ایده هاایده های کشاورزی

طرح پرورش آلوئه ورا با ۵ میلیون سرمایه و سود ۵۰ میلیونی

سفارش طرح توجیهی

طرح پرورش آلوئه ورا با 5 میلیون سرمایه و سود 50 میلیونی

حدود هشت سال پیش بود که «آلوئه‌ورا» برای اولین‌بار به سبد مصرف خانواده‌های ایرانی راه پیدا کرد. حالا دیگر دیدن برگ‌های باریک و بلند این گیاه خانواده کاکتوس در فروشگاه‌ها، نه‌تنها برای بسیاری از مشتریان عادی شده است که بازار ایران شاهد انواع و اقسام محصولات فرآوری شده آلوئه‌ورا یا همان صبر زرد به زبان بومی خودمان است. از کرم‌های مرطوب‌کننده و لوازم بهداشتی گرفته تا نوشیدنی و کمپوت آلوئه‌ورا.

پرورش الوئه ورا

مطالب پیشنهادی: آشنایی با کشت گلخانه ای زعفران

این کاکتوس بسیار مقاوم با وجود هزینه ناچیز کشت، دارای ارزش تجاری قابل توجهی است به‌طوری که هر ‌هزار متر مزرعه زیرکشت این گیاه، سالانه تنها 5 تا 8 میلیون تومان هزینه دارد و در مقابل حدود 50 میلیون تومان درآمدزایی می‌کند. نیاز ناچیز به آبیاری، بی‌نیازی گیاه به کود و آفت‌کش‌ها و همین‌طور تجهیزات و ادوات گران قیمت کشاورزی، هزینه مزرعه‌داری این محصول را به‌طور قابل توجهی کاهش داده است.

جهت شرکت در دوره آموزش حضوری و آنلاین کاشت آلوئه ورا (گلخانه ای و مزرعه ای) کلیک کنید.

به جز این موارد، آلوئه‌ورا به دلیل ویژگی‌های زیستی خاص قادر است در زمین‌های خارج از رده و غیرحاصلخیز ثمردهی کند و همین موضوع به علاوه مزیت‌های اقتصادی دیگر باعث شده است کشت و کار آلوئه‌ورا به یک کسب و کار ارزان با درآمدزایی بالا تبدیل شود. کارشناسان می‌گویند آلوئه‌ورا توانسته است کشاورزان تحصیلکرده را به مزارع ایران جذب کند و حالا با رونق واحدهای فرآوری و از سرگیری صادرات این محصول، بازارهای فروش آلوئه‌ورا رو به بهبود رفته و روند رشد به خود گرفته است. این موضوع در شرایطی اتفاق می‌افتد که اقتصادی نبودن کشت بسیاری از محصولات در بستر کشاورزی سنتی ایران، همواره مورد انتقاد کارشناسان بوده است.

پرورش الوئه ورا

با این حال مدل‌های تازه کشت و کار و جذب افراد تحصیلکرده به مزارع می‌تواند آغاز یک تحول مهم در کشاورزی ایران باشد. از آغاز کشت آلوئه‌ورا در ایران کمتر از یک دهه می‌گذرد. نبود واحدهای فرآوری آلوئه‌ورا، کشت و کار این محصول را در دوره‌ای با رکود مواجه کرد اما با توسعه واحدهای فرآوری این گیاه در ٣ تا ۴‌سال گذشته، مزارع آلوئه‌ورا حالا دوباره رونق تازه گرفته‌اند و امیدهای جذب بازارهای خارجی این محصول در بین ایرانی‌ها زنده شده است.

کشت اقتصادی با کمترین هزینه ممکن

کشت گیاه آلوئه‌ورا دارای مزایای ویژه اقتصادی نسبت به سایر محصولات کشاورزی است. «میثم کوکبی» کارشناس کشاورزی و مشاوره کشت گیاه آلوئه‌ورا درباره این مزایا می‌گوید: گیاه آلوئه‌ورا برخلاف بسیاری از محصولات کشاورزی قابلیت برداشت ٢٠ساله دارد.
خرید پاجوش الوئه ورا

این موضوع به این معناست که در صورت کشت سایر محصولات، کشاورز ناچار است هر سال محصول را بکارد و برداشت کند که این مسأله هزینه زیادی به کشاورز تحمیل می‌کند. چون کشاورز ناچار است هر سال سرمایه‌ای برای شخم زمین، تهیه بذر و نهاده و کاشت مجدد محصول خود هزینه کند اما گیاه آلوئه‌ورا در صورت یکبار کشت، قابلیت برداشت تا ٢٠‌سال را دارد که این امتیاز باعث می‌شود هزینه بسیاری صرفه‌جویی شود.

مطالب پیشنهادی: بررسی گیاهان دارویی متناسب با هر اقلیم

وی ادامه می‌دهد: علاوه‌بر برداشت ٢٠ساله، گیاه آلوئه‌ورا ویژگی اقتصادی دیگری دارد که کشت آن را توجیه پذیر می‌کند. آلوئه‌ورا به‌ویژه نژاد بومی آن‌که به گیاه «صبر زرد» نیز مشهور است عاری از هرگونه قارچ و آفت است و همین موضوع گیاه را بی‌نیاز از تمام آفت‌کش‌ها و سمپاشی می‌کند و همان‌طور که می‌دانید یکی از پرهزینه‌ترین فاکتورهای کشت و کار تهیه سموم و آفت‌کش‌هاست. غیر از این، گیاه نیاز به هیچ‌گونه کود شیمیایی و اصولا تغذیه با کود ندارد که این دو آیتم هزینه کشت آلوئه‌ورا را مجددا کاهش می‌دهد و به دلیل ارگانیک بودن محصول مزایای تجاری آن را افزایش می‌دهد.

جهت سفارش و احداث گلخانه آلوئه ورا با شماره 09394710462 تماس حاصل فرمایید یا فرم سفارش این صفحه (کلیک کنید) را تکمیل نمایید.

این کارشناس با اشاره به سایر ویژگی‌های اقتصادی کشت آلوئه‌ورا توضیح می‌دهد: یکی از موضوعات مهم در کشاورزی این است که محصول به موقع برداشت شود زیرا در نظر نگرفتن این موضوع می‌تواند به خرابی و فساد محصول و ضرر و زیان هنگفت کشاورز منتهی شود. همین موضوع خیلی اوقات توانسته است تولیدکننده را تسلیم دلال‌ها کند و برای پیشگیری از زیان بیشتر، کالای خود را با قیمت نازلی به فروش برساند اما در مورد گیاه آلوئه‌ورا الزام برداشت وجود ندارد. این به آن معناست که اگر برگ‌های گیاه مدت زمان بیشتری سر بوته بماند نه‌تنها ارزش تجاری خود را از دست نمی‌دهد بلکه با ایجاد ضخامت بیشتر برگ، هم عصاره و هم وزن محصول افزایش داشته و باعث درآمد اضافه می‌شود. کوکبی همچنین تأکید می‌کند: علاوه‌بر تمام این موارد هزینه کارگری در مزارع آلوئه‌ورا پایین‌تر است. یک هکتار مزرعه گوجه‌فرنگی در طول ٢ ماه به ١٠ کارگر نیاز دارد این در شرایطی است که یک هکتار مزرعه آلوئه‌ورا به دلیل مقاومت بالا و در طول ‌سال به دو کارگر بیشتر احتیاج ندارد.

مطالب پیشنهادی: آموزش کامل پرورش آلوئه ورا

یک‌سال زنده ماندن، بدون آبیاری

اما مهم‌ترین ویژگی آلوئه‌ورا که کشت آن را در ایران توجیه می‌کند نیاز اندک گیاه به آبیاری است. آلوئه‌ورا همچنین از قابلیت زیست در فقیرترین اراضی برخوردار است. به گفته کارشناسان هر زمین کشاورزی که شرایط کشت و حاصلخیزی خود را ازدست داده است می‌تواند زیر کشت آلوئه‌ورا رفته و به این ترتیب دوباره احیا شده و به چرخه تولید بازگردد. کوکبی دراین‌باره توضیح می‌دهد: گیاه آلوئه‌ورا قادر است بدون آبیاری تا یک‌سال هم زنده بماند. همین مقاومت بالای گیاه باعث شده است که آلوئه‌ورا در زمین‌های غیرحاصل خیز و خاک شور نیز به بار بنشیند. غیر از این در صورت آبیاری مزرعه آلوئه‌ورا با سیستم قطره‌ای، مصرف آب آن باز هم کاهش قابل توجه دارد و همین موضوع مخارج آبیاری گیاه را تا حد ممکن کاهش می‌دهد. همین‌طور باید اشاره کنم که مزرعه آلوئه‌ورا را می‌توان با آب سخت یا آب شور نیز آبیاری کرد و این موضوع ثمردهی گیاه را تحت‌تأثیر قرار نخواهد داد.

5میلیون هزینه 50 میلیون تومان درآمد

اگر از هزینه تهیه زمین صرف نظر کنیم هر‌ 1000 متر مزرعه آلوئه‌ورا درحال حاضر بین 5 تا 8 میلیون تومان هزینه دارد و به‌طور متوسط سالانه حدود 50 میلیون تومان درآمدزایی می‌کند. این در شرایطی است که کارشناسان معتقدند با افزایش شمار کارخانجات فرآوری، این میزان درآمدزایی می‌تواند رکورد بالاتری به خود اختصاص دهد.

پرورش الوئه ورا

«ناصر شیرمردی» مشاور کاشت گیاه آلوئه‌ورا می‌گوید: به‌طور استاندارد در هر مترمربع ۴ بوته آلوئه‌ورا کشت می‌شود که با در نظر گرفتن این پایه، یک مزرعه‌ هزارمتری نیاز به ۴‌هزار بوته آلوئه‌ورا دارد. قیمت هر «پاجوش» (برای تکثیر گیاه) آلوئه‌ورا حدود 1200 تومان است که با این حساب حدود 5 میلیون تومان صرف تهیه گیاه مادر برای یک مزرعه‌ هزار متری می‌شود. این کارشناس ادامه می‌دهد: هر گیاه حداقل ۴ تا ۶ کیلو محصول می‌دهد و قیمت خرید هرکیلو برگ آلوئه ورا حداقل 900 تا 1200 تومان است. به این ترتیب اگر متوسط باردهی هر گیاه را 4 کیلوگرم درنظر بگیریم یک مزرعه‌ هزار متری با ۴‌هزار بوته حدود 16 هزار کیلوگرم محصول می‌دهد.

بنابراین در یک دوره سود خالص حدود 19 میلیون تومان است. این در شرایطی است که گیاه مادر علاوه‌ بر باردهی حدود ١٠ تا ١۶ پاجوش نیز تولید می‌کند که از این میان باید ۴ پاجوش گیاه حفظ شود و بقیه پاجوش‌ها قابل فروش است. اگر متوسط تعداد پاجوش‌ها را ١٠ عدد در نظر بگیریم در یک مزرعه ‌هزار متری ۴٠‌ هزار پاجوش تولید می‌شود که هر پاجوش بین 800 تا 1000 تومان خرید و فروش می‌شود. در‌ سال اول کاشت، امکان ٣دوره برداشت و از ‌سال دوم امکان برداشت ۴ فصل یا ۴دوره وجود دارد که اگر بخواهیم این مبلغ را با توجه به بازار فعلی در نظر بگیریم در یک‌سال می‌توان حداقل حدود 50 میلیون تومان درآمد داشت.

نکته مهم در مورد این گیاه آن است که چند ساله بوده و هزینه های کاشت فقط مربوط به سال اول بوده و پس از آن چندین سال قابل برداشت می باشد. با توجه به اینکه تولید این گیاه به آب، کود و مراقبت زیادی نیاز ندارد لذا از سال دوم بیشتر از ۹۰ درصد تولید سود خالص می باشد.

خریداران برگ گیاه نیز معمولا کارخانجات دارویی و غذایی و همچنین عطاری ها می باشند. البته با توجه فزونی تقاضا نسبت به عرضه در حال حاضر شرکتهای متعددی هستند که محصولات کشاورزان را بصورت تضمینی خرید می نمایند و معمولا نگرانی بابت فروش محصولات وجود ندارد.

مطالب پیشنهادی:گزارش؛ پرورش زعفران در پیلوت منزل مسکونی!

چنانچه قصد ایجاد یک سرمایه گذاری پایدار و مناسب را داشته باشید علاوه بر تولید گیاه در مقیاس حداقل ده هکتار باید به فکر ایجاد واحد صنایع تبدیلی نیز باشید. در این واحد انواع کنسرو مربا و محصولات غذایی و یا دارویی آلوئه ورا را تولید نمایید. حداقل سرمایه گذاری برای این مجموعه حدود ۱۴ میلیارد تومان بوده و برای ۷۵ نفر نیز می توانید اشتغالزایی نمایید. نرخ بازده داخلی این سرمایه گذاری بیشتر از ۴۰ درصد می باشد که بسیار قابل توجه می باشد.

قابلیت برداشت ۴ فصل آلوئه‌ورا

میثم کوکبی هم درباره دوره باردهی آلوئه‌ورا به «شهروند» می‌گوید: این گیاه ۴ فصل است و در تمام فصول ‌سال قابلیت باردهی دارد اما در اولین دوره کشت، محصول پس از ۶ ماه قابل برداشت است و پس از این دوره گیاه می‌تواند هر ٣ ماه یکبار محصول بدهد. میزان نیاز گیاه به آبیاری هر پنج روز یکبار است و هر بوته حدود ١٠ لیتر آب مصرف می‌کند. در صورت استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای میزان آب مورد استفاده به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. درحال حاضر هزینه تجهیز هر هکتار زمین کشاورزی به آبیاری قطره‌ای بین ٨٠٠‌هزار تا یک‌میلیون تومان است. به جز عملیات شخم‌زنی زمین در ابتدای کشت گیاه، یک مزرعه آلوئه‌ورا به ماشین‌آلات و تجهیزات کلان دیگری نیاز ندارد و برداشت از گیاه نیز به صورت دستی انجام می‌شود. ضمن این‌که مزرعه به عملیات سمپاشی و کوددهی نیاز ندارد.

پرورش الوئه ورا

از عرق آلوئه‌ورا تا صادرات ژل به سوییس

بازار فروش آلوئه‌ورا در ایران از حدود ٣‌ سال پیش رونق بیشتری پیدا کرده و متنوع‌تر شده است. این موضوع را میثم کوکبی کارشناس کشاورزی می‌گوید. او درباره جزییات بازاریابی برای این محصول، توضیح می‌دهد: تقریبا تا حدود ۵‌ سال پیش هیچ صنعت و واحد فرآوری آلوئه‌ورا در کشور وجود نداشت و همین موضوع افول دوره‌ای کشت و تولید این گیاه را به دنبال داشت اما درحال حاضر وضع بهتری رقم خورده است و روزبه‌روز به تعداد واحدهای فرآوری آلوئه‌ورا در کشور اضافه می‌شود.

مطالب پیشنهادی:آشنایی با سازه های گلخانه ای

وی ادامه می‌دهد: درحال حاضر علاوه‌بر بازار فروش فله آلوئه‌ورا، این گیاه در تناژ بالا برای بهره‌برداری در کارخانه‌های تولید مواد غذایی مانند نوشیدنی، مربا، کمپوت و… خریداری می‌شود. به جز این ژل و پودر ژل آلوئه‌ورا مصارف بهداشتی دارد و توسط کارخانه‌های تولید لوازم بهداشتی و آرایشی خریداری میشود. ضمن این‌که در ایران یک واحد تولیدی به صورت اختصاصی اقدام به تولید عرق آلوئه‌ورا کرده است همین‌طور یک کارخانه تولید مواد بهداشتی و آرایشی نیز وجود دارد که تمام محصولات خود را با استفاده از عصاره طبیعی این گیاه تولید می‌کند.

این کارشناس تأکید می‌کند: بخشی از تولید آلوئه‌ورا به تازگی به خارج از کشور صادر می‌شود که برگ خام این گیاه بیشتر به ترکیه و کردستان عراق و تعدادی از کشورهای آسیای میانه صادر شده است. صادرات بوته و پاجوش گیاه نیز درحال حاضر به کشورهای قبرس، عراق و پاکستان انجام می‌شود. علاوه‌بر این بخشی از محصولات فرآوری شده مانند ژل و پودر ژل آلوئه‌ورا به سوییس صادر می‌شود.

آموزش کسب و کارهای پر سود
«ناصر شیرمردی» کارشناس و مشاور کشت آلوئه‌ورا نیز درباره نحوه فروش داخلی این گیاه می‌گوید: مزرعه‌داران معمولا پیش از یک دوره کشت و برداشت با کارخانه‌ها و تجار متقاضی قرارداد فروش امضا می‌کنند. براساس این قرارداد فروش ٧۵‌درصد پرداخت، پیش از برداشت گیاه انجام می‌شود و ٢۵‌درصد باقیمانده در زمان تحویل کلیه محصول پرداخت می‌شود.

آلوئه ورا گیاهی علفی و از راسته ی مارچوبه ای ها و بی ساقه دارای برگ های نیزه ای ، گوشتی و با لبه های دانه دار است . رنگ آن سبز خاکستری می باشد .گل های آن بر روی سنبله ای می روید که گاه تا نود سانتی متر درازا دارد . آلوئه ورا گیاهی چند ساله از خانواده سوسن (lily family ) و بومی آفریقا و مناطق مدیترانه ای است و از دیر باز در مناطق خشک _ گرمسیری جهان هم به عنوان گیاه زینتی و هم گیاه درمانی کشت می شود .

کاشت و پرورش آلوئه ورا معجزه آسا

دویست و چهل گونه مختلف از آلوئه ورا وجود دارد که تنها چهار نوع از آن دارای ارزش غذایی است . گیاه آلوئه ورا به واسطه برگ های کلفت آبدار و کوزه مانند خود مشخص می شود . مراقبت از گیاه آلوئه همانند گیاه کاکتوس است.

طریقه تکثیر

طریقه تکثیر وپرورش گیاه آلوئه ورا بسیار آسان است. با اینکه گونه های این گیاه هر کدام بومی مناطق مختلفی هستند. لیکن می توانند در محیط های مشابه زندگی کنند. معمولا تکثیر گیاه از طریق بذر، قلمه، پیوندو کشت مجدد پاجوشهای گیاه صورت می گیرد.

پیوند

آلوئه ورا مانند سایر گیاهان به طریق پیوند تکثیر می گردد بهترین موقع پیوند زدن در حین فصل رشد است در این موقع گیاه قوی بوده و دارای شیره گیاهی کافی جهت پیوند و اتصال است. در ضمن می توان به صورتهای مختلف گیاه را پیوند زد.

قلمه

یکی دیگر از طرق تکثیر گیاه آلوئه ورا(آلوورا) قلمه است. قلمه ها را معمولا از سر ساقه یا از قسمتی از ساقه که دارای جوانه برگی است انتخاب می کنند .
میتوان از قلمه ها ی برگ نیز جهت تکثیر استفاده کرد. برای این کار برگهای گوشتی را به قطعات کوچک تقسیم کنید. بعد سر شاخه ها را با علامتی مشخص کرده (برای جلوگیری از وارونه کاشتن) به منظور خشک شدن آن ها را مدت یک هفته در سایه قرار دهید. پس از آن ته هر قلمه را در خاک داخل کنید.

بذر

برای بدست آوردن نهال های زیاد میتوان بذور این گیاهان را در جعبه و یا خزانه کشت کرد. لیکن اگر تعداد کمی نهال نظر باشد بایستی از گلدان های کم عمق استفاده کرد.در این روش سرعت تولید گیاه پایین است و گیاهان همسانی تولید نمی‌شود و به دلیل پدیده نر عقیمی و دگرکشتی افزایش تفرق ژنتیکی قابل توجهی در نتایج ظاهر خواهد شد. در فصل بهار بذر گیاه آلوئه ورا را در گلخانه، در دمای حدود ۲۱ درجه سانتی گراد کشت می نمایند.

بذور آلوئه باید حداکثر تا عمق ۱ سانتی متری خاک کشت شود. چرا که در کشت عمیق تر جوانه زنی بذر کاهش می یابد.حفظ رطوبت خاک بسیار با اهمیت است. این بذور معمولاً بعد از ۱ الی ۶ ماه پس از کشت شروع به جوانه زنی می نمایند. وقتی ارتفاع نهال های جدید به حدود ۳ سانتی متر رسید قابل انتقال به گلدان های مجزا هستند.این نهال ها باید در خاک سبک و با زهکشی خوب کشت گردند. در زمان جابه جایی نهال ها بایستی نهایت دقت جهت خودداری از صدمه رسیدن به ریشه ها اعمال گردد. البته در این روش تکثیر، سرعت تولید گیاهی پایین می باشد.

پاجوش ها

کاشت پاجوش ها یا جوانه های کوچک موجود در کنار شاخه اصلی یکی دیگر از روشهای تکثیر است. چون این گونه از گیاهان جوانه های کوچک در کنار شاخه اصلی تولید می کند میتوان به راحتی آنها را از مادر جدا کرد و ریشه دار ساخت .پاجوشها از تنه اصلی تغذیه می کنند ودارای رنگ سبز روشن هستند در صورت قطع برگهای پایه اصلی به علت وجود پاجوش گیاه به صورت افقی رشد خواهدکرد این گیاه می تواند حتی چندین سال بدون نیاز به تعویض گلدان به رشد خود ادامه دهد. زیرا پاجوش تولید می کند بنابراین تعویض گلدان زمانی ضروری به نظر می رسد که قسمت هوایی بسیار رشد کرده و به صورت انبوه در آید این گیاه بسیار زیاد است و می تواند در هر خاکی رشد کند ولی خاکهایی که زهکشی خوبی داشته باشد را ترجیح میدهد.
پرورش الوئه ورا

حدوداً هر شش ماه ۱۰ پاجوش بر روی ریشه‌ها و لابه‌لای برگ‌های خشکیده بوته‌های آلوئه ورا بوجود می‌آید که در این روش تغییر ژنتیکی و خواص آن خیلی کم است و گیاهان همسانی تولید می‌شوند.جهت تولید تجاری آلوئه، کشت آن فقط از طریق پاجوش قابل توصیه است. پاجوش های با طول عمر حدود ۴-۳ ماه و دارای ۵-۴ برگ و به ارتفاع حدود ۲۵-۲۰ سانتی‌متر جهت کشت بسیار مناسب هستند.

برای استفاده از پاجوش ها به عنوان تکثیر باید آنها را هنگامی که به نسبت کافی رشد کردند در مرحله اول در گلدانها کاشته و به مقدار کافی آبیاری نمود بعد از این مرحله تا مدت سه هفته نباید به گلدانها آب داد این عمل سبب می شود که ریشه های جوان قدرت جذب آب را پیدا کنند . رنگ برگهای جدید ممکن است برای مدتی به رنگ خاکستری و یا قهوه ای تغییر کند ولی بعد از مدتی به رنگ طبیعی در خواهد آمد.

کشت بافت

در این روش کشت بافت با به دست آوردن سلول‌های بنیادی گیاه و تمایز آن ها امکان تولید یک گیاه کامل به وجود می‌آید به این صورت که در روش کشت بافت گیاه آلوئه ورا یک بخش کوچکی از سلول‌های انتهایی در حال تکثیر گیاه کشت داده می‌شود و گیاه کامل بدست می‌آید از بارزترین مزیت‌های روش کشت بافت سرعت بخشیدن به تکثیر (در حدود ۵۰ الی ۲۰۰ برابر) کنترل ژنتیکی گیاه، تولید گیاهان همسان و دارای ثبات ژنتیکی و تغییر نکردن خواص آن ، کنترل آلودگی‌ها و بیماری‌ها بازدهی اقتصادی بالا می باشد.

پرورش الوئه ورا

از آنجا که گیاه دارویی آلوئه ورا دارای کاربرد گسترده ای در صنایع دارویی، آرایشی و غذایی می باشد دست یابی به این فناوری در کشت، بازدهی اقتصادی بسیار بالایی دارد، زیرا در روش طبیعی تکثیر گیاه آلوئه ورا، هر ۶ ماه فقط یک تا سه گیاه جدید تولید می شود، اما در این روش در مدت مشابه حداقل صد گیاه جدید تولید می شود.

مطالب پیشنهادی: کتاب آموزش کاشت،داشت و برداشت گیاهان دارویی( آلوئه ورا،زعفران، زنجبیل، سیر و ..)

فواصل کاشت

بهترین فاصله کاشت بین بوته های گیاه ۶۰ الی ۹۰ سانتیمتر می باشد.

دوره آبیاری

این گیاه یک گیاه آبدار است. بنابراین باید توجه داشت که از آب زیاد در مقایسه با بی آبی بیشتر صدمه خواهد دید. بنابراین هنگام آبیاری مجدد باید دقت کنید
که خاک گلدان به بک خشکی نسبتی رسیده باشد ضمنا خاک گلدان نیاید کاملا خشک باشد و برای جلوگیری از پوسیذن ریشه می توان با ریختن شن در ته گلدان به ارتفاع حدود ۲ سانتیمتر اقدام کرد.

سیستم آبیاری

مناسب ترین روش آبیاری سیستم فارو ( ایجاد پشته های خاک در فواصل معین و کاشت گیاه روی این پشته ها) می باشد و در کشت های گلخانه ای سسیتم آبیاری قطره ای می باشد.

نیاز های آبی

هر پاجوش: تابستان هفته ای ۸ لیتر ،بهار و پاییز هفته ای ۶ لیتر و زمستان ۲ تا ۴ لیتر بر اساس بارندگی منطقه ای

روش کاشت

کاشت پاجوش در خزانه و سپس انتقال به زمین اصلی

زمان لازم جهت انتقال پاجوش از خزانه به زمین اصلی:
بسته به شرایط نگهداری ۴ تا ۶ ماه

زمان مناسب برای کاشت در خزانه:
اواخر تابستان اقدام به جداسازی و کاشت پاجوش ها می شود مقدار پاجوش مورد نیاز کاشت در یک هکتار زمین ۲۵ هزار پاجوش است.

سن گیاه برای مصرف

اغلب مردم به اشتباه این تصور را دارند که هرچه گیاه مسن تر باشد(۳تا۴ سال) قدرت نیروی بالقوه بیشتری جهت مداوا خواهد داشت در واقع به این صورت نیست.این درست است که گیاه مسن نسبت به گیاه جوان مقاومت بیشتری دارد ولی از جهت میزان مواد موثر حتی یک گیاه کوچک نیز میتواند بازدهی شفابخشی داشته باشد.

زمان برداشت

حدود ۸ ماه پس از کاشت پاجوش بسته به اندازه و کیفیت پاجوش های کشت شده و به صورت قطع برگهای خارجی از قاعده مدت زمان مورد نیاز برای بلوغ

آلوئه ورا

برای این که این گیاه به طور کامل بالغ شود ۱۸ تا ۲۴ ماه وقت لازم می باشد.عملیات پس از برداشت:

انتقال سریع برگها توسط کانتینرهای یخچال دار به محل فرآوری یا شستشوی برگها و خارج کردن ژلها از برگ و انتقال سریع به کارخانجات فراوری

دقت های لازم در عملیات برداشت:

فقط برگهای بیرونی گیاه که بیش از ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر طول دارند باید برداشت شوند. باید دقت نمود که ماده زرد رنگی که از سلولهای محل قطع برگ خارج می شود باژل گیاه مخلوط گردد.

مراقبت ویژه در زمان برداشت

آبیاری منظم سبب افزایش میزان ژل می شود اگر گیاه از نظر آب در تنگنا باشد میزان آلوئین وآمودین ژل افزایش یافته و مزه ژل کمی تلخ تر شده و رنگ آن مایل به قهوه ای می شود.میزان عملکرد و محصول برداشتی از هر هکتار در سال:
برداشت از این گیاه معمولا ۴ مرتبه در سال می باشد و از هر گیاه در هر بار حدود۳ برگ برداشت می شود بطور کلی یعنی ۱۲ برگ از هر گیاه در سال تناژ برداشتی در هر هکتار در سال بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ تن می باشد.

اندام مورد استفاده:
اندام مورد استفاده این گیاه برگهای کاملا رشد کرده آن می باشد می توان یک یا چند برگ از گیاه را قطع کرد که به یقین هیچ اشکالی در مکانیسم رشد گیاه بوجود نخواهد آمد.فقط باید سریع و با یک چاقوی تیز اقدام به این عمل کرد در صورت نیاز به چند برگ بهتر است که از برگهای مجاور در خاک ویا به طور کلی برگهای پایین ساقه اصلی استفاده کرد.زیرا یک قانون کلی برای تمام گیاهان وجود دارد که برگهای پایین گیاه از نقطه نظر انجام اعمال حیاتی نسبت به برگهای فوقانی کم اهمیت تر هستند هرچند که باید برای این گیاه اضافه کنیم که برگهای تحتانی نیروی بالقوه مداوای بیشتری دارند.

دگرگونی در رشد

بطور کلی خللی که در رشد گیاه بوجود می آید بسیار متنوع است ولی از آنجائیکه این گیاه به مراقبت های خیلی تکنیکی احتیاج ندارد دانستن یک دسته اطلاعات کلی می تواند در رفع مشکلی که برای گیاه به وجود می آید موثر باشد.

اقلیم مورد نیاز گیاه

این گیاه بومی مناطق گرمسیری و استوایی است و برای رشد بهینه به نور خورشید نیاز دارد. هوای گرم و کمی سایه را دوست داشته و دمای زیر صفر را تحمل نمی کند و بنابراین در مناطقی که درجه حرارت هوا تا زیر صفر درجه نزول می کند نمی تواند رشد کند آلوئه ورا در دمای ۲- درجه سانتی گراد یخ می زند و اگر یخ زدگی اتفاق بیافتد گیاه می میرد. گیاه آلوئه ورا در دماهای بیش از ۷۰-۸۰ درجه سانتی گراد نمی میرد، ولی برگ های بلند ضعیفی تولید می کند.

دامنه انتشار

این گیاه بومی آفریقا است. در قرن هفدهم میلادی کشت آن در جزایر باربادوس و در قرن هجدهم در جزایر آنتیل متداول گردید.امروزه در جزایر کشورهای هندوستان ، اندونزی،جاما ئیکا، مکزیک، تگزاس،وجزایر قناری کشت می شود. در ایران نیز در جزیره خارک کشت می شود. این گیاه بطور بومی در برخی از مناطق کشور از جمله بندر لنگه،بندر خمیر و همچنین ۳۵ کیلومتری بندرعباس در محلی به نام قلعه قاضی دیده شده است. جزیره قشم مستعد ترین محل برای کشت گیاه آلوئه ورا است. در حال حاضر بدلیل اهمیت این گیاه در مناطقی از استان بوشهر و استان سیستان و بلوچستان و استان هرمز گان بخصوص قشم و مناطقی نظیر نهبندان هم کشت می گردد.

نیازهای اصلی غذایی

عناصر غذایی مورد نیاز شامل ۴۵-۵۵ کیلو گرم فسفر، ۵۵- ۶۵ کیلوگرم ازت و ۴۵-۳۵ کیلوگرم پتاس در هکتار می باشند.

بافت خاک مناسب برای رشد

آلوئه در هر نوع خاکی، قابل کشت است و خاک شنی لوم با زهکشی بالا ،بهترین بستر کشت برای آن می باشد.

مطالب پیشنهادی:چگونه قارچ دارویی شیتاکه را پرورش دهیم؟

نیاز کودی

خاک مورد نیاز این گیاه باید اسیدی باشد و به عنوان مکمل می توان مقداری نیتروژن به فرمهای مختلف به خاک اضافه کرد.برای مثال می توان از نیترات آمونیم، یک بار در سال و هربار به میزان ۱۳۶ کیلو گرم در هکتار استفاده کرد.

PH مورد نیاز

حدود ۶/۵ اما اسیدیته تا ۸/۵ را نیز تحمل می کند.

نور وحرارت

این گیاه در مقابل نور مستقیم و تابش زیاد آفتاب حساس است. از خود واکنش نشان داده و بر گهایش به رنگ قهوه ای درمی آید.

بنابراین بهتر است آنرا در نور غیر مستقیم نگهداری کنید از نقطه نظر حرارت مورد نیاز باید داشت که نسبت به سرما حساس است و در محیطی مثل شهر تهران این گیاه را باید در فصل زمستان در گلخانه نگهداری کرد.

آفات و امراض

آمار به دست آمده نشان داده است که کشت این گیاه در موطن اصلی خود با هیچگونه آفت و بیماری قابل ملاحظه ای مواجه نبوده است ولی در شرایط نامساعد محیطی که باعث ضعیف شدن گیاه و کم شدن مقاومت می شود.عوامل قارچی و ویروسی و باکتریایی میتوانند منجر به صدمه به گیاه شوند.گیاه آلوئه ورا حساس به بیماری های لکه سیاه، پوسیدگی ریشه و شپشک آرد آلود می باشد. ولیکن در مجموع، خطر بیماری ها در این گیاه نسبت به دیگر گیاهان بسیار کم است.در صورت آبیاری بیش از اندازه این گیاه به شدت در معرض بیماری پوسیدگی ریشه قرار می گیرد، زیرا این گیاه آب بسیار ناچیزی مصرف می کند.

نکته :
در مکان های گرم ، گیاهان آلوئه ورای تحت کشت بیرون از محیط خانه گل های زیبایی تولید می کنند که دارای ساقه بلندی می باشد و در رنگ های متنوعی وجود دارد اما اگر آلوئه ورا بعنوان گیاه آپارتمانی کاشته شود ، شکوفه نخواهد داد .

آبیاری

گیاه آلوئه ورا مشابه کاکتوس و دیگر گیاهان آبدار نیازمند آبیاری زیادی نیست . به گیاه باید به گونه ای آب داده شود که آب شروع به بیرون آمدن از سوراخ های زهکش گلدان نماید. یک زیرگلدانی در زیر گلدان قرار دهید. تا آب خروجی را جمع کند ، معمولا یک فاصله ده الی چهارده روزه باید در بین آبیاری وجود داشته باشد ، فاصله بین آبیاری بر اساس شرایط خاک متنوع است . آبیاری را زمانی شروع کنید که خاک کامل خشک شده باشد .در فصل زمستان ، گیاه در خواب زمستانی است و نیاز آبی آن بسیار کم است . در ماه های فصل زمستان ،گیاه در شرایطِ خواب است و نیاز آبی ِ آن خیلی کم است .لذا می توان در فصل زمستان ، فاصله آبیاری را به سه تا چهار هفته افزایش داده یا به یک بار در ماه برسانید . بسیاری از باغداران ،آبیاری آلوئه ورا را در فصل زمستان قطع می کنند . البته این مورد برای سلامت گیاه خوب نیست و باید از انجام این کار خودداری کرد .

کود دهی

وقتی که از خاک کود داده شده برای کاشت آلوئه ورا استفاده می شود ، فقط لازم است که یکبار و در فصل بهار به آن کود داده شود . چنانچه خاک حاصلخیز نیست، باید کود نیمه قوی (ده-ده- چهل) یا کود رقیق (آبکی) را در هر ماه یکبار از ابتدای فصل بهار تا آخر تابستان،به گیاه داد . کودهای ارگانیک و یا کودهای گرم را برای گیاهان کاشته شده در محیط بیرون می توان استفاده کرد . اگر از خاک مخلوط با کود برای کاشت آلوئه ورا استفاده شود فقط لازم است که یک بار و در فصل بهار به آن مجدد کود داده شود .

تغییر گلدان

گیاه آلوئه ورا دارای رشد سریعی است و ریشه های آن مایل به گسترش هستند . بنابراین باید تغییر گلدان پس از یک الی دو سال انجام گیرد تا از انبوه شدن ریشه ها جلوگیری شود ، با این کار می توان مجددا خاک را پر کرد .ظرف و یا گلدانی را که برای کاشت دوباره انتخاب می شود باید دارای سطح پهنی باشد ، حتی اگر گلدان خیلی عمیق نیست .(این موضوع مشکل مهمی محسوب نمی شود) در قسمت پایین گلدان یک لایه شن بریزید تا از زهکشی مناسب آن مطمئن شوید و سپس خاک تازه بریزید (خاک گلدان قبلی را استفاده نکنید).گیاه را با دقت زیاد بطوری که به ریشه های آلوئه ورا آسیب نرسد از داخل گلدان قبلی خارج کنید و آن را در داخل گلدان جدید منتقل کنید ، زمانی گلدان را آبیاری کنید که ریشه گیاه در خاک جدید کاملا استقرار یافته باشد .

مطالب پیشنهادی:گزارش؛ نحوه درآمدزایی از گلخانه

طریقه نگهداری برگ آلوئه ورا

برگ را بعد از برش داخل کاغذ پیچیده و در قسمت پایین یخچال نگهداری نمایید.

شاخصهای اقتصادی

بر اساس حداقل زمین مورد نیاز کاشت این گیاه در ظرفیت اقتصادی ۱۰۰۰ مترمربع می باشد. در هر متر مربع ۴ بوته گیاه قابل کشت بوده که در مجموع از ۴۰۰۰ بوته کاشته شده حدود 16 تن محصول شامل برگ گیاه و حدود 10 پاجوش از هر گیاه مولد که در یک مزرعه ‌هزار متری ۴٠‌ هزار پاجوش قابل استخراج است. برای محاسبه درآمد کافیست قیمت خرید هر کیلو برگ آلوئه ورا که در حدود 900 تا 1200 در در حال حاضر می باشد را ضربدر میزان برداشت کنید و این درآمد به علاوه درآمد حاصل از فروش پاجوش ها می شود .

سرمایه گذاری اولیه نیز به اقلیم کشت گیاه بستگی دارد. در صورتیکه شرایط آب و هوایی اقلیم مناسب نباشد کشت گیاه حتما باید در گلخانه صورت پذیرد که هزینه ساخت گلخانه نیز بسته به امکانات و تجهیزات آن متفاوت می باشد.

نکته مهم در مورد این گیاه آن است که چند ساله بوده و هزینه های کاشت فقط مربوط به سال اول بوده و پس از آن چندین سال قابل برداشت می باشد. با توجه به اینکه تولید این گیاه به آب، کود و مراقبت زیادی نیاز ندارد لذا از سال دوم بیشتر از ۹۰ درصد تولید سود خالص می باشد.

خریداران برگ گیاه نیز معمولا کارخانجات دارویی و غذایی و همچنین عطاری ها می باشند. البته با توجه فزونی تقاضا نسبت به عرضه در حال حاضر شرکتهای متعددی هستند که محصولات کشاورزان را بصورت تضمینی خرید می نمایند و معمولا نگرانی بابت فروش محصولات وجود ندارد.

چنانچه قصد ایجاد یک سرمایه گذاری پایدار و مناسب را داشته باشید علاوه بر تولید گیاه در مقیاس حداقل ده هکتار باید به فکر ایجاد واحد صنایع تبدیلی نیز باشید. در این واحد انواع کنسرو مربا و محصولات غذایی و یا دارویی آلوئه ورا را تولید نمایید. حداقل سرمایه گذاری برای این مجموعه حدود ۱۴ میلیارد تومان بوده و برای ۷۵ نفر نیز می توانید اشتغالزایی نمایید. نرخ بازده داخلی این سرمایه گذاری بیشتر از ۴۰ درصد می باشد که بسیار قابل توجه می باشد.

برای سفارش طرح توجیهی،فنی،اقتصادی کشت آلوئه ورا (گلخانه ای یا مزرعه) می توانید درخواست خود را از طریق فرم سفارش طرح توجیهی و یا ایدی تلگرام پشتیبانی ثبت کنید.

سوالات متداول در زمینه پرورش آلوئه ورا

آلوئه ورا در چه آب و هوایی در ایران کشت میشود؟
آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که در صفر درجه می‌میرد و محیط رشد آن معمولا باید بالاتر از دو درجه باشد و به‌همین دلیل‌مناطق جنوبی کشور که درجه حرارت دراین مناطق به صفر درجه‌نمی‌رسد از مناطق مستعد برای تولید این گیاه محسوب می‌شوند.

گیاه آلوئه ورا گیاهی چند ساله است؟
این گیاه از جمله گیاهانی است که یک سال کاشته می‌شود و تا شش سال مورد استفاده قرار می‌گیرد.البته عمر گیاه بسیار بیشتر است ولی بهترین بهره وری از گیاه تا 6 سال اولیه صورت میگیرد.

گیاه آلوئه ورا چه آفاتی دارد؟
بیماری این گیاه نسبت به دیگر گیاهان بسیار کم است و آب بسیار ناچیزی مصرف می‌کند.این گیاه در ایران آفت شناخته شده ای ندارد.

منشاء گیاه آلوئه ورا کجاست؟
براساس مطالبی که توسط دانشگاه فلوریدا منتشر شده ، منشاء این گیاه که به علت رویش آن در مناطق بیابانی به ” لاله بیابان ” مشهور است آفریقا بوده و در ایران باستان از آن استفاده می‌شد.

برای سرمایه گذاری در زمینه آلوئه ورا چه مطالبی در ابتدا باید بدانیم؟
برای استفاده تجاری‌از این گیاه باید مسیر درست کار کردن آن را بدانیم یعنی به عنوان یک سرمایه‌گذار باید ببینیم که‌در چه مناطقی چه محصولاتی و چگونه باید تولید کنیم و برای کشت تجاری نیز باید کشاورزانی که خواستار فعالیت در این زمینه هستند، آموزشهای لازم را طی کنند.

آیا کشت آلوئه ورا نسبت به دیگر گیاهان دارویی سخت است؟
باید گفت که کشت آلوئه ورا یکی از آسان ترین کشت ها در میان دیگر محصولات کشاورزی است. کسانی که مایل به کشت و پرورش این گیاه هستند باید در ابتدا اطلاعات مختصری در زمینه کشت این گیاه کسب کنند تا هم محصول به دست آمده آنان مرغوب و بازار پسند باشد و هم در این بین متحمل ضرر مالی نشوند.

در کشت آلوئه ورا مهمترین موضوعی که باید توجه شود چیست؟
اولین موضوعی که باید به آن توجه شود این است که شما در چه منطقه ی جغرافیایی و با چه آب وهوایی قرار دارید چون گیاه آلوئه ورا از معدود گیاهانی است که دمای صفر درجه باعث از بین رفتن گیاه میشود. البته گیاه در صفر درجه نمیمیرد ولی محصول آن به کلی غیر قابل استفاده می شود. از این رو اطمینان از اینکه دمای منطقه ای که شما در آن می خواهید کشت خود را شروع کنید در درجه اول اهمیت قرار دارد.

چه نوع پاجوش آلوئه ورایی تهیه کنیم؟
در کشت آلوئه ورا تهیه پاجوش مناسب و با کیفیت از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار است زیرا پاجوش های بی کیفیت هم تلفات را در زمان کاشت و داشت بالا می برد هم محصول اولیه نامرغوب و در بعضی موارد غیر قابل استفاده را تولید می کند پس حتما قبل از خریداری پاجوش از نوع و سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

برای بار اول چه مقدار گیاه آلوئه ورا کشت کنیم تا ضرر نکنیم؟
سعی کنید مقدار کشت خود را به گونه ای تعیین کنید که در زمان فروش با مشکلی مواجه نشوید زیرا خریداران محصولات این گیاه معمولا به صورت عمده خرید های خود را انجام میدهند واگر شما نتوانید سفارش آن ها را یکجا تحویل دهید از خرید محصول شما امتناع می کنند.معمولا کمترین مقداری که میتوان به سوددهی مناسب برسد 1500 بوته است.

زمین من اجاره ای است آیا قادر به کشت این گیاه هستم؟
شما در هر زمان با هزینه اندک قادر هستید زمین محصول خود را تعویض کنید و این برای کسانی که خود مالک زمین نیستند یک حسن به شمار می رود.

آیا شرایط دمایی برای رشد این گیاه در گرمای بندر عباس محیا است ؟
گیاه آلوئه ورا گیاهی است که در شرایط دمایی سخت از لحاظ گرمایی دوام آورده و در حقیقت گیاهی است که بومی مناطق جنوبی ایران است.این گیاه فقط به سردی هوا و یخبندان حساس می باشد.

زمان شروع به کاشت آلوئه ورا چه زمانیست؟
بر اساس تحقیقات و همچنین مقالات معتبری که در این زمینه وجود دارد و مشاوره هایی که ما از چند تن از کشاورزان این گیاه در خارج از کشور داشته ایم ،گیاه آلوئه ورا بر خلاف تصورات معمول در ایران در تمامی طول سال قابل کشت می باشد. البته این نکته هم قابل ذکر است که در بعضی منابع کشت این گیاه در ماه های ژانویه و فوریه توصیه نشده است.

آیا در خفر جهرم این گیاه قابل کشت است؟
بله منطقه خفر جهرم یکی از مساعدترین مناطق برای کشت این گیاه ارزشمند است.

من میخواستم گیاه آلوئه ورا را در منطقه آذربایجان شرقی پرورش بدهم با توجه به اینکه گفتید این گیاه در دمای صفر درجه میمیره پس باید این محصول را به صورت گلخانه ای بکاریم آیا این امکان پذیر هست؟
بله شما به راحتی میتوانید این گیاه را در گلخانه کشت کنید. گلخانه این گیاه در ایران هم وجود دارد. البته گلخانه این گیاه فقط باید محیط بسته ای باشد که دمای داخل آن به زیر صفر نرسد و نیاز به دستگاه های گرماساز ویژه ندارد.

مطالب پیشنهادی:گزارش؛ گلخانه ‎ای با ۳۰ میلیون درآمد در ماه

User Rating: 3.91 ( 9 votes)
به این مطلب امتیاز دهید:
126 رای3.2/5
برچسب ها
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

94 دیدگاه

 1. با سلام و خسته نباشید
  با توجه به مطالب بسیار مفیدتون آیا در شهرستان کاشان هم میشه به صورت سنتی الوئه ورا پروش داد یا باید گلخانه زد؟

 2. باسلام.
  ما یک زمین دیم و بدون چاه آب در کرمانشاه داریم. اینجا گاهی وقت ها تو زمستان هوا تا نزدیک ۷تا۱۰ درجه زیر صفر هم میره دمای هوا.
  شما میگید که در دمای منفی ۲ درجه گیاه نابود میشه منظورتون دمای خاک که گیاه تو ۳۰سانتی سطح زمین قرار داره یا دمای هواست؟
  چون من سرمایه ای برای احداث گلخانه ندارم.
  و نمیدونم چه چیزی رو تو این زمین بکارم که بتونم ازش سود بدست بیارم.

 3. سلام
  برای ۱۰۰۰ متر گلخانه در استان مرکزی چه تعداد پاجوش نیاز هست؟
  و قیمت پاجوش در حال حاضر در بازار به چه قیمتی می باشد؟
  و نحوه تحویل پاجوش به چه صورتی می باشد؟
  پیشاپیش از پاسخ شما کمال تشکر را دارم.

  1. سلام و احترام
   حدود ۴۰۰۰ تا پاجوش لازمه.
   قیمت از ۱۰۰۰ تومن هست تا ۷،۸ هزار تومن. پاجوشی که ما داریم ۳ تومنه.
   ارسال میشه به سراسر کشور.

 4. سلام چندتا سوتا داشتم:
  ۱- آیا امکان کشت گیاه آلوئه ورا در زاهدان هست .
  ۲- آیا باید شرکتی ثبت نمایم تابتونم از وام بانکی استفاده کنم لطفا دراین خصوص راهنمایی بفرمایید.
  زمین مورد نظر بنده مربوط به یک اداره خصوصی می باشد که باید طرح توجیهی رو به اون سازمان بدم تا زمین کارشناسی بشه و به روش BOT زمین رو قراردادببندن.
  ۳- مراحل ثبت شرکت به چه صورت باشه لطفا راهنمایی بفرمائید.

  1. با سلام و احترام
   بله زاهدان هم میشه کاشت ولی منطقه ای از سیستان و بلوچستان رو اگر بتونبد انتخاب کنید که دما زیر ۰ نیاد در زمستان که هزینه گلخونه نکنید بهتره.
   خیر شرکت لازم نیست ثبت کنید طرح توجیهی به جهاد ارایه میدید برای گرفتن تسهیلات.
   اگر طرح توجیهی لازم دارید فرم سفارش طرح توجیهی رو پر کنید تا کارشناس تماس بگیره خدمتتون یا هم از طریق شماره های موجود با ما تماس بگیرید.

 5. سلام
  میخواستم بدونم در مازندران هم میشه بدون احداث گلخونه کشت آلوورا داشت با توجه به شرایط آب و هوایی؟
  اینکه گفته میشه نیاز به آفتاب و سایه یعنی باید سایبان زده بشه؟
  این کار نیاز به مجوز از جهاد دانشگاهی داره؟
  گیاه آلوورا آفتی هم داره؟
  بعد از برداشت برگها، روش خاصی برای نگهداری تا زمان تحویل به خریدار وجود داره؟
  کلاس آموزشی در استانهای شمالی برگزار نمیکنید؟
  ممنون بابت پاسخگوییتون….

  1. با سلام و احترام
   مازندران با توجه به بارندگی زیاد و اینکه دما زیر ۰ میاد گلخونه لازمه ، سایبان بستگی به شدت افتاب داره و برخی مناطق جنوب کشور سایبان لازمه .
   نیاز به مجوز نیست مگر اینکه بخواید تسهییلات بگیرید . آفت خاصی نداره خیر.
   دوره حضوری شیراز داریم و اگر شرایط شرکت در دوره حضوری رو ندارید دوره آنلاین آموزش کشت آلوئه ورا رو شرکت کنید.

 6. باسلام
  زمینی که درام در استان اصفهان شرق استان منطقه کویری شهرستان خور و بیابانک هست که دما تابستان حدودا به ۴۷ میرسه و زمستان هم چند روز یخ بندان داریم .آیا نیازی به گلخانه هست؟با تشکر

 7. سلام
  بنده دو زمین تقریبا ۱ هکتاری در قشم دارم که میخوام آلوئه ورا پرورش بدم شما به عنوان خریدار عمل میکنید؟ و اگه بکنید نحوه حملش چطوره؟چطوری میتونم وارد بازار فروشش بشم ؟

  1. با سلام و احترام
   بله شرکت محصول تولیدی شمارو میخره البته در صورتی که پاجوش رو از شرکت ما بخرید. برای عقر قرارداد شما میاید شیراز یا اینکه نماینده تون رو میفرستید شیراز. بازار فروشش همین هست که برگ و پاجوش تولیدی تون رو به شرکتی که پاجوش رو ازش خریدید بفروشید یا اینکه خودتون با کارخونه هایی که کار فراوری این محصول رو انجام میدن ارتباط بگیرید و بهشون بفروشید.

 8. با سلام و خسته نباشید
  یک مشاوره از شما داشتم
  ما یک زمین ۲۵۰۰ متری در استان بوشهر داریم که اب نداره اما چسبیده به روستا میخواستم بدونم میشه یه استخر داخلش زد و با تانکر هر چند مدت یه بار استخر رو پر کرد و از اب استخر به الو ورا اب داد
  اصلا همچین کاری توجیح اقتصادی داره
  پیشاپیش ممنون از پاسخگویی

 9. با سلام
  گلخونه چه شرایطی باید داشته باشه؟
  یعنی فقط یه جای بسته باشه کافیه یا شرایط خاصی باید داشته باشه؟
  ضمنا میخوام اینکارو تو یکی از روستاهای کوهستانی مازندران انجام بدم
  منتظر جوابتون هستم
  با نشکر

  1. با سلام و احترام
   شرایط خاصی نمیخاد خیر،یه سازه است و تجهیزات داخلی گلخونه،منطقه کوهستانی منظورتون شرایط اب و هوایی است یا شیب ؟ برای مشاوره نحوه احداث گلخونه میتونید با شرکتهای فعال در این زمینه صحبت کنید.

 10. با سلام و خدا قوت،از اینکه وقت گذاشتین و راهنمایی کردین پیشاپیش تشکر میکنم.الآن تو ۱۵ تیر ماه سال۹۸ هزینه گلخانه از پائینترین تا بالاترینش در بابل چقدر میشه و شما هم گلخونه خاصی رو برای کشت آلوئه ورا مد نظر میگیرین یا نه منظورم اینه که گلخونه اختصاصی که نباید باشه و میشه بعدا توش چیز دیگه ای رو کشت کرد اگه زمین هموار و دشت نباشه هزینه گلخانه بیشتره؟

  1. با سلام و احترام
   در مورد هزینه های گلخانه و انواع اون میتونید با شرکت هایی که در زمینه احداث گلخونه فعالیت دارن مشاوره بگیرید ،حدودی از ۲۵ هزار متری هست به بالا ،
   بله میتونید بعدا از گلخونه(سازه گلخونه) برای کشت محصول دیگری استفاده کنید.

 11. سلام توی استان فارس سمت جهرم ۵هکتار زمین هست نیازی به گلخونه هم نداره چقدر هزینه برام میافته بخوام با یک هکتار شروع کنم؟

  1. با سلام و احترام
   برای جهرم نیاز به گلخونه آلوئه ورا نیست. هزینه یک هکتار، اگرآبیاریتان غرقابی باشد، مخارج ثانویه فقط، پاجوش، شخم و کارگر جهت کشت و کود حیوانی هست.

 12. سلام،در مورد خرید برگ آلوورا از کشاورز،آیا خرید تضمینی وجود داره، ک محصول بعد از برداشت سریع ب فروش بره و پولش نقد پرداخت بشه،؟فراوردی این محصول بیشتر تو کدوم استانها کارخونه دارن؟

  1. با سلام و احترام
   بله اگر پاجوش رو از خود ما بخرید ما قرارداد تضمینی خرید میبندیم با شما و محصولتون رو به قیمت روز و نقدا خریداری میکنیم .

 13. سلام ایا امکان کشت گیاه در استان خوزستان شهرستان شوشتر هست من یک هکتاری زمین اب دارم علاقه مند هستم ک این گیاه رو کشت کنم
  علاقه مند ب همکاری با شما هستم

  1. با سلام
   بله امکان کشت آلوئه ورا برای منطقه شما به صورت مزرعه ای وجود داره.
   گیاه آلوئه ورا مختص مناطق گرمسیری و جنوب کشوره.
   در خدمتتون هستیم، با شماره ۰۹۳۹۴۷۱۰۴۶۲ تماس بگیرید.

 14. سلام خدا قوت با تشکر از اطلاعات مفیدتون که در اختیار هموطنای عزیز قرار می گذارید.
  من ساکن اهوازم میتونم به مساحت ۱ هکتار الوورا کشت بدم چون زمین سطح باز هست و هوا خیلی گرم هست همرا با تابش نور مستقیم خورشید و امکان ساخت سایه را ندارم نظر شما چی هست؟ برم تو کارش؟
  بعد اگه امکانه کاشتش هست میشه بی زحمت هزینه کاشت ۱ هکتار رو برام بازگو نمایید؟
  زیرا من یه مزرعه ۵ هکتاری نخلستان کشت بافت ۱ ساله دارم و سایه ای هم ندارن؟
  میتونم در نخلستان به کشت الوورا بپردازم؟

  1. با سلام و احترام،
   در نخلستان بهتر هست، برای اهواز بوته های اصلاح شده که به گرما عادت دارند می توانید تهیه کنید از خودمون که حدودا ۲۰ هزار بوته لازم هست، اگر ابیاریتان غرقابی باشد مخارج ثانویه فقط شخم و کارگر جهت کشت هست.

  1. سلام
   معمولا کارخونه های آبمیوه سازی یا کارخونه های فراوری آلوئه ورا خریدار محصولتون هستن ولی اگر می خواید مطمئن باشید از بازار فروش تون با همون شرکتی که ازش پاجوش تهیه می کنید میتونید قرارداد محضری خرید ببندید.
   این شرکت ها معمولا یه حداقل خرید برای شما تعیین می کنند که باید بر اون اساس تعداد پاجوش رو بخرید . در صورتی که مایل به خرید پاجوش الوئه ورا هستید با قرارداد خرید تضمینی و به قیمت روز به آیدی ما در تلگرام پیام دهید.

 15. سلام.سال نو مبارک.تاریخ بعدی دوره آموزشی و مکان مشخص است؟ ایا در تهران یا استان های مرکزی به زودی دوره برگزار خواهید کرد؟

  1. با سلام و تبریک سال نو..
   برای پرورش آلوئه ورا فقط در شیراز دوره آموزشی داریم و تاریخ دوره بعدی ۳۰ فروردین خواهد بود.

 16. سلام،خسته نباشید
  میگم گیاه آلوئه ورا رو بخوایم در فسا استان فارس کشت کنیم نیاز به گلخانه هست یا خیر؟
  و میزان محصولی که گیاه میده به چه چیزی بستگی داره که دو تا شش کیلو محصول میده؟
  و مدل های آلوئه ورا که وجود داره محل کاشت و شرایط برای هر کدوم فرق میکنه یا نه؟
  ممنون و متشکر

  1. با سلام و تبریک سال نو…
   اگر دمای هوا در زمستان زیر ۰ درجه میاد ۱۰۰ درصد نیاز به گلخونه است . میزان محصولی که میده بستگی به رسیدگی هایی داره که شما از گیاه انجام میدید.
   جهت اموزش کامل پرورش آلوئه ورا میتونید دوره آموزشی کشت آلوئه ورا رو شرکت کنید.دوره در شیراز و ۳۰ فروردین برگزار خواهد شد.

 17. سلام خسته نباشید من میخوام توی بروجرد استان لرستان آلوورا بکارم ، رفتم جهاد کشاورزی گفت همچین چیزی تو استان نداریم کلا اینجا چون سرده تقریبا نمیشه این محصول رو کاشت ، برای نیمه دوم بهار اینجا دیگ هوا رو به گرمی میره حالا خواستم نظر شما رو بدونم توی اون زمان ۴ ماه بهار و تابستون که هوا گرمه میتونم بکارم و برداشت کنم ؟،یعنی این که آماده باشه فقط بکارم توی خاک و مراقبت کنم فقط، آیا میشه ؟ نمیشه؟ نظرتون چیه لطفا راهنماییم کنید

 18. سلامی دوباره.من از یک گلخونه تو شهرمون پرسیدم گفت که با حتی ۲۰۰ متر زمین میشه ماهی ۵میلیون درامد زد گفت ک جایی دیده همینقد زمین و همینقد درامد رو..
  میخاستم بدونم نظر شما چیه و شما کمترین ماینگینی که برای هزار متر زمین و برداشت هر دوره سه ماهه چند تومان سود خالص براورد میکنین در هر سه ماه؟

  1. با سلام و احترام
   با هزار متر هم میتونید کشت رو شروع کنید که از این هزار متر سالیانه حدودا ۱۶ تن برداشت خواهید داشت که کیلویی ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ تومن میخرن برگتون رو،خود پاجوش هم تکثیر میشه که اون هم درآمدیست افزون بر فروش برگ.

 19. سلام
  ایا گیاه آلوئه ورا در زمینی که دو سه سال قبل روی ان کشاورزی شده و کود مرغی و کود شیمیایی داده شده میشه کشت کرد ممنون از راهنمایی تان

 20. ۱- آیا در استان آذربایجان غربی شهرستان میاندوآب گشت می شود ۲- میزان هزینه ساخت گلخانه برای ۱۰۰۰ متر چقدر براورد میشود ۳- چه مبلغی برای کاشت و داشت و برداشت نیاز است (۱۰۰۰) متر مربع ۴- آیا تضمینی برای خرید محصول وجود دارد۵- لطفا آدرس یا شماره تلفنی برای مراجعه و تماس اعلام گردد

  1. سلام
   گلخونه ایی باید کار کنید.
   سازه گلخونه ،هر متر از ۱۵،۲۰ هزار تومن شروع میشه به بالا(بسته به متریال)هرچی باران و برف سنگینتر بیاد منطقه تون باید متریال قوی تر انتخاب گردد.
   هزار متر ۴۰۰۰ پاجوش نیاز داره و هر پاجوش هم از ۱۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومن متغییره
   برخی شرکت ها در صورت خرید پاجوش ازشون قرارداد خرید تضمینی عقد میکنن با شما.
   شماره تماس در صفحه تماس با ما هست میتونید استفاه کنید. ولی ،خدمات ما در این زمینه فقط نگارش طرح توجیهی هست و دوره آموزش ۰ تا ۱۰۰ پرورش آلوئه ورا به صورت حضوریکه در شیراز برگزار می شود.

 21. سلام خسته نباشید..
  ۱ میخاستم بدونم سن پاجوش ها چقدر باید باشه ک مناسب کاشت باشن و سریعتر ب عمل بیان؟
  ۲ الان قیمت بروز خرید هر پاجوش مناسب برای کاشت چقدره؟ و قیمت فروش هر برگ و پاجوش چقدره ؟کیلویی میخرن یا بصورت هر برگ و پاجوش جدا میخرن؟
  ممنون میشم زودتر جواب بدید

  1. با سلام
   پاجوش ها سنشون متفاوته هرچی بیشتر باشه زودتر برداشت خواهیدداشت هر چی هم کمتر دیرتز.
   پاجوش ها از ۱۰۰۰ تومن هست تا ۷۰۰۰ تومن.
   هر کیلو برگ ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ میخرن،برگ رو کیلویی یا تنی میخرن و پاجوش رو به تعداد.

 22. با سلام
  من۱ قطعه زمین ۵ هکتاری در شهر کهنوج استان کرمان و ۱ هکتاری در چهارباغ کرج دارم . هیچ کدام از این زمین ها گاز ندارند .
  احداث گلخانه آلوئه ورا در کرج با گاز کپسولی توجیه اقتصادی دارد یا خیر؟
  کشت مزرعه ای آلوئه ورا در کهنوج کرمان که دما تا ۵۰ درجه بالا می رود و شرایط آب منطقه ، سرمایه گذاری منطقی هست یا خیر؟
  با تشکر

  1. سلام
   زمین کهنوج هم متراژ مناسبی داره و هم شرایط دمایی اونجا مناسبه برای کشت به صورت فضای باز . گاز نیاز نیست برای زمین کهنوج تون چون در مزرعه کشت می کنید.

 23. سلام. وقت بخیر.
  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون.
  لطفا بفرمائین خریدار رو چطور پیدا کنیم? منظورم اینه که اول باید مطمئن باشیم که خریدار محصول در دسترس خواهد بود.لطف کنین کمی راهنمایی کنین.

  1. با سلام و احترام
   اگر نگران فروش محصولتون بعد از به ثمر رسیدن هستید پیشنهاد ما اینه پاجوش رو از شرکت هایی که قرارداد تضمینی خرید به قیمت روز برداشت، می بندن باهاتون تهیه کنید.

 24. سلام خسته نباشید من میخواستم این گیاه رو توی بروجرد استان لرستان کاشت کنم آیا از نظر آب هوایی مشکلی هست؟؟

 25. سلام، ببخشید من الان در ۱۰۰۰ متر زمین می خواهم ۴۰۰۰ بوته گیاه بالغ کشت کنم، بعد ۶ – ۷ ماه که اولین برداشت من انشاالله خواهد بود ، کلا چند کیلو برگ می تونم برداشت کنم و چقدر در آمد من خواهد بود فقط از طریق فروش برگ با توجه به قیمت روز الان مثلا کیلویی هزار تومان؟

  1. با سلام
   بسته به پاجوش ،مرحله رشد ۶ ماه تا ۱ سال هم ممکنه باشه،از این مدت به بعد شما هر ۴ تا ۶ ماه میتونید برداشت کنید ،از هر گیاه ۲ تا ۶ کیلو برگ برداشت میشه. قیمت خرید برگ الان کیلویی ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ هست طبق استعلام ما

 26. ا عرض سلام و خسته نباشید
  چنتا سئوال داشتم ممنون میشم جواب بدید:
  ۱_شما گفتین هر گیاه بطور متوسط ۵ کیلو محصول میده این مقدار در چند ماه بدست میاد؟
  ۲_هر بوته سالیانه چقدر محصول میده ک بخوایم بصورت یکجا محصول یک سال رو برداشت کنیم؟
  ۳_در متن ذکر شده قیمت خرید برگ ۷۰۰_۸۰۰ تومان کیلویی ولی در کامنت ها نوشته شده ۱۳۰۰ تومان! کدوم عدد صحیحیه؟

  1. با سلام و احترام
   ۱٫مدت ۶ ماه تا یکسال فقط مرحله رشد گیاه هست،بعد این زمان هر ۴ تا۶ ماه میتونین برداشت داشته باشید.بستگی به سن پاجوشی داره که استفاده کردید.
   ۲٫هر بوته ۴ تا۶ کیلو محصول سالیانه میده.میانگین ۴ میگیریم ما.
   ۳٫ قیمت الان ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ هست بله،اون مال قبل بوده

 27. سلام خوبید ببخشید میخواستم بپرسم با سرمایه مثلا ۱۰ ملیون تومن میشه این کارو شروع کرد ..سود دهیش تو برداشت اول چقدره ..ی سوال دیگه داشتم از جهاد کشاورزی چقد میشه وام گرفت واسه شروع بکار ..تو استان مازندران مثلا شهر قائمشهر یا ساری مشکلی پیش نمیاد ..مجوزشو باید از جهاد کشاورزی بگیریم …کجا میشه اموزش و دوره دید

  1. با سلام و احترام
   در قائمشهر و ساری شما نیاز به گلخونه خواهید داشت و گلخونه هزار متری از ۱۵ میلیون شروع میشه هزینه اش به بالا.
   و همچنین خود پاجوش هم هست که اون هم برای گلخونه ۱ هزار متری شما ۴هزار عدد پاجوش باید بخرید.
   مجوز از جهاد کشاورزی بله.
   دوره آموزشی پرورش آلوئه ورا ما به صورت حضوری در شیراز داریم که میتونید جهت رزرو با ما تماس بگیرید.

   1. سلام ..روزتون بخیر دوره های اموزشیتون رو تو دی ماه هم برگزار میکنید یا حتما باید رزرو شه ..وقتی که اموزش دادید مدرک یا گواهی هم میدین تا برای جهاد کشاورزی یا سازمانه دیگه ای که بخوایم وام بگیریم معتبر باشه ..چه مدارکی یا چه مطالبی رو باید به جهاد کشاورزی بگیم تا بهمون تسهیلات پرداخت کنن..میشه اینارم توضیح بدین ..تو هر نوع خاکی میشه کاشت چون اینجا عموما زمینها خیلی رطوبتی هستن به فرض مثال مثلا زمین شالیکاری رو تبدیلش کنیم به باغ …هر نوع خاکی اضافه کنیم ..میشه گیاهو داخلش پرورش داد یا حتما باید با متخصصین خاک شناسی مشورت کنیم

    1. با سلام
     بله دوره جدید آموزشی پرورش آلوئه ورا در تاریخ ۲۸ دی در شیراز برگزار خواهد شد و میتونید از طریق لینک مربوطه رزرو فرمایید.
     بله در پایان دوره مدرک مورد تایید نظام مهندسی و جهاد کشاورزی دریافت می کنید.
     ph مناسب حدود ۶/۵ اما اسیدیته تا ۸/۵ را نیز تحمل می کند. در مورد خاک با آزمایشگاه خاک صحبت کنید .

 28. سلام. وقتتون بخیر. برای منطقه گرمسیر و جنوب برای هر هزار متر کاشت که حدودا ۲۴۰۰ تا کاشت میشه چه مقدار آب نیاز داره؟! یعنی هفته ای چه مقدار. و حدوا چقدر هزینه بر هست؟!. از یه نفر که این منطقه کشت میکنه پرسیدم گفت ما ۵۰۰۰ متر زمین کشت میکنیم هر دو روز ۱۸۰۰۰ لیتر آب لازم هست که اگه چاه نداشته باشید به صرفه نیست و باید هر دو روز حدود ۳۰۰-۴۰۰ هزارتومان هزینه کنید و ضررده هست. واقعا انقدر مصرف آب بالاست؟!

  1. با سلام و احترام،بر طبق اطلاعات ما
   تابستان هر بوته هفته ای یک لیتر
   پاییز ، بهار هر بوته دوهفته ای یک لیتر
   زمستان هر ماه یکبار

 29. با عرض سلام و خسته نباشید
  چنتا سئوال داشتم
  ۱_شما گفتین درامد خالص از ۱۰۰۰ متر ۱۵ میلیون تومنه این مبلغ در چند ماه بدست میاد؟
  ۲_در متن ذکر شده در سال در هر هکتار ۱۲۰ تا ۲۰۰ تن محصول میده پس یعنی در ۱۰۰۰ متر ۲۰ تن هم محصول بده در سال هر کیلو هم بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومن، سود خالص ۱۵ میلیون در ساله چطور شما ب عدد ۴۰ میلیون رسیدین؟
  با تشکر از شما

  1. با سلام
   ۱-حداکثر ۱٫۵ سال؛ اگر ۶،۷ ماه اولیه(در بعضی موارد ۱ سال اولیه) ،که حالت خواب گیاه هست و این مقدار طول میکشه تا رشد کنه رو در نظر نگیریم ، اگر خوب برسید به گیاه هر ۴تا ۶ ماه میتونید برداشت کنین.
   ۲- هر ۱۰۰۰ متر حدودا ۱۵ تن میده که کیلویی ۱۳۰۰ هست طبق استعلام ما،حداقل دوبار درسال هم برداشت کنین به این عدد خواهید رسید در صورتی که ۳بار هم میشه برداشت کرد.

 30. سلام ببخشید در منطقه رودبال شهرستان استهبان در استان فارس امکان کاشت به چه صورت است ؟ ایا جز این سایت امکان پرسیدن سوال از راه های دیگری است ؟

 31. سلام وخداقوت ممنونم ازمطالب ارزندتون,زمان کاشت گلخانه ای این گیاه چه موقعه است؟هرچندمتری به یک کارگرنیازداره؟کلانگهداری این گیاه تابرداشت علاوه برآبیاری چه مراقبت ها وکارهایی نیازداره؟نحوه ی برداشتش چگونه هست دستیه یاصنعتیه؟ضمناسوالات بنده کاشت گلخانه ای مدنظرم بوده ممنونم ازلطفتون

  1. با سلام و احترام
   زمان کاشت برج ۶ و ۷ فصل سرد و برج ۱۲ و ۱ ،این دو وقت از سال میشه کاشت.دقت داشته باشید که تو اوج سرما و اوج گرما نمیشه کشت کرد که اگر هم در این وقت ها بکارید حد مطلوب رشد رو نمیده .
   در مورد سوال بعدی ، حتی یک هکتار هم نیاز به کارگر نداره ،فقط اون چند روز اول که کارهای کاشت اولیه و کارهای لوله کشی رو باید انجام بدید کارگر میخاد ولی بعدش هفته ای یکبار فقط یا ۵ روزی یکبار آبیاری میکنین و خودتون هم میتونید اینکارو انجام بدید کارگر هم نمیخاد،تا زمان چیدن محصول که اونجا کارگر میخاد.
   از مزیت های آلوئه وراست که مراقبت خاصی جز ابیاری نمیخاد و یکی دو روز هم باید وقت بزارید و علف های هرز رو بکنید.فقط ۳ روز توی زمستون شما باید کارگر بگیرید و کود حیوانی یا ورمی پوست رو میریزید پای گیاه.
   نحوه برداشت دستی هست، خودتون یا کارگر میگیرید و انجام میشه.

  2. ممنونم ازتوضیحاتتون,باپوزش مجدد درسال چند باربرداشت میشه؟وبازدهی اقتصادی ۶هزارمتر درهردوره چه قدمی باشد تشکرازبزرگواریتون

   1. با سلام و احترام
    در گلخونه اگر ۶،۷ ماه اولیه(در بعضی موارد ۱ سال اولیه) ،که حالت خواب گیاه هست و این مقدار طول میکشه تا رشد کنه رو در نظر نگیریم ، اگر خوب برسید به گیاه هر ۴تا ۶ ماه میتونید برداشت کنین.
    بازدهی رو برای متراژ درخواستی باید توی طرح محاسبه کنیم،میتونید مشخصاتتون رو از طریق فرم سفارش طرح توجیهی برای ما ارسال کنین تا بنویسیم طرح رو برای شما.

 32. با عرض سلام و ادب و احترام
  آیا با هزینه حدود ۲۰ م و زمینی با مساحت ۲۰۰۰ متر برای شروع کافی می باشد؟ آیا سودهی خواهد داشت؟ آیا امکان از بین رفتن سرمایه وجود دارد؟!! ممنون میشم راهنماییم کنید.
  با تشکر

  1. با سلام و احترام
   بله میتونید انجام بدید ،سوددهی داره بله با کسانی که به صورت تضمینی محصولتونو قبل کشت میخرن قرارداد ببندید.

  1. با سلام
   هزینه ساخت گلخونه از متری ۱۰ هزار تومن تا ۳۵ هزار تومن هست ،هزار متر گلخونه ، فقط سازه گلخونه اگه از سازه ارزان استفاده کنید حدود ۱۵ میلیون و اگه استاندارد استفاده کنین حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون

 33. سلام، ما در شهر بوئین زهرای قزوین هستیم،شرایط آب و هوایی جواب میده؟ ما زمین و آب چاه داریم اما توان مالی برای نگهداری گیاه در گلخانه نیست،یعنی در زمستان گیاه از بین میرود؟

 34. sسلام در شهر اهواز کشت الوئه ورا ممکن ؟ سوده خواهد بود؟ بعد در شهر اهواز بصورت کلخانه ای کاشته بشه بهتره یا کشت معمولی ؟ کدوم بیشنهاد میکنید ؟ بعد ممکن با سرمایه زیاد وارد این طرح شد مثلا سرمایه ۲ یا ۳ ملیارد تومنی منظورم فقط برای کشت با این مقدار سرمایه وارد شدن خوب بنظر شما ؟؟ لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر

  1. با سلام و احترام
   بله شهر اهواز به صورت مزرعه در فضای باز میشه کشت کنین.در منطقه شما بهتر هست که کشت معمولی انجام بشه.۲ میلیارد سرمایه زیادی هست میتونید با ۸۰۰ میلیون شروع کنین.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن