ایده هاایده های صنعتیبخش صنعت

طرح تولید چای کیسه ای با منشاء گیاهان دارویی

چای كيسه ای گياهی يا دمنوش های گياهی

سفارش طرح توجیهی

معرفی چای کیسه ای با منشاء گیاهان دارویی

محصول مورد بررسی در این گزارش چای کیسه ای با منشاء گیاهان دارویی است با ایـ توجیهی تا پایان همراه باشید. این محصول در بازار به نامهای دیگری مانند چای کیسه ای گیاهی یا دمنوش های گیاهی نیز خوانده می شود. گیاهان دارویی از دیرزمان مورد مصرف بشر بوده است و به علت خواص دارویی و شفابخش آنها همواره مورد توجه بوده اند وبصورت های مختلف اعم از دمکرده، پودر شده، ضماد، خیسانده و غیره استفاده شده و هم اکنون نیز استفاده میشوند .
گیاهان دارویی به گیاهانی اطلاق میگردد که بخشهایی از آن حاوی مواد موثره دارویی میباشد. میزان مواد موثره دارویی موجود در گیاهان دارویی با مصرف مواد شیمیایی در طول کاشت، داشت و برداشت تغییر میکند و عواملی مانند علفکش، قارچکش ، حشره کش و کودهای شیمیایی، آب و آبیاری، خصوصیات خاک، درجه حرارت محیط، کیفیت نور و شدت روشنایی، مکان رویش و موجودات زنده پیرامون گیاه، در کیفیت و کمیت مواد موثره گیاه، اثر مستقیم دارند. البته نباید فراموش کرد که اصلاح ژنتیکی گیاهان دارویی نیز میتواند در این امر موءثر باشد .

امروزه گیاهانی بعنوان گیاه دارویی شناخته میشوند که دارای صفات زیر باشند :

 1. در پیکر این گیاهان مواد خاصی ساخته و ذخیره میشوند که میتواند برای مداوای برخی از بیماریها مورد استفاده قرار گیرند.این مواد در طی فرآیندهای بیوشیمیایی به نام « متابولیت های ثانویی » تولید میگردند .
 2. ممکن است اندام خاصی از گیاه حاوی مواد موءثره باشد و تمام گیاه منبع ماده دارویی نباشد.
 3. معمولاً از اندام های مورد نظر بصورت تازه استفاده نمیشود و باید تحت تأثیر عملیات خاصی مانند آنچه در این طرح در نظر گرفته شده، فرآیند شده و سپس مورد استفاده قرار گیرد.
 4. گیاهان دارویی برخلاف سایر گیاهان دارویی (مانند غلات و سبزیجات ) مصارف خاصی دارند و برای تولید آنها سطوح زراعی محدودی نیز کفایت می .کند همچنین بسیاری از آنها خودرو می باشند.

در گذشته طبقه بندی گیاهان دارویی بر پایه تجربی استوار بود و بر حسب نوع و خواص گیاهان دسته بندی می شد، مانند گیاهان مدر، گیاهان مسکن درد و.. . ولی همچنان که تعداد گیاهان دارویی شناخته شده بیشتر میشد ، ضرورت یک طبقه بندی دقیقتر نیز احساس می شد.
امروزه گیاهان دارویی برحسب وضعیت تولیدمثل گیاهان طبقهبندی میشوند که عبارتند از :

 1. تیره سرو (مانند درخت سرو )
 2. تیره آلاله
 3. تیره خشخاش
 4. تیره گل سرخ
 5. تیره پروانه آسا ( مانند شیرین بیان )
 6. تیره سداب
 7. تیره عناب
 8. تیره چتریان (مانند گشنیز، زیره، انیسون، رازیانه، شبت، سنبل ختایی، انجدان رومی )
 9. تیره آقطی
 10. تیره سنبل الطیب (مانند والریانا )
 11. تیره خرزهره (مانند پروانش )
 12. تیره ژنتیانا (مانند سنتاریوم )
 13. تیره نعناع (مانند اسطوخودوس، بادرنجبویه، مریم گلی، مرز ،ه زوفا، مرزنجوش، آویشن، نعناع، ریحان)
 14. تیره بادمجان ( مانند بنگ دانه، شابیزک، تاجریزی، تاتوره )
 15. تیره میمون (مانند خرگوشک، گل انگشتانه، دیجیتالیس )
 16. تیره زیرفون (مانند نمدار )
 17. تیره پنیرک (مانند گل ختمی، پنییرک )
 18. تیره شب بو (مانند خردل سیاه، خردل سفید و شب بو )
 19. تیره پامچال
 20. تیره کاسنی (مانند بابونه رومی، بومادران، بابونه، همیشه بهار، گلرنگ، سردابو )
 21. تیره گل مغربی
 22. تیره سنجد (مانند سنجد تلخ )
 23. تیره بارهنگ (مانند اسفرزه، بارهنگ )
 24. تیره کدو (مانند کدو تلخ، کدوی تخمه کاغذی )
 25. تیره علف هفت بند
 26. تیره شاهدانه (مانند رازک، شاهدانه )
 27. تیره راش (مانند بلوط )
 28. تیره لاله
 29. تیره گل شیپوری (مانند اکسیر ترکی )

در این طرح گیاهان دارویی مانند گل گاو زبان، نعناع، رازیانه، چای سبز (camellia tea)، شیرین بیان، بابونه، قرقات، ملیس، لاکسان و… در تهیه چای کیسه ای گیاهی استفاده میشوند. فرآوری گیاهان دارویی بصورت چای کیسه ای گیاهی موجب استفاده روزافزون این گیاهان توسط مردم میگردد زیرا استفاده از این روش در فرآوری آنها موجب سهولت مصرف آنان میگردد و با صرف 5 دقیقه زمان، یک فنجان آب جوش و یک عدد چای کیسه ای از نوع گیاهان دارویی به سهولت میتوان یک نوشیدنی گوارا و شفابخش تهیه نمود . همچنین تهیه این محصول به صورت صنعتی و تکنیکی باعث انطباق آن با علوم روزآمد در این زمینه گردیده و از مصرف گیاهان مضر که به غلط در فرهنگ عمومی سنتی، دارویی خوانده میشوند جلوگیری میشود . بنابراین میتوان از جمله مزایای این محصول به سهولت و سادگی مصرف،استفاده فوری وزمان بهینه در استفاده از آن و همچنین کیفیت بهداشتی و سلامت آن اشاره کرد .

نوشته های مشابه

بررسی موارد مصرف و کاربرد دمنوش گیاهی

مورد مصرف و کاربرد اصلی گیاهان دارویی برای درمان انواع دردها و بیماریها میباشد. این گیاهان به اشکال مختلفی مورد مصرف قرار میگیرند که در ذیل روشهای مصرف آنها ذکر میگردد :

 • دم کرده:
  دم کرده گیاهان دارویی(مانند چای) که روش مورد بررسی در این گزارش میباشد بهترین و با ارزش- ترین روش استفاده از آنها است زیرا مواد موءثره آنها از بین نمی رود .برای دم کردن آنها به روش سنتی ، مقدار معینی از گیاه را با آب جوش مخلوط کرده و بصورت در بسته به مدت 10 دقیقه ساکن گذاشته و پس
  از صاف کردن مصرف میکنند اما تولید آن بصورت چای کیسهای زمان تهیه نوشیدنی را به 5 دقیقه کاهش داده و احتیاجی به صاف کردن نیز نمیدارد .
 • جوشانده:
  برای تهیه جوشانده گیاه دارویی مقداری از آن با آب سرد مخلوط شده و روی حرارت به جوش می آید. سپس حرارت را خاموش کرده تا به مدت 10 دقیقه دم بکشد. پس از صاف شدن جوشانده قابل مصرف خواهد بود .
 • خیسانده:
  برای تهیه خیسانده گیاه دارویی ، مقداری از آن با آب سرد مخلوط شده و 6 تا 12 ساعت ساکن باقی میماند تا عصاره گیاه استخراج شود. سپس صاف شده و مصرف میگردد. در خیساندن برخی از گیاهان بعلت خواص دارویی آن، بجای آب از الکل اتیلیک استفاده می .شود در این حالت زمان لازم برای استخراج چند روز در ظرف دربسته است .
 • پودر شده:
  گیاهان دارویی که بصورت پودر تهیه و عرضه میشوند بر حسب ضرورت در آب یا شیر حل شده و استفاده میگردند .
 • ضماد یا کمپرس:
  برای تهیه ضماد گیاه دارویی، باید آن را مانند چای دم کرد و پس از صاف کردن تفاله گیاه را در حالت ولرم در محل التهاب کمپرس کرد و با پارچه گرم روی آن را پوشاند .
 • محلول شستشو:
  برخی از گیاهان دارویی که بعنوان محلول شستشوی زخم یا التهابات پوستی به کار میروند باید به صورت دم کرده تهیه شده و پس از صاف کردن، مایع حاصل، بعنوان محلول شستشوی زخم و یا در وان حمام بکار برده می شود.

کاربرد برخی از گیاهان دارویی در درمان بیماریها

هر یک ازگیاهان دارویی دارای اثرات درمانی متفاوت و مختلفی هستند که استفاده بجا و مناسب از آنها حائز اهمیت بسیار میباشد.در ادامه در جدول زیر کاربرد برخی از گیاهان دارویی در درمان بیماریهای مختلف ذکر میشود :

موارد کاربرد گیاهان دارویی
داروی معالج سرفه گلسنگ،ریشه و برگ ختمی،گل و برگ پنیرک،گل زیرفون، گل ماهور، دانه اسفرزه و کتان، میوه الیسون، رازیانه، گیاه آویشن
داروی ضد سرماخوردگی گل زیرفون، برگ غان، پوست بید
داروی معالج دردهای معده پوست گنه گنه، خارمقدس، پوست نارنج، ریشه سنبل ختایی، پوست دارچین، زنجبیل، هل، فلفل، دانه خردل
داروی ضدیبوست حنظل، صمغ ژالب، پوست فرانگولا، ریشه ریوند، برگ سنا، برگ بذرالبنج، گل بابونه، برگ پونه، میوه آپیاسه
داروی تصفیه کننده خون (با خاصیت مسهلی و مرری) بنفشه سه رنگ، برگ غان، میوه ابهل، برگ سنا، میوه الیسون، برگ نعناع
داروی معالج دردهای صفراوی برگ نعناع،گیاه افسنطین،گیاه مامیران،میوه آپیاسه،گل بابونه،رازیانه،خارمقدس، گل اسطوخودوس
داروی معالج روماتیسم و نقرس پوست بید، گل بابونه، گیاه بومادران، ریشه شیرین بیان، میوه ابهل، برگ غان، برگ سنا، پوست فرانگولا
داروی تب بر بذرالبنج، تخم کاسنی، عصاره شیرین بیان، دارچین، عناب، بنفشه، گشنیز، سپستان
آرامش بخش اعصاب بابونه، اسطوخودوس، نعناع، سنبل الطیب، رازیانه، الیسون، فرنجمشک، پاخری، والریان،زالزالک وحشی
داروی مدر سنبل ختایی، انجدان رومی، شیرین بیان، میوه سرو کوهی، زیره، ابهل، تخم الیسون، تخم جعفری، نعناع
داروی ضدانگل هلیله زرد، برگ کابلی
داروی رفع اسهال سنبل الطیب، تخم مورد، کندر، تخم ختمی، صمغ عربی
داروی تهوع نعناع، صمغ عربی، بهار نارنج
داروی معالج دردهای مثانه و کلیه کاکائو، ریشه انجدان رومی، برگ غان، گیاه دم اسب، پوست لوبیا،برگ بوکو، انگور خرس

با توجه به خواص بسیار زیاد، ذکر شده برای گیاهان دارویی مصرف آنها به هر شکلی مفید است اما همانطور که گفته شد استفاده از آنها بصورت چای (دمکرده) دارای خواص بیشتری است بنابراین محصول مورد بررسی در این گزارش چای کیسه ای گیاهی دارای موارد کاربرد بسیار وسیعی است و همچنین از این محصولات میتوان بعنوان نوشیدنی مطلوب و گوارا در تغییر ذائقه مردم استفاده کرد. زیرا سالیان درازی در کشورمان از انواع عرقیات و چایهای گیاهی سنتی استفاده میشد اما با پیشرفت زندگی امروزی بسیاری از این نوشیدنیهای مفید جای خود را به انواع مضر آن مانند نوشابه ها دادند،اما امروزه با توجه روز افزون به زندگی سالم و استفاده از غذاهای طبیعی رویکرد دوبارهای به این نوشیدنی های طبیعی در حال آغاز است، که بنابر امتیازهای ذکر شده برای محصول مانند سادگی،سرعت استفاده و بهداشت آن در صورت تبلیغات مناسب بازار مصرف بسیار خوبی برای آن قابل پیشبینی است .

بررسی کالاهای جایگزین دمنوش گیاهی

کالاهای جانشین برای انواع گیاهان دارویی فرآوری شده داروهای شیمیایی و سنتزی میباشند اما امروزه گیاهان دارویی توانسته اندجایگزین بخش زیادی از داروهای شیمیایی و سنتزی متداول گردند و تحقیقات بیشتر در این زمینه میتواند میزان این جایگزینی را افزایش دهد.گروههای دارویی موءثره در گیاهان دارویی که در بخشی از گیاه مانند ریشه، برگ، دانه، گل …و ذخیره شده است شامل موارد زیر میباشد :

 1. آلکالوئیدها
  شامل انواع آلکالوئیدهای حقیقی، پروتوآلکالوئیدها و آلکالوئید کاذب مانند کافئین، مرفین و …
 2. گلیوکوزیدها
  شامل سیانوژنتیک، آنتراکسیون و …
 3. روغن های فرار
  شامل انواع اسانس های موجود در گیاهان در گیاهان
 4. سایر مواد موءثره
  مانند مواد تلخ، فلاون، فلاو نوئید، موسیلاژ، ویتامین ها، تانن، اسید سیلیک و

آمار جهانی نشان میدهد که مواد موءثر موجود در پنجاه درصد از داروهای عرضه شده به بازار اروپا دارای منشاء گیاهی است و حتی در برخی از کشورها درصد مذکور به رقم نود رسیده است.بطور کلی استفاده از گیاهان دارویی بجای داروهای سنتزی و شیمیایی اگر طبق نظرات پزشکی و بررسیهای علمی روز انجام گیرد میتواند دارای همان اثرات مفید داروها باشد در حالیکه بسیاری از اثرات جانبی سوء آنها را ندارد .
چای کیسه ای گیاهی که محصول مورد بررسی ما است علاوه بر اثرات دارویی ذکر شده هب عنوان یک نوشیدنی قابل جایگزینی با انواع دیگر نوشیدنیها میباشد اما با توجه به فوائد بسیار زیاد ذکر شده برای آن هیچکدام از نوشیدنیهای صنعتی دیگر بطور کامل نمیتوانند جایگزین این محصول گردند .
دمنوش کیسه ای گیاهی

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده دمنوش گیاهی

این محصول یعنی چای کیسه ای با منشاء گیاهان دارویی بعلت جدید بودن دارای تولید کننده عمدهای نمیباشد همچنین به همین دلیل و عدم شناخت دارای مصرف کننده داخلی زیادی نیز نیست . در بازارهای جهانی نیز با توجه به این که گیاهان دارویی هر منطقه بومی و اکثراً مختص همان منطقه میباشند و بنابراین مردم هر منطقه دارای ذائقه خاصی در این مورد میباشند فعلاً نمیتوان برای آن مصرف کننده عمده ای در خارج از کشور یافت و برای پیدا کردن بازارهای مصرف خارجی باید در زمینه تبلیغات این محصولات کار زیادی انجام داد. در کوتاه مدت با توجه به عمده صادرات گیاهان دارویی کشورمان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، میتوان بازارهای کشورهای مجاور و حاشیه خلیج فارس را برای صادرات این محصول مناسب دانست.
در ادامه به بررسی عمده کشورهای تولیدکننده و مصرف کننده گیاهان دارویی فرآوری شده میپردازیم :

کشورهای عمده تولیدکنند ه گیاهان دارویی فرآوری شده

ردیف نام کشور نوع تولیدات
1 مجارستان گیاهان دارویی فرآوری شده
2 هندوستان گیاهان دارویی فرآوری شده

کشورهای عمده مصرف کننده گیاهان دارویی فرآوری شده

ردیف نام کشور نوع تولیدات
1 ایالات متحده امریکا گیاهان دارویی فرآوری شده
2 آلمان گیاهان دارویی فرآوری شده
3 ژاپن گیاهان دارویی فرآوری شده

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش های تولید دمنوش کیسه ای گیاهی

گیاهان دارویی به دو روش سنتی و صنعتی فرآوری میشوند. در روش سنتی گیاه جمع آوری شده خشک گردیده و بسته بندی میشود. اما در روش صنعتی محصول میتواند به اشکال متنوعی عرضه گردد، که یکی از این فرآورده ها چای کیسه ای گیاهی میباشد. در این گزارش روش تولید چای کیسه ای گیاهی بصورت اجمالی مورد بررسی قرار میگیرد :

 1. جمع آوری گیاهان دارویی :
  جمع آوری گیاهان دارویی باید زمانی انجام گیرد که مطمئن شدیم که مواد موثره گیاه به حداکثر خود رسیده است. به عنوان مثال در گلهای دارویی وقتی باز میشوند، میوه و بذر وقتی کاملاً رسیده اند و ریشه در اواخر دوره رویشی گیاه باید برداشت گردد. برخی از گیاهان دارویی بصورت خودرو هستند و برداشت آنها بصورت پراکنده انجام میگیرد.ولی برخی دیگر باید در سطح محدودی کشت شده و برای فرآوری به کارخانه حمل گردد. گیاهان جمع اوری شده در انبار گیاهان در بسته های جداگانه نگهداری میشوند تا وارد مراحل تولید گردند.
 2. شستشو و ضدعفونی کردن:
  ضدعفونی کردن گیاهان دارویی میتواند در دو مرحله مختلف انجام گیرد :
  1. در حین مراحل شستشو (با مایع ضدعفونی کننده )
  2. در حین خشک کردن (با بخار مواد ضدعفونی کننده )

  در شیوه اول ماده ضدعفونی کننده در مرحله شستشو به گیاه اضافه شده و سپس آبکشی میگردد تا اثر آن باقی نماند.در فرآیند دوم، بخار مواد ضدعفونی کننده در حین خشک شدن گیاه به آن دمیده میشود . در این شیوه چون مرحله آبکشی بعدی وجود ندارد، ماده ضدعفونی کننده در گیاه باقی مانده و ممکن است در گیاهان حساس باعث تغییر در مزه، عطر و بو، رنگ و خواص دارویی گردد لذا شیوه اول بی ضررتر ومفیدتر است. گیاهانی که از بخش سورتینگ به بخش شستشو و ضدعفونی وارد شده اند در سبدهای بزرگی ریخته شده و بوسیله جرثقیل سقفی به ترتیب وارد سه حوضچه سیمانی مختلف میگردند.

  سبد حاوی گیاهان در حوضچه اول و دوم که حاوی آب تمیز است زمانهای متفاوتی باقی مانده تا گل ولای و آلودگی های آنها جدا گردد. سپس سبدها به حوضچه سوم که حاوی داروی ضدعفونی کننده گیاهان است وارد شده و پس از توقف لازم، وارد اطاقکی میشود که دارای نازلهایی است که آب را با فشار زیاد از اطراف بر روی گیاهان میپاشد و مواد ضدعفونی کننده و سایر آلودگیها از گیاه جدا میشوند(دستگاه شستشو). گیاه شسته شده به بخش آبگیری(سانتریفوژ) و سپس به خشک کن ارسال میگردد .

 3. خشک کردن:
  از آنجایی که گیاهان دارویی عمدتاً به دمای بالا حساس هستند، لذا ضروری است عملیات خشک کردن آنها در دمای پایین و با استفاده از تهویه انجام گیرد.خشک کردن گیاهان دارویی باید به طریقی انجام گیرد که میزان مواد موءثره، رنگ و بو و طعم گیاه تغییر نکند. گیاهان قبل از ورود به خشک کن کاملاً خیس هستند ولی پس از خروج از آن نباید بیش از 10 تا 14 درصد رطوبت داشته باشد. گیاهان دارویی با رطوبت 10 تا 14 درصد میتواند برای مدت طولانی نگهداری شود .خشک کن مورد استفاده در خشک کردن گیاهان دارویی خشککن کابینی میباشد که بعلت تنوع بالای محصولات تولیدی و نیز ظرفیت محدود آنها این خشک کن مناسب است. بارگیری این خشک کن بصورت بچ انجام میگیرد. گیاهان خیس روی سینی های مخصوص بارگیری شده و توسط واگن های ویژه به داخل فضای خشک کن هدایت میگردد. پس از تنظیم دما، رطوبت و غیره فرآیند خشک کردن آغاز میشود و پس از طی زمان معینی با صدور سیگنال مخصوص، پایان مییابد .

  درجه حرارتی که برای خشک کردن گیاهان دارویی استفاده میشود به نوع گیاه و مواد موءثره آن بستگی دارد. گیاهان اسانس دار حداکثر 50 – 40 درجه سانتیگراد،گیاهان گلیکوزیددار حداکثر 60 – 50 درجه سانتیگراد و گیاهان حاوی آلکالوئید تا حداکثر 70 – 60 درجه سانتیگراد میتوانند حرارت را تحمل نمایند . دستگاه خشک کن باید به طریقی عمل نماید که هم بتواند با هوای خنک گیاهان را خشک نماید و هم با هوای گرم (حداکثر تا 70 درجه سانتیگراد .)

 4. آسیاب کردن :
  در این مرحله گیاهان دارویی خشک شده برای تولید چای کیسه ای گیاهی به مانند چای بصورت قطعات ریزی از برگ خشک خرد شوند و بدین منظور به آسیاب برشی فرستاده میشوند. گیاه آسیاب شده آماده بسته بندی میباشد .
 5. بسته بندی :
  در این مرحله یک دستگاه تمام اتوماتیک بسته بندی چای کیسه ای برای بسته بندی گیاهان دارویی خشک شده و خردشده مختلف در نظر گرفته شده است. گیاهان خشک شده در کاغذهای مخصوص حرارتی که برای بسته بندی چای کیسه ای مناسب میباشد ودر برابر حرارت مقاوم هستند و در آبجوش خراب نمی شوند ، در بسته های 2 گرمی بسته بندی شده و در جعبه های 25 تایی جای میگیرند و آماده عرضه بازار می گردند .

کنترل کیفیت

کنترل کیفیت مواد اولیه و محصولات در کارخانجات فرآوری گیاهان دارویی بسیار حائز اهمیت میباشد . این کنترل کیفیت در سه مرحله انجام میگیرد :

 1. کنترل کیفیت مواد اولیه :
  مواد اولیه این طرح گیاهان تازه دارویی میباشد که در بدو ورود و یا انتخاب باید از نظر ویژگیهای ظاهری مانند رنگ، ، بو شکل، میزان آسیب دیدگی و میزان مواد خارجی مورد آزمون قرار گیرد .
 2. کنترل کیفیت در حین تولید :
  کنترل کیفیت در حین تولید بسیار مهم است و توجه به آن موجب کیفیت مطلوب کالا میگردد .
 3. کنترل کیفیت محصول :
  کنترل کیفیت محصول بر اساس استانداردهای ملی تدوین شده در مورد هر یک از گیاهان به تفکیک انجام میگیرد ولی همگی آنها در آزمون های تعیین میزان رطوبت، میزان خاکستر و میزان روغن فرار مشترک هستند.

دیاگرام تولید چای کیسه ای با منشاء گیاهی

جمع آوری گیاهان دارویی —–> سورتینگ و ضدعفونی کردن —–> خشک کردن —–> آسیاب کردن —–> بسته بندی بصورت چای کیسه ای

بررسی نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم در فرآیند تولید دمنوش کیسه ای گیاهی

از نقاط ضعف تکنولوژی های مرسوم مورد استفاده در این صنعت میتوان به بحث کنترل کیفیت محصول در حین فرآوری اشاره کرد که به علت حساسیت گیاهان دارویی به دما باید دما و زمان ماندگاری محصول در خشک کن با دقت و بررسی های بسیار تعیین گردد تا دمای بالا و توقف زیاد محصول در خشک کن باعث قهوه ای شدن یا سوختن و نیز از بین رفتن مواد موءثره دارویی گیاه نگردد. و همچنین باید دقت شود تا ناکافی بودن دما و زمان توقف در خشک کن باعث خشک نشدن محصول و در نتیجه فساد زود هنگام آن نگردد . همچنین در فرآیند فرآوری گیاهان دارویی با توجه به منشاء بعضی از انواع آنها که خودرو میباشند باید به کنترل کیفیت مواد اولیه و سورتینگ و جداسازی مواد زائد از مواد اولیه توجه کافی داشت تا باعث پایین آمدن کیفیت محصولات نهایی نگردد .

لیست ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز خط تولید دمنوش کیسه ای گیاهی

ردیف شرح ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز
1 نقاله و میزهای سورتینگ گیاهان
2 دستگاه سنگ و خاک گیری
3 میزهای بازرسی گیاه(جنس فولاد)
4 گیوتین برش گیاه(تیغه فولادی)
5 سبدهای جابجایی گیاه جنس فولاد
6 دستگاه شستشو و آبگیری
7 خشک کن کابینی با دمش هوای گرم
8 دستگاه غبارگیر با دمنده هوا
9 آسیاب برشی همراه با قیف تغذیه
10 دستگاه بسته بندی اتوماتیک چای کیسه ای
11 کمپرسور
12 باسکول

امتیاز کاربران: 1.25 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی