانی به ثبت رسیده‌اند.در ایران سه گونه کژدم خطرناک وجود دارد که گزارش‌هایی از مرگ براثر گزش آنها وجود دارد:

 1. همی سکورپیوس لپتوروس : عقربی زرد رنگ و کوچک است. نرها دمی بلند دارند. این عقرب در نواحی جنوبی و جنوب غربی بسیار فراوان است و در خوزستان به آن «گادیم» می‌گویند.
 2. کمپسوبوتوس ماتهیزنی : دارای اندازه‌ای بسیار کوچک و بدنی باریک به رنگ زرد یا آجری است. این گونه هم در نواحی جنوبی به ویژه در خوزستان فراوان است. سم این دو گونه عقرب می‌تواند گلبول‌های قرمز خون را تخریب کند.
 3. آندرکتونوس کراسیکودا : جثه‌ای درشت‌تر از دو گونه قبلی دارد و رنگ آن سیاه یا قهوه‌ای تیره‌است. این گونه در بیشتر نقاط ایران پراکندگی دارد.زایش و تولید مثل عقرب ها

عقرب ها زنده زا هستند.با وجود این، برخی محققان عقرب هایی که نوزاد آنها پوشش جنینی ندارند،زنده زا و آنهایی را که پوشش جنینی دارند، تخم زنده زا دانسته اند.عقرب باردار شکمی متورم دارد و در حالت پیشرفته تر بارداری، می توان جنین ها را در دیواره ی جانب شکم، به ویژه در نیمه ی خلفی مزوزوما مشاهده کرد.مدت باروری بسته به نوع عقرب متفاوت و معمولاً بین ۲ تا ۴ ماه است.زمان خروج نوزادها نیزبراساس نوع رشد جنین از یک ساعت تا ده روز گزارش شده است. عقرب ها معمولاً در فاصله ی نیمه ی تابستان تا نیمه ی پاییز زاد و ولد می کنند.

ابتدا،عقرب باردار روی نیمه ی خلفی بدن و پای جلو تکیه می کند و دم خود را به طور مایل درسمت راست بدن قرار می دهد.نیمه ی جلوی بدن حدود یک سانتی متر با یک زاویه ی حاده از روی زمین بلند است.انبرک ها با زمین تماس ندارند و انگشتان دست نیمه باز هستند.و پای جلو از ناحیه ی تی بیا خم شده اند.دراین حالت، دو سرپوش تناسلی باز می شوند و به طور عمود قرار می گیرند.

نوزاد بدون هیچ انقباض عضلانی قابل مشاهده ای خارج می شود.دو پای جلو که از تی بیا خم شده اند، مانند یک حایل نوزاد را در آغوش می گیرند. نوزاد اسکرپیو از دم و ادنتوبوتوس از سرخارج می شود.این قاعده عمومیت دارد یعنی،نوزاد عقرب های تیره ی اسکرپیونیده از دم و نوزاد عقرب های تیره ی بوتیده از سر خارج می شوند.این تفاوت خروج به علت اختلاف در شکل رشد جنینی دو عقرب است.زمان خروج نوزاد متفاوت است و از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد. عقرب ها پس از زایمان در صورت دردسترس نبودن طعمه، اغلب از نوزاد خود تغذیه می کنند.

چگونگی قرارگیری نوازد در بغل مادربه شکلی است که سطح پشتی به طرف زمین و پاها و دست ها به مادر تکیه دارد و دم نوزاد به سمت دم مادر است. عکس این حالت نیزدیده شده است.نوزادها به تدریج خود را از سطح شکمی مادر به سطح پشتی او می کشانند.گاهی نوزادها ابتدا روی زمین قرار می گرفتند و سپس خود را به پشت مادر می رساندند.این عمل به کندی صورت می گرفت و گاهی حدود یک ساعت طول می کشید.دراین فاصله نوزادها روی دست و پای مادر بین ۵ تا ۱۵ دقیقه استراحت می کردند.

وضعیت قرارگیری نوزادها در سطح پشتی مادر ثابت نبود وبا حرکت تغییر جهت می دادند. نوزادهای اسکرپیو ۶ تا ۱۰ عدد و بدون پوشش جنینی بودند.در حالی که نوزادهای ادنتوبوتوس حداکثر ۲۶ عدد بودند و همگی پوشش جنینی داشتند. هر نوزاد پس از پاره کردن پوشش جنینی خود را به سطح پشتی مادر می کشاند. همان طور که اشاره شد،خروج نوزادها تک تک و برحسب تیره از جهت سر یا دم است.خروج دوتایی نیزدیده شده است که یک نوزاد از دم و همزمان نوازد دیگر از سرخارج شده است.تعداد نوزادها برحسب نوع عقرب متفاوت و از ۶ تا ۹۰ عدد گزارش شده است.
پرورش عقرب


پوست اندازی و مراحل مختلف رشد نوزاد

نوزاد عقرب را لارو می نامند.در مرحله ی اول رشد (لارو)جانور بدون دهان و مخرج باز است و از ذخیره ی زرده ی موجود در بدن تغذیه می کند.پاها به جای پنجه،بادکشی دارد که به وسیله ی آن نوزاد در پشت مادر قرار می گیرد.مجرای سمی نیزروزنه ی خروج ندارد. کارن ها وخارک ها کاملاً شکل نگرفته و پوشش رنگ اصلی را به خود نگرفته است.

مرحله ی دوم رشد (پرونمف)،معمولاً پس از یک هفته و با اولین پوست اندازی نوزاد در پشت مادر شروع می شود. عقرب ها اگرچه مانند حشرات دگردیسی ندارند،اما برخی اصطلاحات مربوط به مراحل رشد حشرات درباره ی این جانوران هم به کار می برند.

در این مرحله از رشد،نوزاد شکل کامل تری به خود می گیرد، اما هنوز نسبت به عقرب بالغ اختلاف هایی دارد.این اختلاف ها در تمام پوست اندازی کم و بیش دیده می شود و نسبت به نوع عقرب متفاوت است.مثلا درآندرکتونوس ـ کراسیکودا با بالا رفتن سن نوزاد، به تعداد خارک های سیخک بازی تارس پاها اضافه می شود.حفره های تریکوبرتی نیز در مراحل اولیه ی رشد در تمام عقرب ها بزرگ و به سهولت قابل رؤیت است.

در مرحله ی پرونمف انواع عقرب های تیره ی بوتیده، به جای چهارتریکوبتری در سطح داخلی فمور، سه تریکوبتری دیده می شود که تعداد آن در پوست اندازی بعد کامل می شود. در مرحله ی سوم رشد (نمف)(۲۷)که پس از دومین پوست اندازی است، عقرب شکل کامل تری به خود می گیرد . درمرحله ی نمف،جانور در سال اول ۴ تا ۵ بار و در سال دوم ۲ بار دیگر برای ادامه ی رشد پوست اندازی می کند.احتمالا تعویض پوست تحت تأثیر نوعی هورمون داخلی است.

عقرب ها به طور کل،از دوران نوزادی تا رسیدن به سن بلوغ که حدود ۳ سال طول می کشد، ۸ تا ۱۰ بار پوست اندازی می کنند. در مرحله ی بلوغ،عمل این هورمون تحت تأثیر هورمون مخالف متوقف می شود.مرحله ی بلوغ درماده با رشد کامل و آمادگی جانور برای جفت گیری و در نربا پیدایش اندام پاراکسیال آغاز می شود.ظهور و ویژگی های بلوغ درمرحله ی لاروی (نئوتنی)درعقرب ها نادر است.


شرایط زیستی و عوامل بیماری زا در عقرب

نوزادها پس از تولد و گذراندن مراحل ابتدایی رشد خود در پشت مادر، با فاصله ی کمی از یکدیگر، به زندگی ادامه می دهند.این امر نشانه ی کم تحرکی آنهاست،نه به علت وجود غریزه ی اجتماعی.در دوران بلوغ نیز در نزدیکی محل زندگی خود به شکار می روند. عقرب ها شب زی هستند.روزها را در مکان های امن، از قبیل شکاف دیوارها،زیر سنگ ها، لای خاشاک و پوست درختان و برگ ها، زیر حصیر و خرده چوب ها (نوع حفار در حفره)به سر می برند و با تاریک شده هوا، از مکان امن خود برای شکارخارج می شوند.

در طبیعت، اکثراً به تنهایی زندگی می کنند، با وجود این،گاهی چند عقرب از یک نوع یا انواع مختلف در زیر یک سنگ دیده شده است.عقرب ها علاوه بر دشت در مناطق کوهستانی هم دیده می شوند.وجود آنها را تا ارتفاع ۳۰۰۰ متری از سطح دریا گزارش کرده اند.

نحوه آماده سازی عقرب ها بعد از صید و یا ورود به فارم پرورش

عقربها را بعد از ورود (خرید یا صید) همه را در یک تشت خشک با عمق بیست سانت با خار و خاشاک و خاک و هر موادی که به آنها چسبیده میریزیم و بعد گونه به گونه جدا کرده و داخل تشتهای کوچکتر با همان عمق البته بدون خاک و خار و خاشاک ریخته و بعد عقرب ها را به عنوان مثال سی عدد سی عدد در یک پارچ دهان گشاد شیش ای ریخته و با آب ولرم دمای بین 21 تا 28 درجه و در اتاق و دارای دمای بیست تا بیست و پنج درجه و به دور از باد کولر و باد مستقیم و حتما آب مورد استفاده تصفیه شده باشد عقربا را هفت هشت بار با پنس داخل این پارچ هم میزنیم تا الودگی و خاک از بدنشان جدا شده و بعد عقربها را در الک ریخته و با آب پارچ به یکباره میریزیم در داخل الک و در زیر الک یک سطل گذاشته تا آب خارج شده از الک داخل این سطل بریزد. در مرحله بعد عقربها را که در حال تقلا هستند تا از هم جدا شوند را با دو سه ضربه به لبه تشت دیگری ،ریخته و در تشت (خشک) سوم، این تشت را پر است از روزنامه و کاغذهای تکته تکه شده و ریز شده کرده و عقرب ها را داخل این تشت ریخته تا رطوبت و خیسی عقرب ها را بگیرد. به همین روش میتوانید عقربها را شسته و خشک کنید.

تولید سم عقرب و قیمت فروش آن

معمولا مردم به دلایل قابل توجیهی عقرب ها را دوست ندارند. عقرب ها شکل ترسناکی دارند و از سوی دیگر، نیش آنها زهرآگین و کشنده است؛ هر چند می توان گفت، درباره خطرناک بودن نیش عقرب، همواره مبالغاتی صورت گرفته است، زیرا از میان هزاران نوع عقرب فقط زهر ۲۵ نوع عقرب قادر به کشتن انسان است.

در میان چنین تنفر ریشه داری نسبت به عقرب ها، ثابت کردن این که عقرب ها شر مطلق نیستند کار دشواری خواهد بود.دستاوردهای نظری و تجربی دانشمندان ثابت می کند که زهر عقرب داروی اثربخشی در زمینه پزشکی و درمان بیماری ها به شمار می رود. به همین دلیل تولید و فروش زهر عقرب به روش مناسبی برای تولید ثروت و کسب درآمد برای برخی افراد تبدیل شده است.

زهر عقرب حاوی پروتئین هایی است که می تواند برای درمان بیماری های از جمله روماتیسم مفصلی ( آرتریت روماتوئید)، بیماری های التهاب روده و بیماری اسکلروز متعدد استفاده شود. این بیماری ها که بسیاری از افراد را به ستوه آورده اند، می توانند حداقل تا حدودی با این موجودات ترسناک درمان شود.
با توجه به این حقیقت هر گالن زهر عقرب ۳۹ میلیون دلار قیمت دارد و از این روی زهر عقرب در زمره گرانترین مایعات دنیا قرار می گیرد.

پرورش عقرب

شرایط سم گیری و نگه داری سم

 • زهر مایع زیر نیم ساعت فاسد می شود.
 • دمای اتاق در هنگام زهرگیری باید چهار درجه باشد وبعد از زهرگیری باید در فریزر مخصوص آزمایشگاهی نگهداری شود.
 • در دمای منفی هشتاد زهر به مدت زیاد تری ماندگار هست.البته باید پدیده شکست پروتئین رو هم کامل اطلاع داشته باشیم و اعمال کنیم.
 • سم خشک دوسال ماندگاری دارد.
 • دمای نگهداری سم خشک C°+۴
 • دمای نگهداری سم مایع ۸۰-C°
 • دمای انتقال سم مایع ۲۰-C°

میزان تولید سم عقرب در واحدهای پرورش عقرب

از هر ۱۵۰ هزار عدد عقرب به طور میانگین ۲۵ گرم سم خشک عقرب تولید میگردد، که قیمت هر گرم آن در بازارهای جهانی ۷۰ میلیون تومان میباشد. بعبارتی از پرورش و سم گیری ۱۵۰ هزار عقرب میتوان ۱.۷ میلیارد تومان فروش داشت.
از هر هزار عقرب حدود یک گرم سم مایع و از هر 5 هزار عقرب یک گرم سم خشک به دست می آید.
فصل خرید عقرب مهرماه تا فروردین‌ماه است که در حال حاضر توسط صیادان انجام میشود و به موسسات وابسته میفروشند. این موسسات عقرب‌ها را پس از خریداری براساس گونه جداسازی و با استفاده از دستگاه شوک الکتریکی سم‌گیری می‌شوند. این سم‌ها که ابتدا مایع است با استفاده از دستگاه دیگری به سم خشک تبدیل می‌شود و طی یک پروتکل خاص در ساخت آنتی‌ژن استفاده می‌شود.


برای خواندن روش های سم گیری از عقرب اینجا را کلیک کنید

آشنایی با انواع عقرب های ایران

 • عقرب حفار ادنتبوتوس دریا یا عقرب زرد ایرانی دارای جثه ای به اندازه بین 40 تا 60 میلی متر است . رنگ این عقرب متمایل به زرد می باشد . این عقرب در استان های کرمان، یزد، اصفهان، مرکزی، قزوین، سمنان، کرمانشاه، بوشهر و.. حتی بیابان های اطراف تهران دیده شده است .
 • عقرب آسیایی کوچک عقرب آسیایی کوچک دارای جثه ای به اندازه بین 40 تا 50 میلی متر است .رنگ عقرب ، زرد و متمایل به قهوه ای است .این عقرب در مناطق خشک و نیمه خشک با پوشش کم گیاهی یافت می شود و در استان خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه،آذربایجان غربی، خراسان،ایلام، کردستان و تهران ( ورامین و برغون ) دیده شده است .
 • عقرب زاگرسی دارای جثه ای به اندازه بین 36 تا 38 میلی متر است . این عقرب برخلاف دیگر کژدم ها در مناطق معتدل و مرطوب، صخره ای و دارای پوشش گیاهی یافت می شود و در استان های فارس، اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد، یزد، کرمان، چهارمحال و بختیاری و ارتفاعات زاگرس بسیار دیده شده است .
 • عقرب دم سیاه دارای جثه ای به اندازه بین 70 تا 90 میلی متر است . این عقرب در نواحی نیمه خشک و استپی یافت می شود و در جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک دیده شده است .
 • عقرب بلوچی دارای جثه ای به اندازه بین 40 تا 55 میلی متر است . این عقرب در نواحی خشک و بیابانی یافت می شود و در استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی دیده شده است .
 • عقرب غیر حفار ساچ دارای جثه ای به اندازه بین 100 تا 130 میلی متر است . این عقرب در نواحی خشک و بیابانی یافت می شود و در استان فارس، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، لرستان و بلوچستان دیده شده است .
 • عقرب چنگال پهن کروگلوی دارای جثه ای به اندازه بین 80 تا 60 میلی متر است .رنگ عقرب ، زرد تا قهوه ای و قرمز و دارای ترکیبات رنگی است این عقرب در در استان خوزستان، کردستان، گیلان، آذربایجان غربی، ایلام ، اصفهان، بوشهر و تهران و کرج هم دیده شده است .
 • عقرب دم پهن دارای جثه ای به اندازه 50 میلی متر است . این عقرب در نواحی خشک و بیابانی یافت می شود و در استان های جنوبی ، خراسان و آذربایجان غربی دیده شده است .
 • همی اسکرپیوس قشقایی دارای جثه ای به اندازه 40 میلی متر است .رنگ عقرب ، زرد و کمی نارنجی است این عقرب در استان های خوزستان، سمنان، فارس، بوشهر، لرستان، مریوان و کرمانشاه دیده شده است .
 • عقرب گاردیوم دارای جثه ای به اندازه بین 50 تا 80 میلی است .رنگ عقرب ، زرد و قهوه ای است این عقرب در استان های جنوبی کشور دیده شده است.

برخی از اطلاعات کاربردی برای پرورش عقرب و نگه داری آنها:

چگونه درون محفظه را جهت پرورش عقرب آماده سازی و شبیه سازی کنیم:(مناسب برای پرورش دهندگان خانگی)
بسته به گونه ای است که شما قصد پرورش عقرب و نگهداری آن را دارید. توصیه میکنیم برای عمر بیشتر از محیطی که عقرب را در آن پیدا کردید جهت شبیه سازی تقلید کنید.

توجه:در محیط فارم پرورش عقرب بیماریهایی مانند قارچ وکپک یکی از آفات مهم به شمار میرود، رطوبت و گرمای موجود در فارم محیط مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها میباشد، بهتر است روزانه محیط زندگی عقرب ها را چک کرده و مولد های مرده و فضولات ومواد اضافی را خارج کنید.

راه هایی جهت کم کردن هم نوع خواری در محیط فارم پرورش عقرب

 1. غذادهی،و آب را به طور مرتب انجام دهید.
 2. سعی کنید تعداد مولدین در باکس ها کمتر باشند.
 3. برای باکس سنگها شکسته سفال چوب یا هرچیزی که مولدین بتوانندزیر آنها پنهان بشوند.این کار به آنها ارامش بیشتری میدهد کما اینکه برای خود احساس مالکیت و داشتن قلمرو میکنند.
 4. سعی کنید مولدین از نظر جثه و اندازه در یک سطح باشند.
 5. نیازی نیست که جنس ماده در تمام طول سال درکنار نرها قراربگیرند، فصل جفت گیری کفایت میکند.

پیشنهاد میشود مطلب آشنایی با نحوه پرورش کرم میل ورم را نیز مطالعه نمایید.

تعداد عقرب ها در یک باکس

تعداد در یک باکس جهت پرورش عقرب بستگی به گونه دارد برای مثال در یک باکس پلاستیکی 50 در 40 سانتیمتر به شرح زیر می باشد:

 • گونه مزوبوتوس حدود 50 عدد را می توان در یک باکس پرورش دهید.
 • گونه گاردیوم و کراسیکودا حدود 30 عدد را می توان در یک باکس پرورش دهید.

توجه:اگربتوانید در محیط فارم پرورش عقرب از تصفیه کننده هوا استفاده کنید جهت کپک زدایی وقارچ زدایی هوا موثر است و بهتر است فارم پرورش عقرب به گونه ای ساخته شود تا هوا قابل رد وبدل شدن باشد. به یاد داشته باشید که قبل از ورود مولد جدید به فارم حتما قرنطینه شود به مدتی معین فضا سازی، سکوت نور ودما و رطوبت مناسب مواردی هستند که در آرامش عقرب ها تاثیر گذار هستند.

به عنوان مثال، عقرب هایی که میان شکاف و زیر سنگ پیدا کرده اید جهت آماده سازی محفظه آن هم باید از سنگ استفاده کنید.

سم گیری از عقرب
نمونه ای از شبیه سازی برای گونه ای که در بیابان و زیر سنگ ها زندگی میکند را مشاهده می کنید

سم گیری از عقرب
نمونه ای از آماده سازی محفظه و شبیه سازی محیط برای گونه راک

سم گیری از عقرب
شبیه سازی محفظه از یک گونه ای که بر روی درخت و زیر چوب های درختان زندگی میکند را مشاهده می کنید

سم گیری از عقرب
شبیه سازی محفظه از یک گونه ای که بر روی درخت و زیر چوب های درختان زندگی میکند را مشاهده می کنید

لیست تجهیزات مورد نیاز جهت پرورش عقرب و سم گیری

 1. محفظه ی نگهداری پلاستیکی باکس
 2. آکواریوم زایشگاه
 3. مینی ترازوی دیجیتالی
 4. ph متر
 5. چراغ قوه uv
 6. دما و رطوبت سنج
 7. دستگاه دیسیکاتور
 8. پنس بلند
 9. الکترو شوک قابل تنظیم
 10. ماسه مرغوب
 11. لوله آزمایشگاهی
 12. دستگاه فریز
 13. قفسه با ساخت توسط نبشی
 14. جعبه کمک های اولیه
 15. پلیت پلاستیکی 8 سانت
 16. پلیت شیشه ای 15 سانت
 17. اب پاش
 18. صندوق چرخ دار
 19. وسایل تنظیف وان و جارو و….
 20. کفپوش عرض 170
 21. دستگاه فریز درایر
 22. تانک ازت 3 لیتری
 23. ابزار الات کارگاهی

سوالات متداول

 1. متراژ مناسب برای پرورش 10 هزار عدد عقرب چقدر است؟
 2. حدودا یک اتاق 3 در 4 قفسه بندی شده

 3. از چه تعداد عقرب می توان یک گرم سم مایع و یک گرم سم خشک تولید کرد؟
 4. بستگی به گونه ای که پرورش می دهید دارد اما از هر هزار عدد عقرب حدودا یک گرم مایع و هر 10 گرم مایع یک گرم خشک تولید می شود.

 5. سم مایع و خشک در چه دمایی نگه داری می شود؟
 6. 10 روز اول را می توان در دمای -20 نگه داری کرده و بعد از 10 روز در دمای -80 به مدت 6 ما میتوان نگه داری کرد و بعد از 6 ماه سم فاسد می شود.

 7. آیا با منبع تغذیه می توان اقدام به سم گیری کنیم؟
 8. خیر.سم گیری با منبع تغذیه کیفیت سم را پایین می آورد.حتما بایستی با الکتروشوک اقدام به سم گیری کنیم.

 9. آیا عقرب را می توان در همه نقاط ایران پرورش داد؟
 10. بله به شرط آنکه زیستگاه عقرب را (از قبیل دما،رطوبت،خانه و…) شبیه سازی کنیم.

 11. مجوزات مربوط به فارم پرورش عقرب را از کدام ارگان می توان اخذ نمود؟
 12. پرورش عقرب اداره محیط زیست،صادرات سم صنعت معدن تجارت و سم گیری غذا و دارو

 13. حداقل ظرفیت برای شروع کار چقدر است؟
 14. 10 هزار عقرب.

 15. هر عقرب چه تعداد زایش دارد؟
 16. بستگی به گونه دارد بین 7 الی 30 عدد.

 17. گونه هایی که سم با ارزشی دارند کدام اند؟
 18. گادیوم،هوتنتوتا سالسی،مزوبوتوس و کراسیکودا

 19. کدام گونه تلفات کمتر و مقاومت بیشتری دارد؟
 20. گونه مزوبوتوس.

  اگر سوالی دارید در قسمت کامنت (پایین صفحه) با کارشناسان ایـ توجیهی مطرح کنید و در کوتاهترین زمان پاسخ سوالتان را دریافت کنید…
   User Rating: 4.37 ( 11 votes)
به این مطلب امتیاز دهید:
32 رای3.9/5
برچسب ها
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

37 دیدگاه

 1. با سلام
  با احترام ، ضمن تشکر بابت مطالب بسیار مفید و شکیبایی شما در پاسخگویی به سوالات، لطفا بفرمایید چنانچه ظرفیت تولید پرورش عقرب در فضای چند هکتاری وجود داشته باشد، با فرض رعایت تمام مسائل جانبی برای دریافت سم با کیفیت و جلوگیری از تلفات، تا چند گرم یا کیلوگرم سم صرفه اقتصادی برای صادرات دارد؟ به عبارت دیگر آیا کشش خرید این حجم از سم وجود دارد حتی در بازار خارجی؟ یا از طرف دیگر، ظرفیت حداکثری بهینه از نظر شما چه مقدار است؟
  با تشکر و سپاس فراوان

  1. با سلام
   ظرفیت ۱۵۰ هزار عدد ایده ال هست،تقریبا هر ۱۰ گرم یک گرم خشک به دست میاد.کشش بازار بستگی به بازار هدف و خریدارتون داره

 2. سلام .ممنون از مطالب مفیدتون.چند تا سوال خیلی ذهنمو مشغول کرده راجب این کار
  ۱- لوازمو از کجا تهییه کنم.آدرس بدید لطفا.مثلا از فلان سایت یا از خیابون فلانی
  ۲- عقرب ها حیوانات مرده رو میخورن یا نه؟مثلا کرم رو بکشیم غنی سازیش کنیم بعدا بندازیم جلو عقرب….
  ۳- چه نوع عقربی مقرون به صرفه تراز عقرب هایه دیگس؟کدوم عقرب سم بیشتری میده؟کدوم عقرب زهرش ارزش بیشتری داره؟
  ۴-شما گفتید هر سه ماه یکبار میشه سم گرفت ولی من همه خوندم که حداقل هر ۶ ماه یکبار میشه سم گرفت.!!!!
  ۵- زادو ولد عقرب ها به چه صورته؟ینی درسال چن بار جفت گیری میکنن؟تشخیص عقرب ماده و نر چیجوریه؟چی فصلی جفت گیری میکنن؟
  ۶- چه مجوز های از چه سازمان هایی لازمه؟
  ۷- غذاشونو از کجا تهییه کنیم (بخریم)؟آدرس بدید لطفا.
  ۸- دوره آموزشی شما زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست هستش یا نه؟مدرک معتبری در آخر داده میشه یا نه؟
  ۹-هزینه دوره هاتون چقدره؟
  ۱۰- مدت زمان دوره چقدره؟
  ۱۱-بهترین فصل برای شروع این کار چه فصلیه؟از نظر قیمت و کیفیت عقرب؟
  من هم مکانشو با مساحت ۳۰۰ متر دارم هم سرمایه کافی برای شروع این کار.ولی هنوز آموزشگاه معتبریو پیدا نکردم برای دیدن آموزش که پیش هر سازمانی برای گرفتن مجوز ببرم ردم نکنن .
  مممون میشم به سوالام جواب بدید.آیدی تلگرام من ehsanchd@.تو تلگرام هم جواب بدید ممنون میشم?

  1. با سلام و احترام
   ۱٫ سایت خاصی نیست که بفروشه همه تجهیزات رو ،لیست تجهیزات داخل همین مطلب هست و در بازار گیر میاد برخی هم از مغازه هایی که لوازم آزمایشگاهی میفروشن باید تهیه کنید.
   ۲٫ خیر ،کرم زنده و جیرجیرک زنده و … باید بهشون بدید.
   ۳٫ عقرب گونه مزوتوبوس از بقیه ارزون تره – گونه هوتنتوتا سم بیشتری داره
   ۴٫ هر فصل میتونید سم گیری کنین بله
   ۵٫ بچه زا هستن – بهار فصل جفت گیری عقرب هست – ویدیو های آموزشی در کانال آپارات خودمون و مطالب زیادی در سطح اینترنت هست برای تشخیص جنسیت عقرب
   ۶٫ مراحل مجوز گرفتن :: پرورش عقرب -> محیط زیست ، سم گیری از عقرب -> سازمان غذا و دارو و صادارات سم -> صنعت و معدن
   ۷٫ سرچ کنین خرید کرم میلورم
   ۸ بله مدرک معتبر و قابل قبول محیط زیست داده میشه به کاراموزان
   ۹٫ برای اطلاع هزینه دوره پرورش عقرب و سایر دوره ها روی لینک دوره ها کلیک کنید.
   ۱۰٫ توی صفحه ی هر دوره گفته شده (لینک بالا).
   ۱۱٫ از ماه مهر به بعد

  1. با سلام واحترام
   باید ظرفیت رو مشخصا بگید تا ما حداقل سرمایه رو بتونیم با توجه به اون برای شما محاسبه کنیم.
   با تشکر

 3. خسته نباشین علت گرون بودن سم گونه ی hemiscorpius lepturus نسبت به سایر گونه ها چیه؟
  و کدوم گونه در سم گیری سم بیشتری از خودش بیرون میده؟البته از بین گونه هایی که معرفی کردین بابت ارزش سم

 4. با سلام و عرض ادب..
  مرسی از توضیحاتتون..
  سوالی داشتم در این مورد که..
  عقرب ها در هر بار که غذا میخورند..به غذای خودشون که در واقع شکارشون هست نیش میزنند؟
  چون من داخل چند فیلم در مورد عقرب اینطور دیدم
  و اگر این طور هست این نیش زدن در هر بار غذا خوردن باعث نمیشه دیگه زهری باقی نمونه یا کیفیتش کم بشه؟..
  یا این طبیعت عقرب هاست و کاریش نمیشه کرد..
  با تشکر صمیمانه از شما

  1. با سلام
   بله طبیعت عقرب هست که نیش میزنه، اما بسته به نوع و جثه شکار سم وارد میکنه اما جای نگرانی نیست و سریع اون مقدار ناچیز سمی که وارد کرده جبران میشه.

 5. asalam mn alan mikham in tarho shroo konam faghat chan ta soal in ke vase kharid aghrab shoma mitoonid komkam konid va inke vse froshe samesh too iran mishe moshtarisho peyda kard

  1. با سلام
   بله تامین میکنیم واستون به ایدی تلگرام سایت پیام بدید.
   شماره تلگرام: ۰۹۳۹۴۷۱۰۴۶۲

 6. بعد از زهر گیری برای نگه داری طولانی تا پیدا شدن خریدار. خشک نمودن بلافاصله سم چگونه انجام میگیرد. ایا باخشک کردن کیفیت و قیمتش کاسته نمی شود؟
  سخترین جای کار نگه داری و انتقال زهر به خریداره.
  لطفا در این مورد کمی توضیح دهید.

  1. با سلام و احترام
   سم رو با استفاده از دستگاه فریز درایر میتونید خشک کنید.خیر اگر سم مایع رو به مدت طولانی نگه دارید فاسد یا کیفیتش پایین میاد .دمای نگه داری سم رو توی سوالات متداول توضیح دادیم.برای انتقال سم از طریق تانک ازت انجام میشه.

 7. سلام مرسی از توضیحات شما
  پیشاپیش مرسی از صبر و حوصله که خرج میدید
  من قصد راه اندازی این کارو دارم و برای کسی که قرار است این کار را به طور جد شروع کنه قبل هر اقدامی برای تولید سم اول بازار فروش و روش فروش این نوع کار رو باید بدونه و چه کسانی و با چه شرایط یا احتمالاتی سم را از من پرورش دهنده عقرب یا تولید کننده سم میخوان . که پس از شروع خدایی نکرده زمان سم گیری فاسد و خریدار پیدا نشه
  برای پرورش عقرب جهت سم گیری چه مقدار سرمایه در حال حاضر نیاز است؟
  ۲_فروش سم بدون واسطه (دلال ها)به چه شرکت هایی است ؟
  ۳_این شرکت ها چه شرایطی برای خرید سم دارن؟
  ۴_آیا میشه به طور مستقیم به خود شرکت ها فروخت؟
  ۵_بعد از فریز شدن سم برای جا به جایی چه مشکلاتی پیش رو هست و چقدر هزینه بر خواهد بود ؟
  ۶_شما آیا صفر تا صد راه اندازی این طرح و انجام میدین ؟
  ۷_احتمال ریسک این کار چقدر است ؟
  ۸_ زمان پرورش و سم گیری با چه مشکلاتی پیش رو خواهیم بود؟
  و کلی سوال دیگه
  اگر میشه جواب بدین
  اگر زمان گیر و خارج از حوصله هست لطفا به میزان سرمایه برای یک گرم سم در دوره سه ماه(با توجه به فرمایش شما که هر سه ماه میشه سم گرفت)را بفرمائید ؟
  و شک شماره تماس یا تلگرام یا واتس بفرمائید تا بتونم بیشتر آشنا بشم

  1. با سلام و احترام
   ۱٫حداقل ظرفیت قابل توجیح ۱۰ هزار عدد هست.سرمایه مورد نیاز بدون احتساب ساختمان سازی حدودا ۷۰ تا ۸۰ میلیون
   ۲٫شرکت های داروسازی خارجی کشور های المان،فرانسه و…
   ۳٫نمونه ای از سمتون رو انالیز میکنن و اگر مورد قبولشون بود میخرن ازتون . سم مورد قبول معمولا باید پروتئینش بالای ۹۰ درصد باشه.
   ۴٫بله میتونید.
   ۵٫برای جا به جایی سم از تانک ازت استفاده میشه مشکل خاصی وجود نداره.
   ۶٫ما نه اما دوره هایی که برگزار میشه صفر تا صد این حرفه رو اموزش میدیم با همکاری دانشگاه بهداشت شیراز.
   ۷٫هر کاری ریسک داره این کار هم مستثنی نیست.
   ۸٫تلفات،کیفیت سم
   از هر هزار عقرب حدود یک گرم سم مایع تولید میشه
   ایدی تلگرام سایت: https://t.me/etojihico

  1. با سلام و احترام
   بله خیلی ها دارن پرورش میدن همین الان .
   خریداران سم اکثرا دلال ها هستن توی ایران

 8. سلام
  ایا به مقدار ده هزار عدد به راحتی میشه خریداری کرد؟ایا میشه مولد رو از خارج از کشور تهیه کرد؟

  1. با سلام و احترام
   بله به راحتی قابل تهیه است ،در صورتی که فصل صید عقرب باشه ، از مهر یا اواخر شهریور میتونید عقرب بالغ و مولد تهیه کنید.
   پیشنهاد ما اینه که عقرب رو از داخل تهیه کنید چون کیفیت عقرب های ایران بسیار بالاست.

 9. سلام
  ممنون از اطلاعات خوب شما
  رطوبت مورد نیاز محل زندگی مروبوتوس و کراسی کودا چقدر باید باشه یعنی چند درصد باشه؟

 10. سلام
  شراط رزرو شرکت در دوره چطوریه؟
  لینکی که گذاشتید عمل نمیکنه
  لطفا شماره تماس جهت هماهنگی بگذارید
  ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن